fiatalkorú depresszió,

Fia­tal­ko­ri depresszió meg­elő­zé­se, hogy a leg­rosszabb soha ne tör­tén­jen meg

A fiatalkori depresszió kimagasló probléma, ugyanis a kezeletlen helyzet sokszor végzetes tettekhez vezethet. Vedd észre a jeleket ,és cselekedj minél hamarabb!
Hirdetés

Bár­ki kerül­het olyan hely­zet­be, ami­kor kilá­tás­ta­lan­nak érzi az éle­tét. Akár még az öngyil­kos­ság  gon­do­la­ta is fog­lal­koz­tat­ja. Ezt az álla­po­tot sok min­den elő­idéz­he­ti, és az egyé­ni tűrő­ké­pes­ség is elté­rő, hogy ki mennyit bír elvi­sel­ni még. Szo­mo­rú, de gyer­me­kek­nek, fia­ta­lok­nak is lehet­nek rossz gon­do­la­tai. A mun­kám során a min­den­na­pok­ban is talál­ko­zom a fia­tal­ko­ri depresszió jele­i­vel. Kál­mán­né Péli Ibo­lya gyógy­pe­da­gó­gus írá­sa.

Az öngyil­kos­sá­gok meg­elő­zé­sé­re 2003 óta már világ­nap for­má­já­ban is fel­hív­ják a figyel­met, min­den év szep­tem­ber 10-én. Ez a világ­nap talán arra figyel­mez­tet ben­nün­ket leg­in­kább, hogy min­den élet fon­tos, és épp ezért egyet­len ember­élet se érjen véget önke­zű­leg, értel­met­le­nül.

Kevés figyel­met kap még min­dig a téma, és ezért tar­tom fon­tos­nak a Wake­Up Maga­zin kiál­lá­sát, és a Tudd, hogy soha nem vagy egye­dül! — pre­ven­ció jel­le­gú, edu­ka­tív kez­de­mé­nye­zé­sét, ahol online beszél­ge­tés for­má­já­ban cso­por­to­san kap­hat­nak segít­sé­get a részt­ve­vők.

Oda kell figyel­nünk egy­más­ra, és tud­nunk kell arról, hogy van kiút, lehet kér­ni segít­sé­get. Még az utol­só előt­ti pil­la­nat­ban is. Sen­kit ne hagy­junk egye­dül a baj­ban. A sta­tisz­ti­kák sze­rint sze­ren­csé­re hazánk­ban a befe­je­zett öngyil­kos­sá­gok szá­ma csök­kent az utób­bi évti­ze­dek­ben. Ugyan a fia­ta­lok nem a leg­ve­szé­lyez­te­tet­tebb kor­osz­tály, de ebben a viszony­lat­ban a kevés is sok.

Hir­de­tés

Min­den elve­szett éle­tért kár

A leg­töb­ben nem akar­nak meg­hal­ni, csak kilá­tás­ta­lan hely­ze­tük­ből nem lát­nak más kiutat. Gyak­ran pszi­chés beteg­ség, keze­let­len depresszió, szen­ve­dély­be­teg­ség az oka , sok­szor krí­zis­hely­zet idé­zi elő. Ez lehet egy magán­éle­ti vagy isko­lai kudarc, egy lel­ki teher, ami­vel nem tud meg­bir­kóz­ni az ille­tő. Emi­att kiemel­ten fon­tos, hogy figyel­jünk egy­más­ra, és ész­re­ve­gyük, ha a körü­löt­tünk lévő fia­tal­ko­rú­ak baj­ban van­nak.

El kell mon­da­nunk, hogy min­dig lehet segít­sé­get kér­ni, és meg lehet talál­ni azt a biz­ton­sá­gos köze­get, ahol segít­sé­get kap­ni is lehet. Biz­to­sí­ta­nunk kell a baj­ba­ju­tot­ta­kat, hogy soha nin­cse­nek egye­dül!

Sen­kit ne hagy­junk egye­dül a baj­ban. Fon­tos már a gyer­me­kek­ben is tuda­to­sí­ta­ni, hogy a lel­ki egész­ség ugyan­olyan lénye­ges, mint a tes­ti. Szük­sé­ges a rend­sze­res figye­lem­fel­hí­vás, a köz­ért­he­tő infor­má­ció a pszi­chés beteg­sé­gek­ről.

Ha kör­nye­ze­tünk­ben vala­ki krí­zis­hely­zet­be kerül, ne mi pró­bál­juk meg­ol­da­ni a hely­ze­tet, hanem tud­junk róla, hogy milyen lehe­tő­sé­gek van­nak a lel­ki segít­ség­nyúj­tás terén.

A tele­fo­nos lel­ki­se­gély szol­gá­la­tok az ano­ni­mi­tás meg­tar­tá­sa mel­lett nyúj­ta­nak segít­sé­get a krí­zis­hely­zet­ben levő­nek. Elő­for­dul­hat, hogy vala­ki szá­má­ra egy utol­só szal­ma­szál, egy vég­ső itt tar­tó remény­su­gár lehet. Nem kell szé­gyen­kez­ni akkor sem, ha mi magunk úgy érez­zük, vala­mi nincs rend­ben velünk. Mer­jünk segít­sé­get kér­ni.

