telefonok nélkül az iskolapadban

Vissza a múlt­ba: tele­fo­nok nél­kül az isko­lá­ban — mit kell tud­ni róla?

Valódi időutazás a diákoknak telefonok nélkül újra az iskolában. Nem önszántukból, hanem kormányrendelet hatására. Vajon beválik a rendszer?
Hirdetés

A diá­kok már javá­ban tele­fo­nok nél­kül az isko­lá­ban. A szü­lők és gyer­mek egy­szer­re, pró­bál­koz­nak bele­rá­zód­ni a haj­na­li kelés­be és és fel­ven­ni az isko­lai  rit­must. A nyá­ri rend­szer­te­len napi­ren­det fel­vált­ja a már meg­szo­kott isko­lai rend­szer. Ezút­tal már tele­fo­nok nél­kül. Gon­dol­hat­nánk, hogy a koro­na­ví­rus miatt kiala­kult digi­tá­lis okta­tás rádöb­ben­tett min­den­kit arra, hogy a jövő szem­pont­já­ból mennyi­re haté­kony, hasz­nos és elen­ged­he­tet­len az okos­esz­kö­zök hasz­ná­la­ta. De nem így tör­tént. Ugor­junk vissza együtt, leg­alább 15 évet a magyar köz­ok­ta­tás­ban.

A csa­lá­dok már java­részt meg­küz­döt­tek, az isko­la-elő­ké­szí­té­si teen­dők­kel. Hány füze­tet vegyünk? Miért nem jó az autós/ pónis toll­tar­tó? Kibír még egy tan­évet az isko­la­tás­ka? Kell‑e új tor­na­zsák? Hogyan lesz óra­rend? De akad­nak még olyan diá­kok, akik­nél még hiá­nyos a fel­sze­re­lés. A tavasszal gon­do­san eltett ruha­ne­műk bizony már alig jók a gyer­mek­nek. Ó, és még az ünnep­lő ruha! Biz­to­san azt is kinö­vi majd a tan­év végé­re.

Idő­uta­zás: tele­fo­nok nél­kül újra az isko­lá­ban

Az ott­hon-mun­ka­hely-óvo­da-isko­la-szak­kö­rök és fog­lal­ko­zá­sok közöt­ti utaz­ga­tá­sok, a napi prog­ra­mok éssze­rű kivi­te­le­zé­se időn­ként sok fej­tö­rést okoz a szü­lők­nek — leg­alább­is addig, amíg be nem áll a rend­szer. Ahogy tel­nek a hetek, egy­re ruti­no­sab­bak leszünk, de mind­ezt most úgy kell leszer­vez­ni, hogy a gye­re­ket nem érhet­jük el tele­fo­non isko­la­idő­ben.

Hir­de­tés

Ahhoz, hogy gyer­me­künk jól tel­je­sít­sen az isko­lá­ban, mi a mun­ka­he­lyün­kön, pihe­nés­re, kiegyen­sú­lyo­zott élet­re van szük­ség. Legyünk követ­ke­ze­te­sek, ügyel­jünk arra, hogy idő­ben kerül­jön ágy­ba a gye­re­künk, ne enged­jük, hogy a kütyük túl­sá­go­san sok időt rabol­ja­nak el a min­den­nap­ja­i­ból. A mienk­ből se! Hét­vé­gén, a szü­ne­tek­ben per­sze enge­dé­ke­nyeb­bek lehe­tünk, de a mobil­te­le­fon túl­zott hasz­ná­la­tá­tól óvjuk gyer­me­ke­in­ket. Apro­pó, tele­fon.

