Kiemelét kép - Canvasztikus AI eszközök

AI eszközök amikről eddig nem hallottál – segítség a mindennapokban

Az AI térhódítása a mindennapjaink szerves részévé vált. Vajon milyen eszközöket érdemes használni ha értékes tartalmat szeretnénk előállítani?
Hirdetés

Két-három évvel ezelőtt mindenki azt mondta, hogy ez az egész mesterséges intelligencia dolog egy nagy lufi, és hamar ki is fog pukkadni. Jelentem, ez megtörtént, csak nem úgy ahogy sokan hitték. A lufi darabjaira esett, és olyan szinten lepte el az életünk minden szegletét, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Az „AI” alapú eszközök nem hogy eltűntek az életünkből, hanem folyamatosan teret hódítanak. A kreatív szakmákban dolgozók, vállalkozók és tartalomkészítők számára különösen izgalmas időszakot élünk. Az AI eszközök nemcsak gyorsabbá, hanem látványosabbá is teszik az alkotást. Ebben a cikkben bemutatok pár eszközt, amiket kedvelek és előszeretettel használok. Hajdú Lajos a Canvasztikus tulajdonosának írása.

Ha az AI-ról van szó, a legtöbb embernek elsőként a ChatGPT ugrik be, hiszen az egyik legismertebb és legelérhetőbb eszköz. Pedig az AI ennél sokkal több: szövegeket ír, képeket szerkeszt, videókat vág, prezentációkat készít, sőt, még a hétköznapi munkánkat is hatékonyabbá teheti.

Mi is az „AI” valójában? – Tények és félreértések

Az „AI”, vagyis a mesterséges intelligencia kifejezés sokak fejében egy önállóan gondolkodó, emberi értelemmel rendelkező gépet idéz. A valóság azonban ennél jóval egyszerűbb – és kevésbé sci-fi-szerű. Az, amit ma AI-nak nevezünk, valójában nem egy tudatos, önálló döntéseket hozó intelligencia, hanem rendkívül fejlett mintázatfelismerő rendszerek összessége. Egy előre feltanított nyelvi modell végeredményét látjuk, és használjuk.

A legtöbb modern AI eszköz, például a ChatGPT vagy a Canva beépített AI funkciói, úgynevezett nyelvi modelleken és gépi tanulási algoritmusokon alapulnak. Ezek a rendszerek hatalmas mennyiségű adatból tanulnak, és statisztikai alapon próbálják megjósolni, hogy egy adott kérdésre vagy feladatra mi lehet a legvalószínűbb helyes válasz. Vagyis nem „gondolkodnak” és nem „értenek” semmit a szó hagyományos értelmében, csupán óriási mennyiségű információból dolgoznak, és mintákat követnek. Nincs humorérzékük, sem érzéseik általánosságban, de nagyon jól feltaníthatóak erre is.

Hirdetés

A Google saját mesterséges intelligencia modelljei

A Gemini és a NotebookLM két olyan mesterséges intelligencia alapú eszköz, amelyek forradalmasíthatják a munkánkat. Míg a Gemini a Google saját fejlesztésű nyelvi modellje, amely a ChatGPT konkurenciája, addig a NotebookLM egy intelligens jegyzetelő és kutatási segédeszköz, amely dokumentumokból, jegyzetekből képes összefüggéseket felismerni és összefoglalókat készíteni.

A Google Gemini nagy előnye, hogy integrálva van szinte minden Google eszközbe (Gmail, Drive, Search stb), és képes a multomodális válaszokra, azaz szöveget, képet, kódot is generál. Nem olyan elterjedt mint a ChatGPT, és vannak funkciói ami csak a prémium verzióban érhető el, de így is elég erős.

A NotebookLM pedig nagyon hasznos tanuláshoz, és kutatáshoz…szerintem minden egyetemista alap kelléke lehet az eszköz, hiszen hatalmas adathalmazokat képes kezelni. A példa kedvéért becsatoltam neki Rejtő Jenő – Trópusi pokol című regényét, és belekérdeztem egy részbe.

Képernyőkép a Google NotebookLM használatáról
Képernyőkép a Google NotebookLM használatáról

Azonnal meg is kaptam a válaszokat, és be is hivatkozta nekem a NotebookLM, hogy melyik oldalon találom az erre vonatkozó információt. Mind a Gemini, mind pedig a NotebookLM hasznos eszköz lehet a mindennapokban, hiszen rengeteg extra információt tudunk feldolgozni a segítségükkel.

AI képgenerálás és manipuláció – A legjobb eszközök kreatív alkotáshoz

A mesterséges intelligencia már nemcsak szövegeket generál, hanem lenyűgöző képeket is készít. Az AI-alapú képgeneráló és manipuláló eszközök lehetővé teszik, hogy profi grafikai tudás nélkül is látványos vizuális tartalmakat hozz létre, megfelelő promptok (parancsok) segítségével.

Hirdetés

Én a következő eszközöket használom előszeretettel:

Canva Dream Lab:

A Canva Magic Media a DALL-E motorját használja a képek generálására. Ez egy picit megosztó, az én szememben nem annyira látványos a képek minősége mint a Dream Lab esetén. A Canva Dream Lab-et a Leonardo AI Phoenix motorja hajta, éppen ezért hihetetlen csodás képeket képes generálni a modul, ha jó promptokat adunk neki.

Canva Dream Lab-el generált képek (forrás: canvasztikus.hu)
Canva Dream Lab-el generált képek (forrás: canvasztikus.hu)

A modul szépsége, hogy akár magyar parancsok alapján is látványos eredményeket képes produkálni, és a Canva Dream Lab felületén generált képek azonnal szerkeszthetők a Canvánkon belül. Kevésbé testreszabható mint a fejlettebb képgeneráló modulok, de folyamatosan fejleszti a Canva. Az utóbbi időszak egyik nagy fejlesztése, hogy most már referencia képet is megadhatunk, ami alapján generál a modul.

