Fogyatékosság nem betegség. Élethelyzet.

A fogya­té­kos­ság egy élet­hely­zet, nem beteg­ség. Ins­pi­rá­ló és meg­döb­ben­tő is lehet.

Másként néznek ki, beszélnek vagy éppen nem beszélnek, másként gondolkodnak. A fogyatékosság élethelyzet, nem betegség.
Hirdetés

Tör­tént már olyan veled, hogy vala­ki nem szólt hoz­zád, leve­gő­nek nézett? Vagy éppen ész­re­vet­ted, hogy össze­súg­nak a hátad mögött? Gye­rek­ko­ri emlé­ke­id között sze­re­pel, hogy kine­vet­tek, csú­fol­tak, kikö­zö­sí­tet­tek? A vilá­gon sok ember érez hason­ló­an nap mint nap. Mert egy kicsit mások. Vagy csak más sze­mé­ben azok. Kál­mán­né Péli Ibo­lya gyógy­pe­da­gó­gus figye­lem­fel­hí­vá­sa.

Az ENSZ 1992-ben nyil­vá­ní­tot­ta a fogya­té­kos embe­rek világ­nap­já­vá decem­ber 3‑át, így min­den évben ezen a napon külö­nös figyel­met for­dí­tunk rájuk. Figye­lem­fel­hí­vás­nak elég a világ­nap, de a fogya­té­kos­ság­gal élő embe­rek élet­mi­nő­sé­gé­nek javí­tá­sát, esély­egyen­lő­sé­gük növe­lé­sét, az ink­lu­zív szem­lé­let meg­va­ló­su­lá­sát szem előtt kell tar­ta­nunk az év min­den nap­ján.

A fogya­té­kos­ság nem beteg­ség

Elő­ször is tisz­táz­zuk: a fogya­té­kos­ság nem beteg­ség, hanem álla­pot, egy hosszan tar­tó fizi­kai, értel­mi, pszi­cho­szo­ci­á­lis vagy érzék­szer­vi káro­so­dás. A fogya­té­kos­ság­gal élő sze­mély tár­sa­dal­mi sze­rep­vál­la­lá­sa ezál­tal kor­lá­to­zot­tá válik.

Ami­óta világ a világ, a fogya­té­kos­ság léte­zik. A külön­bö­ző kor­sza­kok­ban, tár­sa­dal­mak­ban más-más módon viszo­nyul­tak hoz­zá­juk. A leg­több kor­ban azért különc­nek, cso­da­bo­gár­nak tar­tot­ták őket, még ha nem is közö­sí­tet­ték ki őket, de min­dig könnyeb­ben kerül­tek a tár­sa­da­lom peri­fé­ri­á­já­ra. Van­nak, akik­nek már a szü­le­té­sük­kor meg­pe­csé­te­lő­dik a sor­suk, más csak később, beteg­ség, bal­eset vagy sok egyéb ok miatt válik azzá. Ahogy idő­sö­dik az ember, egy­re nagyobb eséllyel szen­ved­het olyan mér­té­kű egész­ség­ká­ro­so­dást, ami fogya­té­kos­sá­got ered­mé­nyez­het, és az élet­mi­nő­sé­gün­ket jelen­tő­sen befo­lyá­sol­hat­ja.

Hir­de­tés

Pár éve magam is meg­ta­pasz­tal­tam, milyen moz­gás­ban aka­dá­lyo­zot­tá vál­ni, még ha csak egy boka­tö­rés is volt ennek az álla­pot­nak az elő­idé­ző­je. A sérü­lést köve­tő­en a SBO-ról már gip­szelt láb­bal haza­tér­ve egy pil­la­nat alatt rádöb­ben­tem, hogy az éle­tem elő­re­lát­ha­tó­lag néhány hét­re nem a meg­szo­kott med­ré­ben halad tovább. Szem­be­sül­nöm kel­lett azzal, hogy nem tud­tam foly­tat­ni meg­szo­kott éle­te­met, meg kel­lett tanul­nom járó­ke­ret­tel mozog­ni, a napi  önel­lá­tá­som is sok­szor nehéz­sé­gek­be ütkö­zött. Azt is ész­re­vet­tem, hogy sokan pró­bál­tak segí­te­ni, ha más­sal nem, taná­csok­kal ellát­ni, viszont ész­lel­tem azt is, hogy páran saj­ná­lat­tal néz­tek végig raj­tam, és ez nem esett túl jól.

