Kép forrása: Zibrányi-Szabó Gábor by WakeUp Magazin

Zib­rá­nyi-Sza­bó Gábor: Izgal­mas kirán­du­lás télen? 10 tipp hogyan készülj fel a téli kalan­dod­ra

Egy kirándulás mindig izgalmas. Hát még télen. Túravezetőnk most segít neked alaposan felkészülni egy téli túrára, hogy minél több élménnyel gazdagodhass.
Hirdetés

Koráb­ban, ami­kor kirán­dul­ni indul­tam, több­nyi­re csak tavasz­tól őszig szer­vez­tem túrá­kat, és azt is csak szép, kel­le­mes “kirán­du­ló idő­ben”. Az évek során azon­ban, ahogy egy­re több tapasz­ta­la­tot sze­rez­tem, rájöt­tem, hogy való­já­ban nincs rossz idő, csak nem elég meleg zok­ni. Miért és hogyan érde­mes elin­dul­ni kirán­dul­ni szél­ső­sé­ge­sebb körül­mé­nyek között? Miért jó, ha eső­ben, szél­ben, vagy akár hóesés­ben kirán­du­lunk? Mert ha jól csi­nál­juk, ezek az ext­ré­mebb idő­já­rá­si hely­ze­tek csak fokoz­zák a kaland élmé­nyét! Zib­rá­nyi-Sza­bó Gábor hegyi túra­ve­ze­tő taná­csai követ­kez­nek.

A téli túrá­zás­ban külö­nö­sen izgal­mas, hogy a ter­mé­szet lát­ha­tó­an más arcát mutat­ja. A hó meg­vál­toz­tat­ja az ösvé­nyek lát­vá­nyát és a táj kon­túr­ja­it, így még az isme­rős helyek is újsze­rű­nek tűn­nek. Egy fagyos, szik­rá­zó reg­ge­len indul­ni, ami­kor min­den lépé­sed alatt ropog a hó, és a lehe­le­ted fehér pára fosz­lá­nyo­kat raj­zol a leve­gő­be – ezt a külön­le­ges érzést nehéz más­kor átél­ni. Ilyen­kor a friss, hideg leve­gő is tel­je­sen átjár, ami fel­élén­kí­ti a tes­tet és a lel­ket.

Kará­csony kör­nyé­kén pedig a túrá­zás külö­nö­sen jó ötlet lehet, hiszen az ünne­pi lako­mák után jól­esik egy kiadós séta vagy túra a friss leve­gőn. Egy ilyen kiruc­ca­nás az ünne­pi han­gu­lat­ban, főleg ha sze­ren­csénk van és a ter­mé­szet maga is ünne­pi dísz­be öltö­zik a hóle­pel alatt, nem­csak az emész­tést segí­ti, hanem ener­gi­á­val tölt fel és segít meg­őriz­ni a tes­ti-lel­ki egyen­súlyt is ebben a külön­le­ges idő­szak­ban.

Az ott­hon mele­ge helyett kirán­du­lás télen: Mire figyel­jünk?

Bár itt­hon nem talá­lunk nagy lavi­na­ve­szé­lyes hegye­ket, még­is évről évre olvas­ha­tunk a hírek­ben baj­ba jutott túra­tár­sak­ról. A nem meg­fe­le­lő fel­ké­szü­lés még egy átla­gos­nak tűnő téli kirán­du­lás alkal­má­val is okoz­hat prob­lé­mát. Össze­gyűj­töt­tem pár gon­do­la­tot, hogy mik azok, ame­lyek­re min­den­kép­pen érde­mes oda­fi­gyel­ni ha a kirán­du­lás télen, hűvö­sebb idő­ben tör­té­nik.

