Az új év kezdete kiváló alkalom arra, hogy átgondoljuk életünket, és törekedjünk a mindennapi harmónia megteremtésére. A rohanó hétköznapokban gyakran háttérbe szorul a belső béke és egyensúly, pedig ezek alapvetőek a testi és lelki egészség szempontjából. Most a saját életemből igyekeztem pár praktikát összegyűjteni, hogy nekem az újév harmóniája hogyan lesz teljes, valamint elhoztam pár stresszcsökkentő tippemet is, amik nekem már beváltak. Edelényi Karola újévi praktikái következnek, amik évvégéig kitarthatnak.
Annak idején és néha még most is sokszor beleesek abba a a hibába, hogy mindent azonnal és most akarok! Emiatt ha újévről volt szó irreálisan hatalmas kívánságaim voltak, melyek ha nem teljesültek csalódást okoztak.
Idén még tudatosabban teszem le az újévi fogadalmaim és konkrét, tudatos tervvel készülök az előttem álló évre. Az általános meghatározások helyett már sokkal pontosabb célokat tűztem ki magam elé. Így a sablonos „idén egészségesebb életet élek” helyett két dolgot is meghatároztam, hogy mit fogok pontosan csinálni, ami számomra az egészséges életet jelenti. Az első, hogy „mindennap eszem legalább egy nagy adad zöldséget”, a második pedig, hogy „hetente háromszor fogok eljárni edzeni”.
Ezek a konkrét fogadalmak már keményebben kötnek az idén. Eddig simán ráhúztam az egészséges életmódom listájára a napi egy-két pohár bort is, miszerint „jót tesz a szívemnek”, vagy „tele van ásványi anyagokkal” és a kedvencem az volt, amit a főnökömtől tanultam, hogy „Áááááh! A fehérbor úgysem hízlaló annyira!”.
Ha neked is ismerősek ezek vagy ehhez kísértetiesen hasonlító mondatok, akkor ezt a 18 pontos listát mindenképpen neked találtam fel. Ennél mondok egy jobbat! Valósítsuk meg együtt az újévi fogadalmainkat, itt a WakeUp Magazin keretein belül! Szólj hozzá írásainkhoz, írd meg, hogy téged mi mozgat éppen, hogy haladsz a kitűzött céljaiddal és terveiddel. Na de nézzük is a tervezéshez szükséges listát:
#1. A legfontosabb, hogy mindig reális célokat tűzz ki!
Az újévi fogadalmak gyakran túlzott elvárásokat támasztanak, amelyek betartása nehézségekbe ütközhet. Pont mint amit fent is említettem. Egy nagyobb általánosabb célt bonts részekre. Fontos, hogy konkrét, elérhető célokat tűzzünk ki, amelyek motiválnak és irányt mutatnak és ami a legfontosabb, hogy ne legyenek irracionálisan teljesíthetetlenek. Ezzel biztosíthatod azt, hogy elkerüld a csalódást és helyette inkább sikerélményed legyen. Ebben segítségedre lehet a Hajdú Lajos, a Canvasztikus alapítójának évtervezője is.
#2. Új év, új én első lépése a napi rutin átalakítása
A mindennapi szokások jelentős hatással vannak közérzetünkre. Próbáljunk meg bevezetni olyan tevékenységeket, amelyek örömet okoznak és feltöltenek. Ez lehet egy rövid reggeli meditáció, egy kirándulás, séta a természetben vagy egy új hobbi kipróbálása. A rendszeres pihenés és az elegendő alvás szintén elengedhetetlen a harmónia megteremtéséhez. Azonban tudom milyen, ha teljesen szétszórt életet él valaki. Az alapoknál nekem sokat segített, hogy bevezettem egy reggeli és esti rutint, amihez az is hozzátartozott, hogy minden nap ugyanakkor kelek fel és fekszem le. Ugyanolyan fontos a rutin többi része is, amíg reggel kávéval hangolódok a napra, addig este egy kakaóval vagy teával zárom le azt. Az ilyen apró dolgokból tudja a testem és a lelkem, hogy mikor minek van itt az ideje.
