Az animáció olyan csoda, amely korosztálytól függetlenül mindenkit rabul ejt.

Az ani­má­ció világ­nap­já­tól a hát­bor­zon­ga­tó Hal­lo­we­e­nig. Fel­ké­szül­tél? 1,2…

Tudtad, hogy az animáció a latin eredetű anima szóból ered, aminek a jelentése lélek? Nem véletlen, hogy az animációs filmek lélektől lélekig hatnak!
Hirdetés

Mára már ter­mé­sze­tes, de a világ tele van kép-és hang­ha­tá­sok­kal. Szó­ra­ko­zás­ként fil­me­ket és ani­má­ci­ós fil­me­ket, ani­má­ció­ala­pú vide­ók­li­pe­ket néz­he­tünk. Ha ezt a kér­dést kap­nánk, hogy „Mi a ked­venc ani­má­ci­ós fil­med?”, a külön­bö­ző kor­osz­tály­ba tar­to­zók bizo­nyá­ra más-más címe­ket mon­da­ná­nak Tom és Jer­rytől kezd­ve az Orosz­lán­ki­rá­lyon át Shre­kig, sőt a Man­csőr­já­ra­tig, de szin­te bizo­nyos, hogy a kér­dés nem marad­na meg­vá­la­szo­lat­la­nul, min­den­ki­nek eszé­be jut­na egy-egy film­cím. Mió­ta is van ani­má­ció? Hogyan ala­kult ki, és hogyan vált művé­szet­té? Kál­mán­né Péli Ibo­lya gyógy­pe­da­gó­gus össze­fog­la­ló­ja.

Világ­nap­ját min­den év októ­ber 28-án tart­ják a Nem­zet­kö­zi Ani­má­ci­ós Film­mű­vész Szö­vet­ség kez­de­mé­nye­zé­se alap­ján 2002 óta. A dátum tisz­tel­gés Emil Rey­na­ud előtt, aki 1892-ben ezen a napon nyi­tot­ta meg Párizs­ban az Opti­kai Szín­há­zát.

Mit is jelent az ani­má­ció szó?

Ismer­jük és hasz­nál­juk ezt a szót, de tud­juk, hogy hon­nan ered az elne­ve­zés? Mint annyi más jöve­vény­szó, ez a sza­vunk is latin szó­ból ered, még­pe­dig az ani­ma, lélek jelen­té­sű szó­ból. Így már ért­he­tő, hogy akár a film­ben is, az ani­má­ci­ós film­ben is a moz­gás illú­zi­ó­já­nak meg­te­rem­té­se a leg­főbb cél, tehát az alko­tók által lel­ket kap és meg­ele­ve­ne­dik az elkép­zelt világ. Ráadá­sul az ani­má­ci­ós film­ben min­den moz­gás­ra bír­ha­tó, még az is, ami egyéb­ként nem.

Az ani­má­ció tech­ni­ká­ja

Az ani­má­ció a film­ké­szí­tés­nek egy külön­le­ges szeg­le­te, ahol az egy­más­tól kis­mér­ték­ben elté­rő kép­koc­kák­nak köszön­he­tő­en a néző­ben azt az illú­zi­ót kel­ti, mint­ha a sze­rep­lők, tár­gyak meg­ele­ve­ned­né­nek, élné­nek. Kép­zel­jük el, micso­da pre­cíz mun­ka és mennyi idő kel­lett ahhoz, hogy egy-egy rajz elké­szül­jön sok-sok, mini­má­li­san elté­rő vál­to­zat­ban! Igen, a kez­de­tek­ben ceru­zá­val raj­zol­ták. És mennyi türe­lem! Mai vilá­gunk­ban ezt már elkép­zel­ni is nehéz.

Hir­de­tés

A szá­mí­tó­gé­pes tech­ni­ka fel­fe­de­zé­sé­vel, majd fej­lő­dé­sé­vel az alko­tás folya­ma­ta vala­mi­vel egy­sze­rűb­bé vált. Ennek köszön­he­tő­en a karak­te­rek egy­re élet­sze­rűb­bek let­tek, a snit­tek kidol­go­zá­sá­nál az alko­tók fan­tá­zi­á­ja sza­ba­don szár­nyal­hat. Így lett az ani­má­ció egy olyan modern kom­mu­ni­ká­ci­ós esz­köz, amely­ben embe­ri és más han­go­kat, zöre­je­ket, képet és zenét kom­bi­nál­nak. Éppen ezért nagyon kre­a­tív műfaj, viszont kife­je­zet­ten idő­igé­nyes is, mert egy néhány per­ces videó elké­szí­té­sé­hez még így is sok mun­ka­óra ter­ve­zés, raj­zo­lás szük­sé­ges.

