Hála adására minden hely tökéletes

A hála gya­kor­lá­sát meg­ne­he­zí­tő 10 tév­hit és gát­ló ténye­ző — Te miért adsz ma hálát?

Hála adásának számos módja van és bárhol gyakorolható. Erdőben, parkban, lakásban. Mindig az a legjobb időpont rá, amikor alkalmazzuk. De mit is jelent valójában hálásnak lenni és egyáltalán mi gátol minket benne?
Hirdetés

Az, hogy mikor­tól datá­ló­dik a hála gya­kor­lá­sa az embe­ri­ség tör­té­nel­mé­ben nem lehet egzakt választ kap­ni. Vél­he­tő­leg a tuda­tos­ság­gal, a tudat­ra ébre­dés­sel egy­ide­jű­leg van jelen. Vajon mi indít­ja el ben­nünk a kész­te­tést, hogy hálát adjunk? Milyen sűrűn gya­ko­rol­juk ezt? Mitől műkö­dik és mi az, amit az éle­tünk­be hoz? Hála adá­sá­nak lélek­ta­ná­ról, hatá­sa­i­ról, mód­já­ról, főbb moz­ga­tó­ru­gó­i­ról, hoz­zá­ta­pa­dó tév­hi­tek­ről és gya­kor­lá­sát gát­ló ténye­zők­ről is szó esik majd a több rész­ből álló cikk­so­ro­zat­ban. Ebben a rész­ben a tév­hi­tek és a gát­ló ténye­zők kerül­nek terí­ték­re. Pet­re Anett coach, kine­zio­ló­gus, tré­ner írá­sa.

Annyi min­dent magá­tól érte­tő­dő­nek tar­tunk az éle­tünk­ben. Fel sem tűn­nek olyan apró­sá­gok, mint pél­dá­ul az, hogy pis­lo­gunk, járunk, aka­dály­men­te­sen léleg­zünk, könnye­dén nye­lünk. Tudunk írni, olvas­ni, van­nak gon­do­la­ta­ink, ötle­te­ink és véle­mé­nyünk. Egész­sé­ge­sek vagyunk. Van­nak embe­ri kap­cso­la­ta­ink, csa­lá­dunk. Mi tör­té­nik akkor, ha egyik vagy másik egy­szer csak meg­szű­nik jelen len­ni? Vagy nem műkö­dik?   

A hála ráesz­mé­lés a mulan­dó­ság­ra. A hála éle­tünk áldá­sa­i­nak meg­kö­ve­té­se.

Tév­hi­tek és gát­ló ténye­zők a hála gya­kor­lá­sá­val kap­cso­lat­ban

Noha a hála világ­nap­ja már elmúlt, a hála gya­kor­lá­sa sok­kal köz­na­pibb, mint gon­dol­nánk. Köz­na­pi, azon­ban sokak­nál nem min­den­na­pi és fel­ol­dó, meg­nyug­ta­tó és békés ener­ge­ti­kai gya­kor­lat. Szá­mos tév­hit kap­cso­ló­dik hoz­zá és még több gát­ló ténye­ző fog­ja köz­re ahhoz, hogy való­ban mél­tó helyet kap­jon min­den­na­pi éle­tünk­ben. A leg­több eset­ben nem tuda­to­sak azok a nehe­zí­tő ténye­zők, ami miatt még sincs így.

Hir­de­tés

#1 Meg­bé­lyeg­zés, minő­sí­tés

„Olyan ara­nyos, olyan kis hálás!” „Min­dent érté­kel, a leg­ap­róbb gesz­tust is!” Noha az elő­ző mon­da­tok pozi­tív meg­ál­la­pí­tás­nak hat­nak, az már koránt­sem mind­egy, hogy az, aki­ről így vagy hason­ló­kép­pen nyi­lat­ko­zunk, milyen minő­ség­ben jele­nik meg gon­do­la­ta­ink­ban. Milyen­nek lát­juk őt való­já­ban? Mivel kap­csol­juk össze a tőle érke­ző hálát? Milyen gesz­tu­so­kat fogunk felé ten­ni?

