Kép forrása: Canva - Getty Images Pro by grinvalds

Kará­cso­nyi pánik: itt van 9 bámu­la­tos stressz­ke­ze­lő mód­szer a nyu­god­tabb ünne­pe­kért

Sokszor képesek vagyunk az élet minden pillanatában stresszesnek lenni valamilyen okból kifolyólag. Hoztunk pár egyperces stresszkezelő módszert nektek, ami átsegít a karácsonyi időszakon is.
Hirdetés

Tud­tad, hogy akár egy perc is segít a stressz­ke­ze­lés­ben? Nem hiszed? A te dön­té­sed, hogy kipróbálod‑e a java­solt mód­sze­re­ket. A Te dön­té­sed, hogy melyik egy­per­ces stressz­ke­ze­lő mód­szert épí­ted be a min­den­nap­ja­id­ba. A javas­la­tom az, hogy válassz leg­alább egyet és azt csi­náld min­den nap. Ne akkor akarj stresszt kezel­ni, ami­kor épp megy fel ben­ned a pum­pa, hanem min­den nap szánd rá azt az egy per­cet. Nem állí­tom, hogy ez min­den hely­zet­ben elég lesz, de egé­szen biz­to­san lesz ered­mé­nye, ha beépí­ted őket a napi ruti­nod­ba. A gya­kor­la­to­kat, prak­ti­ká­kat és mód­sze­re­ket Daróczi Mag­di coach, kine­zio­ló­gus gyűj­töt­te össze.

Hossza­san lehet­ne beszél­ni arról, hogy mi a stressz, hogyan lehet az jó és milyen fázi­so­kat élünk át stressz hatá­sa alatt. De most nem kez­dem el tag­lal­ni a Sellye féle stressz­el­mé­le­tet, hiszen a stressz­ke­ze­lés­ről már olvas­hat­tál itt és itt. Egy­sze­rű­en csak in medi­as res bele­csa­pok, hogy meg­is­mer­tes­sem veled az álta­lam java­solt egy­per­ces stressz­ke­ze­lő mód­sze­re­ket. Ezt a kilenc mód­szert külön­bö­ző kép­zé­se­ken tanul­tam és mind­egyi­ket pró­bál­tam, szá­mom­ra mind­egyik műkö­dik, így bát­ran aján­lom tovább őket!

A min­den­na­pos hasz­ná­lat pedig egy­részt segí­ti, hogy a min­den­nap­ja­i­dat nyu­god­tab­ban éld meg. Más­részt támo­gat­ja azt, hogy az egy­per­ces stressz­ke­ze­lő mód­szer vagy mód­sze­rek való­ban az esz­köz­tá­rad része­i­vé vál­ja­nak. Ez kell ahhoz, hogy akkor is eszed­be jus­son alkal­maz­ni a szá­mod­ra alkal­mas gya­kor­la­tot, ami­kor akut stressz­hely­zet­ben vagy. Ami­kor fel­bosszan­tod magad, meg­bán­tódsz, vagy vala­mi olyas­mi tör­té­nik, ami fel­zak­lat.

Hir­de­tés

Stressz­ke­ze­lés lég­ző­gya­kor­la­tok­kal bár­hol, bár­mi­kor

Ezek a mód­sze­rek bár­hol, bár­mi­kor hasz­nál­ha­tók. A lég­zés és az arra való fókusz­á­lás által segí­tik, hogy meg­nyu­godj vagy hig­gadt tudj marad­ni nehéz hely­zet­ben is. Gye­re­kek­nél és fel­nőt­tek­nél egy­aránt jól alkal­maz­ha­tó, könnyen elsa­já­tít­ha­tó és iga­zi jolly jok­er­ként hasz­nál­ha­tó gya­kor­la­tok ezek.
Mielőtt bele­kez­desz még egy gya­kor­la­ti tipp: javas­lom, hogy olvasd végig az adott mód­szer leírá­sát és aztán pró­báld ki azt, hogy köz­ben már ne kell­jen néz­ned a leírást.

