írástudatlan,íráskészség

Miért hanya­gol­juk el az írás­kész­sé­get a digi­tá­lis kor­ban?

Érdekes ellentmondás, hogy pont akkor válunk egyre igénytelenebbé, már, ami az írásunkat illeti, amikor modern világunkban egyre inkább ez a kommunikációs forma kerül előtérbe.
Hirdetés

A modern világ­ban egy­re inkább elha­nya­gol­juk az írás­ban való, igé­nyes kom­mu­ni­ká­ci­ót, pedig az írás­tu­dás nem csak az infor­má­ció­át­adás egyik esz­kö­ze, hanem a gon­do­la­tok igé­nyes kife­je­zé­sé­nek és a sze­mé­lyi­ség meg­mu­ta­tá­sá­nak egyik alap­ve­tő for­má­ja. Az anal­fa­be­tiz­mus elle­ni világ­nap (avagy az írás­tu­dat­lan­ság elle­ni küz­de­lem nem­zet­kö­zi nap­ja) kivá­ló alka­lom arra, hogy elgon­dol­kod­junk arról, mennyi­re fon­tos kész­ség bir­to­ká­ban vagyunk, ame­lyet saj­nos nem érté­ke­lünk elég­gé és foko­za­to­san jelen­tő­sé­gét vesz­ti a digi­tá­lis vilá­gunk­ban. Gyu­rovsz­ky Wan­da írá­sa.

Az írás­tu­dat­lan­ság elle­ni világ­nap jelen­tő­sé­ge

Szep­tem­ber 8‑a, az anal­fa­be­tiz­mus elle­ni küz­de­lem világ­nap­ja, ame­lyet az UNESCO 1965-ben hatá­ro­zott meg, hogy fel­hív­ja a figyel­met az írás­tu­dás glo­bá­lis jelen­tő­sé­gé­re. A nap cél­ja, hogy tuda­to­sít­sa az embe­rek­ben az írás­tu­dás fon­tos­sá­gát és annak hiá­nyá­ból faka­dó prob­lé­má­kat. Világ­szer­te ren­ge­teg fel­nőtt él, akik nem ren­del­kez­nek alap­ve­tő írás- és olva­sás­kész­sé­gek­kel, ami súlyo­san kor­lá­toz­za őket a min­den­na­pi éle­tük­ben és a tár­sa­dal­mi fej­lő­dé­sük­ben.

Ez a nap azon­ban kivá­ló lehe­tő­sé­get biz­to­sít arra is, hogy átér­té­kel­jük az írás­tu­dás sze­re­pét a modern tár­sa­da­lom­ban. Míg a világ bizo­nyos része­in még min­dig har­col­nak az írás­tu­dás meg­szer­zé­sé­ért, addig más része­in, külö­nö­sen a fej­lett orszá­gok­ban, az embe­rek egy­re kevés­bé érté­ke­lik az írá­sos kom­mu­ni­ká­ci­ót.

Hir­de­tés

Az írás, mint önki­fe­je­zés

Az írás nem csu­pán egy esz­köz az infor­má­ció átadá­sá­ra, hanem egy­faj­ta művé­szet is, amely lehe­tő­sé­get ad arra, hogy a gon­do­la­ta­in­kat és érzé­se­in­ket struk­tu­rált, tisz­ta for­má­ban fejez­zük ki, egyé­ni­sé­günk ötvö­zé­sé­vel.

Gye­rek­ko­rom óta elva­rá­zsol­tak a köny­vek és a szö­ve­gek. Min­dig is írás­ban tud­tam a leg­job­ban kife­jez­ni magam, egy­sze­rű­en szár­nyal a fan­tá­zi­ám, ha egy üres lap­ra tekin­tek. Ami­óta elkezd­tem az álta­lá­nos isko­lá­ban ide­gen­nyel­vet tanul­ni, még inkább ráéb­red­tem mennyi tudás bir­to­ká­ban vagyok a saját anya­nyel­vem által. Jelen­leg az angol és a spa­nyol nyelv mel­lett, elkezd­tem kore­a­i­ul tanul­ni és bár nagyon élve­zem a folya­ma­tot, egy­re több min­dent isme­rek az adott nyelv­ből, hat­vá­nyo­zot­tan érzem mennyi­re kiszol­gál­ta­tott len­nék meg­fe­le­lő isme­re­tek nél­kül.