Hir­de­tés

#1. Öltöz­ködj réte­ge­sen

A téli túrá­kon a meg­fe­le­lő réte­ges öltöz­kö­dés segít sza­bá­lyoz­ni a test­hő­mér­sék­le­tet és meg­vé­di a tes­te­det a ned­ves­ség­től, a szél­től és a hideg­től. A három­ré­te­gű rend­szer a leg­ha­té­ko­nyabb:

  • Alap­ré­teg (alsó réteg): ez a bőr­rel köz­vet­le­nül érint­ke­ző réteg, amely­nek fel­ada­ta az izzadt­ság elve­ze­té­se, hogy a test szá­raz marad­jon. Ide­á­li­sak a ned­ves­sé­get elve­ze­tő anya­gok, mint a gyap­jú (pl. merino) ame­lyek jól szel­lőz­nek és gyor­san szá­rad­nak. A pamu­tot kerüld, mert magá­ba szív­ja a ned­ves­sé­get, és las­san szá­rad, így lehű­ti a tes­tet.
  • Közép­ső réteg (hőszi­ge­te­lő réteg): ez a réteg biz­to­sít­ja a hőszi­ge­te­lést. Gya­ko­ri válasz­tás a polár, a pehely vagy a gyap­jú, ame­lyek jól tart­ják a mele­get anél­kül, hogy túl­sá­go­san nehe­zek len­né­nek. A pehely­ka­bát külö­nö­sen jó válasz­tás lehet ext­rém hideg­ben, mivel kivá­ló hőszi­ge­te­lő, ám ned­ves körül­mé­nyek között a szin­te­ti­kus szi­ge­te­lés job­ban tel­je­sít, mert nem veszít annyi­ra a hőtar­tó képes­sé­gé­ből.
  • Kül­ső réteg (védő­ré­teg): ez a szél- és víz­ál­ló réteg, amely meg­óv az eső­től, hótól és szél­től. A tech­ni­kai kabá­tok, ame­lyek léleg­ző, de víz­ál­ló anya­gok­ból készül­nek (pl. Gore-Tex), jól szi­ge­tel­nek anél­kül, hogy elzár­nák a szel­lő­zést. Ez külö­nö­sen fon­tos, mivel így a tes­ted­ről elpá­rol­gó ned­ves­ség nem reked bent, és nem érzed magad túl­me­le­ge­dett­nek.

A réte­gek könnyen le- és fel­ve­he­tők az idő­já­rás vagy a moz­gás inten­zi­tá­sa sze­rint, így min­dig kényel­me­sen érez­he­ted magad.

#2. Víz­ál­ló és szi­ge­telt láb­be­li

A téli túrák egyik leg­fon­to­sabb fel­sze­re­lé­se a meg­fe­le­lő bakancs. A láb gyor­san kihűl­het, főleg, ha hóban vagy vizes, jeges tala­jon kell gya­lo­gol­ni, ezért elen­ged­he­tet­len, hogy a bakancs egy­szer­re legyen meleg, víz­ál­ló és jól szi­ge­telt.

  • Víz­ál­ló­ság: télen sok­kal nagyobb az esé­lye annak, hogy hóval, olva­dó víz­zel vagy sár­ral talál­ko­zol, és ha a lábad vizes lesz, gyor­san lehűl, ami nem csak kényel­met­len, de hosszabb távon fagyá­si sérü­lé­sek­hez is vezet­het. Olyan bakan­csot válassz, amely víz­ál­ló anyag­ból készült vagy víz­ál­ló memb­rán­nal ren­del­ke­zik (pél­dá­ul: Gore-Tex), ami meg­aka­dá­lyoz­za, hogy a víz bejus­son a bakancs­ba, de enge­di a lábad párol­gá­sát, hogy ne legyen párás belül­ről.
  • Szi­ge­te­lés: a bakancs szi­ge­te­lé­se védi a lábat a hideg ellen, és mele­gen tart­ja azt még hosszú túrá­kon is. a jó téli bakancs bel­ső bélé­se spe­ci­á­lis hőtar­tó anyag­ból készül­het, amely hőszi­ge­te­lő réte­get képez a láb és a kül­ső hideg között. A szin­te­ti­kus szi­ge­te­lés (pél­dá­ul Thin­su­la­te) kivá­ló­an tel­je­sít, mert könnyű és mele­gen tart még ned­ves kör­nye­zet­ben is.
  • Talp és tapa­dás: téli túrá­kon külö­nö­sen fon­tos a meg­fe­le­lő tapa­dás, mivel a havas vagy jeges talaj könnyen csú­szós­sá válik. A téli bakan­csok mély, rugal­mas bor­dá­zat­tal ren­del­kez­nek, hogy job­ban tapad­ja­nak a havas, jeges tere­pen. Egyik ismert és elis­mert talp már­ka: Vib­ram. Vitale Bra­ma­nit aki meg­ala­pí­tot­ta ezt a már­kát 1937-ben az ins­pi­rál­ta, hogy a nem meg­fe­le­lő láb­be­li miatt hegy­má­szás köz­ben elvesz­tet­te 6 barát­ját.
  • Kényel­mes méret: A meg­fe­le­lő méret meg­aka­dá­lyoz­za a nyo­más- vagy súr­ló­dá­sos pon­to­kat, ami a hideg­ben külö­nö­sen kel­le­met­len lehet.