#1 Az egy­per­ces lég­zés stressz­ke­ze­lő mód­szer

Ülj le és kezdj el nyu­godt tem­pó­ban léle­gez­ni. Szá­mold meg, hogy egy perc alatt hány­szor léleg­zel ki és be. Léle­gezz las­san, mélyen szívd be a leve­gőt az orro­don át és mély­ről fújd ki a szá­don át. Köz­ben kon­cent­rálj a lég­zé­sed­re.

Ha egy­szer meg­szá­mol­tad, hogy egy perc alatt hány­szor veszel leve­gőt, akkor követ­ke­ző alka­lom­mal már nem kell mér­ned az időt, elég csak annyi­szor ki és belé­le­gez­ned, ahány­szor bele­fért az egy perc­be.

Miköz­ben egy per­cig csak a lég­zé­sed­re kon­cent­rálsz, nem fogsz a múl­ton rágód­ni vagy a jövőn aggód­ni. Akkor csak a lég­zé­sed­re figyelsz. Kilég­zés­kor gon­dolj arra, hogy kifú­jod min­den feszült­sé­ged, belég­zés­kor pedig nyu­gal­mat léleg­zel be.

stresszkezelő módszer,
Kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges by Anto­nio Guil­lem

#2 Négy­zet­lég­zés stressz­ke­ze­lő mód­szer

Ebben a mód­szer­ben ismét a lég­zé­se­den van a hang­súly, segít­sé­gül hívunk egy egy­sze­rű vizu­a­li­zá­ci­ós mód­szert. Tapasz­ta­la­tom az, hogy az ana­li­ti­ku­san, ténye­ken, szá­mok­ban gon­dol­ko­dók job­ban sze­re­tik ezt a gya­kor­la­tot, mint az egy­per­ces lég­zést.

Kép­zelj el egy négy­ze­tet! Vizu­a­li­záld, ahogy a négy­zet egyik olda­lán fel­fe­lé haladsz, és köz­ben magad­ban 4‑ig szá­mol­va léle­gezz be! Majd tartsd bent a leve­gőt 4 szá­mo­lá­sig, és haladj a négy­zet követ­ke­ző olda­lán kép­ze­let­ben! Ezután fújd ki a leve­gőt 4 szá­mo­lás alatt, miköz­ben fent­ről lefe­lé tar­tasz a kép­ze­let­be­li négy­zet követ­ke­ző olda­lán! Végül, ismét tartsd bent a leve­gőt 4 szá­mo­lá­sig, és haladj a négy­zet alsó olda­lán kép­ze­let­ben!

Hir­de­tés

Stressz­ke­ze­lés vizu­a­li­zá­ci­ós tech­ni­kák­kal

Ezek a mód­sze­rek iga­zán ked­vez­nek az intu­i­tív gon­dol­ko­dók­nak, azok­nak, akik a benyo­má­sok, meg­ér­zé­sek embe­rei. Ők álta­lá­ban kon­cep­ci­ó­ban gon­dol­kod­nak. Nekik a hosszú távú célok a meg­ha­tá­ro­zó­ak, nem az apró rész­le­tek. Ugyan­ak­kor azok­nak is átütő élményt tud hoz­ni egy-egy ilyen gya­kor­lat, akik föld­höz ragad­tabb módon, ténye­ken ala­pul­va szem­lé­lik a vilá­got.

#3 Lufi stressz­ke­ze­lő mód­szer

Csukd be a sze­med! Tedd egyik kezed a tar­kód­ra, mási­kat pedig a hom­lo­kod­ra. Vegyél egy nagy leve­gőt az orro­don keresz­tül, majd szép las­san fújd ki a szá­don keresz­tül. Kép­zelj el a tes­ted bal olda­lán egy lufit. Milyen szí­nű ez a lufi?  Ez a lufi egy olyan lufi, ami bár­mek­ko­rá­ra tud tágul­ni, bár­mek­ko­rá­ra fúj­ha­tod. Tedd most a lufit a szád­hoz, és fújj bele min­den kel­le­met­len érzé­sed, feszült­sé­ged, félel­med, dühöd! Sze­med végig marad­jon csuk­va. Ha már min­den kel­le­met­len érzést bele­fúj­tál a lufi­ba, akkor kösd be a szá­ját, s engedd el a lufit.