Külön­bö­ző műfa­jok

Sokan nem tud­ják, hogy a hasz­nált tech­ni­ka és képi világ sze­rint szám­ta­lan vál­to­za­ta lehet, pl. rajz­film, báb­film, gyur­ma­film, árny­film, kol­lázs­film, fotó­a­ni­má­ció, két-és három­di­men­zi­ós szá­mí­tó­gé­pes és még jóné­hány, külön­le­ges tech­ni­ká­val készí­tett ani­má­ció.

A köz­tu­dat­ban soká­ig úgy élt, hogy az ani­má­ci­ós fil­mek főként szó­ra­koz­ta­tás cél­já­ból a gye­re­kek­nek készül­nek, és szin­te köte­le­ző ele­mük a humor. Mára már tud­juk, hogy ez csak rész­ben igaz. Egy­fe­lől sti­li­zál­ja a való­sá­got, ugyan­ak­kor nagyon gyak­ran ter­mé­szet­fe­let­ti, fan­tasz­ti­kus hely­szí­ne­ken ját­szó­dik, elkép­zelt karak­te­rek­kel, ame­lyek­nek már leg­in­kább nem a gye­re­kek a cél­kö­zön­sé­ge.

Hős­ko­rá­nak ősko­ra

Bár az ani­má­ci­ós film­tech­ni­ka a 20. szá­zad egyik nagy fel­fe­de­zé­se, de tudtuk‑e, hogy már az ősem­ber is pró­bál­ko­zott hason­ló­val? Egyes bar­lang­raj­zo­kon ész­re­ve­he­tő, hogy az álla­tok lába­i­nál a több­szö­rös átfe­dé­sek a moz­gást pró­bál­ják leké­pez­ni, így tekint­he­tők az ani­má­ci­ós tech­ni­ka ősi vál­to­za­tá­nak. A 19. szá­zad­ban egy­re több pró­bál­ko­zás volt a moz­gás ábrá­zo­lá­sá­ra egy­mást köve­tő raj­zok segít­sé­gé­vel, ame­lyek tulaj­don­kép­pen elő­ké­szí­tet­ték az ani­má­ci­ók lét­re­jöt­tét.

Az ani­má­ci­ós film fel­ta­lá­lá­sa végül nem egy, hanem két fran­cia alko­tó nevé­hez köt­he­tő. Emi­le Rey­na­ud volt az, aki az 1880-as évek­ben kéz­zel raj­zol­ta és fes­tet­te, majd vetí­tet­te le első kez­det­le­ges film­je­it. A másik alko­tót Geor­ge Méli­és­nek hív­ták, ő a film­tech­ni­kai újí­tá­sá­val járult hoz­zá az ani­má­ci­ós film meg­szü­le­té­sé­hez.

Az első iga­zi ani­má­ci­ós film alko­tó­ja az angol szár­ma­zá­sú ame­ri­kai kari­ka­tu­ris­ta, James Stuart Black­ton volt. A szá­zad­for­du­ló kör­nyé­kén az ő keze nyo­mán készült meg­annyi kré­ta­rajz a kora­be­li néző­ket való­ság­gal elva­rá­zsol­ta. Köz­ben Euró­pá­ban is tovább foly­ta­tód­tak az ani­má­ci­ós fil­mek­kel való kísér­le­te­zé­sek, a fran­cia Émi­le Cohl neve több ani­má­ci­ós eljá­rás fel­ta­lá­ló­ja­ként vált ismert­té.

Hir­de­tés

A követ­ke­ző évti­ze­dek­ben egy­re töké­le­te­sí­tet­ték, és amennyi­re lehe­tett, egy­sze­rű­sí­tet­ték az ani­má­ci­ós fil­mek elké­szí­té­sé­nek rend­kí­vül idő­igé­nyes és ezál­tal drá­ga folya­ma­tát. Úgy tud­juk ezt elkép­zel­ni, hogy a moz­gó és sta­ti­kus része­ket egy­más­tól elkü­lö­ní­tet­ték, és csak a moz­du­la­tok leké­pe­zé­sét készí­tet­ték el a szük­sé­ges mennyi­ség­ben. Akko­ri­ban az elké­szült öt-tíz per­ces vide­ó­kat főként a film­szín­há­zak­ban, a játék­fil­mek előtt vetí­tet­ték.

