stresszkezelés,

A stressz­ke­ze­lés a vál­to­zás kul­csa! Pár tipp, hogy meg­lásd a jó dol­go­kat is!

A nézőpontod és hozzáállásod nagy mértékben befolyásolja a mindennapjaidat. Azonban a berögzült mintákat nem könnyű felülírni, ami stresszforrást okozhat. Stresszkezelés, oké. De akkor mi a megoldás?
Hirdetés

Emlék­szem az idő­re, ami­kor min­dig azt lát­tam, hogy mi nem jó az éle­tem­ben és arra fókusz­ál­tam. A hiány­ra. Azt lát­tam, hogy nem vagyok kibé­kül­ve a mun­ka­he­lyem­mel és nagyon sokat gon­dol­kod­tam azon, hogy mi min­den rossz a mun­kám­ban. Vagy épp nem volt jó a pár­kap­cso­la­tom és sokat rágód­tam azon, hogy nem vagyok bol­dog. Sok­szor végig tud­tam fut­tat­ni ugyan­azt a prog­ra­mot, min­dig zsák­ut­cá­ba ker­get­ve maga­mat. Az én éle­tem­ben a stressz­ke­ze­lés hoz­ta a vál­to­zás kez­de­tét. Daróczi Mag­di coach, kine­zio­ló­gus saját éle­té­ből merí­tett tapasz­ta­la­ta­it és taná­csa­it oszt­ja meg.

Stressz a kérő­dzés­től a pozi­tív visel­ke­dé­ses meg­küz­dé­sig

Vissza­néz­ve, ma már tudom, hogy ezt hív­juk kérő­dző meg­küz­dé­si stra­té­giának. A stresszel való meg­küz­dés­nek van­nak érze­lem­köz­pon­tú meg­kö­ze­lí­té­si mód­jai, ezek közül az egyik a kérő­dző stra­té­gia, ami épp azt jelen­ti, amit a neve sugall. Aki ezt a meg­küz­dé­si módot választ­ja, az ugyan­azo­kat a gon­do­la­to­kat pör­ge­ti magá­ban végig újra és újra. Ennek per­sze az lesz az ered­mé­nye, hogy izo­lá­ló­dik. Jó fel­is­mer­ni, hogy szük­sé­ges a vál­to­zás, nem­csak a stressz keze­lé­sé­ben, hanem az élet szá­mos terü­le­tén.

Nega­tív elte­re­lő stra­té­gi­á­nak tekint­jük ami­kor veszé­lyes dol­gok­kal terel­jük el a figyel­mün­ket. Ilyen a dro­gok hasz­ná­la­ta, az alko­hol vagy épp, ha szá­gul­do­zunk.

Pozi­tív elte­re­lő stra­té­gi­á­nak tekint­jük, ami­kor bele­me­rü­lünk egy kel­le­mes tevé­ke­ny­ég­be. Pél­dá­ul elme­gyünk mozi­ba vagy kimoz­du­lunk a ter­mé­szet­be. Ezál­tal leve­gő­höz jutunk a sok nega­tív érze­lem köze­pet­te. Ekkor fon­tos, hogy tud­junk a jelen­ben len­ni. Arra figyel­ni, ami épp akkor körü­löt­tünk van. A fák zöld­jé­re, a gye­rek­zsi­vaj­ra, a madár­csi­cser­gés­re vagy épp a szél hang­ja­i­ra.

Hir­de­tés

Ha a stresszel kog­ni­tív módon küz­dünk meg, akkor átér­té­kel­jük a hely­ze­tet. Vagy épp úgy dön­tünk, hogy idő­le­ge­sen fél­re­tesszük a prob­lé­mát. Eset­leg meg­ke­res­sük a prob­lé­ma meg­ol­dá­sá­nak mód­ját.

A stresszel való meg­küz­dés leg­jobb mód­ja, ha a min­den­nap­ja­ink­ba épít­jük be azo­kat a pozi­tív visel­ke­dé­ses meg­küz­dé­si módo­kat, melyek segít­sé­gé­vel nap, mint nap kezel­jük a stresszt.

A leg­jobb mód­szer a moz­gás. Ebből töb­bet ér napi 10 perc, mint heten­te egy­szer 1 óra. 10 per­cet pedig biz­to­san be tudsz épí­te­ni a min­den­nap­ja­id­ba. Aztán majd lesz az több is, ami­kor rákapsz az ízé­re.