Lásd, ahogy egy­re maga­sabb­ra és maga­sabb­ra száll a lufi. Már csak egy pici­ke pon­tot látsz. Végül a lufi bele­száll a Nap­ba. A Nap átala­kít­ja a lufi­ba fújt érzé­se­ket, a kel­le­met­len érzé­se­ket elége­ti és kel­le­mes érzé­sek­kel töl­ti meg a lufit. Olyan érzé­sek­kel, ame­lyek téged töl­te­nek, nyu­ga­lom­mal, kiegyen­sú­lyo­zott­ság­gal, öröm­mel, sze­re­tet­tel, bol­dog­ság­gal. Bár­mi­vel, ami jól szol­gál téged.
A lufi ezek­kel az érzé­sek­kel tel­ve tér vissza hoz­zád. Milyen szí­nű most a lufi? Tuda­to­sítsd milyen érzé­se­ket hozott. Engedd, hogy ezek az érzé­sek átjár­ják min­den por­ci­ká­dat. Akkor nyisd ki csak a sze­med, ami­kor azt érzed, min­den por­ci­ká­dat átjár­ták ezek a kel­le­mes érzé­sek.

#4 VAKOG mód­szer

Keresd meg azt az emlék­ké­pet az éle­ted­ben, ami­ben a leg­job­ban érez­ted magad. Nézd meg, hogy hol vagy, mi van körü­löt­ted, kik van­nak veled. Tuda­to­sítsd, hogy milyen han­go­kat hal­lasz, milyen illa­tot érzel, milyen ízt érzel a szád­ban. Tapintsd meg, ami a kezed ügyé­ben van. Milyen a tapin­tá­sa. Milyen érzés ez? Hogy érzed itt magad? Hogy tud­nád ezt a min­dent átha­tó jó érzést átül­tet­ni a min­den­nap­ja­id­ba?

Kife­je­zet­ten hasz­nos a mód­szer, ami­kor egy vágyott álla­po­tot sze­ret­nél minél job­ban átérez­ni. Pél­dá­ul sze­ret­nél kiala­kí­ta­ni egy iga­zán bol­dog pár­kap­cso­la­tot vagy épp egy olyan mun­kát, ami­ben iga­zán jól érzed magad. Ennek a vágyott álla­pot­nak a képe­id szí­nezd ki minél job­ban a VAKOG gya­kor­lat segít­sé­gé­vel. Ez segí­ti a moti­vá­ci­ó­dat ébren tar­ta­ni. Per­sze a vágyott álla­po­tot nem lesz elég elkép­zel­ni, ten­ni is kell érte, de a vizu­a­li­zá­ció jól támo­gat­hat téged az uta­don.

#5 Videó mód­szer

Ez a mód­szer kife­je­zet­ten hasz­nos, ha egy múlt­bé­li, feszült­sé­get oko­zó ese­ményt sze­ret­nél fel­dol­goz­ni. Ilyen lehet egy vesze­ke­dés vagy egy olyan hely­zet, amit nem úgy kezel­tél, ahogy egyéb­ként várod magad­tól.

Tedd a kezed a hom­lo­kod­ra, dőlj hát­ra és csukd be a sze­med. Idézd fel azt az ese­ményt, ami feszült­ség­gel tölt el. Játszd le magad­ban a hely­ze­tet, amit fel­idéz­tél. Lásd magad előtt, mint egy vide­ót. Majd játszd le ezt a vide­ót újra két­sze­res gyor­sí­tás­sal, majd négy­sze­res­sel, nyolc­szo­ros­sal, tizen­hat­szo­ros­sal, végül har­minc­két­sze­res gyor­sí­tás­sal.

Ha egy elnyú­ló konf­lik­tu­son sze­ret­nél dol­goz­ni, ahhoz kap­cso­ló­dó­an is fogsz talál­ni egy-két kife­je­zet­ten hang­sú­lyos tör­té­nést. Ebben az eset­ben eze­ket a képe­ket játszd le magad­ban.