A tech­ni­ka fej­lő­dé­sé­nek köszön­he­tő­en az utób­bi néhány évti­zed­ben nézők mil­li­ó­it ültet­ték szer­te a világ­ban a mozi­vá­szon vagy a tele­ví­zió, szá­mí­tó­gép kép­er­nyő­je elé a leg­újabb tech­ni­ká­val készült, immár 80- 90, vagy annál is több per­ces ani­má­ci­ós fil­mek: Így vált közön­ség­ked­venc­cé pl. az Alad­din, az Orosz­lán­ki­rály vagy A 101 kis­ku­tya.

Animáció az a varázslat, ami mindenkit rabul ejt.
Kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Caro­li­na Cas­tilla Ari­as

Magyar sike­rek

Egy-egy ani­má­ció meg­al­ko­tá­sa külö­nö­sen sok mun­kát igé­nyel: töb­bek között kre­a­ti­vi­tás, fan­tá­zia, jó tér­lá­tás, kéz­ügyes­ség, álta­lá­nos tájé­ko­zott­ság, olva­sott­ság és ren­ge­teg idő szük­sé­ges hoz­zá. Mint annyi más eset­ben, az ani­má­ci­ós fil­mek tekin­te­té­ben is szám­ta­lan magyar világ­szín­vo­na­lú alko­tás szü­le­tett, Rofusz Ferenc: A légy című műve Oscar-díjat is nyert. Az első magyar Oscart!

1968-ban mutat­ta be elő­ször a Magyar Tele­ví­zió a Méz­ga csa­lád első négy epi­zód­ját, azóta gene­rá­ci­ók nőt­tek fel, de alig­ha­nem min­den­ki szá­má­ra isme­rős Méz­ga Ala­dár, Pau­la és Huf­ná­gel Pis­ti neve. Azt köve­tő­en szám­ta­lan közön­ség­ked­venc ani­má­ci­ós film szü­le­tett.  Javas­lom, nosz­tal­gi­áz­zunk, néz­zük újra ked­ven­ce­in­ket, vagy a soha nem látot­tak­ból is válo­gat­ha­tunk!

Nem mehe­tünk el amel­lett, hogy ezek a fil­mek nem­csak a szó­ra­koz­ta­tá­sun­kat szol­gál­ják. Peda­gó­gus­ként merem aján­la­ni két ked­ven­cem, Jan­ko­vics Mar­cell rajz­film­ren­de­ző János vitéz és a Tol­di című ani­má­ci­ós film­je­it, melyek kima­gas­ló szín­vo­na­lon vizu­á­lis és akusz­ti­kai meg­se­gí­tés­sel elér­he­tő­vé, aka­dály­men­tes­sé teszik eze­ket a magyar szép­iro­dal­mi műve­ket.

Hal­lo­we­e­ni és más ani­má­ci­ók

Az ani­má­ci­ós alko­tá­sok nép­sze­rű­sé­ge töret­len a 21. szá­zad­ban is. Sze­ren­csés vagyok, mert köze­li bará­ta­im­nak köszön­he­tő­en bepil­lan­tást nyer­he­tek az ani­má­ció­ké­szí­tés kre­a­tív folya­ma­tá­ba: Zene Gye­re­kek­nek csa­tor­ná­ju­kon dala­ik­hoz vide­ók­li­pe­ket, ani­má­ci­ó­kat készí­te­nek, a kisebb kor­osz­tály sok­ol­da­lú fej­lesz­té­sé­re, igé­nyes szó­ra­koz­ta­tá­sá­ra.

Bár a fel­nőt­tek véle­mé­nye sok­szor erő­sen meg­osz­tott, ha a Hal­lo­ween szó­ba kerül, min­den­ki­nek szí­ve joga, hogyan véle­ke­dik róla, itt most nem gyűjt­jük a pro és kont­ra érve­ket. A gye­re­kek viszont, kár tagad­ni, nagyon sze­re­tik ezt az őszi móká­zást, tehát így jutot­tunk el oda, hogy a nap­tár­ban csak néhány nap választ­ja el az ani­má­ció világ­nap­ját a Hal­lo­ween­től.

Kál­mán­né Péli Ibo­lya

For­rás: itt, itt, itt, kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Vika Glit­ter

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!