IMG_9999

Miről suttog a nyugati szél? Anyáról, fiúról, háborúról…

Hirdetés

Néha a legváratlanabb helyről érkezik a múzsa csókja, időnként az aktuális széljárásnak megfelelően. A szél először egy háborús történetet suttogott a fülembe, egy évszázaddal ezelőttről, ami talán soha nem volt aktuálisabb, mint most. Hány anya aggódhat Ukrajnában és Oroszországban, miközben a fiaikat, lányaikat várják vissza egy értelmezhetetlen háborúból? A „Nyugat” az első történet, melyet apránként követ majd még három. Giselle von Buday, azaz Pagonyi Adrienn írása.

Először nem is tudta, hogy mi ébresztette fel.  A házban csönd honolt, csupán a függöny lengedezett a kitárt ablak előtt.  Mintha valami, vagy valaki be akart volna jutni. Talán már be is jutott.  Egy hírhozó.  Aki odalopózott az ágyához és átírta a hónapok óta ismétlődő álomképeket.  A képeket, amikbe foggal, körömmel kapaszkadott.  Képeket a fiáról. 

Minden éjjel látta őt kilépni a kert kapuján, végigsétálni az utca végéig, fel a dombra, ahol megállt és intett, mielőtt elnyelte a látóhatár.  Minden éjjel hallotta a szél hozta hangot.  „Visszajövök, Édesanyám.”  Szeretettel nézte éjjelente a fiát. Már nem gyerek, de még nem is felnőtt, olyan vékonyka félember, akit a szél is elfúj.  Mondjuk a nyugati szél, ami ma belibegett a szobába és belesuttogott az asszony álmába. 

A fia ezen az éjjelen is elindult.  A legjobb ruháját vette fel, világos nadrágot, lobogó ujjas, kendervászon inget, posztó mellényt, még hímzett nyakravalóját is feltette.  A csizmája olyan fényes volt, hogy hasra esett rajta a napsugár.

– Minek puceválod kisfiam?  – kérdezte tőle, miközben figyelte, ahogy a kefe ragyogóra dörzsöli a bőrt – Jó lesz az a háborúba, úgy, ahogy van.

– Hagyja csak Mamácska! Mégsem húzhatok saras csizmát az ünneplő ingemhez.  Hadd lássa mindenki, ki is az a Simon István.

Büszke ember, mint az apja, gondolta magában.  Az öreg István, mosolyodott el keserűen, aki úgy tudott végigmenni a falu főutcáján, hogy még az urak is előre köszöntek neki és aki olyan hamar itthagyta őket.  Elvitte a szíve.  Talán jobb is így, nem látja, hogy egy szem gyermeke nekiindul, hogy a 17. honvéd gyalogezreddel az olaszoknak menjen. 

Minek is kell mennie? – dohogott magában.  Van a háznál elég dolog, teljesen felesleges olyan messzire vonulni, háborúzni.  Lassan elő kell csíráztatni a pityókát, hamarosan elvetni a répát, spenótot, hagymát.  Idén még mákot is.  Jó lesz az karácsonykor a bejglibe.  A málnát is ritkítani kell, az almafákat metszeni.  Aztán még a disznót is le kell vágni, alig van már zsír a bödönben, jó olyankor, ha férfi van a háznál, még az ilyen csenevész is.  Azért csak Istvánka a ház ura.  És persze, az ő kicsi fia.  Akiért annyit aggódott, mikor láztól hánykolódva félrebeszélt.  Az orvos azt mondta, gümőkór és két hetet adott neki.  Ő pedig cserélte rajta a borogatást, kortyonként erőltette belé a levest, vigyázta, imádkozott érte éjt nappallá téve.  És a gyerek csak túlélte.  Az orvos persze hümmögött és azt mondta, talán tévedett.  Talán mégsem tuberkulózis volt.  Így mondta, egy életre megjegyezte a nevét.  Most nem mehet vele, nincs más, mint a szél, akinek a gondjaira bízhatja.  Aki elviszi magával majd az imáit, hogy megőrizzék a fiát.

Közben a fiú már ölelte is, hogy aztán kiforduljon a kapun, végigsétáljon az utcán, fel a domboldalra, ahonnan egy messzi országba viszi az út.  Intett, újból megígérte, hogy visszajön és eltűnt a látóhatáron. Az álom pedig folytatódott.  Látta, hogy a fia sapkáját és fegyverét virággal díszítik, hogy zöld gallyakkal és lobogókkal díszített vasúti kocsira száll, hogy az emberek búcsút intenek a hadba vonulóknak.  Aztán látta, ahogy hónapokon át gyakorlatozik.  Menetel, fegyvert tölt, céloz, rádióval bíbelődik, hangosan nevet a társaival, pityókát pucol, pléh bögrével koccint, aztán újra vonatra száll.  Nézte, ahogy hegyek között vonul a hosszú, összefüggő menetben, ahogy tátott szájjal nézi a feje felett elhúzó olasz repülőket, cigarettára gyújt és hallgatja a fegyverropogást.  És végül látta, ahogy a kőbánya közelében a nyakához kap, elkerekedett szemmel nézi véráztatta kezét, majd a földre omlik, halott társai közé.  Látta, ahogy szemét a szél fogja le.  Az a szél, amely most felébresztette.

Fázósan terített magára egy kendőt és a konyhába ment.  A keleti égbolton már halványan derengett a pirkadat.  Dolog van, vette sorra.  A cseresznyét le kell szedni, a szőlőt kötözni, a szamóca helyére még vethet uborkát, az hamar megérik. Locsolni is kell, rég volt ilyen meleg.  A szeme sarkából lassan megindult egy könnycsepp, ingerülten dörgölte el, nem ért rá holmi sírásra. A malacokat el kell adni, még a kocát is, a disznóólat pedig elbontani, nyoma se maradjon, a disznókhoz férfi kell a házhoz.  Tulipánt ültet majd a helyére és nefelejcset.  Vagy talán egy fát.  Fenyőt például.  Ami zöld marad.  Örökre.

Lassan kisétált a kapuhoz és a domb felé nézett, ahol utoljára látta Istvánkáját.  A szél mintha megélénkült volna és ő újra tisztán hallotta fia szavait.  „Visszajövök, Édesanyám”.

Kiemelt kép forrása: Pixabay

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

A párkapcsolati intimitás és a tojásrántotta

A párkapcsolati intimitás az odafigyelésről, a megértésről, a megnyílásról szól. A bizalom és az intimitás pedig kéz a kézben jár. De mi a közös a párkapcsolati intimitásban és tojásrántottában?

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!