Alig két hónapja, hogy elkezdődött a 2024/2025-ös tanév, az írásbeli érettségi vizsgákon már túl is jutottak azok a tanulók, akik az ősz folyamán szerettek volna számot adni tudásukról, a november pedig a szóbeli érettségi vizsgák időszaka emelt és középszinten is. Nemsokára pedig eljön a pályaválasztás és a központi írásbeli vizsga ideje is. Kálmánné Péli Ibolya pedagógus összegyűjtötte a felvételivel kapcsolatos legfontosabb dátumokat, információkat.
Vannak, akik a következő tanévtől szeretnének bekapcsolódni a középfokú oktatásba, akár a négy‑, hat- vagy nyolcévfolyamos képzésbe. Ezért jó tudni, hogy október 20‑a után már elérhetőek lettek a középiskolák felvételi tájékoztatói.
Rangsor vagy felvételi?
A tájékoztatók (az intézmények honlapján is megtalálhatók)) tartalmazzák az intézmények tanulmányi területeit, és a felvételi eljárás módjáról is információkat nyújtanak. Egyes középiskolákba való jelentkezésnél elegendő a tanulmányi eredmény, míg másoknál a központi írásbeli vizsga kiegészül majd az intézmény által előírt szóbeli vizsgával. Iskolánként eltérő, hogy a különböző szakok tanulásához mely tantárgyat vagy tantárgyakat jelölik meg szóbeli számonkérés céljából.
Nehéz döntésben hogyan legyünk támogatók?
Ha a gyermekünk még bizonytalan abban, hogy milyen irányultságban folytassa tanulmányait (valljuk be, nem egyszerű a döntés, még később, felnőttkorban sem), tulajdonképpen nincs vesztenivaló, hogy részt vegyen‑e a központi írásbeli vizsgán.
Ha a legrosszabb esetben kevésbé sikeres teljesítményt is produkál a gyerekünk, még mindig van lehetőség átgondolni a továbbtanulását, és esetleg más területre nyújtani be a felvételi jelentkezését. Valószínűleg az első komolyabb iskolai próbatétel előtt áll csemeténk, ezért igyekezzünk nyugtatni, bátorítani, mintsem elbizonytalanítani.
Fontos a sikeres pályaválasztás, de nem minden áron. Ne feledjük, hogy egy „gyengébb”, de gyermekbarát középiskolában is érhet el jó, sőt kimagasló eredményt a gyerekünk, és válhat kiegyensúlyozott fiatallá, sikeres felnőtté.
Tájékoztató, nyílt nap, központi írásbeli vizsga
Bizonyára már a gyermek általános iskolája szervezett a szülők számára továbbtanulással kapcsolatos tájékoztatót, és talán már a leendő középiskola is kitűzött nyílt napokat, ahol lehetőség van a tanulónak és a szülőnek is betekintést nyerni az ott folyó munkába, tájékozódni az iskolai programokról, étkezési, kollégiumi lehetőségekről.
2025. november 15-ig az Oktatási Hivatal közzéteszi azoknak az intézményeknek a jegyzékét, ahol megírható a központi írásbeli vizsga. Nem szükséges abban a középiskolában felvételizni, ahol majd folytatni szeretné tanulmányait, lehetőség van a lakóhelyhez legközelebbi vizsgát szervező iskolában is megírni az írásbelit.
Figyeljünk a határidőkre!
Központi írásbeli vizsgára 2024. december 2‑ig lehet jelentkezni. Fontos leszögezni, hogy a központi vizsgára jelentkezés még nem a középfokú iskolába történő jelentkezéssel egyenrangú.
A vizsgákat 2025. január 18-án (szombat) 10 órától tartják majd. A pótló központi felvételi vizsga időpontja 2025. január 28. 14 óra. Ide várják majd azokat a diákokat, akik valamilyen alapos indok miatt nem tudtak részt venni az előző vizsganapon. 2025. február 7‑ig kell várni a központi írásbeli vizsga eredményeire. Ha úgy érezzük, kevés lesz a pontszám a felvételhez, még mindig van lehetőség a továbbtanulási szándékon változtatni, vagy más szakot megjelölni, mivel a középiskolai jelentkezési határidő 2025. február 20‑a lesz. Az általános iskolák eddig az időpontig küldik el a nyolcadikosok űrlapjait, viszont a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumokba a felvételi eljárást a tanulók szülei is intézhetik. A szóbelik, amelyik középiskola előírja, 2025. március 3. és március 20. között esedékesek.
Ha a tanuló vagy a szülő szeretné, van lehetőség a tanulói adatlapok módosítására, mégpedig 2025. március 25. és 27. között.
Információk a felvételi eredményeiről
A sikeres felvételről legkésőbb 2025. május 5‑ig megérkezik a döntés. Olyan esetben, ha elutasítást tartalmazó határozatot kapunk, akkor tájékozódhatunk, hogy a választott iskola hirdet‑e rendkívüli felvételi eljárást, így még időben, viszont már egyénileg tudjuk elintézni a pályaválasztást. Az egyes intézmények a rendkívüli felvételi hirdetésüket 2025. május 12. és augusztus 31. között tehetik közzé.
Amire még fontos ügyelni — fontos változások
Ha már a naptárunkba bevéstük az összes felvételivel kapcsolatos dátumot, akkor arról se feledkezzünk meg, hogy hamarosan, 2025. január 15-től változik az Ügyfélkapu rendszere. A DÁP, a Digitális Állampolgárság Program fogja felváltani, ami egy applikáció formájában fogja remélhetőleg egyszerűsíteni az elektronikus ügyintézést. Érdemes már most utánajárni, hogy mi a teendőnk vele, hogy ne a véghajrában idegesítsük magunkat még ezzel is.
