Ne felejtsd el, hogy október 27-én megint óraátállítás lesz. A téli időszámításra való átállás azzal jár, hogy hajnap 3 órakor 2 órára állítjuk az órát. Tehát többet alszunk. Mindez kecsegtetően hangzik, de ez az egy óra sokak szervezetét képes egy időre összeverni. De miért kell még mindig órát állítani? Milyen hatása van a szervezetre és a világra? Mindez kiderül Daróczi Magdi coach, kineziológus anyagából.
Az órák átállításának bevezetésének elsődleges célja, hogy spóroljunk a világítás költségén és az energiafelhasználáson. Máig vitatott, hogy ez valóban hoz e megtakarítást. Az azonban bizonyos, hogy a szervezetünket megviseli. A közérzetünket akár hetekig befolyásolja mind a téli, mind a nyári óraátállítás.
Épp ezért tárgyalta már 2018-ban az Európai Bizottság a nyári időszámítás eltörlését, amit 2019-ben meg is szavazott. Azonban a tényleges intézkedés még várat magára.
Az óraátállítás hatása az emberi szervezetre
A szervezetünk működése a cirkadián ritmushoz igazodik. Ez a biológiai óránk. Az alvásunk, a hormontermelésünk, a szervezetünk minden folyamata ehhez igazodik. Ebben a napi ritmusban okoz sokkszerű változást az óraátállítás. Az őszi ritmusváltást tehát még ez is tetézi.
A szervezetben energiapályákon avagy a meridiánokon -melyek a kínai akupunktúrából származnak– áramló energia áramlásának kiegyensúlyozatlanságát hozza az óraátállítás. Ez az energiaáramlás folyamatos és meghatározott irányban zajlik a szervezetünkben. Ez optimalizálja a szervezetünk működését. Az emberi szervezetben az energia vagyis a „Qi” egy meghatározott sorrendben áramlik a 12 fő meridiánon keresztül, minden egyes meridián egy-egy belső szervről kapta a nevét. A meridiánokon az energia áramlása egy 24 órás ciklust követ, ahol minden meridiánnak van egy 2 órás csúcsaktivitási ideje. Az energia a következő sorrendben áramlik:
- Tüdő meridián (3:00 – 5:00): A nap a tüdő meridiánnal kezdődik.
- Vastagbél meridián (5:00 – 7:00): A tüdő meridiánt követően az energia a vastagbél meridiánba áramlik.
- Gyomor meridián (7:00 – 9:00): A vastagbél után az energia a gyomor meridiánon halad át.
- Lép-hasnyálmirigy meridián (9:00 – 11:00): A gyomor energiája a lép meridiánra megy át.
- Szív meridián (11:00 – 13:00): A lép meridiánt követően az energia a szív meridiánban áramlik.
- Vékonybél meridián (13:00 – 15:00): A szív után az energia a vékonybél meridiánon halad át.
- Hólyag meridián (15:00 – 17:00): A vékonybélből az energia a hólyag meridiánba áramlik.
- Vese meridián (17:00 – 19:00): A hólyagot követően az energia a vese meridiánba áramlik.
- Keringés-szexus meridián (19:00 – 21:00): A vese után az energia a keringés-szexus meridiánba kerül.
- Hármas melegítő meridián (21:00 – 23:00): A keringés-szexus energiája ezután a hármas melegítő meridiánba áramlik.
- Epehólyag meridián (23:00 – 1:00): A hármas melegítőt követően az energia az epehólyag meridiánba áramlik.
- Máj meridián (1:00 – 3:00): Végül az epehólyag meridiánból az energia a máj meridiánba áramlik.
Ez a ciklus folyamatosan ismétlődik, és a meridiánokon keresztül áramló energia harmonikus működése elengedhetetlen az egészséges testi-lelki egyensúlyhoz.
Az óraátállítás pedig egy olyan változás, ami ebbe az energiaáramlásba avatkozik be. Azt eredményezve, hogy a szervezetünk az idővel, a világossággal és sötétséggel való összhangja felborul.
Mit érzünk, ha felborul a biológiai óránk és mit tehetünk ellene?
A leggyakoribb panaszt a rossz közérzet. Fáradtabbak, akár ingerlékenyebbek lehetünk. Érezhetünk koncentrációzavart, akár fejfájás is jelentkezhet.
Számos kutatást végeztek már a témában. Olykor napvilágot látnak olyan hírek, hogy óraátállítás után megnövekszik a közlekedési balesetek száma vagy épp a munkahelyi balesetek száma. Sőt, a szívrohamok száma is.
Azonban nem az óraátállítás az egyetlen, ami ilyen módon befolyásolja a szervezetünk működését. Ugyanezt érezhetjük, ha olyan helyre utazunk, ami másik időzónában van. Azok pedig, akik több műszakos munkarendben dolgoznak folyamatosan ki vannak téve ennek a változásnak, különösen akkor, ha éjszakai műszakot is vállalnak.
A Touch for Health kineziológia egy komplex kiegyensúlyozó eljárást használ ebben az esetben, mellyel a meridiánokon folyó energiaáramlást kiegyensúlyozza. Ezzel korrigálva az óraátállítás szervezetre gyakorolt stresszhatását. Ehhez elég egy rövid látogatás egy az említett módszert használó kineziológusnál. Ezzel megspórolhatjuk magunknak azt az 1-2 kellemetlen közérzettel, fáradtsággal járó hetet, ami általában követi az óraátállítást. Persze a testünk jelzéseire figyelve megelőzhetjük a komolyabb hatásokat. Ha fáradtak vagyunk, be kell iktatni egy kis pihenést.
Lefekvés előtt pedig érdemes úgy kiegészíteni az alvási rituálénkat, hogy azzal még inkább támogassuk a nyugodt alvást.
Nyugtató hatású illóolaj vagy tea is sokat segíthet. A levendula, a muskotályzsálya olaja vagy épp egy citromfű tea támogatja a nyugodt alvást. Az óraátállítás feszültségét pedig mozgással vezethetjük le. Egy séta, kis nyújtás, de tulajdonképpen bármilyen mozgás jó szolgálatot fog tenni.
Aztán persze lehetünk annyira tudatosak is, hogy több nappal előtte, apránként elkezdjük hozzászoktatni magunkat az óraátállításhoz. Tehát minden nap egy-egy kicsivel hamarabb mehetünk aludni és kelhetünk korábban.
Kép forrása: Canva by The Everett Collection