Tudom milyen, amikor úgy kelsz fel reggel, hogy még lélegezni is nehéz, és a fitnesz még gondolati szinten sem merül fel benned. Pláne, ha be kell menni az irodába, ahol az inkompetens főnök és kollégák várnak. Nem a legjobb érzés, de ha úgy fogjuk fel, ahogyan ez valójában van, és edzünk mellé egy kicsit, akkor sokkal könnyebb lehet. Edelényi Karola írása.
Szerintem mindenkinek van egy pont az életében, amikor rádöbben arra, hogy ideje életmódot váltani és többet törődni magával. Most a saját ilyen pontomat és tippjeimet hoztam el nektek abból az időszakból, amikor még a mókuskerék része voltam. Ha érdekel, akkor tarts velem!
Az ülőmunka előnyei és hátrányai
Világ életemben irodai munkát végeztem annak minden kihívásával és előnyével együtt. Kezdőként gondoltam, hogy ez aranyélet, reggel bemegyek, ülök egész nap, majd délután hazamegyek. A járvány óta pedig ez annyiban változott meg, hogy otthonról dolgozom.
Amíg bejárós voltam addig csak azt vettem észre, hogy fáj egy picit a hátam, a vállaim és néha a derekam és a fejem is. Ezeket a pici fájdalmakat majd 40 éves koromra egy rakás másik egészségügyi probléma követte, mint pici úszógumi és szívrendetlenség. Elolvastam az összes internetes orvosi blogot, ami után már lassan a temetésem is megszervezhettem volna, mert olyan hülyeségeket írtak.
Az online orvoslás helyett ellátogattam a háziorvosomhoz, hogy talán ő majd biztosabb diagnózist állít fel rólam, mint én saját magamról. Nagy meglepődésemre az orvos rendszeres sportot és diétát javasolt nekem, ahelyett, hogy adott volna egy krémet meg két bogyót, ami minden gondom megszűnteti. Persze jól meg is sértődtem rá, mert mi az, hogy azt mondja valaki egy nőnek, hogy menjen sportolni. Most lekövérezett?! Hát mit képzel ez?! Majd mivel a gondjaim nem múltak el rá egy hónapra felkerestem egy személyi edzőt, akivel megkezdtem a közös munkát.
Nos, igaza volt és tényleg a fitnesz lett a megoldás a gondjaimra
Nem volt kis mutatvány beiktatni a sportot az életembe, de nagy nehezen sikerült. Tudni kell, hogy én tipikusan az az ember vagyok, akit reggel soha semmilyen mozgásra nem lehet rávenni. Semmivel. Sőt, ha valaki megpróbálja, akkor haragom jeléül két napig hozzá sem szólok. Így történt, hogy az edzőmmel örök haragot esküdtünk egymás ellen, mert csak délelőtt volt szabad időpontja, amikor a csini sportos anyukák jártak a többi terembe edzeni.
Soha nem voltam egy igazi “fitneszlédi” alkat és a járványnak köszönhetően híztam is, így előre féltem a gúnyos tekintetektől, ami majd a teremben várni fog. Ehelyett meglepetésemre nem várt semmi ilyen. Az öltözőben hozzám hasonló anyukákkal találkoztam, akiknek ugyanúgy voltak problémáik, súlyfeleslegük és egészségügyi gondjaik, mint nekem.
Fél év kőkemény edzés és csoportos órákra járás után megszűnt a fejfájásom, elmúlt a hátfájdalmam és a közérzetem is sokkal jobb lett. Így a tudományos tények mellett én is alátámaszthatom, hogy az általános fittség és a rendszeres testmozgás a fizikai egészség mellett, a mentális jólétre is jótékony hatással van.
Fitnesz a mindennapokban
Miután rájöttem, hogy A legkisebb mozgás is nagymértékben segít csökkenteni a stresszt és javítja a koncentrációmat apró trükkökkel a mindennapjaim részévé tettem a mozgást. Korábban egy feszült pukkancs voltam, akire ha rosszul néztek az irodában már elkezdtem azon gondolkozni, hogyan daráljam le az illetőt az iratmegsemmisítőn.
Az általános fittséghez nem kell naponta háromszor edzőterembe járni, elegendő heti két-három alkalommal is. Sokkal inkább arra van szükség, hogy a mindennapokban megtaláljuk azokat a mozgásformákat, amelyek illeszkedni tudnak a mindennapjainkhoz. Határozottan nehéz helyzetben voltam, mert kisgyerek, férj, munka és beteg szülők mellett kellett odafigyelnem saját mozgásomra és jóllétemre is. Szóval olyan lopott időkbe kellett belecsempésznem a mozgást a mindennapokba, mint amikor elmentem pisilni vagy éppen kávét csinálni. Ilyenkor menet közben kitöréseket csináltam a folyosón, vagy amíg a kávéfőzőre vártam kar- és fejkörzéseket csináltam.
Ez mind olyan folyamat volt, ami közben eléggé hülyét tudtam csinálni magamból annyira, hogy még a főnökömet sem zavarta és mellette a kollégáim is jól szórakoztak rajtam. Szórakoztak. De utána kapcsolódtak hozzám és irodai jógaórákat is tartottunk utána. A végére annyira belejöttem ezekbe a kis szokásokba, hogy életmód lett belőle. Mostanra már egész listát tudok mondani a könnyedén mindennapokba építhető evidens mozgásról, hogy hogyan lehet ezeket a lopott időket jól kihasználni.
