0201cikk-kepek-2021-2-800x445-2

Az egye­tem első nap­ja, avagy az önál­ló­ság iga­zi pró­bá­ja

Hirdetés

Az egye­te­mi élet min­den­ki szá­má­ra meg­ha­tá­ro­zó idő­szak. Azt tanul­juk, ami min­ket érde­kel, a válasz­tott szak­ma mély­sé­ge­it ismer­jük meg. Sok­szor élet­re szó­ló barát­sá­gok, vagy sze­rel­mek köt­tet­nek az épü­le­tek fala­in belül. De sze­rin­tem min­den egye­te­mis­ta éle­té­ben volt egy pont, amit nem felejt el: az első nap. Vissza­em­lé­ke­zés Ispán Dávid tol­lá­ból.

Ami­kor meg­ér­ke­zett 2012 nya­rán a levél, hogy fel­vet­tek a hőn áhí­tott egye­tem­re egy­szer­re öröm és féle­lem fogott el. Hiszen egy­részt örül­tem, mert fel­vet­tek, de fél­tem is, ugyan­is csak akkor kezd­tem el fel­fog­ni, hogy egye­te­mis­ta leszek.

Per­sze a fel­vé­te­li hatá­ro­zat­tal együtt meg­ér­ke­zett a kol­lé­gi­u­mi jelent­ke­zé­si lap vala­mint a gólya­tá­bor­ról szó­ló érte­sí­tés. Az első ket­tő gon­do­lom min­den­ki­nek egy­ér­tel­mű, az utób­bi meg­ér néhány mon­da­tot. Sze­rin­tem nem lövök mel­lé, ha azt állí­tom, hogy min­den­ki el tud kép­zel­ni egy gólya­tá­bort. Buli, pia, új have­rok, pasik, csa­jok (kinek mi) és egy felejt­he­tet­len élmény (bár sok­szor az alko­hol felejt­he­tő­vé teszi).

Miköz­ben zaj­lik a gólya­tá­bor az ember könnyen esik abba a hibá­ba, hogy azt kép­ze­li, végig ilyen lesz, néhány elő­adás­sal kiegé­szít­ve. A gólya­tá­bor egy­szer véget ér és eljön a vár­va várt nap: az első nap. Szem­ben a közép­is­ko­lák­kal itt az első héten nincs taní­tás. Ezt a hetet regiszt­rá­ci­ós hét­nek neve­zik. Az első­sök ekkor irat­koz­nak be és írják meg a szint­fel­mé­rő­ket, a hall­ga­tók fel­ve­szik a fél­év­re a tár­gya­kat, beköl­töz­nek a kol­lé­gi­u­mok­ba, és min­den­ki inté­zi az ügyes bajos admi­niszt­rá­ci­ós dol­gát. Magya­rul szép las­san meg­te­lik a hely élet­tel. Ami­kor elsős vol­tam sok segít­sé­get kap­tam: egy tér­ké­pet az egye­tem­ről, hogy melyik épü­let hol talál­ha­tó, a köte­le­ző tár­gya­kat elő­re fel­vet­ték nekünk (mi csak az egyéb választ­ha­tó tár­gya­kat intéz­tük) illet­ve meg­mond­ták, hogy mikor, és hova kell men­ni szint­fel­mé­rő­re és beirat­koz­ni.

