generációk, nők, szőke, anya, család, Kép forrása Canva - Getty Images Signature by niknikon

Fia­tal­ság bolond­ság vagy inkább bátor­ság?

A generációs különbségek nem minden esetben járnak generációs hasadékokkal. A fiatalság egy múló állapot. Legalábbis ezt mondják. De mi van, ha valaki 60 évesen is fiatal?!
Hirdetés

A fia­tal­ság min­dig lehet bírá­lat tár­gya. De mi len­ne, ha inkább elfo­gad­nánk a körü­löt­tünk élő fia­ta­lo­kat. Vagy épp sze­ret­nénk őket és tanul­nánk tőlük? A fia­tal­ság egy tel­je­sen rela­tív néző­pont, amit sokan igye­kez­nek évszá­mok közé szo­rí­ta­ni és ezál­tal egy kere­tet adni neki. Talán min­den­ki­nek van egy olyan tör­té­ne­te, ami­kor átér­té­ke­li a “fia­tal­ság” jelen­tő­sé­gét. Daróczi Mag­di coach, kine­zio­ló­gus írá­sa.

A fia­tal­ság rela­tív, de még­is kik a fia­ta­lok?

Emlék­szem, hogy 2011-et írtunk, ami­kor Veres­egy­ház­ra köl­töz­tünk. A nap­pa­li­ban beszél­get­tem a sógo­rom­mal, aki 8 évvel fia­ta­labb tőlem. Én akkor 31 éves vol­tam, anyó­som és apó­som 55 és 60 között vol­tak. Róluk beszél­get­tünk és mond­tam, hogy már azért jóin­du­lat kell ahhoz, hogy őket közép­ko­rú­nak nevez­zem. (Nagyon fia­ta­lo­sak, sokat utaz­nak, aktív tár­sa­sá­gi éle­tet élnek még ma is.) Erre az akkor 23 éves sógo­rom rám nézett és azt mond­ta:

Akkor nagyon jót nevet­tem. Kicsit old­va is azzal annak a stresszét, hogy éle­tem­ben elő­ször közép­ko­rú­nak nevez­tek. Már akkor is tud­tam, hogy iga­za volt.

Hir­de­tés

Aztán eszem­be jutott egy­ko­ri kol­le­ga­nőm, aki­től sokat tanul­tam. Ő mond­ta nekem, hogy az, hogy kit tekin­tünk öreg­nek, rela­tív. Tizen­éve­sen azt gon­dol­juk, hogy 30 felett már vége az élet­nek. Huszon­éve­sen ez 40 felé toló­dik. Har­min­cas­ként az 50 éves határt lát­juk sok­nak. És így tovább.

A Wiki­pé­dia defi­ní­ci­ó­ja sze­rint az Ifjú­kor (juve­ni­li­tas) a nemi érés befe­je­zé­sé­től a növe­ke­dés meg­szűn­té­ig tart. Fér­fi­ak­nál a 25., nők­nél a 20. élet­évig. Míg a fia­tal fel­nőtt­kor a növe­ke­dés befe­jez­té­től, nagy­já­ból 30 éves korig tart. A neu­ro­ló­gi­ai érés szem­pont­já­ból pedig lénye­ges, hogy a pref­ron­tá­lis kéreg fej­lő­dé­se akár 25 éves korig is tart­hat. Ez az agy­te­rü­let, ami a hig­gadt, nyu­godt átgon­do­lá­sért, a ter­ve­zé­sért fele­lős.

A fia­tal­ság tény­leg bolond­ság vagy inkább bátor­ság?

A fia­tal­ság álta­lá­ban önma­gunk kere­sé­sé­ről szól. Ilyen­kor keres­sük magun­kat. A tár­sun­kat. A helyün­ket a világ­ban. És pisz­ko­sul nem sze­ret­jük, ha a nagyon okos és tapasz­talt fel­nőt­tek meg akar­ják nekünk mon­da­ni a tutit.

Hogy miért is? Talán azért, mert ők a saját tapasz­ta­la­ta­ik­ra ala­poz­va adnak taná­csot. Már pedig fia­tal­ként mi a saját meg­élé­se­ink­re és tudá­sunk­ra sze­ret­nénk támasz­kod­ni. Igen, van­nak dön­té­se­ink, amik bejön­nek és van­nak, amik nem. Ezek­nek pedig vál­lal­nunk kell a követ­kez­mé­nye­it. A fele­lős­sé­get a dön­té­se­in­kért.

