könyvajánló

Könyv­aján­ló: Egy külön­le­ges nő tör­té­ne­te, ami évez­re­de­ken átível

Ehavi könyvajánlómban ismerd meg egy kivételes nő életét, aki a XV. századi Kínában szembemegy a társadalmi elvárásokkal és mer önmaga lenni.
Hirdetés

Leg­újabb cikk soro­za­tom­ban, havon­ta jelent­ke­zem egy könyv­aján­ló­val. Ezzel nem tit­kolt célom, hogy ins­pi­rá­ci­ót adjak az új olvas­má­nyok kivá­lasz­tá­sá­hoz, illet­ve, hogy új len­dü­le­tet nyerj az olva­sás­hoz. Min­den hónap­ban bemu­ta­tok egy külön­le­ges köny­vet, ami vala­mi­lyen szem­pont­ból kiemel­ke­dő élményt nyúj­tott szá­mom­ra. Gyu­rovsz­ky Wan­da írá­sa.

Júli­us­ban nyolc köny­vet sike­rült befe­jez­nem. Mivel jel­lem­ző­en egyéb­ként is elég sok műfaj­ban olva­sok, a júli­u­si olvas­má­nya­im is elég szí­ne­sek let­tek. Az olva­sot­tak között volt tör­té­nel­mi regény, önfej­lesz­tő könyv, lélek­ta­ni, de akár egy thril­ler­től sem riad­tam vissza.

Az első könyv­aján­lóm válasz­tott­ja

Azt hit­tem nehe­zeb­ben fogom kivá­lasz­ta­ni az első köny­vet, ame­lyet a figyel­me­tek­be aján­lok, de Lisa See: A lótusz leá­nya című műve annyi­ra lenyű­gö­zött, hogy nem volt kér­dés miről készül az első könyv­aján­ló. Alap­ve­tő­en nagyon sze­re­tem a tör­té­nel­mi köny­ve­ket, akkor is, ha csak tör­té­nel­mi fik­ció. Jelen könyv egyik nagy külön­le­ges­sé­ge viszont, hogy valós ala­po­kon nyug­szik, valós tör­té­né­se­ket dol­goz fel. Ez az infor­má­ció szá­mom­ra min­dig ad egy kis pluszt az olva­sot­tak­hoz, mélyebb­nek érzem tőle a regényt.

Uta­zás a XV. szá­za­di Kíná­ba

Lisa See regé­nye egy lenyű­gö­ző uta­zás­ra hív a XV. szá­za­di Kína vilá­gá­ba, ahol meg­is­mer­het­jük a kor szi­go­rú tár­sa­dal­mi nor­má­it, ame­lyek külö­nö­sen a nőket érin­tet­ték. A könyv fősze­rep­lő­je, Tan Jün-hszi­en, egy rend­kí­vü­li nő, aki a kora­be­li tár­sa­dal­mi elvá­rá­sok­kal és kor­lá­tok­kal szem­be­men­ve követ­te szen­ve­dé­lyét: a gyó­gyí­tást.

Hir­de­tés

Tan Jün-hszi­en éle­te önma­gá­ban is figye­lem­re mél­tó, hiszen nem­csak hogy nők szá­má­ra szo­kat­lan pályát válasz­tott, de ráadá­sul egy olyan kor­ban, ami­kor az orvo­so­kat – külö­nö­sen azo­kat, akik érint­kez­tek vér­rel – alsóbb ran­gú­nak tekin­tet­ték. Mind­ezt egy magas ran­gú és tehe­tős csa­lád tag­ja­ként tet­te, ami tovább nehe­zí­tet­te a hely­ze­tét.

Kép for­rá­sa: Gyu­rovsz­ky Wan­da by Wake­Up Maga­zin

A tudás fon­tos­sá­ga

A tör­té­net során Tan Jün-hszi­en egész éle­tét végig­kö­vet­het­jük gyer­mek­ko­rá­tól kezd­ve, egé­szen éle­te végé­ig. Vala­hogy szá­mom­ra min­dig az ilyen jel­le­gű művek a leg­cso­dá­la­to­sab­bak, hiszen egé­szen hihe­tet­len, hogy a kezem­ben tart­ha­tom egy ember tel­jes éle­tét.

Nagy­ap­ja és nagy­any­ja is a gyó­gyí­tás tudo­má­nyá­val fog­lal­ko­zott, kiter­jedt udvar­tar­tá­suk­ban fogad­ták a bete­ge­ket és segí­tet­tek baja­i­kon. Mind­eb­ből a fia­tal lányt sem zár­ták ki. Miu­tán fel­fe­dez­ték érdek­lő­dé­sét és tehet­sé­gét, vala­mint rájöt­tek mennyi­re értel­mes terem­tés, egy­ből meg­kezd­ték a tanít­ta­tá­sát. Ez elég kirí­vó hoz­zá­ál­lás volt, hiszen ebben a kor­ban az álta­lá­nos néze­tet, amely a nők tanít­ta­tá­sát érin­tet­te, Kon­fu­ci­usz mon­dá­sa tük­rö­zi a leg­meg­fe­le­lőb­ben: „a művelt nő, érték­te­len nő”.