Ami­kor a másik sze­mély hálás, kiala­kul­hat egy alá-felé ren­delt­sé­gi viszony. A hálás fél alá­ren­delt sze­rep­be kerül­het. Adós­sá válik, tar­to­zá­sa kelet­ke­zik. Vajon jogos ez a gon­do­lat? Haj­la­mo­sak lehe­tünk egy aktu­á­lis gesz­tus alap­ján minő­sí­te­ni a mási­kat. „Elég neki a kevés”, „nin­cse­nek igé­nyei”, „úgy álta­lá­ban kiszol­gál­ta­tott”, „sanya­rú sor­sú”, „gyen­ge”, „élet­kép­te­len”. A lis­ta egyé­ni­leg foly­tat­ha­tó. Meg­annyi bélyeg­gel lát­juk el a mási­kat, akár nem tuda­to­san is. Rög­zül a róla alko­tott képünk. Mind­ez befo­lyá­sol­ja, hogy a jövő­ben milyen gesz­tu­so­kat teszünk felé, hogyan rang­so­rol­juk és úgy álta­lá­ban milyen „polc­ra helyez­zük” őt kap­cso­la­ti rend­sze­rünk­ben.

A hála elfo­ga­dá­sá­ra mél­tó­nak kell len­ni. Ehhez a meg­fe­le­lő önis­me­ret­re, rálá­tás­ra a hely­zet­re, az abban rej­lő dina­mi­ká­ra, a másik fél sze­re­pé­re, moti­vá­ci­ónk fel­tér­ké­pe­zés­re is szük­sé­günk lehet. A hála elfo­ga­dá­sa is tanul­ha­tó, tanu­lan­dó.

A hála gya­kor­lá­sá­nál és elfo­ga­dá­sá­nál érde­mes tuda­to­sí­ta­ni magunk­ban azt, hogy ez való­já­ban egy egyen­ran­gú kap­cso­lat mind­két felet táp­lá­ló és fel­eme­lő ener­gia­cse­ré­je, nem más.  

#2 Kódolt féle­lem, gyen­ge­ség

„Aki a kicsit nem becsü­li, a nagyot nem érdem­li.”  Egyén­től függ hogyan értel­mez­zük ezt a mon­da­tot. A kije­len­tés akár nem tuda­to­san is, de kor­lá­to­zó lehet és félel­me­ket gene­rál­hat.  Azt jelent­he­ti, hogy ha van vala­mim vagy vala­kim, de nem elé­gít ki sem léte, sem a kap­cso­ló­dás, nem vagyok érde­mes jobb­ra, több­re, más­ra. Hálás­nak kell len­nem olyan dol­go­kért is, ame­lyek ugyan részei az éle­tem­nek, még­sem adnak kielé­gü­lést, való­di örö­möt. Muszáj és kell érté­kel­nem. A „kell” szó­nak nagy ere­je van.

Bűn­tu­da­tot is gene­rál­hat bár­mely embe­ri kap­cso­ló­dás­ban vagy mun­ka­he­lyen a betöl­tött pozí­ció kap­csán. Mi van, ha nem érzem a hálát? Gyen­ge és gyar­ló vagyok. Nem fel­tét­le­nül érke­zik meg a tuda­tos­ság szint­jé­re az, ami­ről most írok. Az, hogy való­ban hálá­sak legyünk vala­mi­ért, vala­ki­ért vagy érté­kel­jük, önma­gunk meg­is­me­ré­se, moti­vá­ci­ó­ink és a meg­bú­vó hie­del­me­ink és a féle­lem­ka­pók fel­fe­de­zé­se elen­ged­he­tet­len. Önma­gunk­kal is szem­be kell néz­nünk, milyen mulasz­tá­sa­ink vol­tak, miben vol­tunk tudat­la­nok és kevés­sé tuda­to­sak. Embe­ri kap­cso­la­ta­ink­ban sok­szor azért „csú­szunk meg a banán­hé­jon”, hozunk rossz dön­té­se­ket, mert a valós önmun­ka nem tör­tént meg.

