veszteség

Vesz­te­ség­fel­dol­go­zás: 5 meg­le­pő tév­hit a vesz­te­ség­ről

A veszteség sokféle alakban jelenik meg életünkben. Olykor fel sem tűnik, hogy egy újabb élménnyel gazdagodtunk. A veszteségfeldolgozással kapcsolatban számos tévhit kering. Öt tévhit a veszteségről.
Hirdetés

Ami­kor vesz­te­ség ér ben­nün­ket, tel­je­sen lebé­nít és kizá­ró­lag arra fókusz­á­lunk. Kitöl­ti gon­do­la­ta­in­kat és érzel­me­ink is csak körü­löt­te forog­nak. Éle­tün­ket szá­mos vesz­te­ség­él­mény tar­kít­ja. Nem tud­juk kike­rül­ni. Az egyik­ről a másik­ra lép­de­lük, oly­kor fel sem tűnik, hogy túl vagyunk még egyen. Tév­hit a vesz­te­ség­ről, hogy min­den eset­ben ész­lel­jük annak súlyát és későb­bi hatá­sát éle­tünk­re. Szá­mos tév­hit kering fel­dol­go­zá­sá­val kap­cso­lat­ban is. Pet­re Anett coach, kine­zio­ló­gus, tré­ner gon­do­lat­éb­resz­tő írá­sa.

A vesz­te­ség sok­fé­le alak­ban jelen­het meg az éle­tük­ben. Vesz­te­ség­ként élhet­jük meg önma­gunk­ban vetett hitünk csor­bu­lá­sát, csa­ló­dá­sun­kat önma­gunk és mások felé, egy barát­nak hitt sze­mély áru­lá­sát, a nyug­dí­ja­zást, kar­ri­er­ku­dar­cot vagy akár pár­kap­cso­la­tunk végét és a vég­le­ges búcsút egy sze­re­tett sze­mély­től is. A lis­tá­ra szá­mos ese­mény, pil­la­nat is ráke­rül­het.

Fél­re­ér­tel­me­zett Küb­ler-Ross modell

Eli­za­beth Küb­ler-Ross sváj­ci szár­ma­zá­sú pszi­chi­á­ter „A halál és a hoz­zá veze­tő út” című köny­vé­ben a hal­dok­lók­kal vég­zett mun­ká­já­ban fog­lal­ta össze meg­fi­gye­lé­se­it arra vonat­ko­zó­an, hogy milyen fázi­so­kon men­tek keresz­tül az érin­tet­tek a diag­nó­zis okoz­ta sokk­tól az elfo­ga­dás álla­po­tá­ig.

Ezen fázi­sok: taga­dás, harag, alku­do­zás, depresszió majd elfo­ga­dás.

Hir­de­tés

A Küb­ler-Ross elmé­le­tet nap­ja­ink­ban is fő vonal­ve­ze­tő­ként hasz­nál­ják a szak­em­be­rek és a lai­kus érdek­lő­dők, vala­mint az elszen­ve­dők a folya­mat egyes fázi­sa­i­nak beazo­no­sí­tá­sá­ra. Az ismert­té vált modell – fél­re­ér­tel­me­zés okán – gátol­hat­ja a meg­bé­ké­lés­hez veze­tő utat. Tapasz­ta­la­ta­im sze­rint az aláb­bi fél­re­ér­tel­me­zé­sek lehet­nek a model­lel kap­cso­lat­ban:

Egy fázis – egy pipa

Ami­kor az egyik fázis­ba érke­zünk nem azt jelen­ti, hogy miu­tán meg­él­tük véget ér és a követ­ke­ző fázis­ba lépünk át. Nem jelent azt, hogy nem buk­kan fel a folya­mat szá­mos más pont­ján. Nem pipál­hat­juk ki. Azzal sem kal­ku­lál­ha­tunk, hogy hány­szor fogunk még men­tá­li­san vissza­he­lyez­ked­ni. Elő­for­dul­hat, hogy annyi­ra fáj­dal­mas, hogy csu­pán érint­jük azt. Úgy tűn­het, mint­ha már túl­ha­lad­tunk vol­na raj­ta. A továb­bi­ak­ban nem csu­pán az adott folya­mat­ban jelent­kez­het újra, de hosszú évek után, akár egy kam­pó­ként újra és újra vissza­ránt­hat az adott álla­pot­ba.

