Ha van kisgyermeked, akkor biztosan nem kell bemutatni neked a YouTube Kids, vagyis a gyerekeknek szóló tartalmakat. Pont úgy, mint a bloggereken már felnőtt generációnak, a jövő csillagainak is lehetőséget ad a platform arra, hogy megcsillogtassák tehetségüket, és biztonságosabb közegben élvezhessék a nekik szóló tartalmakat. Sokan innen ismerhetik a Zene Gyerekeknek elnevezésű csatornát is, aminek nézettsége elérte a 10 millió megtekintést. A gyermekek képességeit fejlesztő dalok szerzőivel, a népszerű csatorna alkotóival Nórándt Péterrel és párjával, Nórándt-Stayer Fannival kolléganőnk Kálmánné Péli Ibolya gyógypedagógus beszélgetett a dalok varázslatos világáról, a jövőbeni tervekről és arról, hogyan születik a csoda.
Az animáció világnapja alkalmából írt cikkemben kikerülhetetlennek tartottam megemlíteni a Zene Gyerekeknek YouTube csatornát, hiszen nemcsak a dalok, de a hozzájuk készített animációk is megragadtak. A csatorna egy igazi szerelem projekt. Péter és Fanni Szegeden élnek és alkotnak. Egy igazi családi vállalkozásról beszélhetünk. Bevallom, velük kapcsolatban nem tudok pártatlan maradni, jól ismerem őket, mind emberileg, mind munkásságukat.
Kik állnak a Zene Gyerekeknek csatorna mögött?
A brand énekese, dalszerzője és egyben szövegírója Nórándt-Stayer Fanni, pszichológus, aki több hangszeren is játszik a dalokban. Férje, Nórándt Péter, magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész, valamint gyógypedagógus kollégám, aki az elkészült dalokhoz készíti az animációs anyagokat.
YouTube csatornájukat 2022-ben hozták létre, és nézettségük azóta is töretlen, nemrég került fel a 49. videójuk a platformra. Szerencsésnek érzem magam, hogy ismerhetem őket, a barátaim. Tehetségük már korábban is lenyűgözött, de amilyen szeretettel, aprólékosan, alázattal és profizmussal készítik dalaikat, az minden újabb dalnál külön elvarázsol. Teljesen azonosulni tudok gyerekdalaik mondanivalójával, bátran és büszkén ajánlom mindenkinek. Különösen megtisztelő számomra, hogy első interjúmat velük készíthetem.
Mesélnétek arról, hogyan kerültetek kapcsolatba a zenével?
Péter: Fanni gyermekkora óta énekel, illetve játszik számos hangszeren. Mindemellett írt saját dalokat is, ezek mindig az aktuális élethelyzetéből és érdeklődéséből fakadtak. Nem volt tehát meglepő, hogy amikor megszületett közös gyermekünk, akkor ebben a műfajban is elkezdett alkotni. A dalok többsége saját szerzemény, de akadnak olyanok is, amiket angol nyelvről fordított olyan alkotóktól, akikkel azonosulni tudott.
Honnan jött a YouTube csatorna indításának ötlete, és kinek az ötlete volt a csatorna?
Péter: Először nem is animációkban gondolkodtunk, csak megvolt az az érzés vagy tudat, hogy ezek a dalok vannak olyan jók, hogy méltók arra, hogy mások is hallgathassák, ha szeretnék. Bár egyre jobban terjed a Tik-Tok vagy a Spotify, a mi célközönségünk szülei még mindig inkább a YouTube-ot használják. Ezért döntöttünk mi is e mellett. Viszont mivel a YouTube-on legalább annyira fontos a látvány, mint amennyire a hang, arra jutottunk, hogy ha azt szeretnénk, hogy minél több gyermekhez eljussanak a dalok, akkor muszáj azokat egy-egy hozzájuk illő animációval kiegészíteni.
Miért ezt a nevet kapta a Zene Gyerekeknek YouTube csatorna?
Fanni: Nyilván ki tudtunk volna találni ennél sokkal kreatívabb vagy aranyosabb vagy divatosabb nevet is a Zene Gyerekeknek helyett, de mint ahogy a dalok címeiben és a dalszövegekben is, itt is törekedtünk az egyszerűségre.
