Van egy téma, amit sokan és sokszor tabuként kezelnek hazánkban, pedig sokkal több embert érint, mint azt gondolnánk. Ez nem más, mint a depresszió és annak kezeléséből fakadó szuicid hajlam. Idén immáron ötödik éve rendezzük meg a Value Management Network csapatával szorosan együttműködve a Tudd, hogy soha nem vagy egyedül! — ingyenes online eseményt. Marczinka Mátyás a WakeUp Magazin főszerkesztőjének írása.
Az esemény célja, hogy megmutassuk az embereknek, hogy nincsenek egyedül és, hogy mindig választhatnak mást. Büszke vagyok rá, hogy évről-évre szakértő kollégákkal készülhetek fel erre az eseményre, akik maguk is elkötelezettek az emberek segítése mellett. Ez idén sincsen másként, ugyanis három szerzőnkkel állunk ki az ügy mellett 2024. szeptember 10. napján 11:00 órakor a virtuális térben egy online beszélgetés keretében, amelyre mindenkit várunk, aki egyedül érzi magát vagy negatív szuicid gondolatai vannak. Megkértem kollégáimat, hogy pár mondatban foglalják össze, hogy számukra mit jelent ez az esemény és miért tartják fontosnak, hogy kiálljunk a téma mellett.
Sokakat érintő depresszió, ami mindenkinek drága
Számos olyan forrás található az interneten, amelyek különféle százalékos adatokat tesznek közzé azzal kapcsolatban, hogy mekkora a depressziós emberek aránya. A KSH diagramja alapján is súlyosnak és kimagaslónak nevezhető a probléma, annak fényében, hogy állami ellátásban a depressziós gondokat szinte lehetetlen kezelni.
A kezeletlen depresszió sok esetben vezet szuicid hajlamig vagy éppen végzetes következményekhez. Azonban ahhoz, hogy a depressziónkat kezelni tudjuk tiszta pillanatokban kellő mennyiségű önismerettel kell rendelkeznünk, vagy jó mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Egy coaching vagy pszichológiai ülés ára általánosságban 13–15 ezer forint körül indul óránként. Azonban számos alternatív lehetőség kínálkozik arra, hogy szakemberek támogatásával meg tudjunk küzdeni az aktuális kihívásainkkal.
A depresszió sok esetben vezethet öngyilkossághoz. A rendelkezésünkre álló adatok alapján évente 34.000 öngyilkossági kísérletből, 2021-ben 1561 öngyilkosság történt. Továbbá 2019-ben az öngyilkosság volt a nyolcadik halálozási ok Magyarországon.
Fontos a megelőzés: nem vagy egyedül!
Az esemény egyik kiemelt témája, hogy megelőzzük az öngyilkosságokat, valamint prevenció keretein belül megmutassuk, hogy az élet mindenkinek tartogat nehézségeket az életében, de mindig van kiút, egy társ, egy reménnyel teli sugár. Mint ezen az eseményen is.
“A megelőzés kulcsfontosságú. Fontosnak tartom, hogy érzékeny témákról tudjunk, merjünk beszélni, kapcsolódhassunk, segítsünk és kaphassunk segítséget. Emberek vagyunk –minden, ami ezzel jár– közös bennünk. Bízok az egymást biztonságban megtartó és felemelő közösségben.” - Petre Anett
Olykor egyetlen szó is elég!
Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet rá, hogy olykor elegendő egy jó szó is, ha valaki depresszióval küzd. A mai rohanó világban sokszor elmegyünk egymás mellett és nem veszünk tudomást a másik érzéseiről, gondolatairól. Mondván, hogy az nem a mi dolgunk.
“Tudom, hogy gyakran egy szó vagy akár egy mondat is lehet kapaszkodó, amibe az ember a legsötétebb időszakaiban kapaszkodni tud. Gyakran egyszerűbb elfordítani a fejünk, ha valaki nehéz időszakon megy keresztül, de én nem hiszek ebben. Hiszem, hogy a legkisebb gesztusok is rengeteget jelenthetnek és mindenki megérdemli, hogy őszintén meghallgassák! Nem vagy egyedül!” - Gyurovszky Wanda
Mindez nem lehet tabutéma!
Sokan nem mernek beszélni a témáról, mert úri huncutságnak tartják. Pedig közel sem az, rengeteg embert érint. Ez egy olyan téma, amit ha nem is a családi vacsoraasztalnál, de kiemelt helyen kell kezelni a mindennapokban és nem szabad a szőnyeg alá söpörni.
“Sokakat érintő téma és az érintettek gyakran elveszettnek érzik magukat. Elzárkóznak és azt érzik egyedül vannak. Épp ezért azt gondolom, különösen fontos, hogy segítő kezet nyújtsunk. Azáltal, hogy beszélünk a témáról az érintettek és hozzátartozóik is kapaszkodót találhatnak.” — Daróczi Magdi
Tudd, hogy soha nem vagy egyedül!
Amit mi biztosítani tudunk a 2024. szeptember 10-én 11 órakor kezdődő eseményen az talán annyi, hogy megosztjuk saját történetünket és lehetőséget adunk bárki számára, hogy ugyanígy tegyen. Meghallgatjuk egymást, elmondjuk nézőpontjainkat és szakértő kollégáink tanácsokkal segítenek.
“Kiemelten fontosnak tartom a megelőzés témakörét. Egy olyan országban élünk, ahol akarva akaratlanul is találkozunk az elnyomás és a depresszió témakörével. Ötödik éve állok ki az ügy mellett, és igyekszem összetartásra ösztönözni az embereket, hogy tudják sosincsenek egyedül” — Marczinka Mátyás
Ha ön is úgy érzed, segítségre lenne szükséged, akkor ne habozz cselekedni! Hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116–123-as vagy a 06 (80) 820–111-es telefonszámot! Ha úgy érzed, hogy további segítségre van szükséged, akkor látogass el erre az oldalra!
Forrás: itt, itt, itt, kiemelt kép forrása: Marczinka Mátyás by WakeUp Magazin