Korábban, amikor kirándulni indultam, többnyire csak tavasztól őszig szerveztem túrákat, és azt is csak szép, kellemes “kiránduló időben”. Az évek során azonban, ahogy egyre több tapasztalatot szereztem, rájöttem, hogy valójában nincs rossz idő, csak nem elég meleg zokni. Miért és hogyan érdemes elindulni kirándulni szélsőségesebb körülmények között? Miért jó, ha esőben, szélben, vagy akár hóesésben kirándulunk? Mert ha jól csináljuk, ezek az extrémebb időjárási helyzetek csak fokozzák a kaland élményét! Zibrányi-Szabó Gábor hegyi túravezető tanácsai következnek.
A téli túrázásban különösen izgalmas, hogy a természet láthatóan más arcát mutatja. A hó megváltoztatja az ösvények látványát és a táj kontúrjait, így még az ismerős helyek is újszerűnek tűnnek. Egy fagyos, szikrázó reggelen indulni, amikor minden lépésed alatt ropog a hó, és a leheleted fehér pára foszlányokat rajzol a levegőbe – ezt a különleges érzést nehéz máskor átélni. Ilyenkor a friss, hideg levegő is teljesen átjár, ami felélénkíti a testet és a lelket.
Karácsony környékén pedig a túrázás különösen jó ötlet lehet, hiszen az ünnepi lakomák után jólesik egy kiadós séta vagy túra a friss levegőn. Egy ilyen kiruccanás az ünnepi hangulatban, főleg ha szerencsénk van és a természet maga is ünnepi díszbe öltözik a hólepel alatt, nemcsak az emésztést segíti, hanem energiával tölt fel és segít megőrizni a testi-lelki egyensúlyt is ebben a különleges időszakban.
Az otthon melege helyett kirándulás télen: Mire figyeljünk?
Bár itthon nem találunk nagy lavinaveszélyes hegyeket, mégis évről évre olvashatunk a hírekben bajba jutott túratársakról. A nem megfelelő felkészülés még egy átlagosnak tűnő téli kirándulás alkalmával is okozhat problémát. Összegyűjtöttem pár gondolatot, hogy mik azok, amelyekre mindenképpen érdemes odafigyelni ha a kirándulás télen, hűvösebb időben történik.
#1. Öltözködj rétegesen
A téli túrákon a megfelelő réteges öltözködés segít szabályozni a testhőmérsékletet és megvédi a testedet a nedvességtől, a széltől és a hidegtől. A háromrétegű rendszer a leghatékonyabb:
- Alapréteg (alsó réteg): ez a bőrrel közvetlenül érintkező réteg, amelynek feladata az izzadtság elvezetése, hogy a test száraz maradjon. Ideálisak a nedvességet elvezető anyagok, mint a gyapjú (pl. merino) amelyek jól szellőznek és gyorsan száradnak. A pamutot kerüld, mert magába szívja a nedvességet, és lassan szárad, így lehűti a testet.
- Középső réteg (hőszigetelő réteg): ez a réteg biztosítja a hőszigetelést. Gyakori választás a polár, a pehely vagy a gyapjú, amelyek jól tartják a meleget anélkül, hogy túlságosan nehezek lennének. A pehelykabát különösen jó választás lehet extrém hidegben, mivel kiváló hőszigetelő, ám nedves körülmények között a szintetikus szigetelés jobban teljesít, mert nem veszít annyira a hőtartó képességéből.
- Külső réteg (védőréteg): ez a szél- és vízálló réteg, amely megóv az esőtől, hótól és széltől. A technikai kabátok, amelyek lélegző, de vízálló anyagokból készülnek (pl. Gore-Tex), jól szigetelnek anélkül, hogy elzárnák a szellőzést. Ez különösen fontos, mivel így a testedről elpárolgó nedvesség nem reked bent, és nem érzed magad túlmelegedettnek.
A rétegek könnyen le- és felvehetők az időjárás vagy a mozgás intenzitása szerint, így mindig kényelmesen érezheted magad.
#2. Vízálló és szigetelt lábbeli
A téli túrák egyik legfontosabb felszerelése a megfelelő bakancs. A láb gyorsan kihűlhet, főleg, ha hóban vagy vizes, jeges talajon kell gyalogolni, ezért elengedhetetlen, hogy a bakancs egyszerre legyen meleg, vízálló és jól szigetelt.