Kép for­rá­sa: Wake­Up Maga­zin by Daróczi Mag­di

A pozi­tív visel­ke­dé­ses stra­té­gi­ák közé sorol­juk a rela­xá­ci­ót, a medi­tá­ci­ót, de a masszázst is. Ha tuda­to­san érzel­mi támaszt kere­sünk, teszünk az egész­sé­gün­kért, fej­leszt­jük tudá­sun­kat. A tuda­to­sí­tá­sa cso­dák­ra képes. Egé­szen más szín­ben lát­hat­juk álta­la a vilá­got, önma­gun­kat és a prob­lé­má­in­kat.

Stressz­ke­ze­lés: min­den élet­te­rü­le­ten csak a jó

A stressz­ke­ze­lé­séi módok­ról most tér­jünk egy kicsit vissza ahhoz, hogyan is éljük meg a min­den­na­po­kat. Hiszen az ere­de­ti szán­dé­kom az volt, hogy arról írjak, lesz e olyan, hogy min­dig min­den jó. Én magam is azt vár­tam egy­kor és a kli­en­se­im is gyak­ran mond­ják, hogy azt az idil­li álla­po­tot vár­ják, ami­kor min­den jó.

Mit jelent a min­den? Az egy­sze­rű­ség ked­vé­ért én most négy terü­let­re osz­tom az éle­tün­ket: kap­cso­la­tok, élet­fel­ada­tok, mun­ka, tes­ti-lel­ki egész­ség, pénz­ügyi hely­zet.

Hir­de­tés

Elő­ször Höröm­pő And­rea Lélek­mo­za­i­kok c. köny­vé­ben talál­koz­tam ezzel a fel­osz­tás­sal, azóta is gyak­ran alkal­ma­zom ezt a modellt, legyen szó akár a saját, akár mások éle­té­ről.

A vál­to­zás örök, a stressz min­den­na­pos

Ha min­den jó, akkor ez mind rend­ben kell, hogy legyen töké­le­te­sen? Legyen szu­per mun­kám, cso­dás kap­cso­la­tom min­den­ki­vel, kicsat­ta­nó egész­sé­gem és anya­gi jól­lét­ben éljek. Én soká­ig ezt hit­tem. Ma meg már azt hiszem, hogy az egy áldott álla­pot, ami­kor min­den élet­te­rü­le­ten min­den rend­ben van. A vál­to­zás óri­á­si, stressz ma is van. Csak épp más­képp keze­lem.

Ami­kor én a hiá­nyok­ra kon­cent­rál­tam, tehát pél­dá­ul arra, hogy mi az, ami nem jó a mun­kám­ban, akkor ész­re sem vet­tem, hogy egész­sé­ges vagyok, hogy cso­dás gye­re­ke­im van­nak, hogy élek egy ház­ban, amit imá­dok, hogy pénz­ügyi­leg, ami kell, az meg­van. Akkor első­sor­ban azt lát­tam, hogy túl­ter­helt vagyok, stresszes a mun­kám, éjjel-nap­pal dol­go­zom, még­sem becsül­nek meg.

Tuda­to­sí­ta­ni a vál­to­zás apró lépé­se­it

Aztán vala­mi meg­vál­to­zott. Nem egyik pil­la­nat­ról a másik­ra, hanem a tuda­tos­sá­gom épí­té­sé­nek köszön­he­tő­en. Arra azon­ban még­is emlék­szem, hogy volt az éle­tem­nek egy nagyon kri­ti­kus idő­sza­ka, ami­kor bizony elég volt vala­mi apró­ság ahhoz, hogy össze­zu­han­jak.
Azon­ban ekkor is tud­tam, hogy fele­lős vagyok az éle­te­mért és a gye­re­ke­im éle­té­ért. Ebben az idő­szak­ban, ami­kor vala­mi rossz dolog tör­tént, és én azon­nal elkezd­tem lát­ni, hogy itt a világ vége, egy kér­dést tet­tem fel magam­nak: Mi van a jelen­ben? Ezt a kér­dést meg is vála­szol­tam. A vála­szom álta­lá­ban az volt, hogy most tör­tént ez a rossz dolog (pl. össze­tör­tem az autót), való­ban, de a gye­re­ke­im sze­ret­nek és én sze­re­tem őket, az anya­gi hely­ze­tem sta­bil, van­nak körü­löt­tem engem sze­re­tő és támo­ga­tó embe­rek, van mun­kám….

