Zene Gyerekeknek

Úgy tűnik,  a magyar embe­rek sze­re­tik az ünne­pe­ket. Ismerd meg a Zene Gye­re­kek­nek nevű You­Tu­be csa­tor­na alko­tó­it!

A Zene Gyerekeknek YouTube csatorna alkotói mindent megtesznek, hogy szórakoztatva fejlesszenek és különleges hangsúlyt fektetnek az ünnepekre is.
Hirdetés

Ha van kis­gyer­me­ked, akkor biz­to­san nem kell bemu­tat­ni neked a You­Tu­be Kids, vagy­is a gye­re­kek­nek szó­ló tar­tal­ma­kat. Pont úgy, mint a blog­ge­re­ken már fel­nőtt gene­rá­ci­ó­nak, a jövő csil­la­ga­i­nak is lehe­tő­sé­get ad a plat­form arra, hogy meg­csil­log­tas­sák tehet­sé­gü­ket, és biz­ton­sá­go­sabb közeg­ben élvez­hes­sék a nekik szó­ló tar­tal­ma­kat. Sokan innen ismer­he­tik a Zene Gye­re­kek­nek elne­ve­zé­sű csa­tor­nát is, ami­nek nézett­sé­ge elér­te a 10 mil­lió meg­te­kin­tést. A gyer­me­kek képes­sé­ge­it fej­lesz­tő dalok szer­ző­i­vel, a nép­sze­rű csa­tor­na alko­tó­i­val Nórándt Péter­rel és pár­já­val, Nórándt-Stayer Fan­ni­val kol­lé­ga­nőnk Kál­mán­né Péli Ibo­lya gyógy­pe­da­gó­gus beszél­ge­tett a dalok varázs­la­tos vilá­gá­ról, a jövő­be­ni ter­vek­ről és arról, hogyan szü­le­tik a cso­da.

Az ani­má­ció világ­nap­ja alkal­má­ból írt cik­kem­ben kike­rül­he­tet­len­nek tar­tot­tam meg­em­lí­te­ni a Zene Gye­re­kek­nek You­Tu­be csa­tor­nát, hiszen nem­csak a dalok, de a hoz­zá­juk készí­tett ani­má­ci­ók is meg­ra­gad­tak. A csa­tor­na egy iga­zi sze­re­lem pro­jekt. Péter és Fan­ni Sze­ge­den élnek és alkot­nak. Egy iga­zi csa­lá­di vál­lal­ko­zás­ról beszél­he­tünk. Beval­lom, velük kap­cso­lat­ban nem tudok pár­tat­lan marad­ni, jól isme­rem őket, mind embe­ri­leg, mind mun­kás­sá­gu­kat.

Kik áll­nak a Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­na mögött?

A brand éne­ke­se, dal­szer­ző­je és egy­ben szö­veg­író­ja Nórándt-Stayer Fan­ni, pszi­cho­ló­gus, aki több hang­sze­ren is ját­szik a dalok­ban. Fér­je, Nórándt Péter, magyar nyelv és iro­da­lom sza­kos böl­csész, vala­mint gyógy­pe­da­gó­gus kol­lé­gám, aki az elké­szült dalok­hoz készí­ti az ani­má­ci­ós anya­go­kat.

A Zene Gyerekeknek alkotói Péter és Fanni
A Zene Gye­re­kek­nek You­Tu­be csa­tor­na alko­tói: Nórándt Péter, Nórándt-Stayer Fan­ni | A kép az alko­tók tulaj­do­ná­ban van!

You­Tu­be csa­tor­ná­ju­kat 2022-ben hoz­ták lét­re, és nézett­sé­gük azóta is töret­len, nem­rég került fel a 49. vide­ó­juk a plat­form­ra. Sze­ren­csés­nek érzem magam, hogy ismer­he­tem őket, a bará­ta­im. Tehet­sé­gük már koráb­ban is lenyű­gö­zött, de ami­lyen sze­re­tet­tel, apró­lé­ko­san, alá­zat­tal és pro­fiz­mus­sal készí­tik dala­i­kat, az min­den újabb dal­nál külön elva­rá­zsol. Tel­je­sen azo­no­sul­ni tudok gye­rek­da­la­ik mon­da­ni­va­ló­já­val, bát­ran és büsz­kén aján­lom min­den­ki­nek. Külö­nö­sen meg­tisz­te­lő szá­mom­ra, hogy első inter­jú­mat velük készít­he­tem.