- Vízállóság: télen sokkal nagyobb az esélye annak, hogy hóval, olvadó vízzel vagy sárral találkozol, és ha a lábad vizes lesz, gyorsan lehűl, ami nem csak kényelmetlen, de hosszabb távon fagyási sérülésekhez is vezethet. Olyan bakancsot válassz, amely vízálló anyagból készült vagy vízálló membránnal rendelkezik (például: Gore-Tex), ami megakadályozza, hogy a víz bejusson a bakancsba, de engedi a lábad párolgását, hogy ne legyen párás belülről.
- Szigetelés: a bakancs szigetelése védi a lábat a hideg ellen, és melegen tartja azt még hosszú túrákon is. a jó téli bakancs belső bélése speciális hőtartó anyagból készülhet, amely hőszigetelő réteget képez a láb és a külső hideg között. A szintetikus szigetelés (például Thinsulate) kiválóan teljesít, mert könnyű és melegen tart még nedves környezetben is.
- Talp és tapadás: téli túrákon különösen fontos a megfelelő tapadás, mivel a havas vagy jeges talaj könnyen csúszóssá válik. A téli bakancsok mély, rugalmas bordázattal rendelkeznek, hogy jobban tapadjanak a havas, jeges terepen. Egyik ismert és elismert talp márka: Vibram. Vitale Bramanit aki megalapította ezt a márkát 1937-ben az inspirálta, hogy a nem megfelelő lábbeli miatt hegymászás közben elvesztette 6 barátját.
- Kényelmes méret: A megfelelő méret megakadályozza a nyomás- vagy súrlódásos pontokat, ami a hidegben különösen kellemetlen lehet.
Téli túrákon általában vastagabb zoknit viselünk, ezért célszerű egy fél vagy egy számmal nagyobb bakancsot választani, hogy a lábadnak legyen elegendő hely a mozgásra.
Kezdő túrázóként ha még nem döntötted el mennyit fogsz kirándulni, nem érdemes rögtön 80e-100e forintot kiadni egy komolyabb túra bakancsra. Már 20–30 ezer forint körül is lehet kapni olyan bakancsot ami vízálló, megfelelőnek mondható talppal rendelkezik és kiszolgál 1–2 évig.
#3. Minőségi zoknik
A téli túrákon a lábak kényelme és melegen tartása különösen fontos, hiszen a fagyos időben a láb gyorsan kihűlhet, főleg ha vizes lesz vagy ha nem megfelelő a szigetelése. Ezért érdemes gondosan kiválasztani a zoknit, amely egyszerre biztosít hőt, kényelmet és nedvességszabályozást. Érdemes e célra kifejezetten túra zoknit vásárolni.
- Méret és illeszkedés: fontos, hogy a zokni megfelelő méretű legyen, mivel a túl kicsi zokni elnyomhatja a lábujjakat, míg a túl nagy zokni begyűrődhet a bakancsba, ami kényelmetlenséget okozhat. A megfelelő méretű zokni biztosítja, hogy a lábujjak szabadon mozoghassanak, és elegendő hely legyen a szigetelésnek.
- Anyag: a téli túrákra legalkalmasabbak a gyapjúból, különösen merinó gyapjúból készült zoknik. A gyapjú természetes anyagként kiválóan hőszigetel, még akkor is, ha enyhén átnedvesedik. Emellett lélegző, így segít elvezetni a nedvességet, hogy a lábad száraz maradjon. Kerüld a pamutzoknikat, mert ezek könnyen átnedvesednek, és megtartják a nedvességet, ami hűti a lábat.
- Szigetelés és párnázottság: a minőségi téli túrazoknik általában extra párnázottak a talp és a sarok környékén, hogy jobban szigeteljenek és csökkentsék a lábra nehezedő nyomást. A vastagabb zoknik jobban szigetelnek, és puha, kényelmes alapot adnak a lábnak, ami hosszú túrák során is segít a kényelem megőrzésében.
- Nedvességkezelés: a hidegben a láb is hajlamos izzadni, különösen aktív mozgás közben, és a nedves láb gyorsan kihűlhet. A gyapjú és a műszálas anyagok jól elvezetik a nedvességet, így a láb szárazabb marad, és kisebb eséllyel alakul ki vízhólyag vagy fagyás.
Több zokni réteg: Hidegebb körülmények között hasznos lehet két réteg zokni viselése: egy vékonyabb aláöltözet zokni, amely elvezeti a nedvességet, és egy vastagabb, hőszigetelő felső zokni. Ez a kombináció segít a hőtartásban és a nedvesség elvezetésében egyaránt.