Hir­de­tés

A beirat­ko­zás rög­tön hét­fő dél­előtt volt. Beül­tünk egy hatal­mas elő­adó­te­rem­be, min­dent elmond­tak, min­den papírt lead­tunk, min­dent alá­ír­tunk, majd jött egy mon­dat. „Ezzen­nel hadd köszönt­sem Önö­ket első­ként, mint az egye­tem pol­gá­ra­it”. Ekkor egy pil­la­nat­ra a hideg futott végig a háta­mon, annyi­ra tet­szett. Lement az évnyi­tó, az összes szint­fel­mé­rő stb. Ott áll­tam egye­dül, mint a kis­uj­jam, de nagyon élvez­tem. Ekkor kez­dett el ben­nem tuda­to­sul­ni, hogy egye­te­mis­ta vagyok. Ez egy­szer­re áldás és átok, hiszen egy­részt elsza­kad­tam a szü­lők­től, a magam ura vagyok, azt teszek és akkor, ami­kor sze­ret­ném. Nem vagyok más­ra utal­va, viszont ez azzal járt, hogy ele­in­te tény­leg egye­dül vol­tam. Per­sze nem azért, mert nem ismer­tem sen­kit. Ott vol­tak a have­rok a gólya­tá­bor­ból, a szak­tár­sak, akik­kel igye­kez­tünk segí­te­ni egy­más­nak. Ha bár­mit intéz­ni kel­lett, akkor nem volt sen­ki, aki helyet­tem meg­csi­nál­ta vol­na. Nem tud­tam a szü­le­i­met meg­kér­dez­ni, mert ők nem tud­nak segí­te­ni az egye­te­mi ügy­in­té­zés­ben. 

Csak ekkor döb­ben rá az ember, hogy a szü­lők mennyi min­den­ben segí­tet­tek koráb­ban, mennyi min­dent elin­téz­tek nekünk. 

Ez a faj­ta önál­ló­ság kis­sé félel­me­tes volt, bár hamar bele­jöt­tem. A regiszt­rá­ci­ós hetet köve­tő­en nálunk is meg­kez­dő­dött az okta­tás. Hát én azt hit­tem meg­ha­lok. Reg­gel nyolc órá­tól este nyol­cig folya­ma­to­san órá­im vol­tak és egy más­fél órás elő­adá­son annyi anya­got adtak le, mint amennyit a közép­si­ko­la során 2–3 hónap alatt össze­sen tanul­tam. És ilyen elő­adás­ból volt össze­sen hat. Csak hét­főn…

Ezt per­sze nem azért mesé­lem el, hogy saj­nál­tas­sam magam, vagy mert min­den leen­dő egye­te­mis­tá­ra rá aka­rom hoz­ni a frászt, pusz­tán azért, mert a tanu­lás­ban is sok­kal nagyobb önál­ló­sá­got kell mutat­ni. Nincs sen­ki, aki noszo­gas­son, hogy „ugyan fiam, tanulj már!” Az egye­te­men nincs röp­dol­go­zat, nincs fele­lés az elő­adás előtt. Bejön a tanár, lead­ja az anya­got és kész, oldd meg a töb­bit: könyv­tár, szak­iro­da­lom, stb. Per­sze az okta­tók­tól lehet segít­sé­get kér­ni, kon­zul­tál­nak, de még­is más a kap­cso­la­ta az ember­nek egy egye­te­mi okta­tó­val, mint mond­juk a közép­is­ko­lai taná­rá­val. Nem ismer min­ket, nem tud­ja hon­nan jöt­tük, onnan milyen tudást hoz­tunk magunk­kal. 

Az ilye­nek miatt sok hall­ga­tó­val meg­esik, hogy halo­gat­ja a tanu­lást, mert nincs, ami ráve­gye őket a tan­anyag elsa­já­tí­tá­sá­ra. Per­sze ennek meg volt a böjt­je a ZH (zárt helyi dol­go­zat), vala­mint a vizs­ga­idő­szak­ban. A lényeg, hogy egy­részt újra meg kell tanul­ni tanul­ni: nagyobb anyag­mennyi­sé­get, sok­kal rövi­debb idő alatt, illet­ve meg kell tanul­ni beosz­ta­ni az idő­det, és ráven­ni magad az önál­ló tanu­lás­ra. Ez per­sze nem egy­sze­rű.

Ezek az ese­mé­nyek akkor tör­tén­tek meg velem, ami­kor még nem is sej­tet­tük, hogy mit jelent a SARS-COVID-19. Egy ilyen új, vírus által beár­nyé­kolt hely­zet­ben még nagyobb önál­ló­ság szük­sé­gel­te­tik az összes hall­ga­tó­tól. Könnyen el lehet vesz­ni a digi­tá­lis okta­tás útvesz­tő­i­ben, szó­val srá­cok kitar­tást kívá­nok min­den­ki­nek és sok sikert. Be hard!

Képek for­rá­sa: Can­va

Hir­de­tés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!