Mer­jünk beszél­ni a fogya­té­kos­ság­ról

Sokan tabu­nak érzik, ha a fogya­té­kos­ság­gal élő embe­rek­ről kell beszél­ni­ük, mert nin­cse­nek tisz­tá­ban, hogyan lehet róluk beszél­ni, ami kevés­bé sér­tő. Nap­ja­ink­ban a fogya­té­kos­ság­gal élő, autiz­mus­sal élő kife­je­zé­sek elfo­ga­dot­tak. Kerül­jük a süket, rok­kant, béna, toló­ko­csis kife­je­zé­se­ket, helyet­tük a siket, moz­gás­kor­lá­to­zott, kere­kes­szé­kes sza­va­kat mond­juk.

Ne hasz­nál­juk a fogya­ték, fogya­ték­kal élő kife­je­zé­se­ket sem, mert ez tel­je­sen mást jelent: a fogya­ték a régi idők­ben a kész­le­tek meg­fo­gyat­ko­zá­sát jelen­tő kato­nai szak­szó volt.

Fogya­té­kos­ság a múlt­ban, közel­múlt­ban, jelen­ben

Ha fel­idéz­zük tör­té­nel­mi isme­re­te­in­ket, nyil­ván eszünk­be jut, hogy vol­tak olyan idő­sza­kok, ami­kor a tár­sa­da­lom kive­tet­te a fogya­té­kos­ság­gal élő embe­re­ket. A közép­kor­ban már inkább az volt a ter­mé­sze­tes, hogy min­den ember a képes­sé­ge­i­nek meg­fe­le­lő mun­kát vég­zett, a közös­sé­gek tag­jai segí­tet­ték egy­mást. A 16. szá­zad­ban, Fran­cia­or­szág­ban nyi­tot­ták meg a Salpêt­riè­re kór­há­zat, Párizs leg­na­gyobb kór­há­zát. Az első tulaj­don­kép­pe­ni zárt osz­tály is itt műkö­dött. Innen ere­dez­tet­he­tő a fogya­té­kos­ság­gal élő embe­rek intéz­mé­nyi, szeg­re­gált elhe­lye­zé­se. A kolostorok‑a világ sze­me elől elzár­va, — de leg­alább támo­ga­tó­lag — szin­tén befo­ga­dó hely­nek bizo­nyul­tak a fogya­té­kos­ság­gal érin­tet­tek szá­má­ra.

Gye­rek­ko­rom­ban a szü­lő­vá­ro­som­ban, akik vala­mi­lyen szin­ten lema­rad­tak a tan­ter­vi köve­tel­mé­nyek­től, kise­gí­tő isko­lá­ba jár­tak. Ez az isko­la a köz­pont­tól távo­labb volt, kicsit misz­ti­kum is fed­te, nem lehe­tett sokat tud­ni róla. Néhány gye­rek­ről tud­tuk, vagy inkább sej­tet­tük, hogy a kise­gí­tő isko­lá­ba jár, de nem vol­tak közös prog­ram­ja­ink, isko­lai ren­dez­vé­nye­ink, szeg­re­gált közeg­ben tar­tóz­kod­tak. Nap­ja­ink­ban is sok ember­tár­sunk él a kül­vi­lág­tól elzár­va szo­ci­á­lis ott­ho­nok­ban. Ugyan­ak­kor lát­ni már olyan kez­de­mé­nye­zé­se­ket is, hogy az érin­tet­tek támo­ga­tott lak­ha­tás kere­tei között csa­lá­di­as, aka­dály­men­tes, két-három­ágyas szo­bák­ban, jól fel­sze­relt közös­sé­gi szín­te­rek­ben tölt­he­tik a min­den­nap­ja­i­kat.