Mind­ful­ness, kine­zio­ló­gia és pila­tes – egy-egy stressz­ke­ze­lő gya­kor­lat

Ezek­ben a mód­sze­rek­ben már nem a lég­zé­sünk a fókusz tár­gya, de nem is a kép­ze­le­tünk­re hagyat­ko­zunk. Egy tár­gyat, jelen eset­ben gyer­tyát helye­zünk a figyel­münk közép­pont­já­ba. Továb­bá a saját tes­tün­ket , érin­té­sün­ket hív­juk segít­sé­gül a stressz oldá­sá­hoz.

#6 Gyer­tya­láng gya­kor­lat

Gyújts meg egy gyer­tyát és figyeld a gyer­tya láng­ját egy per­cig. Ne hagyd, hogy a gon­do­la­ta­id köz­ben elka­lan­doz­za­nak, hanem kon­cent­rálj a gyer­tya láng­já­ra. Ha köz­ben még­is beúszik egy gon­do­lat, csak hagyd tova­száll­ni és tereld vissza a figyel­med a gyer­tya láng­já­ra.

Ha már töké­le­te­sen tudsz a gyer­tya láng­já­ra figyel­ni, növel­he­ted az időt min­den héten egy újabb perc­cel. Így elme­hetsz egé­szen hét per­cig. Azon­ban az is elég, ha az egy per­cet tar­tod. Gye­re­kek ese­té­ben ez a gya­kor­lat kivá­ló­an javít­hat­ja a kon­cent­rá­ci­ós kész­sé­get.

#7 Hom­lok­du­do­rok tar­tá­sa

Ez egy érzel­mi stressz­ol­dó gya­kor­lat, amit a kine­zio­ló­gi­á­ból hozok. Egy­sze­rű­en csak tedd a hom­lo­kod­ra a tel­jes tenye­red és gon­dold át a hely­ze­ted. Gon­dold végig reg­gel, mit csi­nálsz aznap, este pedig, hogy mit tör­tént veled. Tartsd a hom­lo­ko­don a kezed 1–2 per­cig.

A stressz­ol­dó hatás ket­tős. Egy­részt a hom­lok­du­do­rok az érzel­mi stressz­ol­dó pont­ja­ink, más­részt, ha a hom­lo­ko­don tar­tod a kezed a logi­kus gon­dol­ko­dá­sért fele­lő pref­ron­tá­lis kéreg vér­ke­rin­gé­se foko­zó­dik. Az érzel­me­in­kért fele­lő, a stressz­re­ak­ci­ót indí­tó amyg­da­laé és lim­bi­kus agyé ezzel egy­idő­ben csök­ken. Így lehe­tő­sé­ged van a téged ért hatá­sok logi­kus, hig­gadt átgon­do­lá­sá­ra.

Ez a mód­szer bár­mi­lyen téged meg­ter­he­lő hely­zet érzel­mi fel­dol­go­zá­sát is jól támo­gat­ja. Külön elő­nye, hogy ész­re­vét­le­nül is meg lehet csi­nál­ni. Ha jól bele­gon­dolsz, auto­ma­ti­ku­san is van, hogy fog­juk a hom­lo­kun­kat. Akár úgy is elvé­gez­he­ted a gya­kor­la­tot, ha a mun­ka­he­lye­den vagy és ülsz az asz­ta­lod­nál. A még töké­le­te­sebb stressz­ol­dó hatás ked­vé­ért a vizu­a­li­zá­ci­ós stressz­ke­ze­lő mód­sze­re­ket kiegé­szít­he­ted a hom­lok­du­do­rok tar­tá­sá­val.

stresszkezelő módszerek,
Kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges by fiz­kes

#8 Hegy­tar­tás

A hegy­tar­tás a pila­tes­ben egy kiin­du­ló test­hely­zet, egy­ben egy jóga ászana, a lefe­lé néző kutya­póz. Négy­kéz­láb tér­delsz, tenye­re­id a vál­lad alatt, tér­de­id a csí­pőd alatt van­nak.  Innen fel­to­lod a csí­pőd, úgy, hogy a fej, a nyak, a hátad egy egye­nes vona­lat alkos­son és köz­ben a lábad is kinyúj­tod. Ha nem megy egy­szer­re, akkor lépe­gess a póz­ban, nyúj­tózz bele csak a hátad­dal, vál­lad­dal, majd kicsit göm­bö­lyítsd a hátad és nyúj­tózz a lába­id­dal. Ami­kor már kicsit meg­nyúl­tak a hát és láb­iz­mok, a sar­ka­dat told a talaj felé és jól nyúj­tózz meg a hátad­dal, vál­lad­dal is. Tartsd ezt a pózt egy per­cig.