Kez­dő túrá­zó­ként ha még nem dön­töt­ted el mennyit fogsz kirán­dul­ni, nem érde­mes rög­tön 80e-100e forin­tot kiad­ni egy komo­lyabb túra bakancs­ra. Már 20–30 ezer forint körül is lehet kap­ni olyan bakan­csot ami víz­ál­ló, meg­fe­le­lő­nek mond­ha­tó talp­pal ren­del­ke­zik és kiszol­gál 1–2 évig.

#3. Minő­sé­gi zok­nik

A téli túrá­kon a lábak kényel­me és mele­gen tar­tá­sa külö­nö­sen fon­tos, hiszen a fagyos idő­ben a láb gyor­san kihűl­het, főleg ha vizes lesz vagy ha nem meg­fe­le­lő a szi­ge­te­lé­se. Ezért érde­mes gon­do­san kivá­lasz­ta­ni a zok­nit, amely egy­szer­re biz­to­sít hőt, kényel­met és ned­ves­ség­sza­bá­lyo­zást. Érde­mes e cél­ra kife­je­zet­ten túra zok­nit vásá­rol­ni.

Hir­de­tés
  • Méret és illesz­ke­dés: fon­tos, hogy a zok­ni meg­fe­le­lő mére­tű legyen, mivel a túl kicsi zok­ni elnyom­hat­ja a láb­uj­ja­kat, míg a túl nagy zok­ni begyű­rőd­het a bakancs­ba, ami kényel­met­len­sé­get okoz­hat. A meg­fe­le­lő mére­tű zok­ni biz­to­sít­ja, hogy a láb­uj­jak sza­ba­don mozog­has­sa­nak, és ele­gen­dő hely legyen a szi­ge­te­lés­nek.
  • Anyag: a téli túrák­ra leg­al­kal­ma­sab­bak a gyap­jú­ból, külö­nö­sen meri­nó gyap­jú­ból készült zok­nik. A gyap­jú ter­mé­sze­tes anyag­ként kivá­ló­an hőszi­ge­tel, még akkor is, ha eny­hén átned­ve­se­dik. Emel­lett léleg­ző, így segít elve­zet­ni a ned­ves­sé­get, hogy a lábad szá­raz marad­jon. Kerüld a pamut­zok­ni­kat, mert ezek könnyen átned­ve­sed­nek, és meg­tart­ják a ned­ves­sé­get, ami hűti a lábat.
  • Szi­ge­te­lés és pár­ná­zott­ság: a minő­sé­gi téli túra­zok­nik álta­lá­ban ext­ra pár­ná­zot­tak a talp és a sarok kör­nyé­kén, hogy job­ban szi­ge­tel­je­nek és csök­kent­sék a láb­ra nehe­ze­dő nyo­mást. A vas­ta­gabb zok­nik job­ban szi­ge­tel­nek, és puha, kényel­mes ala­pot adnak a láb­nak, ami hosszú túrák során is segít a kénye­lem meg­őr­zé­sé­ben.
  • Ned­ves­ség­ke­ze­lés: a hideg­ben a láb is haj­la­mos izzad­ni, külö­nö­sen aktív moz­gás köz­ben, és a ned­ves láb gyor­san kihűl­het. A gyap­jú és a műszá­las anya­gok jól elve­ze­tik a ned­ves­sé­get, így a láb szá­ra­zabb marad, és kisebb eséllyel ala­kul ki víz­hó­lyag vagy fagyás.