#3. A belső béke megteremtése meditációval és jógával
Nem kell rögtön arra gondolni, hogy napi több órán át kell Buddha üzemmódra kapcsolni. Azonban a meditáció és a jóga hatékony eszközök lehetnek a stressz csökkentésére és a belső egyensúly megteremtésére. A rendszeres gyakorlás segít a jelen pillanatra koncentrálni, elcsendesíti az elmét, és növeli a rezilienciát, vagyis a nehéz helyzetekkel szembeni ellenálló képességet. Első lépésként a digitális detox is szuper választás lehet, de erről később még bővebben írok.
#4. Kapcsolatok ápolása és közösségi élmények
Az emberi kapcsolatok minősége nagyban befolyásolja életünk harmóniáját. Ez az az eset, amikor a minőség sokkal fontosabb, mint a mennyiség. Ha olyan viszonyban vagytok, akkor tölts több időt családoddal vagy éppen a szabadon választott barátaiddal. A lényeg, hogy közösen töltsetek egymással minőségi időt. Én elkövettem azt a hibát, amikor csak a beszűkült körömmel foglalkoztam és nem voltam nyitott másokra. Ezzel sikerült hozzájárulnom a kiégéshez. Szóval fel a legjobb formát és irány olyan támogató közösségeket keresni, melyek segítenek erősíteni a lelki egyensúlyt.
#5. A múlt feldolgozása és a traumák hatásainak kezelése
A múltbeli traumák feldolgozása nélkül nehéz valódi harmóniát teremteni. Fontos, hogy foglalkozzunk ezekkel az élményekkel, akár szakember segítségével is. Napjainkban már egyáltalán nem úri huncutság pszichológushoz járni, vagy coach segítségét kérni, hogy felszabaduljunk a múlt terhei alól. Azt tapasztalom, hogy csak akkor tudok nyitott lenni az újra, ha már lezártam a múltam. Ameddig a múltam, esetleg exem vagy egy-egy tévedésem jut eszembe bizonyos helyszíneken, eseményeken, akkor az nagyban megkeseríti azt, hogy és nyitott legyek egy új élményre.
#6. Az éves tervezés jelentősége
Még így az én első negyedévében teljesen időben vagy vele, hogy megtervezd az előtted álló hónapokat. Az éves tervezés több, mint egyszerű újévi fogadalom; valódi alapot ad a sikeres és kiegyensúlyozott évhez. Érdemes visszatekinteni az előző évre, levonni a tanulságokat, és ennek alapján megtervezni a következő időszakot. Ez segít abban, hogy tudatosabban éljük mindennapjainkat, és könnyebben megteremtsük a harmóniát. A cikk elején már ajánlottam a Canvasztikus évtervezőt, azonban ha csak digitális naptárat használsz, akkor érdemes egy külön színnel jelölnöd a terveket és annak lépéseit a naptáradban. Nekem erre a célra a Google naptár(ak) vált(ak) be. Ugyanis külön van a személyes naptártam, a családi megosztott naptáram, valamint a céges naptáram is. Ezek mellé hoztam létre a tervező naptáramat, amelyeket egy gyors kattintással tudom szinkronizálni egymással.
#7. A természet gyógyító ereje
A természetben töltött idő bizonyítottan csökkenti a stresszt és javítja a közérzetet. Nem vagyok nagy túrabajnok, de a természet közelsége városiként is lételemem. Nem kell hátizsákos nagy kirándulásra gondolni. Meg kell találni, hogy számodra mi az, ami működik. Nekem sokszor a városban vagy egy parkban tett nagy séta is tökéletesen ki tud kapcsolni, elterelni a figyelmem a mindennapi rohanó világról. A friss levegő, a természet hangjai és látványa segít kikapcsolódni és feltöltődni.