#4. Fejlámpa tartalék elemekkel
Télen tudjuk, hogy hamarabb sötétedik, és egy elhúzódó túra esetén jól jöhet egy megbízható fejlámpa, hogy ne kelljen sötétben botorkálni. Érdemes túraboltban vásárolni ezeket, mert ott jó ár-érték arányú lámpákat lehet kapni. A lámpa az az eszköz, amit ritkán használhatunk de amikor szükség van rá akkor szükség van rá, nem jó ha pont akkor hagy cserben. Egy fejlámpa nem csak a helyes út megtalálásában segíthet hanem vészjelzés leadására is alkalmas lehet.
Tudod mi az Alpin vészjelzés? Az Alpin vészjelzés egy nemzetközileg elfogadott vészjelzés ami történhet látható (lámpával) vagy hallható jelzéssel (hatszor percenként ismétlődő, ugyanakkora időközönkénti jeladással — azután 1 perces szünetet kell tartani).
#5. Túrabot használata
A túrabotnak számos előnye van, amelyek megkönnyítik a haladást és növelik a biztonságot, emellett számos formában felhasználhatjuk a túra során a botot vészhelyzetben menedék és hordágy építéshez, vagy akár sérült végtag rögzítésére is használhatjuk, emellett segíthet még a mélység mérésében patakoknál vagy hóval borított szakaszokon. A túrabot magasságának beállítása különböző terepeken változhat, mivel a meredekség és a talaj típusa befolyásolja a használatát. Itt van néhány irányelv, hogyan állíthatjuk be a botot különböző körülmények között:
- Síkon: a botokat úgy kell beállítani, hogy a könyökünk derékszögben hajoljon, amikor a botot a talajra helyezzük. Ez biztosítja, hogy a mozgás kényelmes és hatékony legyen.
- Lejtőn felfelé: meredekebb hegyre felfelé haladva a botot egy kicsit rövidebbre kell állítani, hogy jobban támogassa a test súlyát, és segítse az egyensúlyt. A könyök ekkor is derékszögben legyen, de a bot kissé rövidebb lehet a szokásosnál.
- Lejtőn lefelé: lejtős, lefelé haladó terepen a bot hosszát növelni kell, hogy támogassa a test súlyát és csökkentse a térdekre nehezedő terhelést. A könyök ilyenkor kisebb mértékben hajlik, és a botok segítenek a stabilitás fenntartásában.
- Havas, jeges terepen: itt érdemes még hosszabbra állítani a botokat, hogy biztosítsák az egyensúlyt és segítsenek a csúszós talajon való haladásban a mély hóban.
A helyesen beállított túrabotok továbbá ebben segítenek még neked az utad során:
- Stabilitás és egyensúly
- A bot segít megőrizni az egyensúlyt egyenetlen terepen, például sziklákon, gyökerekkel borított utakon vagy meredek lejtőkön.
- Hasznos lehet patakátkeléseknél vagy laza talajon is, mivel extra támasztékot biztosít.
- Térd- és ízületvédelem
- Lejtmenetben jelentősen csökkenti a térdre és a bokára nehezedő terhelést, mivel a test súlyának egy részét a karokra irányítja át.
- Az emelkedőkön is segít, mivel a felsőtest izmai is részt vesznek a haladásban, így tehermentesítik a lábakat.
- Energiatakarékosság
- Egyenletes tempót biztosít, ami hosszabb távon kevesebb energiaveszteséget jelent.
- Segíti a ritmusos mozgást, ami különösen fáradtság esetén hatékony.
- Veszélyhelyzetek kezelése
- A botot használhatjuk támaszkodásra, ha megcsúszunk, vagy akár kisebb akadályok elmozdítására (pl. tüskés ágak).
- Védelmet nyújthat vadállatokkal való találkozás során, bár erre ritkán van szükség.
#6. Hómacska, csúszásgátló használata
Még itthoni körülmények között is jól jöhet havas, jeges, ónos esős körülmények között egy hómacska és egy túrabot ami megkönnyítheti a haladást. Magasabb kiránduló helyeken például Csóványos, Mátra, nem ritka, hogy télen jeges csúszós tereppel találkozunk.
#7. Hozz magaddal egy termosz forró italt
A forró tea, kávé vagy csokoládé igazi életmentő lehet, ha át akarsz melegedni egy rövid szünet alatt. Nincs is annál jobb élmény mint amikor a hidegben átmelegít egy forró mézes tea. Érdemes ehhez egy jó minőségű termosz vásárolni. Nekem a csavaros tetejű termoszok jöttek be, a nyomógombos olcsóbb verziók gyakran nem zárnak jól ezáltal nedvessé és méz illatúvá varázsolva a hátizsákban található tartalék öltözékemet.