Hir­de­tés

Mesél­né­tek arról, hogyan kerül­te­tek kap­cso­lat­ba a zené­vel?

Péter: Fan­ni gyer­mek­ko­ra óta éne­kel, illet­ve ját­szik szá­mos hang­sze­ren. Mind­emel­lett írt saját dalo­kat is, ezek min­dig az aktu­á­lis élet­hely­ze­té­ből és érdek­lő­dé­sé­ből fakad­tak. Nem volt tehát meg­le­pő, hogy ami­kor meg­szü­le­tett közös gyer­me­künk, akkor ebben a műfaj­ban is elkez­dett alkot­ni. A dalok több­sé­ge saját szer­ze­mény, de akad­nak olya­nok is, ami­ket angol nyelv­ről for­dí­tott olyan alko­tók­tól, akik­kel azo­no­sul­ni tudott.

Hon­nan jött a You­Tu­be csa­tor­na indí­tá­sá­nak ötle­te, és kinek az ötle­te volt a csa­tor­na?

Péter: Elő­ször nem is ani­má­ci­ók­ban gon­dol­kod­tunk, csak meg­volt az az érzés vagy tudat, hogy ezek a dalok van­nak olyan jók, hogy mél­tók arra, hogy mások is hall­gat­has­sák, ha sze­ret­nék. Bár egy­re job­ban ter­jed a Tik-Tok vagy a Spo­ti­fy, a mi cél­kö­zön­sé­günk szü­lei még min­dig inkább a You­Tu­be-ot hasz­nál­ják. Ezért dön­töt­tünk mi is e mel­lett. Viszont mivel a You­Tu­be-on leg­alább annyi­ra fon­tos a lát­vány, mint amennyi­re a hang, arra jutot­tunk, hogy ha azt sze­ret­nénk, hogy minél több gyer­mek­hez eljus­sa­nak a dalok, akkor muszáj azo­kat egy-egy hoz­zá­juk illő ani­má­ci­ó­val kiegé­szí­te­ni.

Miért ezt a nevet kap­ta a Zene Gye­re­kek­nek You­Tu­be csa­tor­na?

Fan­ni: Nyil­ván ki tud­tunk vol­na talál­ni ennél sok­kal kre­a­tí­vabb vagy ara­nyo­sabb vagy diva­to­sabb nevet is a Zene Gye­re­kek­nek helyett, de mint ahogy a dalok címe­i­ben és a dal­szö­ve­gek­ben is, itt is töre­ked­tünk az egy­sze­rű­ség­re.

Ter­vez­tek élő kon­cer­te­ket is adni?

Fan­ni: Gon­dol­ko­dunk raj­ta, vagy inkább keres­sük azo­kat a kere­te­ket, amik­ben élő fel­lé­pés meg­va­ló­sul­hat.

A dalok­ban nagy hang­súlyt fek­tet­tek a gye­re­kek képes­sé­ge­i­nek fej­lesz­té­sé­re. Miért fon­tos a fej­lesz­tés, az igé­nyes szó­ra­koz­ta­tás?

Fan­ni: Ha egy kis­gyer­mek dalo­kat hall­gat, az már önma­gá­ban sok-sok haszon­nal jár. Per­sze, nem mind­egy, hogy milyen dalo­kat. Fej­lő­dik a kom­mu­ni­ká­ció, bővül a szó­kincs, a meg­fe­le­lő tar­ta­lom akár az érzel­mi intel­li­gen­ci­á­ra is jóté­ko­nyan hat.

Hir­de­tés

Gyak­ran nem is tuda­tos, hogy mi min­dent fej­leszt­het egy adott dal. Inkább fakad ez abból, hogy egy­szer­re vagyok szü­lő és pszi­cho­ló­gus, illet­ve a dalok átes­nek egy peda­gó­gus-gyógy­pe­da­gó­gus szem­pon­tú szű­rőn is.

Mik azok a fej­lesz­té­si terü­le­tek, ame­lyek­re fókusz­ál­tok?

Péter: A beszéd­fej­lesz­tés alap­ve­tő. Fon­tos a moz­gás­fej­lesz­tés is, mert egy­részt a gye­re­kek­nél ez az egyik első kom­mu­ni­ká­ci­ós mód is, más­részt van­nak olyan dalok, amik­ben a nagy­moz­gá­sok áll­nak a közép­pont­ban. De az emo­ci­o­ná­lis, a kog­ni­tív és a zenei kész­sé­gek ugyan­ennyi­re fókusz­ban van­nak.