Hir­de­tés
A hála egyik módja, hogy élvezzük a pillanatot
kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by RDNE Stock pro­ject

Érde­mes szak­em­ber­rel, mint pél­dá­ul kine­zio­ló­gus, coach közö­sen meg­dol­goz­ni eze­ket a terü­le­te­ket.

#3 Kihe­lye­zett fele­lős­ség

Ami­kor hálát adunk, álta­lá­ban vala­mi kül­ső hely­zet­nek, sze­mély­nek, erő­nek tulaj­do­nít­juk a betel­je­sü­lést vagy a vesz­te­ség elke­rü­lé­sét. Néhány iga­zán ext­rém hely­ze­tet leszá­mít­va, amit vak­sze­ren­csé­nek, sor­nak, vélet­len­nek nevez­he­tünk, éle­tünk szá­mos tör­té­né­se mögött vala­ki és vala­mi más áll. A hála sok­szor olyan szí­ne­ze­tet kap, mint­ha saját sor­sunk ala­ku­lá­sa raj­tunk kívül­ál­ló erők bir­to­ká­ban len­ne. Leg­ke­vés­sé jutunk el annak a fel­is­me­ré­sé­ig, hogy mi magunk mit tet­tünk azért, hogy hálá­sak lehes­sünk. Ez a bol­dog­ság és bol­dog­ta­lan­ság témá­ját is érin­ti. Ami­kor vala­ki azt mond­ja, hogy bol­dog­ta­lan vagyok az adott élet­te­rü­le­ten, az első kér­dé­sek között sze­re­pel­ne: mivel járul­tál hoz­zá a bol­dog­ta­lan­sá­god­hoz?

A hála kap­csán most azt kér­de­zem tőled: mivel járul­tál hoz­zá ahhoz, hogy most hálás lehess?

# 4 Haszon­szer­zés

„Adj hálát és az uni­ver­zum meg­ju­tal­maz.”  Az ilyen és ehhez hason­ló gon­do­la­tok kizá­ró­lag egy irány­ba fókusz­ál­ják az elmét és az elkép­zelt vágy, akár mint képi meg­je­le­nés – vagy érze­lem, a hiány­ér­zet­ből és/vagy a féle­lem­ből táp­lál­ko­zik. Amíg ezek az érzé­sek ural­nak ben­nün­ket a hála fel­sza­ba­dí­tó érzé­se a hát­tér­ben marad, hiszen tel­je­sen más, ala­cso­nyabb rez­gé­sű érzel­mek ural­ják.

# 5 Ext­rém hely­ze­tek­re való

Ami­kor job­bá­ra rend­ben van az éle­tünk, ola­jo­zot­tan műkö­dik, min­den kilen­gés, mély­pont és törés nél­kül, auto­ma­ta üzem­mód­ban léte­zünk. Ki a csu­dá­nak jut eszé­be hálál­kod­ni? Egy-egy pil­la­nat, hacsak nem for­dít­juk el a fejün­ket, hogy kite­kint­sünk saját éle­tünk­ből, oly­kor ráirá­nyít­ja a figyel­met arra, hogy van­nak nálunk kevés­sé sze­ren­csé­seb­bek. Vajon hányan for­dít­juk el a fejün­ket? Tekin­tünk rosszal­lón, saj­nál­koz­va pél­dá­ul a fedél­nél­kü­li­ek­re?

Eszünk­be jut vajon a hála önma­gunk­nak, csa­lá­di hát­te­rünk­nek, kap­cso­ló­dá­sa­ink kap­csán? Milyen gon­do­la­tok a jel­lem­zők? Milyen érzel­mek?