Központi írásbeli vizsga tantárgyai, tippek az eredményes felkészüléshez
Tehát még most nem késő dönteni, sőt, egy kicsit alaposabban felkészülni sem a felvételire.
A központi írásbeli vizsga tantárgyai a magyar nyelv és matematika. A felvételizőknek ezekből kell számot adni tudásukból. Mielőtt a gyereken és a szülőn is úrrá lenne a kétségbeesés, hogy mennyi mindennel nincs tisztában a leendő felvételiző, érdemes az Oktatási Hivatal honlapján bele-belenézegetni egy-egy korábbi központi írásbeli dolgozatba. Szükség szerint letölthetők, ki is nyomtathatók ezek az előző évekbeli feladatlapok, sőt, ugyanitt a részletes értékelési- javítási útmutató is megtalálható. Bár minden évben más-más feladatokat tartalmaznak a vizsgaanyagok, de a feladattípusok azért hozzávetőleg megegyeznek. Lényeges, hogy lehetőség szerint a tanuló higgadtan kezdjen hozzá a feladatok átolvasásához, értelmezéséhez, így már legalább kizárhatók, vagy legalább csökkenthetők a figyelmetlenségből, kapkodásból eredő hibák.
A felkészülési időszakban tudatosítsuk gyermekünkkel, amennyiben leblokkol egy feladatnál, haladjon tovább a többi feladattal. Amikor ideje lesz, majd visszatér ahhoz, aminél megakadt. Néhány pontlevonás miatt nem érdemes kockáztatni az egész vizsga eredményét.
Amire még nagyon oda kell figyelni mindkét tantárgyi vizsgánál: a helyes időbeosztás. Éppen ezért javasolt gyakorlással egy kis rutint szerezni, hogy amikor eljön a vizsga napja, akkor a gyerek már számítson arra, hogy körülbelül hány feladat vár rá, mennyi időt szánhat egy-egy feladatra.
Nem elsősorban a tanulók aktuális tanévi tantárgyi tudására alapoznak ezek a vizsgák, hanem a korábbi években elsajátított nyelvi, kommunikációs és helyesírási ismereteket kell felhasználniuk a feladatok megoldásaiban, sőt szövegértési és szövegalkotási képességeik kibontakoztatására is szükség van a feladatok megoldása során. A feladatokban szépirodalmi, ismeretterjesztő, de akár köznyelvi szöveg is előfordulhat.
Ráadásul a feladatlapokat összeállítók előszeretettel alkalmaznak szólásokat és közmondásokat is, javaslom ezt a területet egy kicsit átnézésre, mivel a mai tizenévesek a mindennapi beszédük során már alig-alig használják ezeket a nyelvünket gazdagító mondatokat.
Minden magyar felvételiben várható egy szövegalkotás, lánykori nevén fogalmazás, amelyet adott témában, meghatározott terjedelemben, műfajban kell elkészíteni a vizsgázónak. Ezekben a szövegekben a tanulók nyelvhelyességi, szerkesztési, stílusbeli és helyesírási követelményeknek is meg kell felelniük. Bátorítsuk gyermekünket, hogy álljon ehhez a feladathoz kreatívan, használja nyugodtan a fantáziáját!
Matematikában sem kimondottan csak a tantárgyi tudásra van szüksége a helyes feladatmegoldáshoz. Fontos a pontos szövegértelmezés, a feladatok utasításának precíz elolvasása, megértése. A problémamegoldó készség, a logika, a kreativitás, a szabálykövetés, a figyelem összpontosítása és tartóssága mind-mind szükséges ahhoz, hogy sikeres legyen a vizsgafeladat.
Az esélyteremtés jegyében — SNI kedvezmények
Talán nem mindenki gondolja, de a sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő gyermekek is részt vehetnek a központi felvételi vizsgán. A középfokú iskolák felvételi tájékoztatói tartalmazzák a SNI‑s tanulókra vonatkozó felvételi követelményeket, és a részükre alkalmazott speciális elbírálási szabályokat. Ez intézményenként eltérő lehet, erre külön figyeljünk.
A SNI‑s tanulókat a központi írásbeli vizsgán a következő kedvezmények illethetik meg: időtöbbletre való jogosultság, szakértői véleményben szereplő iskolai segédeszköz használata, a vizsga meghatározott részeinek értékelés alóli felmentése.
Még az írásbeli vizsgára való jelentkezés előtt tisztázzuk a választott középiskolával, hogy a gyermekünk a szakértői vélemény és a helyi eljárások tükrében mely vizsgarészekből kaphat felmentést, vagy a másik tantárgy értékelésének esetleges duplázását. Fontos, hogy amennyiben a gyermek SNI ‑státuszú, a központi felvételire a választott középiskolában kerüljön sor, ne egy szabadon választott szervező intézményben.
Csak semmi pánik!
Szerencsére még a felvételi jelentkezésig van egy kis idő, így érdemes tájékozódni, utánajárni, hogy a gyermekünknek, de mi magunknak se legyen egy kis természetes vizsgadrukknál feszültebb ez a fontos időszak. Sikeres felkészülést és vizsgázást kívánok!
Forrás: itt, itt és itt Kiemelt kép forrása: Canva-Pexels by Andrea-Piacquadio