E kez­de­mé­nye­zé­sen kívül sze­ren­csé­re azon­ban nap­ja­ink­ban szám­ta­lan civil szer­ve­zet, ala­pít­vány, érdek­vé­del­mi szer­ve­zet is áll a fogya­té­kos­ság­gal élők ren­del­ke­zé­sé­re. Ezek a lehe­tő­sé­gek főként a nagy­vá­ro­sok­ban talál­ha­tók meg, viszont a mai digi­tá­lis vilá­gunk­ban a kis­te­le­pü­lé­se­ken élők szá­má­ra is nyújt­hat­nak online segít­sé­get. Egy­re több olyan mun­ka­hely is van, ame­lyik a meg­vál­to­zott mun­ka­ké­pes­sé­gű dol­go­zók szá­má­ra biz­to­sít rész­vé­telt a mun­ka­erő­pi­a­con.

Hir­de­tés

Aka­dály­men­te­sí­tés, könnyen ért­he­tő kom­mu­ni­ká­ció

A szak­iro­da­lom külön­bö­ző típu­sa­it isme­ri a fogya­té­kos­ság­nak, sőt, az egyes elne­ve­zé­sek között is van­nak átme­ne­tek, a káro­so­dás mér­té­ké­tól füg­gő­en. Az elté­rő fogya­té­kos­ság­gal élők külön­bö­ző módon aka­dá­lyo­zot­tak a tár­sa­dal­mi sze­rep­vál­la­lá­suk­ban. Van különb­ség tehát a siket­ség és a nagyot­hal­lás között is, noha a fogya­té­kos­ság cso­port­já­ba sorol­ha­tók.

A moz­gás­kor­lá­to­zott sze­mé­lyek szá­má­ra nagyon fon­tos, hogy a tömeg­köz­le­ke­dés­ben, a ban­ki szol­gál­ta­tá­sok­nál, hiva­ta­lok­nál, köz­in­téz­mé­nyek­nél a moz­gá­su­kat meg­könnyí­tő aka­dály­men­tes meg­kö­ze­lí­tés lehe­tő­sé­ge áll­jon a ren­del­ke­zé­sük­re, a látás­sé­rül­tek­nek a Braille-írás, de a 2019-es Euró­pai aka­dály­men­te­sí­té­si tör­vény elő­ír­ja, hogy az egyes min­den­na­pi ter­mé­kek­nek és szol­gál­ta­tá­sok­nak is hoz­zá­fér­he­tőknek kell len­ni­ük a fogya­té­kos­ság­gal élők szá­má­ra. Remél­he­tő­leg ezek az intéz­ke­dé­sek is könnyebb­sé­get jelen­te­nek az érin­tet­tek­nek, a tár­sa­da­lom részé­ről az olyan apró figyel­mes­ség­hez hason­ló­an, mint egy hoz­zánk köze­li bevá­sár­ló­köz­pont­ban az autiz­mus­sal élők szá­má­ra a csen­des óra, ami elő­re kitű­zött idő­pon­tok­ban biz­to­sít­ja szá­muk­ra a zava­ró inge­rek­től men­tes, nyu­godt körül­mé­nyek között tör­té­nő vásár­lást.

Az aka­dály­men­te­sí­tés egy kivá­ló pél­dá­ja a könnyen ért­he­tő kom­mu­ni­ká­ció, amely az infor­má­ci­ók egyen­lő hoz­zá­fé­ré­sét biz­to­sít­ja nem­csak az értel­mi­leg aka­dá­lyo­zott, de a hal­lás­sé­rült, vagy kevés nyel­vi kom­pe­ten­ci­á­val ren­del­ke­ző sze­mé­lyek­nek is.