Hir­de­tés

Hiszen mi is len­ne jobb idő­szak önma­gunk kipró­bá­lá­sá­ra? A sza­bad­sá­gunk meg­élé­sé­re? A hatá­ra­ink fesze­ge­té­sé­re? Fia­ta­lon, még komoly kötött­sé­gek­től men­te­sen, de még­is az önál­ló­sá­gun­kat meg­él­ve tehe­tünk pró­bát. Mint a mesé­ben. Elin­dul­ha­tunk sze­ren­csét pró­bál­ni. A fia­tal­ság lehet tehát a bátor­ság idő­sza­ka. Per­sze éssze­rű hatá­ro­kon belül. Olyas­mit még ekkor sem érde­mes csi­nál­ni, ami veszé­lyes önma­gunk­ra vagy mások­ra.

A fia­tal­ság nem játék, hanem az élet meg­ala­po­zá­sa

TED elő­adá­sá­ban a fia­ta­lok­kal fog­lal­ko­zó szak­ér­tő hív­ja fel a figyel­met arra, hogy még­sem mind­egy ebben a kor­ban milyen dön­té­se­ket hozunk. Arra, hogy való­já­ban nem ér rá. Nem ér rá, hogy a meg­fe­le­lő part­nert meg­ta­lál­juk, hogy jó mun­kánk legyen, hogy kap­cso­la­to­kat épít­sünk.

Való­ban több kli­en­sem van, aki 30 és 40 között azt érzi, még nem ért el sem­mit. Van, aki a mun­ká­já­val, vagy az anya­gi hely­ze­té­vel vagy éppen a pár­kap­cso­la­tá­val elé­ge­det­len. De olyan is van, aki épp azzal, hogy még nem szü­le­tett gye­re­ke.

Egy pon­ton magá­val raga­dott a tel­je­sí­tés kény­sze­re. Mint­ha azzal, hogy tele­tö­möm az éle­tem meg­ol­dan­dó fel­ada­tok­kal, biz­tos len­ne az út a siker­hez. Egy­szer­re jár­tam egye­tem­re, csi­nál­tam mel­let­te egy tan­fo­lya­mot és dol­goz­tam. És onnan­tól soká­ig nem volt meg­ál­lás. Sokat dol­goz­tam, sok fel­ada­tot vál­lal­tam. Kife­szí­tet­tem min­den pil­la­na­tot. Köz­ben pedig nem maradt időm, hogy élvez­zem a mun­kám ered­mé­nyét, a fia­tal­ság pil­la­na­ta­it. Köz­ben jött a sógo­rom és közöl­te, hogy Te már közép­ko­rú vagy.

Hol is van az arany közép­út? Hol van az egyen­súly?

Ott, ahol mi iga­zán jól érez­zük magun­kat. Való­já­ban pedig nem is egyen­súly­ról van szó, sok­kal inkább össze­han­go­lás­ról. Mit is han­go­lunk össze?

Ha egy kicsit tovább sze­ret­ném bon­ta­ni, akkor a mun­kát, a csa­lá­dot, a tár­sa­sá­gi éle­tün­ket és az énidőn­ket, a pihe­nést, illet­ve az ezek­kel töl­tött időt. A ter­ve­in­ket, a vágya­in­kat és a jele­nün­ket és a jövő­ről alko­tott képün­ket. Nem is elkü­lö­ní­te­ni sze­ret­nénk eze­ket, hanem egy jó össz­han­got talál­ni.

A külön­bö­ző sze­re­pe­ink­ben sze­ret­nénk egy­szer­re sike­re­sek, elé­ge­det­tek, meg­be­csül­tek len­ni. Hiszen, ha eze­ket a sze­re­pe­ket jól össze tud­juk han­gol­ni az magá­val hoz­za a meg­nyug­vá­sun­kat is. A fia­tal­ság kitel­je­se­dé­sét.

Tel­je­sen elkü­lö­ní­te­ni eze­ket egy­más­tól sok­kal nehe­zebb, mint egy jófaj­ta össz­han­got talál­ni. Hogyan is tud­nánk tel­je­sen elkü­lö­ní­te­ni? Az nem úgy megy, hogy ami­kor reg­gel kilé­pünk az ott­ho­nunk ajta­ján a fogas­ról levesszük a kabá­tun­kat, helyet­te pedig fel­akaszt­juk a magán­éle­tün­ket. Meg­szű­nünk társ­ként létez­ni és a kabát­tal együtt bele­bú­junk a mun­ka­vál­la­ló sze­re­pünk­be. Ter­mé­sze­te­sen vissza­fe­lé sem ez tör­té­nik.

