Mára már természetes, de a világ tele van kép-és hanghatásokkal. Szórakozásként filmeket és animációs filmeket, animációalapú videóklipeket nézhetünk. Ha ezt a kérdést kapnánk, hogy „Mi a kedvenc animációs filmed?”, a különböző korosztályba tartozók bizonyára más-más címeket mondanának Tom és Jerrytől kezdve az Oroszlánkirályon át Shrekig, sőt a Mancsőrjáratig, de szinte bizonyos, hogy a kérdés nem maradna megválaszolatlanul, mindenkinek eszébe jutna egy-egy filmcím. Mióta is van animáció? Hogyan alakult ki, és hogyan vált művészetté? Kálmánné Péli Ibolya gyógypedagógus összefoglalója.
Világnapját minden év október 28-án tartják a Nemzetközi Animációs Filmművész Szövetség kezdeményezése alapján 2002 óta. A dátum tisztelgés Emil Reynaud előtt, aki 1892-ben ezen a napon nyitotta meg Párizsban az Optikai Színházát.
Mit is jelent az animáció szó?
Ismerjük és használjuk ezt a szót, de tudjuk, hogy honnan ered az elnevezés? Mint annyi más jövevényszó, ez a szavunk is latin szóból ered, mégpedig az anima, lélek jelentésű szóból. Így már érthető, hogy akár a filmben is, az animációs filmben is a mozgás illúziójának megteremtése a legfőbb cél, tehát az alkotók által lelket kap és megelevenedik az elképzelt világ. Ráadásul az animációs filmben minden mozgásra bírható, még az is, ami egyébként nem.
Az animáció technikája
Az animáció a filmkészítésnek egy különleges szeglete, ahol az egymástól kismértékben eltérő képkockáknak köszönhetően a nézőben azt az illúziót kelti, mintha a szereplők, tárgyak megelevenednének, élnének. Képzeljük el, micsoda precíz munka és mennyi idő kellett ahhoz, hogy egy-egy rajz elkészüljön sok-sok, minimálisan eltérő változatban! Igen, a kezdetekben ceruzával rajzolták. És mennyi türelem! Mai világunkban ezt már elképzelni is nehéz.
A számítógépes technika felfedezésével, majd fejlődésével az alkotás folyamata valamivel egyszerűbbé vált. Ennek köszönhetően a karakterek egyre életszerűbbek lettek, a snittek kidolgozásánál az alkotók fantáziája szabadon szárnyalhat. Így lett az animáció egy olyan modern kommunikációs eszköz, amelyben emberi és más hangokat, zörejeket, képet és zenét kombinálnak. Éppen ezért nagyon kreatív műfaj, viszont kifejezetten időigényes is, mert egy néhány perces videó elkészítéséhez még így is sok munkaóra tervezés, rajzolás szükséges.
Különböző műfajok
Sokan nem tudják, hogy a használt technika és képi világ szerint számtalan változata lehet, pl. rajzfilm, bábfilm, gyurmafilm, árnyfilm, kollázsfilm, fotóanimáció, két-és háromdimenziós számítógépes és még jónéhány, különleges technikával készített animáció.
A köztudatban sokáig úgy élt, hogy az animációs filmek főként szórakoztatás céljából a gyerekeknek készülnek, és szinte kötelező elemük a humor. Mára már tudjuk, hogy ez csak részben igaz. Egyfelől stilizálja a valóságot, ugyanakkor nagyon gyakran természetfeletti, fantasztikus helyszíneken játszódik, elképzelt karakterekkel, amelyeknek már leginkább nem a gyerekek a célközönsége.
Hőskorának őskora
Bár az animációs filmtechnika a 20. század egyik nagy felfedezése, de tudtuk‑e, hogy már az ősember is próbálkozott hasonlóval? Egyes barlangrajzokon észrevehető, hogy az állatok lábainál a többszörös átfedések a mozgást próbálják leképezni, így tekinthetők az animációs technika ősi változatának. A 19. században egyre több próbálkozás volt a mozgás ábrázolására egymást követő rajzok segítségével, amelyek tulajdonképpen előkészítették az animációk létrejöttét.
