paralimpia,

Para­lim­pia 2024: milyen út vezet el a rész­vé­te­lig, majd a csú­csig?

2024. augusztus 28-tól Párizsra, a XVII. Nyári Paralimpiai Játékok versenyhelyszínére és természetesen versenyzőire figyel a világ.
Hirdetés

A sport nem­csak az egész­ség­meg­őr­zés­ben, hanem a tes­ti, szel­le­mi fel­fris­sü­lés­ben is segí­ti a moz­gás­ban részt­ve­vő­ket. A rend­sze­res test­moz­gás növe­li a tel­je­sí­tó­ké­pes­sé­get, sze­re­pet ját­szik a tár­sas kap­cso­la­tok kiépí­té­sé­ben, hoz­zá­já­rul a gyer­me­kek játék­igé­nyé­nek kielé­gí­té­sé­hez, az önbi­za­lom növe­lé­sé­hez. De mi a hely­zet akkor, ha vala­mi­lyen tes­ti vagy szel­le­mi rend­el­le­nes­ség­gel élünk? Kál­mán­né Péli Ibo­lya gyógy­pe­da­gó­gus ebben az anyag­ban rövi­den össze­fog­lal­ja.

Peda­gó­gus­ként tudom, hogy a sport­ra és moz­gás­ra min­den­ki­nek szük­sé­ge van. Nincs ez más­képp a sérült embe­rek ese­té­ben sem. Ha az ember rend­sze­re­sen spor­tol, fel­me­rül ben­ne az igény a még jobb ered­mény­re, még jobb tel­je­sít­mény eléré­sé­re, és így van ez azok­nál is, akik­nél az élet más terü­le­te­in talán keve­sebb siker­él­mény van kilá­tás­ban. Ahhoz, hogy vala­ki eljus­son és meg­mé­ret­tes­se magát egy adott nem­zet szí­ne­i­ben az olim­pi­án, ren­ge­teg gya­kor­lás­ra, fel­ké­szü­lés­re és biz­ta­tás­ra van szük­sé­ge. Ez a külön­fé­le fogya­té­kos­ság­gal élő para­spor­to­lók szá­má­ra talán hat­vá­nyo­zot­tan igaz.

Kiket neve­zünk para­spor­to­lók­nak?

Para­spor­to­lók azok a spor­to­lók, akik a para­lim­pi­ai ver­seny­rend­szer­ben vesz­nek részt, azaz a moz­gás­sé­rült, a látás­sé­rült és egyes eny­he fok­ban értel­mi­leg aka­dá­lyo­zott spor­to­lók. Nem para­spor­to­lók, de fogya­té­kos spor­to­lók a siket és nagyot­hal­ló, a szerv­át­ül­te­tett és a közép­sú­lyos értel­mi­leg aka­dá­lyo­zott spor­to­lók.

A para­lim­pia múlt­ja és jele­ne

A para­lim­pia, az újko­ri olim­pi­ák kísé­rő ren­dez­vé­nye alig het­ven­éves múlt­ra vezet­he­tő vissza. Ele­in­te az olim­pi­á­val egy idő­ben, majd néhány évti­ze­de az olim­pia után ren­de­zik meg, ugyan­azon a hely­szí­nen. Jelen­leg a nyá­ri olim­pi­á­kat köve­tő­en 22 ver­seny­szám­ban indul­hat­nak a sport­águk leg­jobb­jai, a téli olim­pi­á­kon pedig hat ver­seny­szám áll a ren­del­ke­zé­sük­re. A sport­ágak között van­nak az épek­nél is jelen­lé­vők: pl. asz­ta­li­te­nisz, atlé­ti­ka, eve­zés, de több­sé­gük csak spe­ci­á­li­san a sérül­tek szá­má­ra kerül meg­ren­de­zés­re. Ezek közük kiemel­ném a kere­ke­szé­ke­sek szá­má­ra alkal­mas játé­ko­kat, illet­ve a csör­gő­lab­dát, amit csak kife­je­zet­ten a látás­sé­rül­tek szá­má­ra ren­dez­nek, illet­ve a boccia‑t*, amit 1984-től vezet­tek be a para­lim­pi­ai játé­kok közé.