Kisza­kad­va a csa­lád biz­ton­sá­gá­ból

Fősze­rep­lőnk sze­ren­csé­je azon­ban egé­szen házas­sá­gá­ig tar­tott, ugyan­is fér­je csa­lád­já­hoz köl­töz­ve anyó­sa nem néz­te jó szem­mel az ifjú fele­ség tudás­vá­gyát. Szi­go­rú­an meg­til­tot­ta neki a gyó­gyí­tás gya­kor­lá­sát, vala­mint fel­té­tel nél­kü­li enge­del­mes­sé­get várt el tőle, ame­lyet nem kevés meg­aláz­ta­tás köve­tett.

Hir­de­tés

Elkö­te­le­zett­sé­ge és kitar­tá­sa pél­da­ér­té­kű volt, hiszen nem csak az új csa­lád­ja, de a tár­sa­da­lom sem fogad­ta el, mind­azt, amit elért. Azon­ban lele­mé­nyes­sé­gé­nek és gyors ész­já­rá­sá­nak köszön­he­tő­en las­san, de biz­to­san meg­ta­lál­ta a saját hang­ját és kiállt magá­ért még akkor is, ha ez egy nő ese­té­ben elkép­zel­he­tet­len­nek tűnt.

Kép for­rá­sa: Gyu­rovsz­ky Wan­da by Wake­Up Maga­zin

A tör­té­net leg­meg­döb­ben­tőbb részei

Szá­mos tör­té­nel­mi regényt olvas­tam már, gyak­ran külön­le­ges embe­rek egész éle­té­ről, ám Lisa See köny­ve volt az egyik leg­job­ban fel­épí­tett, amit vala­ha a kezem­be fog­tam. Önma­gá­ban az is elég lett vol­na, hogy Tan Jün-hszi­en éle­tét elénk tár­ja, ám mind­ezt rend­kí­vü­li rész­le­tek­kel szí­nez­te. Rend­kí­vül rész­le­tes kor­raj­zot kap­tunk, meg­is­mer­ked­het­tünk az akko­ri beteg­sé­gek­kel, gyó­gyí­tá­suk­kal, illet­ve a női lét nehéz­sé­ge­i­vel, kihí­vá­sa­i­val, amely­ről az érdek­te­le­nebb fér­fi­ak­nak fogal­muk sem volt.

Egy nő, ugyan­is akkor szá­mí­tott ele­gáns­nak és elő­ke­lő­nek, ha minél kisebb volt a lába. Ezt úgy érték el, hogy a láb­uj­jak csont­ja­it és a láb­fej cson­to­kat eltör­ték, majd a nagy láb­ujj kivé­te­lé­vel, hát­ra­kö­töt­ték. Hosszú, fáj­dal­mas és veszé­lyes műve­let volt. Akkor volt sike­res, ha az évek alatt sike­rült a tal­puk alá nyo­mor­gat­ni­uk, szin­te a saro­kig hát­ra­köt­ni­ük a láb­fe­jü­ket. Ekkor egy fel­nőtt nő lába elfért a tenyér bel­se­jé­ben, akár 7–7,5 cen­tis­re is vissza tud­ták nyo­mo­rí­ta­ni.

Ezen bru­tá­lis tra­dí­ció mel­lett, szá­mom­ra még a leg­ér­de­ke­sebb részek a gyó­gyí­tás­sal kap­cso­la­to­sak vol­tak. Egé­szen rész­le­te­sen meg­is­mer­het­tük az akko­ri kínai orvos­lást, a beteg­sé­gek­ről való álta­lá­nos gon­dol­ko­dást, illet­ve a külön­bö­ző bajok­ra hasz­nált prak­ti­ká­kat.

Könyv­aján­ló összeg­zés: A lótusz leá­nyá­nak örök­sé­ge

A lótusz leá­nya több, mint egy tör­té­nel­mi regény. Nem­csak egy külön­le­ges nő élet­út­ját mutat­ja be. Mélyen elgon­dol­kod­tat a kor­szak tár­sa­dal­mi nor­má­i­ról és arról, hogyan képe­sek egye­sek ezek­kel szem­ben meg­őriz­ni önazo­nos­sá­gu­kat és szen­ve­dé­lyü­ket. A regény mélyen meg­érin­tett, és mél­tán vált az év egyik leg­em­lé­ke­ze­te­sebb olvas­má­nyá­vá szá­mom­ra.

Tan Jün-hszi­en bátor­sá­ga és kitar­tá­sa arra emlé­kez­tet, hogy min­dig van lehe­tő­sé­günk meg­őriz­ni önazo­nos­sá­gun­kat és küz­de­ni azo­kért a célo­kért, ame­lye­ket iga­zán fon­tos­nak tar­tunk.

Ez a regény mélyen elgon­dol­kod­tat a női sor­sok­ról, az élet hul­lám­völ­gye­i­ről és arról, hogyan lehet meg­őriz­ni bel­ső erőn­ket a leg­ne­he­zebb idők­ben is. Mély olvas­mány női sor­sok­ról, az élet viha­ra­i­ról, amely­ben egy virág­szál ki mer áll­ni az őt elta­pos­ni vágyók ellen.

Gyu­rovsz­ky Wan­da

Kiemelt kép for­rá­sa: Gyu­rovsz­ky Wan­da

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!