Gya­kor­ló szü­lő­ként mit java­sol­tok, hogyan lehet befo­lyá­sol­ni gye­re­künk hasz­nos kép­er­nyő­ide­jét?

Fan­ni: Véle­mé­nyem sze­rint hasz­nos, ha van ben­ne követ­ke­ze­tes­ség. Pél­dá­ul min­dig ugyan­ab­ban az idő­pon­tok­ban, hason­ló idő­tar­tam­ban való­sul meg. Ilyen kor­ban még elen­ged­he­tet­len, hogy legyen szü­lői kont­roll, hogy a gyer­mek fej­lő­dé­si szint­jé­nek meg­fe­le­lő tar­tal­ma­kat néz­zen.

Mind­egyik dalo­tok egy-egy gyöngy­szem. A dal­la­muk, a zene­i­sé­gük, a nagyon kre­a­tív ani­má­ci­ók, és, igen, amit külö­nö­sen ked­ve­lek,  a dalok szö­veg­vi­lá­ga.  Hogyan szü­let­nek a dalok és az ani­má­ci­ók?

Fan­ni: Ha az alap­öt­let és a fel­épí­tés nincs meg fél óra alatt, akkor álta­lá­ban már nem is szok­tuk tovább eről­tet­ni. A Hét szar­vas pél­dá­ul kb. 10 perc alatt szü­le­tett. Per­sze később sokat for­má­lód­nak a szö­ve­gek, amíg a vég­le­ges for­má­ju­kat elnye­rik.

Péter: Az ani­má­ció­ké­szí­tést kény­te­len vol­tam kita­nul­ni. Fan­ni raj­zol­ja, én moz­ga­tom. Van olyan dal is, ami egy­sze­rű­en nem is működ­ne az ani­má­ció nél­kül, mert a szö­veg önma­gá­ban nem is értel­mez­he­tő. De min­den ani­má­ció az adott dal­ra van meg­ter­vez­ve.

A zenei piac már a gyer­me­kek tekin­te­té­ben is telí­tett. Miben lát­já­tok a külön­le­ges­sé­ge­te­ket, hogy ti mások vagy­tok a tár­sa­i­tok­tól?

Fan­ni: Csak pró­bál­juk komo­lyan ven­ni a gyer­me­ke­ket, nem csak a szó­ra­koz­ta­tá­suk­ra kon­cent­rál­ni. Ez per­sze nem egye­di, még­is ez az egyik leg­fon­to­sabb alap­el­vünk.

Péter: Az, hogy a gye­re­kek jól érez­zék magu­kat zene­hall­ga­tás köz­ben, alap­ve­tő. Ha emel­lett a dal nem öncé­lú, hanem picit túl­mu­tat önma­gán, az nem lehet baj.

Kik a Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­na és a ti cél­kö­zön­sé­ge­tek tag­jai?  Több­nyi­re hány éve­sek? 

Fan­ni: Bár az ani­má­ci­ó­ink első­sor­ban az óvo­dás kor­osz­tály­nak készül­nek, több olyan moz­gá­sos dalunk is meg­ta­lál­ha­tó a You­Tu­be-on, amik meg inkább a böl­csi­sek­nek szól­nak. Eze­ket úgy kép­zel­jük el, hogy a szü­lő és a gyer­mek együtt csi­nál­ja azo­kat a dal­lal kísért moz­du­la­to­kat, ami­ket az ani­má­ci­ó­ban muta­tunk, így segí­tik a dalok a gyer­mek fej­lő­dé­sét, de a szü­lő-gyer­mek kap­cso­ló­dást is. Vagy­is a Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­ná­nak iga­zá­ból nincs alsó kor­ha­tá­ra.

Milyen vissza­jel­zé­se­ket kap­tok?  Kik­nek aján­la­ná­tok a csa­tor­ná­to­kat?

Péter: A csa­tor­ná­ról köz­vet­le­nül nem sokat, mert­hogy gyer­mek­tar­tal­mak­nál nem lehet kom­men­tel­ni. Lát­juk a láj­ko­kat, illet­ve beszé­des a meg­te­kin­té­sek és a fel­irat­ko­zók szá­ma. Viszont van­nak meg­ke­re­sé­sek, amik azért jól­es­nek.

Mik a ked­venc dalok a csa­tor­ná­to­kon, és miért?