Hir­de­tés

*A boc­cia egy spe­ci­á­lis lab­da­já­ték, egyé­ni­leg, páros ver­seny­ként és csa­pat­ver­seny­ként is játsz­ha­tó. Min­den, négy vég­tag sérü­lé­sét szen­ve­dett játé­kos részt vehet a sport­ág alap­sza­bály­za­ta sze­rint. Egy olyan moz­gás­for­ma, ahol a test­edzés a játék­kal kiegé­szül. Fér­fi­ak és nők is játsz­hat­ják.

Az akko­ri Moz­gás­ja­ví­tó Álta­lá­nos Isko­lá­ban az ott prak­ti­zá­ló orvo­sok és peda­gó­gu­sok kiemel­ték a sport reha­bi­li­tá­ci­ós érté­két.

Para­lim­pi­ai kate­gó­ri­ák az esély­egyen­lő­ség érde­ké­ben

A para­lim­pi­ai ren­dez­vé­nye­ken a spor­to­ló­kat fogya­té­kos­sá­guk sze­rint kate­gó­ri­ák­ba sorol­ják, hogy hason­ló képes­sé­gű spor­to­lók ver­se­nyez­ze­nek egy­más­sal. A kate­gó­ri­á­kon belül az esély­egyen­lő­ség érde­ké­ben továb­bi osz­tá­lyo­zás szük­sé­ges.

Ahhoz, hogy vala­ki lát­vá­nyos ered­mé­nye­ket érjen el a sport terü­le­tén, hosszú, kín­ló­dá­sok­kal, meg­pró­bál­ta­tá­sok­kal teli évek­kel kell szá­mol­ni. A sike­rért, a helye­zé­sért min­den ember­nek meg kell küz­de­ni, és igen elis­me­rés­re mél­tó dolog az, ha vala­ki már csak önma­gát legyőz­ve is moz­gás­ra adja a fejét. De eljut­ni egy ver­seny­re, csú­csot javí­ta­ni, győz­ni?

Hir­de­tés

A para­lim­pi­á­ra eljut­ni keve­sek­nek ada­tik meg, illet­ve a ren­dez­vényt meg­elő­ző­en szám­ta­lan edzés, gya­kor­lás, ver­seny pró­ba­té­te­le nehe­zí­ti a para­spor­to­lók éle­tét. Hol edz­het­nek? Min­den sport­lé­te­sít­mény aka­dály­men­te­sí­tett? Remél­he­tő­leg igen, de a bal­eset­vé­del­mi sza­bá­lyok betar­tá­sá­ra az ő ese­tük­ben foko­zot­tab­ban kell ügyel­ni. Arról nem is beszél­ve, hogy az edzé­sek­re, ver­se­nyek­re való uta­zás mennyi szer­ve­zést, körül­te­kin­tést, eset­leg több­let időt is igé­nyel a spor­to­ló­tól, fel­ké­szí­tő­től, kísé­rő­től egy­aránt.

Kép for­rá­sa: Can­va by yurak­ra­sil

Meg­fe­le­lő para­lim­pi­ai sport­ág válasz­tá­sa

Min­den­ki szá­má­ra meg­ha­tá­ro­zó a csa­lá­di hát­tér, az a szo­ci­a­li­zá­ci­ós közeg, amely támo­gat­ja az eset­le­ges tehet­sé­get, moti­vá­ci­ót biz­to­sít, anya­gi, erköl­csi ösz­tön­zést ad az évek folya­mán. Külö­nö­sen nehéz hely­zet­ben van­nak azok a szü­lők, akik fogya­té­kos gyer­me­ket nevel­nek, és sok­szor nin­cse­nek is tisz­tá­ban azzal, hogy milyen hatást fejt ki gyer­me­kük­re a rend­sze­res test­moz­gás, dilem­mát okoz, hogy engedhetik‑e szü­löt­tü­ket spor­tol­ni? Bírják‑e majd fizi­ka­i­lag-men­tá­li­san a sport­ese­mé­nyek alatt őket érő pozi­tív-nega­tív hatá­so­kat?