A saját fia­tal­sá­gunk saját kere­tei

Ami lénye­ges, hogy fel­ál­lít­suk a saját sza­bá­lya­in­kat, azo­kat a kere­te­ket, ame­lyek szá­munk­ra kom­for­tos­sá teszik a min­den­na­po­kat, a fia­tal­ság éve­it. Ezek a sza­bá­lyok teszik azt is lehe­tő­vé, hogy meg­ter­vez­zük az idő­be­osz­tá­sun­kat, a napi­ren­dünk­nek (vagy hetünk­nek) része legyen min­den, ami nekünk fon­tos és ter­vez­zük meg a fel­ada­ta­in­kat is.

Lénye­ges, hogy sze­res­sük a mun­kánk, amit csi­ná­lunk, sze­res­sük a kap­cso­la­tot, ami­ben vagyunk, sze­res­sük fia­tal önma­gun­kat is annyi­ra, hogy mind­eze­ket meg­ad­juk magunk­nak.

Ez az a pont, ahol fel­me­rül a kér­dés, hogy fel merjük‑e állí­ta­ni a saját sza­bá­lya­in­kat, és azok­ban tudunk‑e olyan rugal­ma­sak len­ni, amennyi­re az élet azért ter­mé­sze­tes módon meg­kí­ván­ja. Merünk úgy fia­ta­lok len­ni, ahogy nekünk iga­zán jó? Tud­juk, hogyan jó nekünk iga­zán? Tud­juk mi mit aka­runk? Vagy azt tud­juk, hogy mi a tár­sa­dal­mi elvá­rás? Azt tud­juk, mit vár­nak tőlünk mások? Hogyan tud­ja a fia­ta­lo­kat jól támo­gat­ni a kör­nye­ze­tük?

Jól sze­ret­ni korunk fia­tal­ja­it

Leg­in­kább úgy, hogy teret hagyunk a fia­tal­ság szárny­pró­bál­ga­tá­sa­i­nak. Hogy hagy­juk, hogy kipró­bál­ják magu­kat. Örü­lünk a sike­rük­nek és biz­tat­juk őket, ha vala­mi­ben elakad­nak. Nem, nem mond­juk, hogy „én meg­mond­tam”. Sőt, akkor is hiszünk ben­nük, ha nekünk épp az a tapasz­ta­la­tunk, hogy más irány­ba len­ne jó men­ni. Hiszen az, hogy nekünk más út vált be, nem jelen­ti azt, hogy a fia­ta­lok­nak ugyan­azt az utat kel­le­ne jár­nia.

A mi dol­gunk egye­dül a támo­ga­tás. És hogy jól sze­res­sük a fia­tal­ja­in­kat. A fia­ta­lok fel­ada­ta pedig az, hogy élvez­zék a fia­tal­ság éve­it. Mit is mond erről a sel­me­ci nóta?

„Szép az ifjú­ság, bol­dog min­den­kor,
Szép az ifjú­kor, de múlan­dó!
Idős embe­rek ezt mond­ják sok­szor,
Higgyük el nékik, talán való!
Én is azt mon­dom ám, ifjú csak légy vidám!
Leg­szebb az ifjú­kor, de múlik ám!
S ha egy­szer elmúl­lott, vissza már nem kapod.
Leg­szebb az ifjú­kor, de múlik ám!”

A fia­tal­ság évei után

Min­den­kit meg­nyug­ta­tok. Az élet nem ér véget a fia­tal­ság évei után. A követ­ke­ző kor is hoz új fel­ada­to­kat, új kihí­vá­so­kat és új örö­me­ket. Ott sincs más fel­adat, mint­hogy meg­ta­lál­juk, hogyan is iga­zán a mie­ink azok az évek. Hogyan tel­jes az éle­tünk az éle­tünk követ­ke­ző és azt köve­tő sza­ka­szá­ban. Sosem késő elkez­de­ni élvez­ni az éle­tet. Meg­ta­lál­ni az iga­zi önma­gunk.

Szó­val haj­rá. És hagy­juk a fia­ta­lok­nak, hogy ők is ezt tegyék. Köz­ben pedig figyel­jünk nagyon. Olyan sok min­dent tanul­ha­tunk tőlük.

Daróczi Mag­di

For­rás: itt, Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges Sig­na­tu­re by nik­ni­kon

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!