A fázi­sok egy­más után követ­kez­nek

A modell által fel­vá­zolt sor­rend nem line­á­ris. Elő­for­dul, hogy a sokk­ha­tás által kivál­tott taga­dás fázi­sá­ból mély­zu­ha­nás követ­ke­zik. A bénult­sá­got az alku­do­zás köve­ti. Nincs kőbe­vé­sett sza­bály arra, hogyan fog­juk vagy miként kell meg­él­nünk a vesz­te­sé­get. Egyé­ni­leg nagyon is vál­toz­hat. Ahogy az élet, úgy a vesz­te­ség is meg­annyi árnyalt­ság­ban kerül fel­dol­go­zás­ra min­den­ki által. A fáj­da­lom fel­dol­go­zá­sa nem line­á­ris, hanem hul­lám­zó. Egy érzel­mi hul­lám­vas­út, amely akár egy órán belül vagy a nap folya­mán több­ször is vissza­he­lyez egy adott érzel­mi álla­pot­ba, amely érzel­mi álla­pot inten­zi­tá­sát és mély­sé­gét tekint­ve domi­nás­sá válik, éppen akkor. Abban az álla­pot­ban.

Öt tévhit a veszteségről
Kép for­rá­sa: Can­va-Pexels by Karo­li­na-Kaboom­pics

A fázi­sok­nak meg­ha­tá­ro­zott ide­je van

Érzel­mi bekö­tés­től, érzel­mi meg­élés­től füg­gő­en egyes fázi­sok­ban eltöl­tött idő is vál­to­zó. Nem lehet egy­ér­tel­mű­en kije­len­ti, hogy a vál­ta­ko­zá­suk elle­né­re egyen­lő­en, azo­nos ide­ig tar­tóz­ko­dunk ben­nük majd a vál­tás is hason­ló idő­tar­ta­mot fog jelen­te­ni.

Prog­ra­mo­zott folya­mat

Annak elle­né­re, hogy az embe­ri meg­élés nagyon hason­ló és a fázi­sok, a tapasz­ta­lá­sok és a gya­kor­la­ti vissza­jel­zé­sek alap­ján fel­is­mer­he­tők a folya­mat során, min­den­ki­nél ösz­tö­nö­sen jelen­nek meg, a saját meg­élé­sei alap­ján. A modell ismer­te abból a szem­pont­ból hasz­nos, hogy tuda­to­san jelen lehes­sünk, vilá­gos­sá vál­jon, hogy éppen akkor és ott mi tör­té­nik ben­nünk, velünk.

Öt tév­hit a vesz­te­ség­ről

Ami­kor fizi­kai sérü­lés ér ben­nün­ket, meg­vág­juk az ujjun­kat, eltö­rik vagy kifi­ca­mo­dik vala­me­lyik test­ré­szünk, a sérü­lés mér­té­ké­től füg­get­le­nül keze­lés­be vesszük és/vagy szak­em­ber­hez for­du­lunk.

Hir­de­tés

A leg­ke­ve­sebb, amit egy begyűj­tött fizi­kai seb­nél teszünk az, hogy kitisz­tít­juk a sebet, lefer­tőt­le­nít­jük a kör­nye­ze­tét, seb­hin­tő­port helye­zünk rá és hagy­juk, hogy a gyó­gyu­lá­si folya­mat meg­in­dul­jon, aztán idő­ről-idő­re ráte­kin­tünk, tisz­to­gat­juk, meg­hagy­va a maga gyó­gyu­lá­si üte­mét. Fog­lal­ko­zunk vele.

Kli­en­se­im­mel foly­ta­tott mun­ka során sok­szor azt tapasz­ta­lom, hogy nem az élmény meg­je­le­né­től kezd­ve fog­lal­koz­nak a vesz­te­sé­gük­kel. Ennek szá­mos oka van, amely­re most nem térek ki. Attól füg­get­le­nül, hogy min­den­ki saját rit­mu­sá­ban dol­goz­za fel az élményt – amint fel­buk­kan, ahogy az a fizi­kai sérü­lés­nél tesszük, fog­lal­koz­ni kell vele.

#1 Az eltöl­tött idő line­á­ris a fáj­da­lom­mal

A vesz­te­ség­él­mény nem csak azon múlik, hogy mennyi időt töl­töt­tünk együtt vagy egy jelen­tős hely­zet­ben, hanem a meg­élé­sek mély­sé­ge és inten­zi­tá­sa hatá­roz­za meg, azaz, amit szá­munk­ra jelen­tett vagy amit úgy vél­tünk, hogy jelent.