Az úszás, az atlé­ti­ka futó­szá­mai egye­bek mel­lett javít­ják a moz­gás­ko­or­di­ná­ci­ót, és mind­két test­fél hasz­ná­la­tá­ra szük­ség van, több­nyi­re jelen­tős javu­lást ered­mé­nyez­het­nek még akkor is, ha nem lesz vala­ki­ből élspor­to­ló. Ezzel szem­ben az olyan sport­ágak, mint a vívás, az asz­ta­li­te­nisz vagy az atlé­ti­ka dobó­szá­mai, álta­lá­ban csak az egyik test­fe­let ter­he­lik job­ban. Így a kevés­bé igény­be vett test­fé­len az izmok és inak káro­sod­hat­nak, elsor­vad­hat­nak.

A ver­seny­sport nem játék

A ver­seny­sport több,mint egy­sze­rű játék, itt már nem­csak a sport sze­re­te­té­ről beszé­lünk. Ahhoz, hogy vala­ki a sport­ágá­nak élvo­na­lá­ba kerül­hes­sen, sőt tar­tó­san ott marad­has­son, már kevés a sport­tel­je­sít­mény, meg a meg­fe­le­lő szü­lői támo­ga­tás. Ebben az eset­ben már fel­ké­szült sport­szak­em­be­rek kel­le­nek a spor­to­lók mel­lé, hogy garan­tál­ják a fel­hőt­len fel­ké­szü­lést, ver­seny­zést. Sokan még most sem tud­nak mit kez­de­ni egy fogya­té­kos spor­to­lók szá­má­ra ren­de­zett ver­sennyel.

Óri­á­si elő­re­lé­pés­nek szá­mít, hogy a magyar köz­mé­dia a 2016-os Rio de Janei­ro­ban tar­tott XV. Nyá­ri Para­lim­pi­ai Játé­ko­kon köz­ve­tí­tett elő­ször élő­ben ugyan­olyan műsor­szer­ke­zet­tel, mint az olim­pi­ai játé­ko­kon. Ettől kezd­ve a para­spor­to­ló­ink tár­sa­dal­mi ismert­sé­ge mél­tán kez­dett növe­ked­ni.

Talán az integ­rá­ció igé­nye hoz­ta lét­re, talán vala­mi más, hogy nap­ja­ink­ban gyak­ran együtt edz ép és sérült, sőt szak­osz­tá­lya­ik is egyes sport­ágak­nál már közö­sek. Sze­ren­csé­re egy­re töb­ben fel­is­me­rik azt, hogy a sport önma­ga érté­kén túl­mu­tat­va külö­nö­sen alkal­mas a más­ság, a fogya­té­kos­ság szé­les körű elfo­gad­ta­tá­sá­ra is. Szur­kol­junk nekik, és legyünk büsz­kék rájuk!

Buda­pest, 2024. augusz­tus 13. A magyar para­lim­pi­ai csa­pat eskü­té­te­le az Eif­fel Műhely­ház­ban 2024. augusz­tus 13-án. MTI/Szigetváry Zsolt

Rájuk figyel a világ

2024-ben Párizs a XVII. Nyá­ri Para­lim­pi­ai Játé­kok ver­seny­hely­szí­ne. Augusz­tus 28. és szep­tem­ber 8. között kerül meg­ren­de­zés­re 549 ver­seny­szám­ban. E ran­gos ver­seny­re közel 4400 ver­seny­zőt vár­nak, Magyar­or­szá­got 39 para­spor­to­ló kép­vi­se­li. A magyar dele­gá­ció ver­seny­szá­mai: asz­ta­li­te­nisz, atlé­ti­ka, boc­cia, erő­eme­lés, íjá­szat judó, kajak-kenu, kere­kes­szé­kes vívás, kerék­pá­ro­zás, lovag­lás, sport­lö­vé­szet, tri­at­lon, úszás. Sok sikert, nemes küz­del­met min­den ver­seny­ző­nek!

Kál­mán­né Péli Ibo­lya

For­rás: itt, itt és itt, kiemelt kép: A fák­lya­vál­tó részt­ve­vői az olim­pi­ai láng­gal a 2024-es pári­zsi nyá­ri para­lim­pi­ai játé­kok meg­nyi­tó­ün­nep­sé­gén a pári­zsi Champs-Ely­sé­es‑n 2024. augusz­tus 28-án. MTI/Koszticsák Szi­lárd

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!