Pont ezen tapasz­ta­la­ta­im révén tölt el meg­döb­be­nés­sel, hogy az írás­ban való igé­nyes­ség mára egy­re inkább hát­tér­be szo­rul. Egy olyan kor­ban, ami­kor töb­bet kom­mu­ni­ká­lunk írás­ban, mint vala­ha.

Kép for­rá­sa: Can­va by Pixelshot

A közös­sé­gi média írás­ra gya­ko­rolt hatá­sa

A közös­sé­gi média meg­je­le­né­se és tér­hó­dí­tá­sa alap­ve­tő­en átala­kí­tot­ta az embe­rek kom­mu­ni­ká­ci­ós szo­ká­sa­it, külö­nö­sen az írás­ban való kom­mu­ni­ká­ció terén. Azok a plat­for­mok, ame­lyek lehe­tő­sé­get adnak arra, hogy rövid, azon­na­li üze­ne­te­ket osszunk meg, radi­ká­li­san átala­kí­tot­ták az írá­sunk mód­ját és minő­sé­gét. Míg koráb­ban az írá­sos kom­mu­ni­ká­ci­ót hosszabb, átgon­dol­tabb for­mák jel­le­mez­ték, mint a leve­le­zés vagy a nap­ló­írás, addig ma a tömör­ség, a gyor­sa­ság és az egy­sze­rű­ség került elő­tér­be. Az embe­rek hoz­zá­szok­tak ahhoz, hogy rövi­dí­té­sek­kel, emo­jik­kal és egy­sze­rű­sí­tett nyel­ve­zet­tel kom­mu­ni­kál­ja­nak, ame­lyek sok­szor nem igé­nyel­nek külö­nö­sebb figyel­met vagy erő­fe­szí­tést.

A közös­sé­gi média homo­ge­ni­zá­ló hatá­sa is jelen­tős. A fel­hasz­ná­lók gyak­ran alkal­maz­kod­nak a plat­for­mo­kon elter­jedt szleng­hez és nyel­ve­zet­hez, ami hosszú távon elsze­gé­nyít­he­ti a nyel­vi kul­tú­rát.

Hir­de­tés

Ennek követ­kez­té­ben a közös­sé­gi média által ösz­tön­zött írás­kul­tú­ra sok­szor fel­szí­nes. Ez külö­nö­sen aggasz­tó lehet a fia­ta­labb gene­rá­ci­ók szá­má­ra, akik szá­má­ra a közös­sé­gi média gyak­ran az elsőd­le­ges kom­mu­ni­ká­ci­ós esz­köz, és akik eset­leg kevés­bé talál­koz­nak a hagyo­má­nyos, igé­nyes írás­for­mák­kal.

A közös­sé­gi média lehe­tő­sé­get ad arra is, hogy gyor­san és szé­les kör­ben elér­jünk máso­kat, meg­osszuk gon­do­la­ta­in­kat és tapasz­ta­la­ta­in­kat, és részt vegyünk a glo­bá­lis dis­kur­zus­ban. Azon­ban ehhez elen­ged­he­tet­len, hogy tuda­to­san töre­ked­jünk az igé­nyes­ség meg­őr­zé­sé­re, és ne enged­jük, hogy a gyor­sa­ság és a rövid­ség a minő­ség rová­sá­ra men­jen.

Hogyan fej­leszt­het­jük írás­kész­sé­gün­ket?

Sze­ren­csé­re sok­fé­le­kép­pen fej­leszt­het­jük írá­sunk minő­sé­gét és egy kis oda­fi­gye­lés­sel, jelen­tős vál­to­zá­so­kat tudunk elér­ni. Ehhez hoz­tam most pár, min­den­na­pok­ba egy­sze­rű­en integ­rál­ha­tó ötle­tet.

#1. Igé­nyes online jelen­lét

Talán baga­tell­nek tűn­het, de érde­mes oda­fi­gyel­nünk, hogy, hogyan kom­mu­ni­ká­lunk a közös­sé­gi média plat­for­mo­kon. Gyak­ran látom, hogy sokan nem veszik a fáradt­sá­got arra sem, hogy nagy­be­tű­vel kezd­je­nek egy mon­da­tot vagy éke­ze­tek­kel írja­nak. Apró­ság­nak vagy szőr­szál­ha­so­ga­tás­nak tűn­het. Viszont ha már erre tuda­to­san figye­lünk, sok­kal igé­nye­sebb és olvas­ha­tóbb szö­ve­get adunk ki a kezünk­ből. Ezután már figyel­he­tünk a vesszők­re és egyéb tago­lá­sok­ra. Ezek a rész­le­tek még inkább azt sugall­ják majd, hogy fon­tos szá­munk­ra az igé­nyes önki­fe­je­zés.