#8. Tudd meg az időjárás előrejelzést és a hóviszonyokat
Fontos, hogy indulás előtt tájékozódj a legfrissebb előrejelzésekről, és ne csak az időjárásra, hanem a hóhelyzetre is figyelj. Ellenőrizd, hogy az adott régióban van‑e frissen hullott hó, lavinaveszély, vagy jégpáncél borítja‑e az utakat. Ehhez használhatsz hegyi meteorológiai weboldalakat, helyi túraközpontokat, vagy akár az adott területen jártas túravezetőket is megkérdezheted.
Ha várhatóak kedvezőtlen körülmények – például erős szél, hirtelen hőmérséklet csökkenés, vagy sűrű havazás –, érdemes újragondolni a tervet, módosítani az útvonalat. Természet mindig erősebb, mint mi, ezért jobb, ha előre felkészülünk, mintha veszélybe sodornánk magunkat. Én ezt az oldalt használom: meteoblue.com mindennek ellenőrzésére.
Bizonytalan időjárás esetén túra közben is érdemes ellenőrizni az időjárás változását. Az animált időjárás térképek (radarkép, felhők, szél) segítségedre lehetnek, hogy abban a régióban ahol éppen tartózkodsz mire számíthatsz.
#9. Energiadús snackek
Kezdő túrázó koromban egyik félelmem az volt, hogy mi fog történni ha elfogy az élelmem és éhes maradok a vadonban például a Budai hegységben, ahol maximum fél óra sétára lehet találni élelmiszerboltokat éttermeket is. Ennek megfelelően vittem magammal 2–3 szendvicset, csokikat, magokat, gyümölcsöt majd túra után a nagy részét haza is vittem. Rosszabb esetben a hazavitt gyümölcsöket hetekkel később találtam meg átváltozva a hátizsákomban.
Első túráitok folyamán valószínűleg ti is bele fogtok esni ebbe hibába, de nem baj, minden szervezet más és más, nektek kell ki tapasztalnotok mennyi és milyen étel fogyasztása komfortos számotokra, hogy még mozgás képesek is tudjatok maradni az étel elfogyasztása után is.
Én manapság egy egynapos túrára 1–2 gyümölcsöt, magokat és könnyen emészthető nyers vegán snackeket szoktam magammal vinni. Nem csak az étel mennyiségére érdemes odafigyelni hanem a minőségére is. Ha nehezen emészthető ételeket viszünk magunkkal akkor a rövid pihenő után nem lesz olyan komfortos újra felállni és nekiindulni egy emelkedőnek. Mióta nyers vegánul étkezem, sokkal több energiám van hegymászás közben és étkezések után sem jön a hírhedt kajakóma.
#10. Tervezd meg a túrád és vigyél telefont
Tervezd meg a túrádat előre, figyelj a távolság mellett a leendő szintemelkedésre is. Nagyon jó online oldalakat találsz a tervezéshez. Tölts le applikációt is a telefonodra mivel kirándulás közben is nyomon követheted az útvonaladat (én ezt használom: locusmap, outdooractive). Ne felejtsd el, hogy túrázás közben nem mindig lesz térerő! Az applikációk egy része lehetőséget ad arra is hogy letöltsd a térképet és offline módban is tudd használni.
Többféle túraidő számolási módszer létezik. Egy átlagos túrázó 3–5 km/órás sebességgel halad sík terepen. Szintemelkedés esetén az átlagsebesség csökken, például 2 km/órára nehéz terepen. Példa: 12 km táv, 800 m szintemelkedés → sík távon 3 óra + emelkedés lassítása → kb. 5–6 óra. A számolás függ még a terep nehézségétől, időjárástól és a túrázók képességeitől.
Mindig számolj bele tartalék időt a pihenőknek és előre nem tervezett eseményekre.
Kirándulás télen nemcsak fizikai kihívás, hanem egy lehetőség arra is, hogy új perspektívát nyerj a világról, és felfrissítsd a lelked. A megfelelő felkészülés kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztonságosan és komfortosan élvezhesd a kalandot. Ha minden apró részletre odafigyelsz -az útvonal kiválasztásától kezdve a megfelelő felszerelésig-, garantált, hogy a túráid nemcsak élvezetesek, hanem biztonságosak is lesznek. Ne feledd, a legjobb túrák nem mindig a legnehezebbek, hanem azok, amelyek során igazán kapcsolatba kerülsz a természettel és önmagaddal!