Noha Valentin-nap gyökerei egészen az ókori Rómába vezetnek a termékenység és gyermekáldás Luperkália ünnepéig, a filmeket nem ilyen szemléletben gyűjtöttem egy csokorba. Vígjáték ide vagy oda, a szerelem minden alakban megjelenik majd. Igazi örökzöld gyöngyszemek kerülnek terítékre a világ tájairól. Úgyis mondhatnánk filmgasztro ínyencségek Valentin-nap alkalmából. Petre Anett coach, kineziológus filmajánlója.
Amikor válogattam a filmek között sok mindenen járt az eszem. Nem, nem a termékenységi ünnepen, amely során a két kiválasztott, ifjú legény és leányka pogány rítusokat követve csaknem meztelenül rohant végig Róma városán korbáccsal a kezében. Aki csak tehette és tisztulásra, gyermekáldásra vágyott mondjuk úgy, hogy véletlenül megbotlott hátha kap egy korbácsütésnyi malasztot.
6 film, amelyeket vétek lenne kihagyni
A Valentin-nap, a szerelem ünneplését tekintve megosztó hazánkban. Van, aki a cukormázban megpörgetett szívalakú lufiktól már gyomorrángást kap, másvalaki csillogó szemmel tervezi, hogy kedvesét milyen romantikus programmal lepje meg. Ezért olyan filmekre esett a választásom, amelyek Valentin-nap előtt, alatt és után is nézhetők. A vígjáték mindenre jó.
#1. Narancsos kacsasült – L’anatra all’arancia
Ízig-vérig olasz vígjáték 1975-ben debütált Monica Vitti és Ugo Tognazzi főszereplésével. Aki szereti a mediterrán, temperamentumos hangulatot, végletekben és mélységeiben is megtartva az életigenlést, szókimondó, ki- és megdumáló karakterekkel, akkor a „Narancsos kacsasültet” egész biztos imádni fogja. Túl nagy csavarokra nem érdemes számítani, de Monica Vitti és Ugo Tognazzi kiválóan hozzák szerepeiket és kifejezetten jól állnak egymásnak a vásznon. A legnagyobb szerelem égboltján is megjelenik néhanap egy viharfelhő. Olykor az a bizonyos viharfelhő egy harmadik képében érkezik.

A történet szerint Lisa (Monica Vitti) és Livio (Ugo Tognazzi) házassága tíz év után válságba jutott. Az asszony már talált is magának egy új partnert Jean-Claude személyében, akihez Franciaországba kíván költözni. A féltékeny férj vendégségbe hívja a csábítót, maga mellé némi erősítésként pedig titkárnőjét. Válni vagy nem válni olasz módra!
#2. Mezítláb a parkban – Barefoot in the Park
Az amerikai romantikus vígjátékot 1967-ben mutatták be és kasszasiker lett. A forgatókönyvet Neil Simon írta, azonos című színdarabjából adaptálva. Jane Fonda, Robert Redford, Charles Bover, Mildred Natwick, Herbert Edelman és Mabel Albertson játéka teszi felejthetetlenné a történetet.

Ez esetben két fiatal zsenge kapcsolatába nyerünk betekintést. Amikor tűz és víz találkozik, amikor a konzervatív, az a bizonyos ülepében seprűvel közlekedő karakter esik szerelembe a zsigereiben is ellentétet hordozó másikba. Akkor bizony nincs pardon. A szerelem magával sodor és hipp-hopp a kapcsolat szárba szökken, komolyabb irányt vesz és könnyen egy New York-i, ötödik emeleti lakásban találják magukat, mint ifjú férj és feleség. Ez esett meg Paullal a konzervatív jogásszal és választottjával Corie-val. Szerelmes civódások, az összecsiszolódás minden kínjával, kibékülésével és humoros fordulatával. Valentin-nap ide vagy oda az összeköltözés tud nagyon rázós is lenni!
#3. Őrült nők ketrece – (La cage aux folles/Il vizietto)
Láttam többféle szereposztásban színdarabként és a film amerikai feldolgozását is. Mégis ez a francia-olasz verzió a szívem csücske, amely 1978-ban került a közönség elé. Egyszerre szórakoztató, bájos, megható és elgondolkodtató. A filmet átható könnyedség és humor észrevétlenül terel bennünket az életben fontos értékek felé, úgymint az elfogadás, szeretet, összetartás, önfelvállalás. A nagy kacagásban fel sem tűnik, hogy végül hol kötöttünk ki.
A történet helyszíne ezúttal a francia Riviéra egyik legnépszerűbb városa, Saint-Tropez. Itt él Armand és Albert párként, akik az Őrült nők ketrece nevű éjszakai lokált üzemeltetik és melynek fellépője maga Albert is, Zaza Napoli néven. Armand fia nősülni készül. Kiszemeltje, a konzervatív, vaskalapos Keeley szenátor egy szem lánya. A jövendőbeli após és anyós háztűznézőbe érkezik, szemrevételezni a vőlegényjelölt családi hátterét, megismerni a hasonló elveket valló takaros örömanyát és örömapát. A tökéletesnek tűnnek hallomásból: puritán életmód, hagyományos értékrend, patyolatfehér erkölcs, takra pontosan betartott napirend, napi többszöri miatyánkkal.