#8. Kreatív tevékenységek beépítése a mindennapokba
A kreatív tevékenységek, mint a festés, írás vagy zenehallgatás, elősegítik az önkifejezést és a lelki egyensúly megteremtését. Szóval, ha van bármi olyan hobbi vagy kreatív tevékenység, amit már régóta szeretnél csinálni, akkor MOST van itt a legjobb idő hozzá, hogy beletervezd az újévbe! Szánj időt arra, hogy felfedezd kreatív oldaladat, és engedd szabadon áramlani az ötleteid.
#9. A hála gyakorlása
A hála tudatos gyakorlása pozitív hatással van a mentális egészségre. Sokáig egy pukkancs voltam, aki nem tudott örülni semminek és mindenben csak a rosszat láttam. Azonban apró gyakorlatokkal elkezdtem hálásnak lenni és észrevenni magam körül a szép dolgokat is. Nekem ebben a lakás minden pontjára kiragasztott kis cetlik segítettek fókuszálni. Fontos, hogy minden nap szánjunk néhány percet arra, hogy végiggondoljuk, miért vagyunk hálásak. Ez segít a pozitív dolgokra fókuszálni, és növeli az elégedettség érzését.
#10. Az önismeret mélyítése
Az önismeret fejlesztése segít abban, hogy jobban megértsük saját igényeinket és vágyainkat. Ehhez akár hozzájárulhat egy-egy önismereti tréning is, vagy akár az is szuper, ha a témába vágó könyveket vagy cikkek olvasása is. Azonban ahhoz, hogy valóban megismerjük önmagunkat mindez kevés. Kell, hogy időt töltsünk önmagunkkal. Minőségi időt, ahol csak saját magunkkal vagyunk és feltétel nélkül őszinték lehetünk önmagunkhoz.
#11. A fizikai aktivitás fontossága
A rendszeres testmozgás nemcsak fizikai, hanem mentális egészségünkre is jótékony hatással van. Mindez kétségtelen. Sokszor nehéz beilleszteni a mozgást a mindennapjainkba, ugyanis vagy a motiváció hiányzik hozzá vagy az idő vagy mindkettő. Azonban, ha nekem sikerült megtalálni azt az időt és motivációt, ami hetente többször rávesz a mozgásra, akkor mindeni képes rá. Fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amely örömet okoz, legyen az futás, tánc vagy akár jóga vagy bármi más. A lényeg, hogy rendszeresen mozogjunk, ezzel is hozzájárulva a harmónia megteremtéséhez.
#12. Az étrend szerepe a harmónia megteremtésében
A kiegyensúlyozott étrend alapvető a testi és lelki egészség szempontjából. Minden szakember ezt mondja. Itt a magazinban is van olyan kolléganő, aki például a vegán életmódot és étrendet részesíti előnyben. Aminek be kell látnom szuper alapja van, de mélyen hiszem, hogy szükségem van a változatos étrendre. A vegán értend is lehet változatos és tápanyagokban gazdag, így néha tartok húsmentes hetet hetet vagy egybefüggő heteket. Azonban első lépésként már az szuper, ha a kezdetekben kerüljük a túlzott cukor- és zsírfogyasztást, mellette pedig ügyelünk a megfelelő folyadékbevitelre. Az egészséges táplálkozás épp úgy, mint a mozgás vagy az önfejlesztés nagymértékben hozzájárul a jó közérzethez és az energiaszint fenntartásához.

#13. A digitális detox bevezetése
A modern technológia elengedhetetlen része életünknek, de a túlzott képernyőidő negatívan befolyásolhatja mentális egészségünket. Pláne akkor, ha túl sok hírt nézünk, hallgatunk. Lássuk be, hogy napjainkban a híreket 90%-ban nem a pozitív események töltik ki, hanem a tragédiák. A digitális detox azt jelenti, hogy időnként szándékosan távol maradunk az elektronikus eszközöktől, különösen a közösségi médiától. Hetente legalább egy napot szenteljünk a digitális eszközök nélküli pihenésnek, vagy korlátozzuk az online töltött időt meghatározott órákra. Ez segít újra összekapcsolódni önmagunkkal és a valódi világgal.
