Az anyatejes táplálás világnapját 1992 óta tartják minden év augusztus 1-jén szerte a világon. Emellett augusztus első hetében ennek a témának a fontosságára hívják fel a figyelmet. Magyarország 1993-ban kapcsolódott a programhoz. Sokan úgy tartják, hogy a szoptatás illetlen, és nem illik nyilvános helyen ily módon megetetni a babát, pedig a világ egyik legtermészetesebb folyamata. Nyilvános helyek ide vagy oda, ebben a cikkben az anyatejes táplálás előnyeit járjuk körül. Kálmánné Péli Ibolya írása.
Az anyatejes táplálás jelentőségéről nem lehet elégszer beszélni.
Szakemberek szerint is az anyatejes táplálás több, mint a csecsemő anyatejjel történő etetése. Szerencsére az utóbbi évtizedekben ismét kultuszát éli a szoptatás. A cikk szerzőjeként, háromgyermekes édesanyaként hozzá kell tennem, hogy fontos dolog, de leszögezném, hogy akkor se érezze magát kellemetlenül egy anya sem, ha valamilyen okból kifolyólag nem valósulhat meg a mellből történő táplálás. Napjaink tápszerei a baba igényeinek megfelelően minden szükséges tápanyagot tartalmaznak, a cumisüvegből való etetés pedig a baba és anya számára is a testi kontaktusnak köszönhetően meghitté tud válni.
Tápszeres vagy anyatejes táplálás?
Az anyatej a legideálisabb táplálék az újszülött számára, hiszen sokféle ásványi anyagot, vitamint, ellenanyagot tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a baba fejlődéséhez. A legszerencsésebbek azok a kisbabák, akik legalább féléves korukig kizárólag anyatejet kapnak. A legújabb ajánlások szerint megfelelő hozzátáplálás mellett akár a gyermek kétéves koráig (vagy tovább) is folytatható az anyatejjel történő táplálás.
A szoptatás elején fontos a türelem
A legtöbb esetben sok türelemre, gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy gond nélkül megvalósulhasson az anyatejjel történő etetés. Az anya (természetszerű) kezdeti bizonytalanságát csak tovább ronthatja pl. a baba aluszékonysága, vagy a nem megfelelően megválasztott szoptatási testhelyzet. Remélhetőleg a szülészeti osztályokon kellő instrukció mellett minden édesanya elsajátíthatja az anyatejjel történő táplálás fortélyait.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy háromóránként, vagy igény szerint történjen a baba mellre tétele, ehhez a mindenkori ajánlásokat, a gyermekorvosi és védőnői javaslatokat célszerű szem előtt tartani.
Az kimondható, hogy keveseknek adatik meg, hogy spontán, szinte gond nélkül tudják a szülést követően gyermeküket anyatejjel táplálni.
Az anyatej előnyei
Már nagyanyáink is mondták, hogy az anyatej mindig kéznél van. Valóban, megfelelő hőmérsékleten, minimális előkészületet követően a baba mellre is tehető. További előnye, hogy kényelmes és kifejezetten gazdaságos. Mai világunkban számtalan, a szoptatást megkönnyítő segédeszköz áll az anyukák és a babák rendelkezésére. Az sem lehetetlen, hogy akár bevásárlás vagy ügyintézés közben bonyolítsuk le a baba etetését és tisztázását, mert a legtöbb bevásárlóközpontban és közintézményben pelenkázó helyiség áll a kismamák rendelkezésére. Közel húsz éve, még elég körülményes volt (főleg vidéken) babával elindulni, mert kevés hely adódott a baba megetetésére.
Mik az anyatejes táplálás legfontosabb előnyei? Az élettani kedvező hatások mellett kiemelendő, hogy az egészséges anya-gyermek kötődést segíti elő, ami a pszichés fejlődéshez elengedhetetlen. Támogatja a baba gyenge immunrendszerét, könnyen emészthető, és véd a gyermekkori elhízás ellen is. Mennyisége és minősége a baba igényei szerint változik, akár egy nap folyamán is. Kedvező hatással van a gyermekek arc-, fog –és beszédfejlődésére is.
A szoptatás hatása az édesanyákra
Az anyatejes táplálásnak köszönhetően a kismama teste könnyebben regenerálódik a szülés után, gyorsabban visszanyerheti eredeti testsúlyát.
Az is bizonyított tény, hogy hosszú távon még a daganatos megbetegedések elleni kockázatokat is csökkenti. Mindezek ismeretében fontos a rendszeres figyelemfelhívás az anyatejes táplálásra, amellyel támogathatjuk és elősegíthetjük, hogy az anyaság talán legmeghittebb időszaka meghatározó legyen az édesanya és a gyermek számára is.
Természetesen azzal sincsen gond, ha valaki a tápszert választja. A jó anyaságot nem abban mérjük, hogy ki mivel eteti a gyermekét. Azt javaslom, hogy mivel az anyatejnek ennyi jótékony hatása van, így aki megteheti, tegye lehetővé, vagy legalább gondolja át, hogy minél tovább anyatejet kapjon a kisbaba.
Forrás: itt, itt és itt, kiemelt kép forrása: Canva by nina_gili