Az én 10 tippes fitnesz napi rutinom
Nulladik lépésként ahhoz, hogy jól működjön a dolog rendszert kell belevinni, mert anélkül könnyedén összeomolhat. Ezután már csak fel kell fedezni a mindennapokban azokat a lehetőségeket, amelyek kicsivel több mozgásra biztosítanak lehetőséget:
1. Gyalog vagy biciklivel menni a munkába
Én igazi “benzintyúk” voltam és mindenhova kocsival érkeztem. A munkahelyem 5–6 kilométerre volt az otthonomtól, így eszembe sem jutott volna gyalogolni. De egy szép nyári napon bicajra pattantam és azóta bár nem dolgozni, de máshova többet tekerek, mint autózok.
2. Lift és mozgólépcső helyett sima lépcső
Kiváló kardió edzésnek felel meg, hogy hazaérve sokszor inkább gyalogolok a negyedikre. Az első pár ilyen alkalommal emlékszem majd megfulladtam és levert a víz már a másodiknál, de mára már könnyedén felszaladok. Javaslom, hogy először csak lefelé indulj meg gyalog a lépcsőn, majd egy idő után lehet felfelé is. Így több ideje lesz hozzászokni a szervezetednek a mozgáshoz.
3. Lépések és kitörések, fej- és karkörzések
Korábban már említettem, hogy kitöréseket csináltam, ha elindultam valahova az irodában vagy otthon. Abszolút nem megerőltető de cserébe segít az izmos ellazításában és a vérkeringés fokozásában. A mai napig, ha érzem, hogyha nem vagyok kreatív vagy elkezd fájni a fejem csinálok pár fejkörzést jobbra és balra is, ami után sokkal jobban érzem magam.
4. Aktív megbeszélések
Erre leginkább a járvány alatt kaptam rá, hogy egy-egy videóhívás közben elmentem sétálni valamerre. Mostanában egyre többször szervezek olyan megbeszéléseket, amely közben személyesen is sétálni megyünk a városban. Persze nem akkor, amikor prezentálni kell valamit, de a telefonom mindig kéznél van, ha jegyzetelnem kellene. Meglepő, de sok ügyfelem vevő az ilyen aktív meetingre.
5. Guggolások és nyújtás
Irodai munkánál vagy bármilyen más ülőmunka esetében hosszas ülés következtében az izmok megfeszülhetnek és merevvé válhatnak. Ilyenkor fel szoktam állni és nyújtok egy kicsit vagy csinálok a szék mögött egy pár guggolást, hogy helyreálljon a testtartásom.
6. Irodai mozgás szervezése
Korábban már azt is említettem, hogy mi az irodában szerveztünk jógaórákat. Ehhez nem kellett oktató sem, ugyanis az internet tele van ilyen videókkal vagy előfizetéses jóga-videókkal, amire össze lehet dobni a pénzt. Ehhez csak egy ember kell, aki kiáll a többiek elé és példát mutat és megszervezi ezt. Hidd el, nem csak te küzdesz a közösségben ezekkel a gondokkal.
7. Emlékeztesd magad a mozgásra
A tested biztosan jelezni fog, hogy ideje felállni, enni-inni vagy éppen elmenni pisilni. Ezeket a jelzéseket sokszor figyelmen kívül hagyom én is, de telefonomon beállítottam másfél óránként emlékeztetőt, ami minden alkalommal szól, hogy tartsak én-időt.
8. Találj egy edző-pajtit
Egyedül sokszor minden nehezebb. Pláne, ha edzésről van szó. Dobd fel kollégáidnak, hogy van‑e kedve valakinek veled eljárni az R320 Fit&Art óráira. Így motiváltak lehettek mind a ketten és még versenyezhettek is, hogy ki éri el előbb a célját.
9. Zene mindenek előtt
Nekem állandóan szól valahol a zene, ha mást nem a fejemben. Minden alkalomhoz megvan a megfelelő lejátszási listám. Munkához motiváló zenék, pihenéshez meditációs hanganyagok, az edzéshez pedig jó pörgető mixek, amik arra motiválnak, hogy miután felértem a lépcsőn fussak le és induljak neki mégegyszer.
10. Jutalmazd meg magad
Talán a legfontosabb mind közül, hogy minden alkalommal, amikor célt értél el jutalmazd meg magad! Nem egy tábla csokira gondolok, hanem cukormentes édességre vagy bárminek az egészséges verziójára, amit szeretsz. Ez segít megtartani a motivációt!
Van még kifogás? Összegezzünk.
A fitnesz nem idő kérdése, hanem sokkal inkább logisztika és leleményesség szerelemgyereke. Még a rövid mozgás is jobb, mint a semmilyen mozgás. Azt javaslom, hogy kezdd el kis lépésekkel, és fokozatosan növeld a mozgás mennyiségét és intenzitását az idő múlásával.
Összességében a mozgásnak számos előnye van, és nem kell lemondani mellette semmiről, mert előbb vagy utóbb, és inkább előbb rá kell jönni, hogy a mozgás létszükséglet az egészségünk érdekében is. Nekem a fenti tippek segítségével könnyen beépíthető volt a mozgás a napi rutinomba, ezáltal nagy mértékben javult a munkahelyi teljesítményem és sokkal kiegyensúlyozottabb lettem. Remélem segíthettem nektek! Legyen szép napotok!
Forrás: R320 Fit & Art | Kiemelt kép forrása: Getty Images by Andrey Popov