Több zok­ni réteg: Hide­gebb körül­mé­nyek között hasz­nos lehet két réteg zok­ni vise­lé­se: egy véko­nyabb alá­öl­tö­zet zok­ni, amely elve­ze­ti a ned­ves­sé­get, és egy vas­ta­gabb, hőszi­ge­te­lő fel­ső zok­ni. Ez a kom­bi­ná­ció segít a hőtar­tás­ban és a ned­ves­ség elve­ze­té­sé­ben egy­aránt.

kirándulás télen
Kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges Sig­na­tu­re by Advent­ure Pho­to

#4. Fej­lám­pa tar­ta­lék ele­mek­kel

Télen tud­juk, hogy hama­rabb söté­te­dik, és egy elhú­zó­dó túra ese­tén jól jöhet egy meg­bíz­ha­tó fej­lám­pa, hogy ne kell­jen sötét­ben botor­kál­ni. Érde­mes túra­bolt­ban vásá­rol­ni eze­ket, mert ott jó ár-érték ará­nyú lám­pá­kat lehet kap­ni. A lám­pa az az esz­köz, amit rit­kán hasz­nál­ha­tunk de ami­kor szük­ség van rá akkor szük­ség van rá, nem jó ha pont akkor hagy cser­ben. Egy fej­lám­pa nem csak a helyes út meg­ta­lá­lá­sá­ban segít­het hanem vész­jel­zés leadá­sá­ra is alkal­mas lehet.

#5. Túra­bot hasz­ná­la­ta

A túra­bot­nak szá­mos elő­nye van, ame­lyek meg­könnyí­tik a hala­dást és növe­lik a biz­ton­sá­got, emel­lett szá­mos for­má­ban fel­hasz­nál­hat­juk a túra során a botot vész­hely­zet­ben mene­dék és hord­ágy épí­tés­hez, vagy akár sérült vég­tag rög­zí­té­sé­re is hasz­nál­hat­juk, emel­lett segít­het még a mély­ség méré­sé­ben pata­kok­nál vagy hóval borí­tott sza­ka­szo­kon. A túra­bot magas­sá­gá­nak beál­lí­tá­sa külön­bö­ző tere­pe­ken vál­toz­hat, mivel a mere­dek­ség és a talaj típu­sa befo­lyá­sol­ja a hasz­ná­la­tát. Itt van néhány irány­elv, hogyan állít­hat­juk be a botot külön­bö­ző körül­mé­nyek között:

  • Síkon: a boto­kat úgy kell beál­lí­ta­ni, hogy a könyö­künk derék­szög­ben hajol­jon, ami­kor a botot a talaj­ra helyez­zük. Ez biz­to­sít­ja, hogy a moz­gás kényel­mes és haté­kony legyen.
  • Lej­tőn fel­fe­lé: mere­de­kebb hegy­re fel­fe­lé halad­va a botot egy kicsit rövi­debb­re kell állí­ta­ni, hogy job­ban támo­gas­sa a test súlyát, és segít­se az egyen­súlyt. A könyök ekkor is derék­szög­ben legyen, de a bot kis­sé rövi­debb lehet a szo­ká­sos­nál.
  • Lej­tőn lefe­lé: lej­tős, lefe­lé hala­dó tere­pen a bot hosszát növel­ni kell, hogy támo­gas­sa a test súlyát és csök­kent­se a tér­dek­re nehe­ze­dő ter­he­lést. A könyök ilyen­kor kisebb mér­ték­ben haj­lik, és a botok segí­te­nek a sta­bi­li­tás fenn­tar­tá­sá­ban.
  • Havas, jeges tere­pen: itt érde­mes még hosszabb­ra állí­ta­ni a boto­kat, hogy biz­to­sít­sák az egyen­súlyt és segít­se­nek a csú­szós tala­jon való hala­dás­ban a mély hóban.

