Ahogy közeledik az év vége, a legtöbb emberben felmerülnek a lezárással és az újévi tervekkel kapcsolatos gondolatok. Újévi fogadalmak, tervek, vágyak sora várja, hogy megvalósítsuk! Az évzárás nem csupán adminisztrációs kötelezettség vagy az adózási időszak vége, hanem lehetőség arra, hogy új energiákkal és célokkal vágjunk neki az új esztendőnek mind magánemberként, és vállalkozóként. Miért érdemes fogadalmakat tenni? Hogyan lehet azokat megtartani? Hogyan segíthet egy átgondolt évtervező az előtted álló év sikeres elindításában? Miképp készítsd el a saját évterveződ a Canva segítségével? Ezekre a kérdésekre keresünk most választ Hajdú Lajos, a Canvasztikus alapítójával.
Az év vége egy természetes fordulópontot kínál a számvetésre. Magánemberként visszatekintünk kicsit az elmúlt hónapjainkra, átgondoljuk mit tettünk helyesen, vagy épp helytelenül. Vállalkozóként pedig nem csak az üzleti sikereinket, eredményeinket vizsgálhatjuk meg, hanem azt is, hogy mennyit fejlődtünk mi magunk is a cégünk építése közben. Vállalkozóként szerintem ezek a legnagyobb kérdések amiket érdemes feltennünk magunknak az év végéhez közeledve:
- Mi működött jól? Gondolj a sikerekre, az elért mérföldkövekre.
- Mit lehetne fejleszteni? Az esetleges hibák vagy hiányosságok elemzése segíthet az előrelépésben.
- Hol van szükség új irányokra? Talán új piacokat, szolgáltatásokat vagy eszközöket szeretnél bevezetni.
- Mit hozott az elmúlt év? Új ismeretségek, esetleg barátságok? Milyen nyereségünk született?
- Jól érzem magam a vállalkozásban? Ne felejtsd el, hogy nélküled az egész mit sem ér. Ha te nem élvezed az egészet, akkor felesleges építeni.
- Változott a célközönségem? Jó a kommunikációm? Lehet, hogy év közben fordult a kocka, és már teljesen más célcsoportnak szólnak a szolgáltatásaid. Esetleg a piac változott egy hatalmasat.
Fontos szem előtt tartanunk, hogy a vállalkozásunk, éppen úgy, mint mi magunk fejlődik és változik. Ez a reflexió lehetővé teszi, hogy reális képet kapj saját magad, és a vállalkozásod állapotáról és kitűzz olyan célokat, amelyek valóban támogatják növekedésedet, fejlődésedet. A válaszaidat akár egy papírra vagy e‑jegyzetbe is leírhatod magadnak, és a 2025-ös év végén elő is veheted és összevetheted az akkori aktuális válaszaiddal.
Újévi fogadalmak 2025-re: Mi értelme van egyáltalán!?
Az év végi fogadalmakról sokan azt gondolják, hogy klisék. Pedig valójában nem azok! A fogadalmak valójában tudatos célkitűzések, amelyeket ha szem előtt tartasz az év közben, akkor segítenek fókuszálni az energiáidat és motivációt adnak az évközben. Ugyanakkor nem elég csak nézegetni, hanem természetesen tenni is kell érte, hogy a fogadalomnak ereje legyen. Hiszem, hogy tudatos tervezéssel hatalmas dolgokat lehet elérni. Miért működik a fogadalom? Hát a jól megfogalmazott célok miatt:
- Kézzelfoghatóvá teszi az álmaidat. Nem elég azt mondani, hogy „sikeresebb leszek”. Tedd konkréttá: „Havonta 3 új ügyféllel bővítem a vállalkozásom.” vagy “Magasabb szintre fejlesztem a tudásomat képszerkesztés témakörben!”
- Rendszert ad a mindennapokhoz. Ha van egy célod, könnyebb döntéseket hozni, mert tudod, mihez kell igazodnod.
- Motivációt nyújt, amikor nehézségekbe ütközöl. A célkitűzések emlékeztetnek arra, hogy miért indultál el az úton.
A fogadalmak nem kőbe vésett szabályok. Inkább iránytűk, amelyek segítenek abban, hogy a legfontosabb dolgokra összpontosíts. Azt javaslom, hogy olyan fogadalmakat tegyél, amelyeket meg is tudsz valósítani és teljes mértékben tervezhetőek, ezzel elkerülheted a csalódásokat.
Bontsd le a nagyobb célokat kisebb, könnyebben teljesíthető lépésekre, illetve adj magadnak jutalmat minden kisebb cél elérése után, hogy folyamatosan motivált maradj. Ne feledd, az élet nem csak a munkáról szól! Tűzz ki személyes célokat is, például sport, tanulás vagy kikapcsolódás terén.
A legtöbb ember elfeledkezik arról, hogy nyugtázza a sikereket. Ne felejts el hálát adni, ünnepelni, és igenis ajándékozd meg magadat egy-egy siker után! Az év vége tökéletes alkalom arra, hogy visszatekintsünk az elmúlt időszak eredményeire. Vállalkozóként, de magánszemélyként is hajlamosak vagyunk elsiklani a sikerek felett, pedig ezek megünneplése nem csak egy kellemes pillanat, hanem hatékony motivációs eszköz is lehet.