#2 Nem volt annyi­ra fon­tos, ha nem fáj elég­gé

Az érzel­mi cso­mag­ban meg­je­le­nik a hiány, a bűn­tu­dat, a harag, a meg nem élt pil­la­na­tok és lehe­tő­sé­gek, a ki nem mon­dott sza­vak és a „mi lett vol­na, ha…” gon­do­lat is. Érzel­mi kam­pók teszik nehe­zeb­bé az így is fáj­dal­mas folya­ma­tot. A fáj­da­lom az egyik ilyen kapocs, híd köz­tünk és az elvesz­tett között.

A fáj­da­lom meg­annyi for­má­ban van jelen éle­tünk­ben: oly­kor csen­des, szin­te ész­re­vét­len, épp csak egy moz­du­lat jel­zi. A fáj­da­lom oly­kor han­gos és dübö­rög, tom­bol­va zokog és őrjí­tő. Nincs arra sem sza­bály, sem mér­ték, hogy milyen a „mél­tó” fáj­da­lom érzé­se.

#3 Áru­lás a tovább­lé­pés

Az elfo­ga­dás nem jelen­ti azt, hogy aki­től vagy ami­től búcsút vet­tünk nem volt jelen­tős, külön­le­ges és meg­is­mé­tel­he­tet­len szá­munk­ra. A meg­em­lé­ke­zés, a kapcsolat/helyzet átke­re­te­zé­se, az élmé­nyek bein­teg­rá­lá­sa élő­vé tehe­ti szá­munk­ra azt, amit azzá sze­ret­nénk ten­ni. Amit tovább vihe­tünk.

#4 Min­dig lát­ha­tó

A vesz­te­ség fel­dol­go­zá­sá­nak folya­ma­ta egyén­spe­ci­fi­kus. Sok eset­ben a vesz­te­ség­él­mény olyan lát­ha­tat­la­nul besi­mul a min­den­na­pi éle­tünk­be, hogy nehe­zen fedez­he­tő fel az aktu­á­lis kihí­vás mögött melyik egy­ko­ri fáj­dal­mas – meg­dol­go­zott­nak vélt trau­ma – lapul meg. Egyes ese­tek­ben azon­ban olyan hatá­sa van az egyén éle­té­re, hogy szin­te meg­bé­nul, éle­tét nem képes ural­ni, hét­köz­na­pi teen­dő­it ellát­ni – bele­ra­gad a fáj­da­lom­ba.

A két vég­let között azon­ban egyes fázi­sok elnyúl­nak és való­já­ban egy bizo­nyos folya­mat talán sosem zárul le iga­zán. Egyes vesz­te­ség folya­ma­tok össze is olvad­hat­nak, keresz­tez­he­tik egy­mást.

Egy­más­ra épül­ve újabb fáj­da­lom tes­tet hoz­nak lét­re, nem csu­pán szer­ve­ze­tünk­ben, de úgy gon­dol­ko­dás­mó­dunk­ban, visel­ke­dé­sünk­ben és az élet­hez való hoz­zá­ál­lá­sunk­ban.

#5 Nem vagyunk egye­dül

Való­já­ban az érzé­se­ink­kel és meg­élé­sünk­kel nagyon is egye­dül vagyunk. Raj­tunk keresz­tül halad végig a folya­mat, ben­nünk zaj­lik, saját elménk bör­tö­né­ben ver­gő­dünk és min­den egyes pil­la­nat­ban egye­dül küz­dünk meg az érzé­se­ink­kel. Lép­de­lünk vagy zuha­nunk egyik fázis­ból a másik­ba. Egy másik ember vesz­te­ség­él­mé­nye még­ha hason­ló is, sosem ugyan­az. Nem is lehet az, és nem is kell ugyan­olyan­nak len­nie.

Az egye­dül­lét érzé­se ilyen­kor nagyon is valós. Épp ezért fon­tos, hogy ebben a küz­dés­ben keres­sük és talál­juk meg a nyug­vó pon­tot, az embe­ri kap­cso­ló­dást akár magán­éle­tünk szö­vet­sé­ge­se­i­ben vagy szak­em­ber sze­mé­lyé­ben.

Amennyi­ben egye­dül érzed magad, kap­cso­lódj 2024. októ­ber 30-án a “Lel­ki fel­ké­szü­lés a meg­em­lé­ke­zés­re — Halot­tak nap­ja — élő emlé­kek” online beszél­ge­tés­hez. Halot­tak nap­ján hat­vá­nyo­zot­tan tör­het­nek fel az emlé­kek és érzé­sek. A világ kihan­go­sít­ja ben­nünk a hiányt.

Pet­re Anett

For­rás: itt, Kiemelt kép for­rá­sa:  Can­va — Pexels by Inz­mam Khan

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!