A helye­sen beál­lí­tott túra­bo­tok továb­bá ebben segí­te­nek még neked az utad során:

  • Sta­bi­li­tás és egyen­súly
    • A bot segít meg­őriz­ni az egyen­súlyt egye­net­len tere­pen, pél­dá­ul szik­lá­kon, gyö­ke­rek­kel borí­tott uta­kon vagy mere­dek lej­tő­kön.
    • Hasz­nos lehet patak­át­ke­lé­sek­nél vagy laza tala­jon is, mivel ext­ra támasz­té­kot biz­to­sít.
  • Térd- és ízü­let­vé­de­lem
    • Lejt­me­net­ben jelen­tő­sen csök­ken­ti a térd­re és a boká­ra nehe­ze­dő ter­he­lést, mivel a test súlyá­nak egy részét a karok­ra irá­nyít­ja át.
    • Az emel­ke­dő­kön is segít, mivel a fel­ső­test izmai is részt vesz­nek a hala­dás­ban, így teher­men­te­sí­tik a lába­kat.
  • Ener­gia­ta­ka­ré­kos­ság
    • Egyen­le­tes tem­pót biz­to­sít, ami hosszabb távon keve­sebb ener­gia­vesz­te­sé­get jelent.
    • Segí­ti a rit­mu­sos moz­gást, ami külö­nö­sen fáradt­ság ese­tén haté­kony.
  • Veszély­hely­ze­tek keze­lé­se
    • A botot hasz­nál­hat­juk támasz­ko­dás­ra, ha meg­csú­szunk, vagy akár kisebb aka­dá­lyok elmoz­dí­tá­sá­ra (pl. tüs­kés ágak).
    • Védel­met nyújt­hat vad­ál­la­tok­kal való talál­ko­zás során, bár erre rit­kán van szük­ség.

#6. Hómacs­ka, csú­szás­gát­ló hasz­ná­la­ta

Még itt­ho­ni körül­mé­nyek között is jól jöhet havas, jeges, ónos esős körül­mé­nyek között egy hómacs­ka és egy túra­bot ami meg­könnyít­he­ti a hala­dást. Maga­sabb kirán­du­ló helye­ken pél­dá­ul Csó­vá­nyos, Mát­ra, nem rit­ka, hogy télen jeges csú­szós terep­pel talál­ko­zunk.

kirándulás télen
Kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges by mare­ku­li­a­sz

#7. Hozz magad­dal egy ter­mosz for­ró italt

A for­ró tea, kávé vagy cso­ko­lá­dé iga­zi élet­men­tő lehet, ha át akarsz mele­ged­ni egy rövid szü­net alatt. Nincs is annál jobb élmény mint ami­kor a hideg­ben átme­le­gít egy for­ró mézes tea. Érde­mes ehhez egy jó minő­sé­gű ter­mosz vásá­rol­ni. Nekem a csa­va­ros tete­jű ter­mo­szok jöt­tek be, a nyo­mó­gom­bos olcsóbb ver­zi­ók gyak­ran nem zár­nak jól ezál­tal ned­ves­sé és méz illa­tú­vá vará­zsol­va a háti­zsák­ban talál­ha­tó tar­ta­lék öltö­zé­ke­met.

#8. Tudd meg az idő­já­rás elő­re­jel­zést és a hóvi­szo­nyo­kat

Fon­tos, hogy indu­lás előtt tájé­ko­zódj a leg­fris­sebb elő­re­jel­zé­sek­ről, és ne csak az idő­já­rás­ra, hanem a hóhely­zet­re is figyelj. Ellen­őrizd, hogy az adott régi­ó­ban van‑e fris­sen hul­lott hó, lavi­na­ve­szély, vagy jég­pán­cél borítja‑e az uta­kat. Ehhez hasz­nál­hatsz hegyi mete­o­ro­ló­gi­ai web­ol­da­la­kat, helyi túra­köz­pon­to­kat, vagy akár az adott terü­le­ten jár­tas túra­ve­ze­tő­ket is meg­kér­dez­he­ted.

Ha vár­ha­tó­ak ked­ve­zőt­len körül­mé­nyek – pél­dá­ul erős szél, hir­te­len hőmér­sék­let csök­ke­nés, vagy sűrű hava­zás –, érde­mes újra­gon­dol­ni a ter­vet, módo­sí­ta­ni az útvo­na­lat. Ter­mé­szet min­dig erő­sebb, mint mi, ezért jobb, ha elő­re fel­ké­szü­lünk, mint­ha veszély­be sodor­nánk magun­kat. Én ezt az oldalt hasz­ná­lom: meteoblue.com minden­nek ellen­őr­zé­sé­re.