Hálával az újévbe: Ünnepeld a sikereket!
A pozitív események és eredmények elismerése megerősíti az önbizalmunkat és a csapatmorált is. Ha többen vagytok szervezz egy évzáró csapatépítő eseményt, ahol nemcsak a munkát, de egymás erőfeszítéseit is elismerhetitek! Ha egyedül dolgozol, szánj időt arra, hogy listát készíts mindazokról az eredményekről, amelyekre büszke vagy. Az év végi hála és ünneplés energiával tölthet fel az újévre. Például egy jól időzített bónusz vagy személyes köszönetnyilvánítás az ügyfelek felé nemcsak a kapcsolatokat erősíti, hanem a következő év üzleti sikereit is megalapozza.
Tervezés nélkül nincs fejlődés: hogyan segít egy évtervező?
Az év eleje mindig kaotikus, ha nem állsz készen a kihívásokra. A megfelelő előkészületek azonban nyugodtabbá és produktívabbá tehetik az első heteket. A célok kitűzése az első lépés. De hogyan tartod őket észben? Hogyan követed nyomon a haladásodat? Itt jön képbe az évtervező, amely rendszert visz az életedbe. Ilyen évtervezőt csinálhatsz saját magad is, de rengeteg sablon, és segédlet található az interneten. Mire érdemes figyelned az évtervező elkészítésekor?
- Fontos dátumok és események:
Jelöld be a naptáradban mindazt, ami számít:- Üzleti események, például vásárok, konferenciák, workshopok.
- Személyes mérföldkövek, mint születésnapok, családi összejövetelek.
- Határidők: kampányindítások, beadandó projektek időpontjai.
- Havi fókuszpontok:
Oszd fel az évet kisebb, kezelhetőbb szakaszokra. Például:- Január: üzleti tervezés és költségvetés összeállítása.
- Március: új ügyfelek felkeresése, felkészülés a tavaszi kampányokra.
- Június: pihenés és feltöltődés időszaka, uborkaszezonra kidolgozott ajánlatok.
- Inspiráció és motiváció:
Az évterveződ lehet egyfajta “vision board” is. Helyezz el benne képeket, idézeteket, amelyek inspirálnak. Ez nemcsak szép, de segít emlékezni arra, hogy miért dolgozol az álmaidért, céljaidért. - Haladás nyomon követése:
Adj minden hónap végén helyet az értékelésnek:- Mi ment jól?
- Mit lehetne másképp csinálni?
- Hogyan haladtál a céljaid felé? Mi volt a gátló vagy épp motiváló tényező?
Évtervező Canva segítségével: itt egy megoldás!
A Canvában készített évtervező nemcsak vizuálisan vonzó, de könnyen testreszabható is. A sablont az igényeidhez igazíthatod, és akár kinyomtatva, vagy digitálisan is használhatod. Tippek az évtervező elkészítéséhez:
- Színkódolás: Használj külön színeket a magánéleti és az üzleti céljaidhoz.
- Interaktív elemek: Adj hozzá checkboxokat vagy interaktív táblázatokat, hogy könnyebb legyen nyomon követni a teendőidet.
- Motivációs rész: Minden hónaphoz írj egy rövid üzenetet magadnak, hogy inspiráljon a folytatásban.
Ha nincs ihleted, hogyan állj neki, akkor egyszerűen menj a Canva sablontárába, és nézd meg az “évtervező” szóra a találati listát. Több ezer sablon áll rendelkezésedre amiket könnyű szerrel átalakíthatsz, és azonnal használatba vehetsz!
Ha saját újévi tervezőt szeretnél, töltsd le ingyenesen!
A www.canvasztikus.hu oldalon lehetőséged van díjmentesen hozzáférni egy évtervező naptárhoz, feliratkozásért cserébe. Ez segíthet a következő éved tervezésében, ráadásul teljesen személyre szabható, átalakítható akár egy ingyenes Canva segítségével is.
Töltődj fel az év végén!
Az ünnepi időszak nem csak a munka lezárásáról szól, hanem arról is, hogy időt szánj a pihenésre és az új energiák feltöltésére. Kapcsolj ki minden munkaeszközt néhány napra, hogy te magad is valójában ki tudj kapcsolódni. Tervezd meg, hogyan tudod beépíteni a mindennapjaidba a rendszeres relaxációs időt az év közbeni napokba. Mindenkinek mást jelent a kikapcsolódás, de egy jó könyvvel, vagy önfejlesztő kurzussal talán nem tudsz mellélőni.
Tervezd tudatosan a jövő évedet, és merj nagyot álmodni a realitás talaján. Az újév tele van lehetőségekkel, és egy új, élvezetes időszak veheti kezdetét: ha te is teszel érte. Ne feledd: minden siker egy kis lépéssel kezdődik!
Hajdú Lajos — canvasztikus.hu
Kiemelt kép forrása: Canva by Garakta Studio