Teljesen rendben van az is, ha valaki önként dönt amellett, hogy kimarad a csengő-bongó forgatagból. Az egyedüllétet választja. Vannak azonban akik nem önként döntenek emellett. Talán valaki az ismerőseid közül. Esetleg téged érint? Egyedül karácsonykor. Hogyan varázsolhatod ezt az időszakot meghitté önmagad számára? Petre Anett coach, kineziológus, tréner írása
Számos oka lehet, hogy valaki egyedül tölti az ünnepeket: válás, családtagok elvesztése, földrajzi távolság a szeretett személyektől, idegen környezetben még nincs kiforrott emberi kapcsolódás, de előfordulhat, hogy a családi kötelék meglazult és a felek elidegenedtek egymástól vagy annyira elmérgesedett a viszony, hogy az énhatárok megvédése érdekében jobb inkább egyedül.
Az egyedüllét nem feltétlen jár együtt a magányossággal és van, aki kifejezetten jól érzi magát a önmaga társaságában.
Ismeretségi‑, és baráti kör kérdésében is mindenkivel más a helyzet. Talán kevesebb emberrel ápolsz szorosabb viszonyt vagy nincsenek közeli jóbarátaid, akikkel megoszthatnád életed ezen időszakát. Olyan élethelyzetben is lehetsz, amikor sem a szociális, sem a gazdasági háttered nem teszi lehetővé, hogy az egyedül karácsonykor szorongató érzését lecseréld egy bőröndre és magad mögött hagyj mindent ami nyomasztó. Ahány ember, annyiféle sors, háttér, személyiség, lehetőség és mozgatórugó. Ezért sosem lehet tudni, hogy egy ember helyzete és viselkedése mögött valójában mi rejlik.
Egyedül karácsonykor? Keretezzük át!
# 1. Alapozás
Egyedül karácsonykor még azokat a harcedzettek is megérinti, akik el tudnak vonatkoztatni attól, hogy mások épp családi körben vagy barátokkal együtt ülik meg az ünnepeket. Az ingerek mindenhonnan jönnek. Hangulatvarázs az utcákon, a tévében sugárzott műsorok, a reklámok és a boltok kínálata is óhatatlanul felerősítheti benned a szakadékot az egyedüllét és a közösségi megélés között. A legtöbben országos rokonlátogatási turnéra indulnak vagy többgeneráció kapcsolódik össze az összetartozás melegében a hétköznapok után. Ezekre gondolva elönthet a szomorúság, hogy nincs benne részed.
Nem tudhatod, hogy a családi roadshow mögött milyen feszültség húzódik meg? A kisimult és hangos szó nélküli ünnepi készülődés helyett olykor vérre menő küzdelem, ajtócsapkodás, sírás és egymás idegi kizsigerelése kerül terítékre.
Az egész éves távollét a szeretett közegtől, a kimerültség és a stressz az ünnepi időszakokban hatalmasat tud robbanni családi berkeken belül. Az elnyűtt felek minden igyekezetükkel egy szép és meghitt karácsonyt szeretnének megülni. Egy újabb elvárás önmagukkal és partnerükkel szemben csak növeli a belső nyomást, hiszen az egész évet vagy akár éveket képtelenség kipihenni pár nap alatt, bepótolni az elmulasztott időt és leválni a mindennapi gondok nyomasztó gondolataitól. Erre gondolva talán nem is annyira borzasztó, ha szabad utat kapsz ahhoz, hogy úgy és akként töltsd a napjaidat ahogy szeretnéd.
#2. Egyedül karácsonykor címke nélkül
A társadalmi nyomás, a kirekesztettség érzése, valamint a környezeti reakcióktól és a megbélyegzéstől való félelem újabb adalékkal szolgálhat ahhoz, hogy már előre szorongj a rád váró napoktól. Már előre tartasz a sajnálkozó pillantásoktól, az egyedül karácsonykor bélyegét hordva magadon — mert az már milyen szomorú dolog! Vagy, vajon milyen ember lehetsz, akinek nincs kihez kapcsolódnia? Megannyi szerencsétlen reakciót felsorolhatunk ide.
Ünnepek utáni beszámolók a munkahelyi közegben jó alapot nyújtanak arra, hogy a kollégák újra felvegyék a ritmust, kapcsolódjanak egymáshoz. Átívelő téma azok között is, akiknek fogalma nincs a másikról, de illik kérdezni. Ilyenkor mindenki közlékenységi fokától függően cenzúrázottan elmeséli hogyan telt számára az időszak.
Senki nem szokta hozzátenni, hogy elénekeltük a Mennyből az angyalt, aztán szívem almáspitéjéhez hozzávágtam anyósom kőkemény pogácsáját, mert egész nap morgott, kritizált és egy szalmaszálat nem tett keresztbe.
Általában a színes beszámolók híján vannak a családi rémtörténeteknek, az anyós-meny paródiába illő szócsatáinak vagy „akkor menj anyádhoz!” ünnepi szólamoktól. Mindenki szeretne a szépre emlékezni, ha lehet és van mire. Nem utolsósorban ugyanúgy tartanak a megbélyegzéstől, címkézéstől és a kirekesztettség érzésétől. Nem vagy egyenlő a jelenlegi helyzeteddel, sem az aktuális negatív érzelmeiddel. Lehetőséged van úgy alakítani a napjaidat, ahogy számodra a legjobb. Nincs és nem is kell, hogy előjele legyen annak, hogy most egyedül vagy.
#3. Közösségi platformok használata
Amennyiben elszomorít, hogy ismerőseid karácsonyi fotókat posztolgatnak akár valós pillanatról, akár egy vihar előtti békés állapotról, kerüld a virtuális fotóalbumok lapozgatását.