Fan­ni: A leg­több meg­te­kin­tést azok a dalok kap­ják, ame­lyek vala­me­lyik nagy, hagyo­má­nyos ünnep­hez kap­cso­lód­nak. A kará­cso­nyi, a hús­vé­ti, de még a hal­lo­we­e­ni dalok is min­dig nép­sze­rű­ek. Úgy tűnik,  a magyar embe­rek sze­re­tik az ünne­pe­ket. A Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­nán most a Hét szar­vas című kará­cso­nyi dal a leg­né­zet­tebb, közel 2 mil­lió meg­te­kin­tés­sel. Ráadá­sul úgy, hogy ennek nagy részét egy hónap alatt szed­te össze.

A nem ünne­pek­hez kap­cso­ló­dó dalok közül azok a leg­nép­sze­rűb­bek, amik­nek van vala­mi mögöt­tes  cél­ja. Segí­tik pél­dá­ul a moz­gás­fej­lő­dést, de több szá­mo­lá­sos dalunk is van.

Nek­tek van‑e abszo­lút ked­venc dalo­tok?

Fan­ni: Zene­i­leg azo­kat sze­re­tem a leg­job­ban, amik­ben a bátyám (Stayer Edgár, a szerk.) is köz­re­mű­kö­dött, mert azok­nak sok­kal tel­je­sebb a hang­zá­sa. Tar­tal­mi­lag a Nyi­tom-csu­kom, ami egy ame­ri­kai dal for­dí­tá­sa. Talán azért, mert a gyer­me­kem­nek is sokat éne­kel­tem, és a fog­lal­ko­zá­sa­i­mon is gyak­ran elhang­zott, így nagyon sok siker­él­mény fűző­dik hoz­zá.

Péter: Nekem az Űruta­zás. Ren­ge­te­get dol­goz­tunk vele. Sok olyan hát­te­ret is fel­épí­tett Fan­ni, amik végül bele sem kerül­tek. Ennek elle­né­re a leg­ke­vés­bé nézett dalok közé tar­to­zik.

A Zene Gye­re­kek­nek jövő­be­ni ter­vei

Milyen ter­ve­i­tek van­nak?  Készül­tök újabb gye­rek­da­lok­kal?

Fan­ni: Sze­ret­nénk a már meg­lé­vő moz­gá­sos dalo­kat a közel­jö­vő­ben élő­sze­rep­lős vál­to­zat­ban is elké­szí­te­ni. Illet­ve dol­go­zunk tovább. Ami­kor elin­dí­tot­tuk a Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­nát, kb. 30 dalt írtam össze, amit sze­ret­tem vol­na, ha fel­ke­rül. Jelen­leg 37 önál­ló dal van fent a You­Tu­be-on, de az össze­írt 30-ból sem készí­tet­tünk még el min­dent. Vagy­is van­nak még bőven ötle­tek.

Melyik dalo­to­kat aján­la­ná­tok a közel­gő ünne­pek­re?

Fan­ni: A kis csen­gő a leg­újabb dal, ami fel­ke­rült, én nagyon hiszek ben­ne. Egy köz­is­mert dal­lam­ra író­dott, és inkább a leg­ki­sebb kor­osz­tály­nak. Bár nagyon egy­sze­rű­nek tűnik, sok-sok lehe­tő­sé­get hor­doz magá­ban.

Ha a köve­tő­i­tek sze­ret­né­nek ben­ne­te­ket elér­ni, eset­leg kon­cer­tet szer­vez­ni, azt hol tehe­tik meg? Van hon­la­po­tok vagy bár­mi­lyen más közös­sé­gi média olda­la­tok?

Fan­ni: A Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­nán fent van min­den elér­he­tő­sé­günk, érde­mes ott néze­lőd­ni.

Kis­gyer­me­ke­sek­nek, gyer­me­ki lel­kü­le­tű idő­sebb kor­osz­tály­nak is akad bőven cse­me­ge, dal­cso­kor és ese­mény, amely­ben bővel­ke­dik Fan­ni és Péter csa­tor­ná­ja, a Zene Gye­re­kek­nek. Köszö­nöm, hogy időt szán­ta­tok a kér­dé­sek meg­vá­la­szo­lá­sá­ra. Cél­ja­i­tok eléré­sé­hez továb­bi sok sikert és nagyon jó egész­sé­get kívá­nok!

Kál­mán­né Péli Ibo­lya

A képe­ket Nórándt Péter biz­to­sí­tot­ta szá­munk­ra!

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!