A gya­kor­lat old­ja a feszült­sé­get a hátad­ban, lábad­ban, miköz­ben fokoz­za az agy vér­el­lá­tá­sát. Köz­ben kon­cent­rálj arra, hogy las­san, nyu­god­tan, mélyen léle­gezz. Elkép­zel­he­ted azt is, hogy kifú­jod a tes­ted min­den feszült­sé­gét onnan, ahol ezt érzed.

Illó­olaj­jal a gyors stressz­ke­ze­lé­sért

Az illa­tok és az ideg­rend­szer közöt­ti kap­cso­lat az egyik leg­ér­de­ke­sebb és leg­össze­tet­tebb folya­mat, amely magya­rá­za­tot ad arra, miért képe­sek az illó­ola­jok ilyen gyor­san és haté­ko­nyan hat­ni az érzel­mek­re és a stressz szint­jé­re. Az illó­ola­jok illat­mo­le­ku­lái ugyan­is köz­vet­le­nül az agy lim­bi­kus rend­sze­ré­be kerül­nek, ami az érzel­mek sza­bá­lyo­zá­sá­ért fele­lős.
A szag­lás az egyet­len olyan érzé­ke­lé­sünk, amely azon­nal az amyg­da­lá­ba jut, ami szin­tén a lim­bi­kus agy része, egy­ben a túl­élé­sünk őrsze­me. Ha az amyg­da­la bár­mi­ről úgy íté­li meg, hogy lehet veszé­lyes, elin­dít­ja a stressz reak­ci­ót. Jelent­sen ez akár fizi­kai veszélyt, akár a sze­mé­lyi­sé­gün­ket érő veszélyt.
Az illa­tok tehát ezen az úton azon­nal akti­vál­ják az amyg­da­lát, ami magya­ráz­za, hogy egy kel­le­mes illat miért képes gyor­san meg­nyug­tat­ni vagy fel­vi­dí­ta­ni, míg egy kel­le­met­len szag miért is okoz stresszt.

#9 Bors­men­ta

A bors­men­ta fris­sí­tő, ener­gi­zá­ló hatá­sú illó­olaj, ami old­ja a men­tá­lis fáradt­sá­got. A men­ta hatá­sá­ra kell egy nagy leve­gőt ven­ni, ami a jelen­ben levés egyik alap­fel­té­te­le. Ilyen módon rend­kí­vül haté­kony stressz­ol­dás­ban. Bár­min fel­bosszan­tod magad vagy ha feszült­té tesz egy hely­zet a min­den­na­pok­ban, akkor hasz­náld bát­ran ezt az ola­jat. Hor­do­zó­olaj­jal elke­ver­ve a halán­té­kod­ra, tar­kód­ra, hom­lo­kod­ra is ken­he­ted vagy egy­sze­rű­en csak a kezed­be. Jó mélyen szip­pants bele. Akkor is nagyon haté­kony, ha a fejed fáj, hiszen kivá­ló görcs­ol­dó, izom­la­zí­tó.

Bízom ben­ne, hogy való­ban kipró­bá­lod a leírt egy­per­ces stressz­ke­ze­lő mód­sze­re­ket vagy azok vala­me­lyi­két. Remé­lem azt is, hogy szá­mod­ra is hasz­no­san lesz­nek ezek a gya­kor­la­tok és prak­ti­kák. Ha meg­ta­lál­tad, melyik iga­zán a te egy­per­ces stressz­ke­ze­lő mód­sze­red, épí­ted be a válasz­tott gya­kor­la­tot a min­den­nap­ja­id­ba. Csi­náld őket – az egyi­ket vagy akár vált­va bár­me­lyi­ket — leg­alább 28 napig és írd meg nekem, nekünk, hogy mit tapasz­tal­tál.

Daróczi Mag­di

Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges Pro by grin­valds

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!