Ilyenkor mind a valós életben, mint a virtuális világban az ünnepek körül forog minden. Az általad használt alkalmazásokat ismerve mérlegeld, hogy szívesen látnál felugró ablakban családi ünnepekről szóló rövid videókat amennyiben szakításon vagy túl szerelmes idézetek hadát? Ha a válasz nem, akkor figyelmed fókuszát irányítsd könnyedebb, valóban felemelő témák felé. Most lehetőséged van végére járni a megkezdett könyved olvasásának, kellemes zene mellett.
Használhatod az internetet arra, hogy feltérképezd milyen ünnepi programokra tudnál elmenni, csatlakozhatsz olyan közösségekhez, amelyek tagjai az egyedül karácsonykor érzését jól ismerik és szeretnék megosztani valakivel ezt az időszakot. A virtuális szörfözés során összeállíthatod a karácsonyi zenei palettádat, filmkatalógusodat az elkövetkezendő napokra.
#4. Tervezés – szükségletek feltérképezése!
Mielőtt összeállítod a saját programtervedet időzz el azon, hogy milyen szükségleteid vannak. Mitől éreznéd jól magad? Mire vágysz? Mi jelentené számodra az ideális ünnepet a realitások tükrében? Érdemes arra is gondolni, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyeknek gyakorlása jótékonyan dob a hangulatodon és energiaszinteden. Ezt követően már könnyedebb összeállítani a napi programot. Valamennyi tényezőből szerepeljen legalább egy az adott napodon.
#5. Lelki tunning
A szeretet az önszeretetről is szól. Kényeztesd, lepd meg magad valamivel. Noha egyedül vagy, nem jelenti azt, hogy ne tevékenykedhetnél úgy, mintha szeretteid közegében lennél. Akkor hogyan ünnepelnél? Lenne karácsonyfa? Feldíszítenéd a lakást? Nőként kisminkelnéd magad vagy férfiként felvennéd azt az új zakódat? Miért ne készülődhetnél úgy és tennéd önmagad számára is csodálatossá a napot?
#6. Tér-energetika
Tény, ahogyan érezzük magunkat az a környezetünkön is nyomot hagy és ez igaz az ellenkezőjére is. Számos lehetőség áll rendelkezésedre, hogy meghitté varázsold az életteredet. Hangulatvilágítás, — lámpa, füstölő, a környezet megváltoztatása, akár egy új kiegészítővel, terítővel. Máshova helyezendő a mozgatható bútorokat, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor más módon becsempészve a lakrészbe olyan tárgyakat, amelyek az újdonság varázsával és a tér-energetika megváltoztatásával kibillentenek az adott lelkiállapotodból.
#7. Ki mondta, hogy nem lehet?
Ünnepnapok ide vagy oda, ha a mindennapi tevékenységeid fontosak és megnyugtatnak, akkor gyakorold! Edzőterem vagy szabadtéri mozgás, futás, gyaloglás bármi belefér – nincs kőbe vésett szabály arra, hogyan töltsd az énidődet. Aktívan vagy passzívan, ahogy neked a legjobb. Az is teljesen rendben van, ha semmi kedved és hangulatot nincs a karácsonyhoz. Semmi kedved nincs bármit is kipróbálni, újat meg pláne nem. Csak aludni, enni, sorozatot bámulni vágysz. Az a fontos, hogy komfortosan érezd magad abban, amiben vagy.
#8. Kreativitás
Az alkotás folyamata felszabadít és tisztít. Segít valami régit elengedni, átkeretezni és a bennünk lévő alkotó energia új távlatokat nyitva valami újat hoz létre. Amennyiben van affinitásod hozzá a kreativitásodat éld meg ezekben a napokban is. Akár új ételek kipróbálásában vagy megalkotásában, festészetben, agyagozásban, új tánclépések – mozgásformák megtapasztalásában, írásban. Csak a fantáziád szabhat határt. Csodálatos élményben lehet részed.
#9. Munka, mint mentőöv
Amennyiben olyan munkakörben dolgozol, ahol karácsonyi ügyeletet tartotok és úgy érzed, hogy megrémítene az egyedüllét, nincs más terved, akkor a munka jó mentőöv lehet, akár fizikai jelenléttel, akár online.
#10. Nyújts segédkezet
Gondolj arra, hogy valaki még rosszabb körülmények között élhet vagy még rosszabb lelki állapotban van, mint te, és senkire sem számíthat. Most te nyújthatsz másnak segédkezet. Az ünnepek közeledtével alkalmad nyílik segítő közösségekhez is kapcsolódni, tervezhetsz akár ezzel is.
#11. Karácsonyi mise
Függetlenül attól, hogy nem vagy vallásos, a karácsonyi mise békés, áldott hangulattal ajándékozhat meg. Noha egyedül mész oda, de nem leszel egyedül. Ez egészen biztos. Ha még nem voltál, egy misét megér!
# 12. Jövő év megtervezése
Ez az időszak arra is lehetőséget nyújt számodra, hogy rápillants hol tartasz, milyen céljaid, vágyaid vannak? Hogyan tudod elképzelni a számodra ideális jövőt? Milyen irányban érzel motivációt vagy épp a motiválatlansággal küzdesz? Amennyiben elakadsz a megoldáshoz vezető úton szakember támogatását is kérheted annak érdekében, hogy számodra a megfelelő életet élhesd.
+1 Van, ki fogadja hívásod
Szükséged lenne egy megtartó szóra, mert nincs senki, aki meghallgatna vagy veled lenne? A Magyar Lelki Elsősegély Szövetség munkatársai 0–24 órában fogadják a hívásokat. Elérhetőségeiket a honlapjukon találod.
Kiemelt kép forrása: Canva — Pexels by RDNE Stock project