A második világháború évfordulója alkalmából érdemes elmélyülni abban a korszakban, amely milliók életét változtatta meg. Ajánlómban olyan könyvek kaptak helyet, amelyek különböző sorsokon keresztül bepillantást engednek a háború viharaiba, így nem csak a történelem órák alapján ismerhetjük meg a történéseket, hanem sokkal közelebbről, emberi életeken keresztül nyerhetünk betekintést. Gyurovszky Wanda könyvajánlója.
Szeptember elseje a tanévkezdés mellett a második világháború kitörésének emléknapja is. Ezen a napon kezdődött el az emberiség történelmének egyik legsötétebb és legkegyetlenebb időszaka, amelyhez köthetően azóta nagyon sok könyv és memoár látott napvilágot.
A második világháború viszont azon témák közé tartozik, amely mindig is kiemelten vonzott, ha könyvekről volt szó.
Valószínűnek tartom, hogy azért érdekel ennyire ez a téma, mert szeretném megérteni, hogyan történhetett meg mindez a borzalom. A második világháborúhoz kötődő könyvajánlóim két részre bontanám. Jelenlegiben szélesebb látószögből közelítem meg a témát. Olyan könyveket szeretnék ajánlani, amelyek átfogóbb képet adnak magáról a háborúról, majd a Holokauszt emléknapján, amely január 27-én lesz, leszűkítem az ajánlóm Auschwitzra, a haláltáborokra, illetve a túlélők vagy foglyok életét feldolgozó művekre.
Könyvek a második világháborúról
Elég széles skálán mozognak a könyvek, amelyeket hamarosan bővebben is bemutatok. Rendkívül kíváncsi természetem van, így sok minden érdekel. Szeretem megérteni a dolgokat és a könyvek jó eszközök arra, hogy többféle nézőpont alapján járhassak körbe egy-egy témát, amely alapján többféle országból, többféle élethelyzetből származó egyén életébe is belátást kaphatunk.
Jelen esetben megismerhetjük milyen volt az életük a háború előtt, majd hogyan fordította feje tetejére a világot a második világháború.
Többek között megismerhetjük egy olasz zsidó lány életét, aki beleszeret egy keresztény papba. Megvizsgálhatjuk a háború eseményeit egy olyan lány szemével, aki német, de másként gondolkozik, mint az átlag. Sőt visszatérhetünk Magyarországra és belebújhatunk egy olyan lány bőrébe, aki otthon, végeláthatalanul várta, hogy apja, testvérei és szerelme hazatérjen. Nem is borzolom tovább a kedélyeket, íme az öt legjobb olvasmányom, amit a témában olvastam:
#5. Meg Waite Clayton: Az utolsó vonat Londonba
Stephan Neumann, egy fiatal bécsi drámaíró, még 1936-ban sem gondolja, hogy a nácik valódi veszélyt jelentenének. Ám amikor hatalomra kerülnek, barátjával, Zofie-Helene-nel együtt szembesülnek a brutális valósággal. Zofie édesanyja egy náciellenes lap szerkesztője, így a család közvetlen fenyegetettségbe kerül és a két tinédzser világa összeomlik.
Ám egy reménysugár csillan meg a kilátástalanságban Truus Wijsmuller személyében. Ő a holland ellenállás egyik bátor alakja, aki azon fáradozik, hogy zsidó gyerekeket mentsen meg a náci rezsim karmaiból. Ausztria megszállása után, az országhatárok lezárásával létrejött bizonytalan helyzetben Wijsmuller versenyt fut az idővel, hogy Bécsből kijuttassa Stephant, Zofie‑t, és Stephan kisöccsét, Waltert egy biztonságosabb élet reményében.
#4. Daisy Wood: Párizs elfeledett könyvesboltja
Ebben a könyvben Párizsban találjuk magunkat, 1940-ben, ahol a háború sújtotta városban Jacques kénytelen szembenézni azzal, hogy a nácik mindent elvesznek tőle, beleértve szeretett feleségét is, aki bujkálni kényszerül. Egyetlen dolog maradt számára: a könyvesboltja, a La Page Cachée. Amikor egy fiatal nő kopogtat ajtaján gyermekével, menedéket kérve, Jacques tudja, hogy hatalmas kockázatot vállal, de nem habozik segíteni. Ám ezután nem csak a nő volt az egyetlen menedékkérő, Jacques titkos életbe kezd, amivel a halál is a sarkában jár. A könyv másik idősíkján, a jelenben, Juliette és férje Franciaországban életét ismerjük meg. Franciaországban nyaralnak, de a nő érzi, hogy eltávolodtak egymástól. Amikor betéved egy elhagyatott, eladó könyvesboltba, úgy érzi, sorsfordító döntés előtt áll. A régi könyvesbolt azonban mélyen rejtett titkokat őriz, amellyel a múlt és jelen szálai összefonódnak.