Ren­de­let til­tott és kor­lá­to­zot­tan hasz­nál­ha­tó tár­gyak­ról

Augusz­tus ele­jén jelent meg az a ren­de­let, amely­ről a nyár ele­jén már érte­sül­he­tett a köz­vé­le­mény, bár akkor, az érke­ző nyá­ri szü­net előtt, elkép­zel­he­tő, keve­sebb hang­súlyt fek­tet­tek rá a gyer­me­kes csa­lá­dok. A ren­de­let sze­rint nem lehet az isko­lá­ba vin­ni til­tott és kor­lá­to­zot­tan hasz­nál­ha­tó tár­gya­kat. Mi szá­mít til­tott tár­gyak­nak 2024-ben egy isko­lá­ban?

Őszin­tén szól­va, ebben talán olyan nagy vál­to­zás nem tör­tént. Egy vala­mi­re való álta­lá­nos vagy közép­is­ko­lá­ban ezek eddig is til­tott tár­gyak­nak minő­sül­tek, és a házi­rend alap­ján egyéb­ként is tilos volt az isko­la terü­le­té­re vin­ni eze­ket. A meg­je­lent ren­de­let érde­ke­sebb, és ezzel együtt vitá­kat szí­tó része a kor­lá­to­zot­tan hasz­nál­ha­tó esz­kö­ze­i­re vonat­ko­zott. Mit hasz­nál­hat­nak kor­lá­to­zot­tan a gye­re­kek isko­la­idő­ben?

Hir­de­tés

Gya­kor­la­ti­lag ez azt jelen­ti, hogy az isko­lá­ba elvitt mobil­te­le­font, vagy más, kép-és hang­rög­zí­tés­re alkal­mas esz­közt, inter­net­el­érés­re alkal­mas okos­esz­közt le kell adni a taní­tá­si órák vagy a fog­lal­ko­zá­sok meg­kez­dé­se előtt. A leadás mód­já­ról és egye­bek­ről bizo­nyá­ra az isko­lák házi­rend­jé­ben lesz szó. Amennyi­ben a gyer­mek önál­ló­an köz­le­ke­dik az isko­lá­ba, és eddig is fele­lős­ség­gel tudott vigyáz­ni a tele­fon­já­ra, való­szí­nű­leg most sem lesz más­képp.

Mind­annyi­an tud­juk, hogy a magyar okta­tás hagy némi kíván­ni valót maga után. De vajon mind­ez hogyan is néz ki más tag­ál­la­mok­ban arról ebben az anyag­ban olvas­hatsz.

Tele­fo­nok nél­kül az isko­la­pad­ban: enge­déllyel lehet?!

Ter­mé­sze­te­sen lehet­nek olyan ese­tek, ami­kor egész­ség­ügyi vagy peda­gó­gi­ai cél­lal szük­ség lehet a mobil­te­le­fo­nok­ra, eze­ket a fog­lal­ko­zá­so­kat az igaz­ga­tók fog­ják enge­dé­lyez­ni. Való­szí­nű­leg min­den isko­la a saját köve­tel­mény­rend­sze­ré­ről a tan­év első nap­ja­i­ban tájé­koz­tat­ni fog­ja a tanu­ló­kat, a szü­lő­ket és gond­vi­se­lő­ket, a szü­lői érte­kez­le­te­ken, foga­dó­órá­kon meg akár továb­bi kér­dé­se­ket is fel­te­he­tünk.

Aggo­da­lom­ra adhat okot, hogy a gyer­me­kek nem hasz­nál­hat­ják a tele­fon­ja­i­kat és nem kér­het­nek azon­na­li segít­sé­get, ha zak­lat­ják őket, vagy egye­dül érzik magu­kat. Ezál­tal meg­nő­het annak a veszé­lye is, hogy meg­nő­het a depresszi­ó­ra való haj­lam.

Hogy milyen lesz tele­fo­nok nél­kül újra az isko­lá­ban? Az már a jövő zené­je, de min­den­kép­pen raj­ta leszünk a témán, és igyek­szünk külön­fé­le for­rá­sok­ból beszá­mol­ni róla.

For­rás: itt, itt, kiemelt kép for­rá­sa: Can­va by Pixelshot

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!