# 6 „Nézé­se meg a járá­sa” helyett sza­va­já­rá­sa

A köz­nyelv­ben gyak­ran hasz­nál­juk a „hála az égnek!” kife­je­zést, sok­szor egy­faj­ta udva­ri­as gesz­tus­ként, meg­szo­kás­ból, mert magunk is úgy hal­lot­tuk. Meg­ta­nul­tuk. Sza­va­já­rás­sá vált, talán sok­szor való­di érzel­mi töl­tet, valós ener­ge­ti­kai tar­ta­lom nél­kül. Ez azok­ban az ese­tek­ben is elő­for­dul, ami­kor val­lá­sunk gya­kor­lá­sá­nál hálát adunk. Milyen érzé­se­ink van­nak? Mennyi­re tar­tós mind­ez? A szo­kás még nem jelen­ti azt, hogy amit gon­do­lunk, mon­dunk való­ban érzel­mi­leg is alá­tá­masz­tott. Való­ban meg­él­jük ‑e azt, amit ez a faj­ta rutin ígér? Evé­gett for­dul­hat elő az, hogy a hála, mint kife­je­zés sem kap­ja meg a maga iga­zán nemes helyét az éle­tünk­ben, min­den­nap­ja­ink­ban.

# 7 Hála és moti­vá­lat­lan­ság

„Hála, hála! No, fiam, ne hálál­kodj, hanem cse­le­kedj.” A hálát – ha nem is min­den eset­ben – de össze­köt­jük a cse­lek­vés hiá­nyá­val, vagy azzal, hogy nem ele­gen­dő erőt, elkö­te­le­zett­sé­get helye­zünk cél­ja­ink eléré­sé­ben. A hála gya­kor­lá­sá­nak hiá­nya oly­kor össze­kap­csol­ha­tó a moti­vá­lat­lan­ság­tól való féle­lem­mel, attól, hogy passzív szem­lé­lő­i­vé válunk éle­tünk­nek. Akár tudat­ta­la­nul is, de kerül­ni fog­juk a szó hasz­ná­la­tát és a való­di hála gya­kor­lá­sát.

Extrém pillanat hála gyakorlására. Kinek extrém, kinek nem.
kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Fede­ri­co Toma­so­ni

#8 Spi­ri­tu­á­lis masz­lag

Világ­né­ze­tünk, hit­val­lá­sunk befo­lyá­sol­hat­ja a hálá­hoz fűző­dő viszo­nyun­kat is, ha van egy­ál­ta­lán kap­cso­ló­dás és nem csak akkor folya­mo­dunk a hálá­hoz, ha épp vesz­te­ség­től félünk, vagy vala­mi sike­rült mert vágy­tunk rá. Ez a bel­ső elha­tá­ro­ló­dás olyan tapasz­ta­lás­tól választ­hat el ben­nün­ket, ami való­di békét, meg­nyug­vást kínál, ha jól gya­ko­rol­juk a hála adá­sát vagy foga­dá­sát.

# 9 Bel­ső kész­te­tés és a hála

Koráb­bi cik­kem­ben a bel­ső hat­jó­erő­ről, a moti­vá­ci­ó­ról írtam. Ez a mind­annyi­unk közös pont­ja azon­ban meg­ha­tá­roz­za, milyen a kap­cso­ló­dá­sunk a hálá­hoz. Milyen bel­ső kész­te­té­sünk van a saját éle­tünk­höz, léte­zé­sünk­höz, miként viszo­nyu­lunk a java­ink­hoz, vélt java­ink­hoz, vágya­ink betel­je­sí­té­sé­hez. Önis­me­re­ti baran­go­lá­sa­ink köze­pet­te érde­mes ennek kon­tex­tu­sá­ban is a hálá­ra rápil­lan­ta­ni, akár segít­ség­gel.

# 10 Kudarc­él­mény miat­ti meg­tor­pa­nás

A hála gya­kor­lá­sa, mint ahogy azt koráb­bi pon­tok­ban is írtam, sok ténye­ző­től függ. Ami­kor egy­faj­ta meg­kö­ze­lí­tés­sel állunk a hálá­hoz, elő­for­dul­hat, hogy a várt ered­mény nem való­sul meg. Ez a kudarc­él­mény egy újabb gát­ló ténye­ző­jé­vé válik a hála gya­kor­lá­sá­nak.

Pet­re Anett

Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Pix­a­bay by Alchi­mist

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!