Min­den ember­nek joga van ahhoz, hogy részt vegyen a tár­sa­dal­mi kom­mu­ni­ká­ci­ó­ban, a köz­ügyek inté­zé­sé­ben, ebben nyújt jelen­tős támo­ga­tást ez a mód­szer. A könnyen ért­he­tő kom­mu­ni­ká­ció lénye­ge, hogy egysze­rűbb meg­fo­gal­ma­zás­ban, rövi­debb mon­da­tok­ban, köz­ért­he­tő­en jus­son el az infor­má­ció az érin­tet­tek­nek. Szin­tén nagy segít­ség lehet a fel­ira­to­kat kiegé­szí­tő, vagy helyet­te­sí­tő pik­to­gra­mok hasz­ná­la­ta is.

Fogyatékosság jelző egyetemleges jel
Kép for­rá­sa: Can­va — Pix­a­bay by Blick­pi­xel

Mit tehe­tünk?

Segí­tő szán­dé­kunk dacá­ra nem min­dig szük­sé­ges a direkt segít­ség­nyúj­tás. Viszont, ha figye­lünk ember­tár­sa­ink­ra, ész­re fog­juk ven­ni ‚miben támo­gat­hat­juk őket, így pél­dá­ul zeb­rán átkí­sé­rés­ben, ajtó­nyi­tás­ban. A figye­lem és a tisz­ta kom­mu­ni­ká­ció elen­ged­he­tet­len. Bát­ran kér­dez­zünk, és az érin­tett eldön­ti, hogy elfogadja‑e támo­ga­tá­sun­kat. Ha nem felejt­jük raj­tuk a tekin­te­tün­ket, ha segí­tünk vala­ki­nek az ügy­in­té­zés útvesz­tő­jé­ben eliga­zod­ni, már azzal is sokat tehe­tünk értük. A tár­sa­da­lom részé­ről fon­tos az elfo­ga­dás.

A gyer­mek­kor ide­á­lis arra, hogy az óvo­dá­ban és isko­lá­ban a közös tevé­keny­sé­gek során a gye­re­kek elfo­gad­ják egy­mást, tole­ran­ci­á­val for­dul­ja­nak egy­más felé.

Remél­he­tő­leg, így kevés­bé fog­ják tár­sa­i­kat kicsú­fol­ni, kikö­zö­sí­te­ni. Az integ­rá­ci­ó­nak köszön­he­tő­en a fogya­té­kos­ság­gal élő gyer­me­kek és fia­ta­lok közö­sen tanul­hat­nak, közös prog­ra­mo­kon, kirán­du­lá­so­kon, ren­dez­vé­nye­ken vehet­nek részt. Együtt spor­tol­hat­nak is, vagy más közös­sé­gi prog­ra­mo­kon tölt­he­tik a sza­bad­ide­jü­ket. Egy­más elfo­ga­dá­sá­ért a sport és a kul­tú­ra híd lehet az épek és a fogya­té­kos­ság­gal élők között, és egy idő után már nem a fogya­té­kos­ság­ra, hanem a sike­rek­re és tel­je­sít­mé­nyek­re figye­lünk, mint a Para­lim­pi­án, vagy olyan nagy­sze­rű kul­tu­rá­lis cso­por­tok­ra, mint a  közép­sú­lyos értel­mi fogya­té­kos­ság­gal élő zené­szek által alko­tott Para­fó­nia Zene­kar­ra és a Bal­ta­zár Szín­ház értel­mi­leg sérült tehet­sé­ges elő­adó­i­ra.

Kál­mán­né Péli Ibo­lya

For­rás: itt, itt, itt és itt, kiemelt kép for­rá­sa: Can­va- Pexel by Nadi­ia Doloh

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!