Szó­val az aktu­á­lis rossz helyett elkezd­tem arra vin­ni a fóku­szom, ami jó, ami műkö­dik, ami meg­van. A saját ref­lek­to­ro­mat az éle­tem aka­do­zó terü­le­té­ről a jól műkö­dő­re, a sta­bi­li­tást adó­ra irá­nyí­tot­tam.

Ennek a folya­mat­nak, a tuda­tos­sá­gom épí­té­sé­nek az ered­mé­nye az lett, hogy ma már tudom ugyan, hogy mi az, amin vál­toz­tat­ni sze­ret­nék, amin dol­go­zom, de köz­ben még­is­csak azt látom első­sor­ban, hogy mi az, ami jó. Tuda­to­san veszem szám­ba, mi min­den műkö­dik szá­mom­ra meg­fe­le­lő­en, sze­ret­he­tő­en az éle­tem­ben.

Vál­to­zás a stressz­ke­ze­lés folya­ma­tá­ban

Ha most éles szem­mel, vájt fül­lel olva­sol, a sora­im között látod, hal­lod azt is, hogy átala­kult a stresszel való meg­küz­dé­si stra­té­gi­ám, ma sok­kal inkább a pozi­tív visel­ke­dé­ses stra­té­gi­ák kerül­tek az éle­tem­ben elő­tér­be.

Már nem azon keser­gek, hogy mi nem stim­mel a mun­kám­ban, hanem aktí­van dol­go­zom azon, hogy minél inkább az élet­fel­ada­tom­nak éljek. Az egész­ség­ügyi prob­lé­má­im sem úgy szűn­tek meg, hogy vár­tam a cso­dát, hanem úgy, hogy figye­lek az étke­zé­sem­re és a napi moz­gás­ra. Teszek a kap­cso­la­ta­im jósá­gá­ért, a gye­re­ke­im­mel és a párom­mal való har­mo­ni­kus viszo­nyért. És élve­zem ennek a tuda­tos­ság­nak a gyü­möl­csét.

Nem, nem maga­mat aka­rom sztá­rol­ni, sok­kal inkább azt kihan­go­sí­ta­ni, hogy ez nem min­dig volt így és nem egyik pil­la­nat­ról a másik­ra vál­to­zott a szem­lé­le­tem, hanem szép las­san, aprán­ként.

A ref­lek­tort arra irá­nyí­ta­ni, ami jó

És ma is van, ami nem jó. Naná, hogy van. Van­nak rosszabb nap­ja­im és sok-sok min­de­nen fogok még javí­ta­ni. Ami vál­to­zott az az, hogy a ref­lek­to­rom fényét arra irá­nyí­tom, ami jó. Nem dugom homok­ba a fejem, látom azt is, ami nem jó. Viszont az, hogy látom az éle­tem cso­dás aspek­tu­sa­it, erőt és hitet ad ahhoz, hogy vál­toz­tas­sak és tegyek a továb­bi fej­lő­dé­sért.

Szó­val sze­rin­tem nem az tör­té­nik, hogy egy­szer csak min­den jó lesz, hanem az tör­té­nik, hogy a gon­dol­ko­dá­sod közép­pont­já­ba az kerül, ami már műkö­dik, hogy nem a hiányt látod, hanem a fej­lő­dé­si lehe­tő­sé­get. Hiszen Te vagy az éle­tem ková­csa. Te tehetsz azért, hogy olyan legyen az éle­ted, ami­lyen­nek aka­rod.

Hiszen tudod, ott a szi­vár­vány, ahol az eső­ben meg­lá­tod a nap­sü­tést.

Daróczi Mag­di

Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Yan Kru­kau

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Fia­tal­ság bolond­ság vagy inkább bátor­ság?

A gene­rá­ci­ós különb­sé­gek nem min­den eset­ben jár­nak gene­rá­ci­ós hasa­dé­kok­kal. A fia­tal­ság egy múló álla­pot. Leg­alább­is ezt mond­ják. De mi van, ha vala­ki 60 éve­sen is fia­tal?!

harry potter

Har­ry Pot­ter kvíz: Te mek­ko­ra rajon­gó vagy?

Ebről évre egy­re töb­ben távoz­nak el az élők közül a Har­ry Pot­ter soro­zat legen­dás szí­né­szei közül. Ele­ve­nítsd fel velünk az emlé­kü­ket és tesz­teld tudá­so­dat a Har­ry Pot­ter kvíz segít­sé­gé­vel!

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!