#14. Az egyszerűsítés ereje: minimalizmus
Az otthonunk és életünk egyszerűsítése hozzájárulhat a harmónia megteremtéséhez. Manapság minden túlbonyolított. Tele van az életünk sok esetben felesleges, azonban rengeteg energiát igénylő tevékenységgel, amikre semmi szükségünk. A minimalizmus nemcsak az anyagi javak csökkentését jelenti, hanem azt is, hogy megszabadulunk a szükségtelen terhektől is. Beleértve a túlterhelő időbeosztást és a felesleges elvárásokat. Alakítsunk ki egy olyan környezetet, amely megnyugtat és inspirál. Szóval itt az ideje megtanulni olykor egy határozott NEM-et mondani.
#15. Természetes bioritmusunk tiszteletben tartása
Az egészséges napi ritmus kialakítása kulcsfontosságú a testi és lelki egyensúly szempontjából. Fent már említettem a napi rutint. A napi rutin kialakításánál figyeljünk testünk bioritmusára és ne erőltessünk semmi olyat, amit zsigerből utálunk. Azonban van pár alap, amit jó megtartani, ilyen figyelni arra, hogy egyensúlyt teremtsünk a munka, pihenés és kikapcsolódás között. A rendszeres alvásidő és étkezési szokások fenntartása stabilizálja testünk belső óráját, amely javítja a közérzetet és az energiaszintet.
#16. A tudatos jelenlét gyakorlása
A tudatos jelenlét, más néven mindfulness, segít az „itt és most”-ban élni. Majdnem olyan, mint a korábban említett meditáció, de mégis más. Ezt a mindennapok rohanásában tudjuk alkalmazni, mindezzel csökkentve a stresszt és a szorongást. Egyszerű gyakorlatokkal, például lassú légzésfigyeléssel vagy egy séta alatti teljes odafigyeléssel kezdhetjük. A mindfulness célja, hogy a jelen pillanatban érezzük magunkat teljesnek és elégedettnek.
#17. Segítségkérés: a támogatás keresése
Ha úgy érezzük, hogy nem boldogulunk egyedül, fontos felismerni, hogy a segítségkérés nem gyengeség. Egy szakember, például pszichológus vagy coach, támogatást nyújthat abban, hogy megtaláljuk a harmónia felé vezető utat. Nem csak a múlt traumáinak feldolgozásánál kérhetjük szakemberek segítségét. Egy esetleges döntési helyzetben is ugyanúgy kérhetünk segítséget másoktól. Ne felejtsük el, hogy mindenki megérdemli a törődést és az önfejlesztés lehetőségét.
#18. Hosszú távú perspektíva kialakítása
Az új év kezdetén hajlamosak vagyunk rövid távú célokra koncentrálni, de a harmónia fenntartásához érdemes hosszú távú terveket is kidolgozni. Képzeljük el, hol szeretnénk lenni öt vagy tíz év múlva, és bontsuk le ezeket a célokat kisebb, kezelhető lépésekre. Ezzel garantálhatod magadnak a nyugodt utat, amin most is jársz.
Mindent a stresszcsökkentő tippekről
Ha őszinte akarok lenni, akkor mindenkinek mást fog jelenteni a harmónia és a stresszcsökkentés is. Ezek itt az én tippjeim voltak, amik nekem segítettek. Mindent összevetve az új év első fele remek alkalom arra, hogy változásokat eszközöljünk életünkben. Nem kell mindent egyszerre megvalósítani; apró lépésekben haladva is jelentős eredményeket érhetünk el. Az itt bemutatott módszerek segítenek abban, hogy testi, lelki és szellemi szinten is harmóniát teremtsünk. Az egyensúly megteremtése nem csupán cél, hanem egy folyamatos utazás, amelynek minden pillanata értékes.
Forrás: itt, kiemelt kép forrása: Getty Images Pro by AndreyPopov