#9. Ener­gia­dús snac­kek

Kez­dő túrá­zó korom­ban egyik félel­mem az volt, hogy mi fog tör­tén­ni ha elfogy az élel­mem és éhes mara­dok a vadon­ban pél­dá­ul a Budai hegy­ség­ben, ahol maxi­mum fél óra sétá­ra lehet talál­ni élel­mi­szer­bol­to­kat étter­me­ket is. Ennek meg­fe­le­lő­en vit­tem magam­mal 2–3 szend­vi­cset, cso­ki­kat, mago­kat, gyü­möl­csöt majd túra után a nagy részét haza is vit­tem. Rosszabb eset­ben a haza­vitt gyü­möl­csö­ket hetek­kel később talál­tam meg átvál­toz­va a háti­zsá­kom­ban.

Én manap­ság egy egy­na­pos túrá­ra 1–2 gyü­möl­csöt, mago­kat és könnyen emészt­he­tő nyers vegán snac­ke­ket szok­tam magam­mal vin­ni. Nem csak az étel mennyi­sé­gé­re érde­mes oda­fi­gyel­ni hanem a minő­sé­gé­re is. Ha nehe­zen emészt­he­tő éte­le­ket viszünk magunk­kal akkor a rövid pihe­nő után nem lesz olyan kom­for­tos újra fel­áll­ni és neki­in­dul­ni egy emel­ke­dő­nek. Mió­ta nyers vegánul étke­zem, sok­kal több ener­gi­ám van hegy­má­szás köz­ben és étke­zé­sek után sem jön a hír­hedt kaj­a­kó­ma.

kirándulás télen
Kép for­rá­sa: Zib­rá­nyi-Sza­bó Gábor by Wake­Up Maga­zin

#10. Ter­vezd meg a túrád és vigyél tele­font

Ter­vezd meg a túrá­dat elő­re, figyelj a távol­ság mel­lett a leen­dő szint­emel­ke­dés­re is. Nagyon jó online olda­la­kat találsz a ter­ve­zés­hez. Tölts le app­li­ká­ci­ót is a tele­fo­nod­ra mivel kirán­du­lás köz­ben is nyo­mon követ­he­ted az útvo­na­la­dat (én ezt hasz­ná­lom: locus­map, out­do­o­rac­tive). Ne felejtsd el, hogy túrá­zás köz­ben nem min­dig lesz tér­erő! Az app­li­ká­ci­ók egy része lehe­tő­sé­get ad arra is hogy letöltsd a tér­ké­pet és off­line mód­ban is tudd hasz­nál­ni.

Több­fé­le túra­idő szá­mo­lá­si mód­szer léte­zik. Egy átla­gos túrá­zó 3–5 km/órás sebes­ség­gel halad sík tere­pen. Szint­emel­ke­dés ese­tén az átlag­se­bes­ség csök­ken, pél­dá­ul 2 km/órára nehéz tere­pen. Pél­da: 12 km táv, 800 m szint­emel­ke­dés → sík távon 3 óra + emel­ke­dés las­sí­tá­sa → kb. 5–6 óra. A szá­mo­lás függ még a terep nehéz­sé­gé­től, idő­já­rás­tól és a túrá­zók képes­sé­ge­i­től.

Kirán­du­lás télen nem­csak fizi­kai kihí­vás, hanem egy lehe­tő­ség arra is, hogy új pers­pek­tí­vát nyerj a világ­ról, és fel­fris­sítsd a lel­ked. A meg­fe­le­lő fel­ké­szü­lés kulcs­fon­tos­sá­gú ahhoz, hogy biz­ton­sá­go­san és kom­for­to­san élvez­hesd a kalan­dot. Ha min­den apró rész­let­re oda­fi­gyelsz -az útvo­nal kivá­lasz­tá­sá­tól kezd­ve a meg­fe­le­lő fel­sze­re­lé­sig-, garan­tált, hogy a túrá­id nem­csak élve­ze­te­sek, hanem biz­ton­sá­go­sak is lesz­nek. Ne feledd, a leg­jobb túrák nem min­dig a leg­ne­he­zeb­bek, hanem azok, ame­lyek során iga­zán kap­cso­lat­ba kerülsz a ter­mé­szet­tel és önma­gad­dal!

Zib­rá­nyi-Sza­bó Gábor

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!