nem vagy egyedül

Nem vagy egye­dül! — meg­döb­ben­tő tények és beszél­ge­tés a depresszi­ó­ról

A WakeUp Magazin idén 5. alkalommal rendezi meg a Tudd, hogy soha nem vagy egyedül! - ingyenes online eseményét, amelyre bárkit szívesen várunk, aki egyedül érzi magát.
Hirdetés

Van egy téma, amit sokan és sok­szor tabu­ként kezel­nek hazánk­ban, pedig sok­kal több embert érint, mint azt gon­dol­nánk. Ez nem más, mint a depresszió és annak keze­lé­sé­ből faka­dó szu­i­cid haj­lam. Idén immá­ron ötö­dik éve ren­dez­zük meg a Value Manag­ement Net­work csa­pa­tá­val szo­ro­san együtt­mű­köd­ve a Tudd, hogy soha nem vagy egye­dül! — ingye­nes online ese­ményt. Mar­czin­ka Mátyás a Wake­Up Maga­zin főszer­kesz­tő­jé­nek írá­sa.

Az ese­mény cél­ja, hogy meg­mu­tas­suk az embe­rek­nek, hogy nin­cse­nek egye­dül és, hogy min­dig választ­hat­nak mást. Büsz­ke vagyok rá, hogy évről-évre szak­ér­tő kol­lé­gák­kal készül­he­tek fel erre az ese­mény­re, akik maguk is elkö­te­le­zet­tek az embe­rek segí­té­se mel­lett. Ez idén sin­csen más­ként, ugyan­is három szer­zőnk­kel állunk ki az ügy mel­lett 2024. szep­tem­ber 10. nap­ján 11:00 óra­kor a vir­tu­á­lis tér­ben egy online beszél­ge­tés kere­té­ben, amely­re min­den­kit várunk, aki egye­dül érzi magát vagy nega­tív szu­i­cid gon­do­la­tai van­nak. Meg­kér­tem kol­lé­gá­i­mat, hogy pár mon­dat­ban fog­lal­ják össze, hogy szá­muk­ra mit jelent ez az ese­mény és miért tart­ják fon­tos­nak, hogy kiáll­junk a téma mel­lett.

Soka­kat érin­tő depresszió, ami min­den­ki­nek drá­ga

Szá­mos olyan for­rás talál­ha­tó az inter­ne­ten, ame­lyek külön­fé­le szá­za­lé­kos ada­to­kat tesz­nek köz­zé azzal kap­cso­lat­ban, hogy mek­ko­ra a depresszi­ós embe­rek ará­nya. A KSH diag­ram­ja alap­ján is súlyos­nak és kima­gas­ló­nak nevez­he­tő a prob­lé­ma, annak fényé­ben, hogy álla­mi ellá­tás­ban a depresszi­ós gon­do­kat szin­te lehe­tet­len kezel­ni.

A depresszi­ós tüne­tek pre­va­len­ci­á­ja nemek és kor­cso­por­tok sze­rint | Az ada­tok és a diag­ram for­rá­sa: KSH.hu

A keze­let­len depresszió sok eset­ben vezet szu­i­cid haj­la­mig vagy éppen vég­ze­tes követ­kez­mé­nyek­hez. Azon­ban ahhoz, hogy a depresszi­ón­kat kezel­ni tud­juk tisz­ta pil­la­na­tok­ban kel­lő mennyi­sé­gű önis­me­ret­tel kell ren­del­kez­nünk, vagy jó mélyen a zse­bünk­be kell nyúl­ni. Egy coa­ch­ing vagy pszi­cho­ló­gi­ai ülés ára álta­lá­nos­ság­ban 13–15 ezer forint körül indul órán­ként. Azon­ban szá­mos alter­na­tív lehe­tő­ség kínál­ko­zik arra, hogy szak­em­be­rek támo­ga­tá­sá­val meg tud­junk küz­de­ni az aktu­á­lis kihí­vá­sa­ink­kal.

Hir­de­tés

A depresszió sok eset­ben vezet­het öngyil­kos­ság­hoz. A ren­del­ke­zé­sünk­re álló ada­tok alap­ján éven­te 34.000 öngyil­kos­sá­gi kísér­let­ből, 2021-ben 1561 öngyil­kos­ság tör­tént. Továb­bá 2019-ben az öngyil­kos­ság volt a nyol­ca­dik halá­lo­zá­si ok Magyar­or­szá­gon.

Fon­tos a meg­elő­zés: nem vagy egye­dül!

Az ese­mény egyik kiemelt témá­ja, hogy meg­előz­zük az öngyil­kos­sá­go­kat, vala­mint pre­ven­ció kere­te­in belül meg­mu­tas­suk, hogy az élet min­den­ki­nek tar­to­gat nehéz­sé­ge­ket az éle­té­ben, de min­dig van kiút, egy társ, egy reménnyel teli sugár. Mint ezen az ese­mé­nyen is.

Oly­kor egyet­len szó is elég!

Fon­tos­nak tart­juk fel­hív­ni a figyel­met rá, hogy oly­kor ele­gen­dő egy jó szó is, ha vala­ki depresszi­ó­val küzd. A mai roha­nó világ­ban sok­szor elme­gyünk egy­más mel­lett és nem veszünk tudo­mást a másik érzé­se­i­ről, gon­do­la­ta­i­ról. Mond­ván, hogy az nem a mi dol­gunk.

Mind­ez nem lehet tabu­té­ma!

Sokan nem mer­nek beszél­ni a témá­ról, mert úri hun­cut­ság­nak tart­ják. Pedig közel sem az, ren­ge­teg embert érint. Ez egy olyan téma, amit ha nem is a csa­lá­di vacso­ra­asz­tal­nál, de kiemelt helyen kell kezel­ni a min­den­na­pok­ban és nem sza­bad a sző­nyeg alá söpör­ni.

Hir­de­tés

Tudd, hogy soha nem vagy egye­dül!

Amit mi biz­to­sí­ta­ni tudunk a 2024. szep­tem­ber 10-én 11 óra­kor kez­dő­dő ese­mé­nyen az talán annyi, hogy meg­oszt­juk saját tör­té­ne­tün­ket és lehe­tő­sé­get adunk bár­ki szá­má­ra, hogy ugyan­így tegyen. Meg­hall­gat­juk egy­mást, elmond­juk néző­pont­ja­in­kat és szak­ér­tő kol­lé­gá­ink taná­csok­kal segí­te­nek.

Ha ön is úgy érzed, segít­ség­re len­ne szük­sé­ged, akkor ne habozz cse­le­ked­ni! Hívd a krí­zis­hely­zet­ben lévők­nek rend­sze­re­sí­tett, ingye­ne­sen hív­ha­tó 116–123-as vagy a 06 (80) 820–111-es tele­fon­szá­mot! Ha úgy érzed, hogy továb­bi segít­ség­re van szük­sé­ged, akkor láto­gass el erre az oldal­ra!

For­rás: itt, itt, itt, kiemelt kép for­rá­sa: Mar­czin­ka Mátyás by Wake­Up Maga­zin

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!