#3. Bauer Barbara: A fekete rózsa
Bauer Barbara az egyik kedvenc magyar írónőm, úgy ír emberi sorsokról, mint senki más. A fekete rózsában egy etyeki lány történetét meséli el. A könyv egy szőlődombokkal övezett faluban játszódik, ahol magyarok, svábok és zsidók élnek együtt. A második világháború kitörésekor Annus mindössze tizennégy éves, de már nemcsak bevonuló édesapja és két bátyja sorsa aggasztja.
Andrisért is aggódik, akihez már több fűzi, mint gyermeki vonzalom. A háború és az azt követő politikai változások fenekestül felforgatják a falu és Annus életét, aki véget nem érően várja szerettei visszatértét. Azonban valaki más érkezik vissza a faluba, és Annusnak olyan kihívásokkal kell szembenéznie, amelyek próbára teszik kitartását és bátorságát. A fekete rózsa egy fájdalmas korszak, egy szétszakított falu és egy igaz szerelem mélyen átélt, hiteles történetét meséli el.
#2. Eoin Dempsey: Fehér rózsa
A fehér rózsa talán az egyik legérdekesbb olvasányom volt a témában, ugyanis egy német lány szemszögéből pillanthatunk bele a történésekbe. 1943 decemberében, a második világháború kegyetlen árnyékában Franka Gerber, egy német ellenálló, magányosan él a Fekete-erdő mélyén, miután a náci rezsim miatt elvesztette édesapját és öccsét. Az életét kilátástalannak érzi, mígnem egy nap egy eszméletlen pilótára bukkan a hóban, aki Luftwaffe-egyenruhát visel. Bár Franka gyűlöli mindazt, amit a rezsim képvisel, mégsem tudja otthagyni a férfit, így elviszi őt a család távoli faházába. Ahogy azonban kiderül, a pilóta nem az, akinek elsőre tűnik, Franka versenyt fut az idővel, hogy kiderítse valódi kilétét. Kettejük között egyre erősebb kötelék alakul ki, amely azonban rendkívül veszélyessé válik, különösen a Gestapo fenyegetésével a nyomukban. A bizalom élet-halál kérdése lesz, miközben közösen próbálnak végrehajtani egy küldetést, amely nemcsak a háború kimenetelét, hanem az életüket is örökre megváltoztathatja.
#1. Amy Harmon: Homokból és hamuból
A Homokból és hamuból egész könyvmoly pályafutásom kedvenc könyve. Egyébként is nagyon szeretem Amy Harmon műveit, de ebben a regényben valami csodát művelt. A könyv 1943. Olaszországába kalauzol el, a háború tombolása idejére. A német megszállás alatt a zsidó lakosságot deportálás és halál fenyegette. Eva Rosselli és Angelo Bianco gyermekként szinte testvérekként nőttek fel, később pedig egymásba szerettek, ám a vallási különbségek és a háború elszakította őket egymástól. Évekkel később újra találkoznak, amikor a zsidó Eva a Gestapo elől menekül, és nincs hová mennie. Angelo, aki időközben felszentelt pap lett, befogadja Evát a kolostorba, ahol a lány ráébred, hogy a katolikus egyház sokaknak nyújt menedéket. Miközben a világ lángokban áll, és az emberek súlyos nélkülözésekkel küzdenek, Eva és Angelo sorozatos megpróbáltatásokkal szembesülnek. Nehéz döntéseket kell hozniuk, és végül a sors és a szerencse közbeavatkozása révén életük legnagyobb kihívásával néznek szembe.
A második világháború hagyatéka
A második világháború örökre nyomot hagyott a világ történelmében. Ezek a könyvek, még, ha némelyikben a fantázia keveredik a valós eseményekkel, segítenek belelátni azokba az emberi sorsokba, amelyek átélték a borzalmakat. Olvasás közben talán elgondolkodunk azon is, hogy mit jelent a béke és a szabadság a mai világban, és hogyan tudjuk megőrizni ezeket az értékeket a jövő nemzedékei számára. Ahogy a múlt eseményeiből tanulunk, úgy formáljuk a jövőt is.
Kiemelt kép és a többi kép forrása: Gyurovszky Wanda