Terveztek élő koncerteket is adni?
Fanni: Gondolkodunk rajta, vagy inkább keressük azokat a kereteket, amikben élő fellépés megvalósulhat.
A dalokban nagy hangsúlyt fektettek a gyerekek képességeinek fejlesztésére. Miért fontos a fejlesztés, az igényes szórakoztatás?
Fanni: Ha egy kisgyermek dalokat hallgat, az már önmagában sok-sok haszonnal jár. Persze, nem mindegy, hogy milyen dalokat. Fejlődik a kommunikáció, bővül a szókincs, a megfelelő tartalom akár az érzelmi intelligenciára is jótékonyan hat.
Legtöbbször persze nem úgy indulok neki egy új dalnak, hogy eldöntöm, hogy most akkor szociális kompetenciát fogok fejleszteni.
Gyakran nem is tudatos, hogy mi mindent fejleszthet egy adott dal. Inkább fakad ez abból, hogy egyszerre vagyok szülő és pszichológus, illetve a dalok átesnek egy pedagógus-gyógypedagógus szempontú szűrőn is.
Mik azok a fejlesztési területek, amelyekre fókuszáltok?
Péter: A beszédfejlesztés alapvető. Fontos a mozgásfejlesztés is, mert egyrészt a gyerekeknél ez az egyik első kommunikációs mód is, másrészt vannak olyan dalok, amikben a nagymozgások állnak a középpontban. De az emocionális, a kognitív és a zenei készségek ugyanennyire fókuszban vannak.
Gyakorló szülőként mit javasoltok, hogyan lehet befolyásolni gyerekünk hasznos képernyőidejét?
Fanni: Véleményem szerint hasznos, ha van benne következetesség. Például mindig ugyanabban az időpontokban, hasonló időtartamban valósul meg. Ilyen korban még elengedhetetlen, hogy legyen szülői kontroll, hogy a gyermek fejlődési szintjének megfelelő tartalmakat nézzen.
Mindegyik dalotok egy-egy gyöngyszem. A dallamuk, a zeneiségük, a nagyon kreatív animációk, és, igen, amit különösen kedvelek, a dalok szövegvilága. Hogyan születnek a dalok és az animációk?
Fanni: Ha az alapötlet és a felépítés nincs meg fél óra alatt, akkor általában már nem is szoktuk tovább erőltetni. A Hét szarvas például kb. 10 perc alatt született. Persze később sokat formálódnak a szövegek, amíg a végleges formájukat elnyerik.
Úgy gondolom, hogy a gyerekdaloknak nem szabad, hogy túl bonyolultak legyenek, vagy hogy túl sok szót tartalmazzanak. Annak a kevésnek viszont, amik belekerülnek, pont a megfelelőknek kell lenniük.
Péter: Az animációkészítést kénytelen voltam kitanulni. Fanni rajzolja, én mozgatom. Van olyan dal is, ami egyszerűen nem is működne az animáció nélkül, mert a szöveg önmagában nem is értelmezhető. De minden animáció az adott dalra van megtervezve.
A zenei piac már a gyermekek tekintetében is telített. Miben látjátok a különlegességeteket, hogy ti mások vagytok a társaitoktól?
Fanni: Csak próbáljuk komolyan venni a gyermekeket, nem csak a szórakoztatásukra koncentrálni. Ez persze nem egyedi, mégis ez az egyik legfontosabb alapelvünk.
Péter: Az, hogy a gyerekek jól érezzék magukat zenehallgatás közben, alapvető. Ha emellett a dal nem öncélú, hanem picit túlmutat önmagán, az nem lehet baj.
Kik a Zene Gyerekeknek csatorna és a ti célközönségetek tagjai? Többnyire hány évesek?
Fanni: Bár az animációink elsősorban az óvodás korosztálynak készülnek, több olyan mozgásos dalunk is megtalálható a YouTube-on, amik meg inkább a bölcsiseknek szólnak. Ezeket úgy képzeljük el, hogy a szülő és a gyermek együtt csinálja azokat a dallal kísért mozdulatokat, amiket az animációban mutatunk, így segítik a dalok a gyermek fejlődését, de a szülő-gyermek kapcsolódást is. Vagyis a Zene Gyerekeknek csatornának igazából nincs alsó korhatára.