Hogyan vehet­jük ész­re a fia­tal­ko­ri depresszió jele­it?

A tizen­éves gyer­mek érze­lem­vál­to­zá­sai még nem kife­je­zet­ten aggasz­tó­ak, de ha tar­tó­san, hete­kig fenn­áll­nak, elkép­zel­he­tő, hogy segít­ség­re van szük­sé­ge a kamasz­nak. Ha a fia­tal visel­ke­dé­se jelen­tő­sen meg­vál­to­zik, meg­szo­kott tevé­keny­sé­ge­it hir­te­len abba­hagy­ja, bezár­kó­zik, lel­ki prob­lé­má­ra gya­na­kod­ha­tunk.

Hir­de­tés

Hosszú, depresszi­ós idő­sza­kot köve­tő várat­la­nul meg­vál­to­zó, meg­bé­kélt álla­pot is figyel­mez­te­tő jel lehet a szü­lő, hoz­zá­tar­to­zó szá­má­ra.

Nap­ja­ink­ban könnyen kimond­juk akár mások­ra, akár magunk­ra a depresszi­ós jel­zőt. Az ese­tek nagy több­sé­gé­ben a méla­bús kedély­ál­la­pot sze­ren­csé­re nem tar­tós. A szak­em­ber ugyan­ak­kor már ész­re­ve­szi, hogy a depresszi­ó­ra haj­la­mos egyén, aki lehet gyer­mek- illet­ve fia­tal­ko­rú is, fej-és has­fá­jás­sal küzd, állan­dó­an kime­rült, kial­vat­lan. Beszé­des jel, ha hir­te­len elha­nya­gol­ja magát, hol­ott előt­te adott a kiné­ze­té­re.

Érde­mes oda­fi­gyel­ni a tiné­dzser várat­la­nul meg­vál­to­zó alvá­si és étke­zé­si szo­ká­sa­i­ra. Min­den elté­rő visel­ke­dés is utal­hat kisebb-nagyobb lel­ki prob­lé­má­ra, ame­lyek elsőd­le­ges cél­ja a figye­lem­fel­hí­vás. A tanu­lás elha­nya­go­lá­sa, a fel­nőt­tek­kel szem­be­ni koráb­ban nem jel­lem­ző tisz­te­let­len­ség is lehet árul­ko­dó jel. Nagyon gyak­ran érték­te­len­nek érzik magu­kat, ezt kör­nye­ze­tük­ben han­goz­tat­ják is.

A krí­zis­ben lévő gyer­mek lehet agresszí­vabb, izgá­gább, türel­met­le­nebb, mint koráb­ban. Gyak­ran kap düh­ro­ha­mot, nehe­zeb­ben keze­li indu­la­ta­it.

Ame­lyik fia­talt erő­sen fog­lal­koz­tat a halál gon­do­la­ta, sok­szor ír, raj­zol ilyen jel­le­gű témá­ról. A zenei ízlés is meg szo­kott vál­toz­ni. Elő­for­dul­hat, hogy sze­mé­lyes dol­ga­i­kat szét­osz­to­gat­ja, búcsúz­ko­dik. Mind­eze­ken kívül szá­mos más jele is lehet a fia­tal­ko­ri depresszió kiala­ku­lá­sá­nak. Így bár­mi­lyen vál­to­zás ese­tén java­solt lehet a szü­lő­nek egy szak­em­ber segít­sé­gét kér­ni, majd ha a szak­em­ber az elmon­dot­tak alap­ján indo­kolt­nak lát­ja, akkor a gyer­mek bevo­ná­sá­val terá­pi­ás, segí­tő folya­ma­tot kez­de­mé­nyez­ni, hogy elke­rül­jük a nagyobb bajt, és idő­ben orvo­sol­ni lehes­sen a prob­lé­mát.

Szak­em­be­rek a lel­ki egész­sé­gért

Ha ele­get beszél­ge­tünk tiné­dzser gyer­me­künk­kel, akkor meg­hall­juk a lel­ki segély­ki­ál­tá­sát, és csök­ken­het a fia­tal­ko­ri depresszió kiala­ku­lá­sá­nak koc­ká­za­ta. Amennyi­ben két­sé­gek gyö­tör­nek a gyer­mek lel­ki egész­sé­ge felől, mer­jünk kér­dez­ni, ha szük­sé­ges, szak­em­ber­hez for­dul­ni.

Ha neked vagy csa­lád­ta­god­nak segít­ség­re len­ne szük­sé­ge, akkor ne habozz cse­le­ked­ni! Hívd a krí­zis­hely­zet­ben lévők­nek rend­sze­re­sí­tett, ingye­ne­sen hív­ha­tó 116–123-as vagy a 06 (80) 820–111-es tele­fon­szá­mot! Ha úgy érzed, hogy továb­bi segít­ség­re van szük­sé­ged, akkor láto­gass el erre az oldal­ra!

Kál­mán­né Péli Ibo­lya

For­rás: itt, itt, itt, itt, kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges by Motor­ti­on

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!