#2. Olvas­sunk rend­sze­re­sen

Biz­to­san nem lepek meg sen­kit, ha ismét az olva­sást emle­ge­tem. Az olva­sás az egyik leg­ha­té­ko­nyabb mód­ja annak, hogy fej­lesszük írás­kész­sé­gün­ket. Az olva­sás során nem­csak új sza­va­kat és kife­je­zé­se­ket ismer­he­tünk meg. A külön­bö­ző írás­stí­lu­sok segít­sé­gé­vel fej­leszt­het­jük sajá­tun­kat, és meg­ta­pasz­tal­hat­juk, hogyan épül­nek fel a jól meg­fo­gal­ma­zott szö­ve­gek. Ehhez rend­sze­re­sen, könyv­aján­lók for­má­já­ban is igyek­szem ins­pi­rá­ci­ót nyúj­ta­ni, mint itt, itt vagy itt is tet­tem.

#3. Írjunk nap­lót vagy blo­got

A nap­ló­írás kivá­ló mód­ja annak, hogy rend­sze­re­sen gya­ko­rol­juk az írást. Mivel a nap­ló sze­mé­lyes, lehe­tő­sé­get ad arra, hogy sza­ba­don kísér­le­tez­zünk a sza­vak­kal, mon­dat­szer­ke­ze­tek­kel. Ráadá­sul a gon­do­la­ta­ink össze­ren­de­zé­sét is gya­ko­rol­hat­juk. Ugyan­így, ha eset­leg van olyan hob­bink, amely­ről szí­ve­sen írnánk, nyu­god­tan bele­vág­ha­tunk egy blog veze­té­sé­be is. Nálam is jelen­tős mér­föld­kő volt a blo­gom elin­dí­tá­sa. Onnan­tól kezd­ve egy­re töb­bet fog­lal­koz­tam írás­sal, mára pedig el sem tud­nám kép­zel­ni az éle­tem nél­kü­le.

Az írás érté­ke a digi­tá­lis világ­ban

Ahogy a vilá­gunk egy­re digi­ta­li­zál­tab­bá válik, az írás jelen­tő­sé­ge új for­mák­ban és kihí­vá­sok­ban mutat­ko­zik meg.

Az anal­fa­be­tiz­mus elle­ni küz­de­lem világ­nap­ja emlé­kez­tet ben­nün­ket arra, hogy a világ egy jelen­tős része még min­dig nem ren­del­ke­zik azzal a képes­ség­gel, hogy írás­ban fejez­ze ki magát. Ez ráéb­reszt­het min­ket arra, hogy milyen fon­tos meg­őriz­ni és fej­lesz­te­ni ezt a képes­sé­get, amely lehe­tő­vé teszi szá­munk­ra, hogy ne csak infor­má­ci­ó­kat közöl­jünk, hanem vigyük bele sze­mé­lyi­sé­gün­ket és meg­osszuk gon­do­la­ta­in­kat, érzé­se­in­ket és egyé­ni látás­mó­dun­kat is.

Az írás nem csu­pán egy tech­ni­kai kész­ség, hanem egy­faj­ta művé­szet, amely meg­kö­ve­te­li a folya­ma­tos gya­kor­lást és igé­nyes­sé­get. A közös­sé­gi média és a digi­tá­lis plat­for­mok vilá­gá­ban külö­nö­sen fon­tos, hogy tuda­to­san ápol­juk ezt a kész­sé­get, és ne enged­jük, hogy a gyor­sa­ság és az egy­sze­rű­ség a minő­ség rová­sá­ra men­jen. Az írás­ban rej­lő lehe­tő­sé­gek akkor vál­nak tel­jes­sé, ha meg­ért­jük és érté­kel­jük annak mély­sé­gét és hatal­mát.

Gyu­rovsz­ky Wan­da

For­rás itt, kiemelt kép for­rá­sa: Ali Abdul Rah­man by Uns­plash

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!