Milyen visszajelzéseket kaptok? Kiknek ajánlanátok a csatornátokat?
Péter: A csatornáról közvetlenül nem sokat, merthogy gyermektartalmaknál nem lehet kommentelni. Látjuk a lájkokat, illetve beszédes a megtekintések és a feliratkozók száma. Viszont vannak megkeresések, amik azért jólesnek.
Hívták már Fannit szülinapi buliba énekelni, mert nagy kedvence volt az ünnepeltnek. Volt, aki csak egyszerűen megírta, hogy köszöni a dalokat. Egy kedves hallgatónk ujjbábokat készített az egyik dalhoz, és elküldte nekünk azokat. És animációra is jött több felkérés, eddig ezeket is tudtuk teljesíteni.
Mik a kedvenc dalok a csatornátokon, és miért?
Fanni: A legtöbb megtekintést azok a dalok kapják, amelyek valamelyik nagy, hagyományos ünnephez kapcsolódnak. A karácsonyi, a húsvéti, de még a halloweeni dalok is mindig népszerűek. Úgy tűnik, a magyar emberek szeretik az ünnepeket. A Zene Gyerekeknek csatornán most a Hét szarvas című karácsonyi dal a legnézettebb, közel 2 millió megtekintéssel. Ráadásul úgy, hogy ennek nagy részét egy hónap alatt szedte össze.
A nem ünnepekhez kapcsolódó dalok közül azok a legnépszerűbbek, amiknek van valami mögöttes célja. Segítik például a mozgásfejlődést, de több számolásos dalunk is van.
Nektek van‑e abszolút kedvenc dalotok?
Fanni: Zeneileg azokat szeretem a legjobban, amikben a bátyám (Stayer Edgár, a szerk.) is közreműködött, mert azoknak sokkal teljesebb a hangzása. Tartalmilag a Nyitom-csukom, ami egy amerikai dal fordítása. Talán azért, mert a gyermekemnek is sokat énekeltem, és a foglalkozásaimon is gyakran elhangzott, így nagyon sok sikerélmény fűződik hozzá.
Péter: Nekem az Űrutazás. Rengeteget dolgoztunk vele. Sok olyan hátteret is felépített Fanni, amik végül bele sem kerültek. Ennek ellenére a legkevésbé nézett dalok közé tartozik.
A Zene Gyerekeknek jövőbeni tervei
Milyen terveitek vannak? Készültök újabb gyerekdalokkal?
Fanni: Szeretnénk a már meglévő mozgásos dalokat a közeljövőben élőszereplős változatban is elkészíteni. Illetve dolgozunk tovább. Amikor elindítottuk a Zene Gyerekeknek csatornát, kb. 30 dalt írtam össze, amit szerettem volna, ha felkerül. Jelenleg 37 önálló dal van fent a YouTube-on, de az összeírt 30-ból sem készítettünk még el mindent. Vagyis vannak még bőven ötletek.
Melyik dalotokat ajánlanátok a közelgő ünnepekre?
Fanni: A kis csengő a legújabb dal, ami felkerült, én nagyon hiszek benne. Egy közismert dallamra íródott, és inkább a legkisebb korosztálynak. Bár nagyon egyszerűnek tűnik, sok-sok lehetőséget hordoz magában.
Ha a követőitek szeretnének benneteket elérni, esetleg koncertet szervezni, azt hol tehetik meg? Van honlapotok vagy bármilyen más közösségi média oldalatok?
Fanni: A Zene Gyerekeknek csatornán fent van minden elérhetőségünk, érdemes ott nézelődni.
Kisgyermekeseknek, gyermeki lelkületű idősebb korosztálynak is akad bőven csemege, dalcsokor és esemény, amelyben bővelkedik Fanni és Péter csatornája, a Zene Gyerekeknek. Köszönöm, hogy időt szántatok a kérdések megválaszolására. Céljaitok eléréséhez további sok sikert és nagyon jó egészséget kívánok!
A képeket Nórándt Péter biztosította számunkra!