Legújabb cikk sorozatomban, havonta jelentkezem egy könyvajánlóval. Ezzel nem titkolt célom, hogy inspirációt adjak az új olvasmányok kiválasztásához, illetve, hogy új lendületet nyerj az olvasáshoz. Minden hónapban bemutatok egy különleges könyvet, ami valamilyen szempontból kiemelkedő élményt nyújtott számomra. Gyurovszky Wanda írása.
Júliusban nyolc könyvet sikerült befejeznem. Mivel jellemzően egyébként is elég sok műfajban olvasok, a júliusi olvasmányaim is elég színesek lettek. Az olvasottak között volt történelmi regény, önfejlesztő könyv, lélektani, de akár egy thrillertől sem riadtam vissza.
Az első könyvajánlóm választottja
Azt hittem nehezebben fogom kiválasztani az első könyvet, amelyet a figyelmetekbe ajánlok, de Lisa See: A lótusz leánya című műve annyira lenyűgözött, hogy nem volt kérdés miről készül az első könyvajánló. Alapvetően nagyon szeretem a történelmi könyveket, akkor is, ha csak történelmi fikció. Jelen könyv egyik nagy különlegessége viszont, hogy valós alapokon nyugszik, valós történéseket dolgoz fel. Ez az információ számomra mindig ad egy kis pluszt az olvasottakhoz, mélyebbnek érzem tőle a regényt.
Utazás a XV. századi Kínába
Lisa See regénye egy lenyűgöző utazásra hív a XV. századi Kína világába, ahol megismerhetjük a kor szigorú társadalmi normáit, amelyek különösen a nőket érintették. A könyv főszereplője, Tan Jün-hszien, egy rendkívüli nő, aki a korabeli társadalmi elvárásokkal és korlátokkal szembemenve követte szenvedélyét: a gyógyítást.
Tan Jün-hszien élete önmagában is figyelemre méltó, hiszen nemcsak hogy nők számára szokatlan pályát választott, de ráadásul egy olyan korban, amikor az orvosokat – különösen azokat, akik érintkeztek vérrel – alsóbb rangúnak tekintették. Mindezt egy magas rangú és tehetős család tagjaként tette, ami tovább nehezítette a helyzetét.
A tudás fontossága
A történet során Tan Jün-hszien egész életét végigkövethetjük gyermekkorától kezdve, egészen élete végéig. Valahogy számomra mindig az ilyen jellegű művek a legcsodálatosabbak, hiszen egészen hihetetlen, hogy a kezemben tarthatom egy ember teljes életét.
Ez a kiemelkedő nő, különleges családba születik, ahol még fiatalon a nagyszüleihez kerülve nemhogy levágnák a szárnyait, éppen ellenkezőleg, megtanítják repülni.
Nagyapja és nagyanyja is a gyógyítás tudományával foglalkozott, kiterjedt udvartartásukban fogadták a betegeket és segítettek bajaikon. Mindebből a fiatal lányt sem zárták ki. Miután felfedezték érdeklődését és tehetségét, valamint rájöttek mennyire értelmes teremtés, egyből megkezdték a taníttatását. Ez elég kirívó hozzáállás volt, hiszen ebben a korban az általános nézetet, amely a nők taníttatását érintette, Konfuciusz mondása tükrözi a legmegfelelőbben: „a művelt nő, értéktelen nő”.
Kiszakadva a család biztonságából
Főszereplőnk szerencséje azonban egészen házasságáig tartott, ugyanis férje családjához költözve anyósa nem nézte jó szemmel az ifjú feleség tudásvágyát. Szigorúan megtiltotta neki a gyógyítás gyakorlását, valamint feltétel nélküli engedelmességet várt el tőle, amelyet nem kevés megaláztatás követett.
Ebben a nehéz helyzetben, egy teljesen új környezetben, idegenekkel körülvéve kellett megtalálnia a saját hangját, megőriznie méltóságát, kivívnia az új családja tiszteletét, valamint megőriznie önazonosságát.
Elkötelezettsége és kitartása példaértékű volt, hiszen nem csak az új családja, de a társadalom sem fogadta el, mindazt, amit elért. Azonban leleményességének és gyors észjárásának köszönhetően lassan, de biztosan megtalálta a saját hangját és kiállt magáért még akkor is, ha ez egy nő esetében elképzelhetetlennek tűnt.
A történet legmegdöbbentőbb részei
Számos történelmi regényt olvastam már, gyakran különleges emberek egész életéről, ám Lisa See könyve volt az egyik legjobban felépített, amit valaha a kezembe fogtam. Önmagában az is elég lett volna, hogy Tan Jün-hszien életét elénk tárja, ám mindezt rendkívüli részletekkel színezte. Rendkívül részletes korrajzot kaptunk, megismerkedhettünk az akkori betegségekkel, gyógyításukkal, illetve a női lét nehézségeivel, kihívásaival, amelyről az érdektelenebb férfiaknak fogalmuk sem volt.
Egyenesen megdöbbentőnek és felfoghatatlanul fájdalmasnak találtam a lábelkötés hagyományát, amelyet már apró, 4 éves kislányok lábán elkezdtek, hogy minél “szebb” legyen a végeredmény.
Egy nő, ugyanis akkor számított elegánsnak és előkelőnek, ha minél kisebb volt a lába. Ezt úgy érték el, hogy a lábujjak csontjait és a lábfej csontokat eltörték, majd a nagy lábujj kivételével, hátrakötötték. Hosszú, fájdalmas és veszélyes művelet volt. Akkor volt sikeres, ha az évek alatt sikerült a talpuk alá nyomorgatniuk, szinte a sarokig hátrakötniük a lábfejüket. Ekkor egy felnőtt nő lába elfért a tenyér belsejében, akár 7–7,5 centisre is vissza tudták nyomorítani.
Ez volt a gazdagság jelképe, hiszen így az adott nő csak tipegni tudott, fizikai munkát képtelen volt végezni, sőt környezetére volt utalva, mivel hosszabb sétát sem bírt ki, mindemellett ingataggá vált a járása.
Ezen brutális tradíció mellett, számomra még a legérdekesebb részek a gyógyítással kapcsolatosak voltak. Egészen részletesen megismerhettük az akkori kínai orvoslást, a betegségekről való általános gondolkodást, illetve a különböző bajokra használt praktikákat.
Könyvajánló összegzés: A lótusz leányának öröksége
A lótusz leánya több, mint egy történelmi regény. Nemcsak egy különleges nő életútját mutatja be. Mélyen elgondolkodtat a korszak társadalmi normáiról és arról, hogyan képesek egyesek ezekkel szemben megőrizni önazonosságukat és szenvedélyüket. A regény mélyen megérintett, és méltán vált az év egyik legemlékezetesebb olvasmányává számomra.
A könyv tele van olyan pillanatokkal, amelyek arra ösztönöznek, hogy soha ne adjuk fel az álmainkat, és álljunk ki az értékeink mellett, még akkor is, ha a körülmények nehézségekkel és kihívásokkal teli utat kínálnak.
Tan Jün-hszien bátorsága és kitartása arra emlékeztet, hogy mindig van lehetőségünk megőrizni önazonosságunkat és küzdeni azokért a célokért, amelyeket igazán fontosnak tartunk.
Ez a regény mélyen elgondolkodtat a női sorsokról, az élet hullámvölgyeiről és arról, hogyan lehet megőrizni belső erőnket a legnehezebb időkben is. Mély olvasmány női sorsokról, az élet viharairól, amelyben egy virágszál ki mer állni az őt eltaposni vágyók ellen.
Kiemelt kép forrása: Gyurovszky Wanda