Az animációs film feltalálása végül nem egy, hanem két francia alkotó nevéhez köthető. Emile Reynaud volt az, aki az 1880-as években kézzel rajzolta és festette, majd vetítette le első kezdetleges filmjeit. A másik alkotót George Méliésnek hívták, ő a filmtechnikai újításával járult hozzá az animációs film megszületéséhez.
Az első igazi animációs film alkotója az angol származású amerikai karikaturista, James Stuart Blackton volt. A századforduló környékén az ő keze nyomán készült megannyi krétarajz a korabeli nézőket valósággal elvarázsolta. Közben Európában is tovább folytatódtak az animációs filmekkel való kísérletezések, a francia Émile Cohl neve több animációs eljárás feltalálójaként vált ismertté.
A következő évtizedekben egyre tökéletesítették, és amennyire lehetett, egyszerűsítették az animációs filmek elkészítésének rendkívül időigényes és ezáltal drága folyamatát. Úgy tudjuk ezt elképzelni, hogy a mozgó és statikus részeket egymástól elkülönítették, és csak a mozdulatok leképezését készítették el a szükséges mennyiségben. Akkoriban az elkészült öt-tíz perces videókat főként a filmszínházakban, a játékfilmek előtt vetítették.
A technika fejlődésének köszönhetően az utóbbi néhány évtizedben nézők millióit ültették szerte a világban a mozivászon vagy a televízió, számítógép képernyője elé a legújabb technikával készült, immár 80- 90, vagy annál is több perces animációs filmek: Így vált közönségkedvenccé pl. az Aladdin, az Oroszlánkirály vagy A 101 kiskutya.
Magyar sikerek
Egy-egy animáció megalkotása különösen sok munkát igényel: többek között kreativitás, fantázia, jó térlátás, kézügyesség, általános tájékozottság, olvasottság és rengeteg idő szükséges hozzá. Mint annyi más esetben, az animációs filmek tekintetében is számtalan magyar világszínvonalú alkotás született, Rofusz Ferenc: A légy című műve Oscar-díjat is nyert. Az első magyar Oscart!
1968-ban mutatta be először a Magyar Televízió a Mézga család első négy epizódját, azóta generációk nőttek fel, de alighanem mindenki számára ismerős Mézga Aladár, Paula és Hufnágel Pisti neve. Azt követően számtalan közönségkedvenc animációs film született. Javaslom, nosztalgiázzunk, nézzük újra kedvenceinket, vagy a soha nem látottakból is válogathatunk!
Nem mehetünk el amellett, hogy ezek a filmek nemcsak a szórakoztatásunkat szolgálják. Pedagógusként merem ajánlani két kedvencem, Jankovics Marcell rajzfilmrendező János vitéz és a Toldi című animációs filmjeit, melyek kimagasló színvonalon vizuális és akusztikai megsegítéssel elérhetővé, akadálymentessé teszik ezeket a magyar szépirodalmi műveket.
Halloweeni és más animációk
Az animációs alkotások népszerűsége töretlen a 21. században is. Szerencsés vagyok, mert közeli barátaimnak köszönhetően bepillantást nyerhetek az animációkészítés kreatív folyamatába: Zene Gyerekeknek csatornájukon dalaikhoz videóklipeket, animációkat készítenek, a kisebb korosztály sokoldalú fejlesztésére, igényes szórakoztatására.
Bár a felnőttek véleménye sokszor erősen megosztott, ha a Halloween szóba kerül, mindenkinek szíve joga, hogyan vélekedik róla, itt most nem gyűjtjük a pro és kontra érveket. A gyerekek viszont, kár tagadni, nagyon szeretik ezt az őszi mókázást, tehát így jutottunk el oda, hogy a naptárban csak néhány nap választja el az animáció világnapját a Halloweentől.
Forrás: itt, itt, itt, kiemelt kép forrása: Canva — Pexels by Vika Glitter