Érzem, hogy kezd gyanús lenni, de a részemről valóban nem véletlen, hogy ennek a filmnek is egyik főszereplője Ugo Tognazzi. akivel felejthetetlen párost alkot Michel Serrault. Francia színészek sorából pedig Michel Galabru fűszerezi meg a fordulatokban nem szűkölködő eseményeket. Ennio Morricone zenéjével együtt egy igazi svédasztal francia-olasz színészkiválóságokkal.
#4. Sok hűhó semmiért – Much Ado About Nothing
Kenneth Branagh ír származású brit színész, filmrendező és forgatókönyvíró adaptálta és rendezte William Shakespeare színdarabját, amely 1993-ban került bemutatásra. Számos Shakespeare darabot vitt színre mesterien. Nagy kedvencem, ahogy a filmben szereplő akkor még hitvese és oldalbordája Emma Thompson is. Hogy mi tetszik ebben a filmben? Minden. Shakespeare közel áll hozzám, és úgy, ahogy Kenneth Branagh szöveghűséggel filmvászonra varázsolta az elmét pallérozó, humoros fricskával, intelligens humorral megalkotott párbeszédeket, felér egy mentális orgazmussal. A Valentin-nap minden aspektusában megjelenik a műben. Romantikus, tiszta, szűzi szerelem, barátságon és rokonszenven alapuló szárba szökkenő egymásra találás, testi vonzódáson alapuló szenvedélyes légyott és persze a szeretet, családi egység, bajtársiasság és a barátok közössége. Mi kellhet más? A színészek elképesztően simultak bele a felvett karaktereikbe, olyan könnyedén és természetességgel, ahogy levegőt veszünk. Nem is szaporítom a szót, íme a szereplőgárda: Emma Thompson, Kenneth Branagh, Denzel Washington, Keanue Reeves, Robert Sean Leonard, Kate Beckinsale, Michael Keaton, Brian Blessed, Andy Hockley

A történet röviden: A helyszín ezúttal Dél-Itália. A harctéren már a légy sem zümmög, a csaták szünetelnek. Ezt kihasználva Denzel Washington által megformált filmbéli karakter, Don Pedro, Aragónia hercege úgy dönt, hogy egy hónapra szabadságolja magát seregével Lenató vidéki kúriájában. A vendégszeretet teret ad Don Pedro fiatal kísérője, Claudio és a szállásadó leánya között kibontakozó szerelemnek és frigynek. A szerelem nyila keresztül-kasul száguld a szereplőkön, mígnem eltalálja Benedeket is, az ifjú Claudio cimboráját, aki felvállaltan nőgyűlölő. Milyen a sors, hát nem hasonlóan vélekedik a férfiakról a makrancos Beatrice, a szállásadó unokahúga? Ők ketten egymás évődő szerelmi céltáblái lesznek és bár a frigy békekötésre intené őket, a herceg fivére, Don Juan gondoskodik arról, hogy a csatatéri küzdelem a békés kúriába költözzön.
#5. Haverok harca – Tag
A megtörtént eseményeken alapuló amerikai filmvígjáték 2018-ban került a közönség elé. Teljesen rezonálni tudok azzal a nézettel, miszerint korunk előrehaladtával nem szükséges besavanyodott felnőtté válni. Örülni, megtréfálni egymást, játszani és lendületben maradni a saját gyermeki énünket aktívan tartva egész egyszerűen életmentő és szórakoztató, izgalmas, ami újabb kalandok felé terel bennünket. Ez a film pont ilyen. Az élet nevű kávé egyszer úgyis lefő, édesíteni viszont szabadon lehet!

Öt barát még iskolásként elhatározza, hogy felnőtt korukban is fogócskázni fognak, annyi különbséggel, hogy ezúttal az iskolaudvar helyett a terep az egész ország területe lesz. Bárhova is sodorja őket az élet, sosem lehetnek biztonságban. Bármikor lecsaphatnak rájuk, minden pillanatban résen kell lenniük, hogy megússzák azt a bizonyos érintést, amitől fogókká válnak.
Számomra ez a film nagyon is Valentin-nap. Belegondolva, hogy főhőseink oldalbordáinak is közel hasonló szemlélettel érdemes felvérteznie magukat, cinkosan, drukkerként és rugalmassággal kell kezelniük a mindennapi életükben magának helyet kikövetelő játékot és mindent, ami azzal jár. Ki tudja, a végén még ők is becsatlakoznak.
A főszerepben Ed Helms, Jake Johnson, Hannibal Buress, Jon Hamm és Jeremy Renner.
#6. Koszorúslányok – Bridesmaids
2011-ben bemutatott amerikai vígjátékban hölgyeké a főszerep. Kristen Wiig, Maya Rudolp, Rose Byrne, Melissa McCarthy, Ellie Kemper és Wendi McLendon-Covey hatalmasat alakítanak. Rivalizálás, újrakezdés, kisebb és nagyobb bakik ismerkedésben és egymásra találásban. Keserédes humor, némi extra nevetésre sarkaló nem várt eseménnyel. Ha épp szingli vagy és úgy néz ki, a legjobb barátnőd az esküvőjére készül, no meg befurakodik egy újabb barátnőjelölt, akkor ez mindenképp a te filmed. „Öribarik mindhalálig” koronád veszélybe került? Kattints a filmre egy kis gondolatébresztőért.

Milwaukee-ban élő Annie szingli. Magánéletében és szakmájában egyaránt vesztésre áll. Harmincas éveiben csaknem totális kudarc minden téren. Életének egyetlen fix pontja, gyermekkori legjobb barátnője Lillian, akinek esküvőjén koszorúslányként debütál. Eddig ez egészen sima ügynek látszik, csakhogy Lillian újabb kebelbarátnővel gyarapodott és kezdetét veszi a jövevény és Annie között a cicaharc, ezzel megannyi vidám percet szerezve nekünk.
Te melyik filmet ajánlanád?
Amennyiben úgy érzed, hogy a megnézendők listáján helye van a kedvencednek, írd meg nekünk és ha van kedved mesélj róla, miért szereted azt a filmet?
Kiemelt kép forrása: Canva – Pexels by Алекке Блажин