Tehát képes hasonló képet létrehozni, mint amit becsatolunk neki. A Dream Labet egyébként ingyenes Canva felhasználók is elérik, bár a képgenerálásnak van felső korlátja, ami 20db generálás / hó. Ez a Canva Pro előfizetőknek jelenleg 500 generálás / hó.

Tengr.ai:

Ha azt hinnéd, hogy a mesterséges intelligencia modulokat külföldi szakemberek fejlesztik egyedül, akkor tévedsz. A Tengr.ai egy magyar fejlesztésű mesterséges intelligencia alapú képgeneráló és -manipuláló eszköz, amely lehetővé teszi, hogy könnyedén hozz létre képeket, akár magyar parancsok segítségével is.

Ezt a képet a modul segítségével generáltam. Hihetetlen részletes, és nagyon szép eredmény ahhoz képest, hogy a promptom magyarul volt megfogalmazva és nem volt túl részletes.

Mesterséges intelligenciával generált hóbagoly
Hóbagoly – a tengr.ai által generálva

Az egész felület felhasználóbarát, és az ingyenes verzióban is kapunk pár tokent, ami elegendő a generálásra, kipróbálásra. A szoftver magyar, román, német, francia, spanyol és angol nyelven is elérhető, ami széles körű felhasználást tesz lehetővé szinte bárkinek.

Videókészítés, videó feliratozása AI segítségével

A videós tartalomgyártás egyre népszerűbbé válik, és ezzel párhuzamosan megjelentek azok az AI-alapú videóvágó, és videógeneráló eszközök, amelyek jelentősen leegyszerűsítik a szerkesztési, alkotási folyamatokat. A sokak által használt Capcut vagy Adobe Premier is használ már AI alapú megoldásokat, de ezek nagy része csak a fizetős verzióban érhető el, ráadásul utóbbi esetében igencsak borsos áron.

A mindennapokban természetesen a Canvát használom a legtöbbet, bár főleg kreatív videó készítésre, hiszen az ott található alakzatok, animációk, és a felhasználóbarát felület könnyűvé teszi ezt a folyamatot. E mellett viszont kreatív videókészítésre, feliratozásra alkalmas lehet még a következő két eszköz:

Kling.AI:

A közösségi médiában igencsak elterjedt videók közül sok itt készül, így érdemes kipróbálni. Az ingyenes modul sajnos 1- maximum 2 generálásra elég, de ez az eszköz, amire azt gondolom, hogy érdemes lehet előfizetni is. Megfelelő promptok segítségével zseniális videókat készíthetünk, amikről sok esetben nehéz megmondani, hogy AI-al készült. Ebbena videóban például történelmi személyeket helyeztek el innovatív, XXI. századi környezetbe:

OpusClip:

Minden 3. magyar influencernél látom, hogy használják. Nem is csodálom, hiszen az OpusClip kifejezetten a „talking head” műfajra szakosodott (így nevezzük azokat a videókat, amikor az előadó feje van középpontban, és a mondanivaló a lényeg). A felület használata gyerekjáték:

  • Fel kell tölteni egy videót ami rólunk készült, vagy megadni azt a linket ahol szerepel ez a felvétel.
  • A program feldolgozza a videót, és ez után ki tudjuk választani milyen feliratozási formátumot szeretnénk.
  • Kiírja a szkriptet amit automatikusan felismert, és ha szeretnénk ezt át is tudjuk írni.
  • Meganimálja a feliratot, kiemeli a lényeget hogy social médiában használható legyen és kész.

Az eredmény pedig egyszerűen fantasztikus. Elég sok videót feliratozok, de ezzel az eszközzel ez tényleg automatikussá tud válni. Minimális tévedések, elírások lehetnek a szövegben, de ez könnyedén javítható. A videó szövegezését adatvédelmi okokból ki kellett takarjam, ez a videó a 30 dolog, amit a profi Canva userek használnak kurzusból lett kiemelve a példa kedvéért.

OpusClip AI használata videó feliratozásához
OpucClip képernyőkép – Canvasztikus kurzus videófelvétel

Amennyiben podcast felvételeket, oktató jellegű videókat, esetleg egyéb „talking head” típusú videót készítesz, akkor az OpusClip nagy segítségedre lehet. Sajnos az ingyenes verzióban vízjelet tesz a videóra, és kicsit korlátozottak a lehetőségek, de ha órákat spórolsz meg 1-1 videó feliratozásával, megérheti az előfizetés.

Az AI eszközök itt vannak, és itt is maradnak

Ez már nem a jövő, ez a jelen, és ezen változtatni nem lehet, és talán nem is érdemes. Látok egy nagyon negatív jövőt mint sokan mások, de ez minden technológiai fejlődés esetén adott lehetőség volt. Valamiből jól jöttünk ki, és volt amiből nagyon rosszul. Én személy szerint úgy tekintek ezekre az eszközökre, mint időt spóroló, és a vállalkozásom fejlesztéséhez használható szerszámok.

Ötletszerzésre, ihletmerítésre, a kreativitás fokozására maximálisan használható mind, de egy biztos: ha nem rakod bele saját magad, és nem adsz lelket ezeknek a terveknek, akkor csak időpazarlás az egész. Ha eddig még nem próbáltad ki ezeket az AI-megoldásokat, itt az idő! Kísérletezz, fedezd fel a lehetőségeket, és építsd be őket a munkafolyamataidba.

Hajdú Lajos

Kiemelt kép: Canva – Getty Images – Vertigo3D

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!