Belegondoltál milyen lehet a világ hang nélkül? Ne csak arra gondolj, hogy a pokolba kívánod a szomszédodat ütvefúróval a kezében egy szép vasárnap reggelen! Vagy kedvenc kollégád sipítozását hallva azt kívánod: bár le lehetne némítani! A hangra gondolj, amitől a lelked megnyugszik, vagy amikor te akarod hallatni a hangod, mert valami fontos számodra. Kálmánné Péli Ibolya gyógypedagógus kalauzol el a siket emberek mindennapjaiba, és megmutatja, mik a hallásromlás okai.
Egy nap rengeteg különféle hangot hallunk. Legyen az az ébresztő sípolása, a környezetedben lévők beszéde, a háztartási gépek zajai, a közlekedés hangjai, kopogás, csengetés, szirénázás, kutyaugatás, madárcsicsergés, a televízió, és a lista végtelen… el tudod képzelni, hogy mindezeket nem hallod?
Nagyon sokan élnek úgy, hogy ezeket a csodálatos és olykor idegesítő hangokat nem hallják. Hazánk mintegy 10%-a él kisebb-nagyobb hallásproblémával. A siketek száma Magyarországon hozzávetőlegesen 60 ezer fő, és 300 ezer azok száma, akik súlyosan nagyothallók. A hallásukban akadályozott emberek többsége jelnyelven kommunikál, a nagyothallók egy része a megmaradt hallására hagyatkozik, sokan pedig a szájról olvasást, mások az írásbeli kommunikációt részesítik előnyben. A siketség kb. 50 %-a öröklött rendellenesség, a másik 50 % valamilyen okból szerzett halláskárosodás.
A másság elfogadására fontos felhívni a figyelmet, ráirányítani embertársaink figyelmét mindennapi problémáikra, jogaikra. Hisz számukra is ugyanolyan fontos, mint bárki másnak, hogy tudjanak tanulni, hivatalos ügyeket intézni, munkát vállalni.
A hallás már magzati korban kialakul
A terhesség 4–5. hónapjától kezdve a magzat már érzékeli az édesanyja hangját, a világból az anyaméhbe beszűrődő zajokat. Ezekre a hangokra a baba mozgással, rúgkapálással reagál is. Édesanyja hangja megnyugtatja, az élesebb hangokra összerezzen. A terhesség előrehaladtával egyre inkább megfigyelhető az anya számára az is, hogy babájának melyik hang a kedvence. Mivel a külvilág zaját körülbelül fele olyan hangosan hallja a baba az anyaméhben, mint mi, ezért az apukák hangját is megismerik már a születésük előtt. A születést követő egy-két napon a rutinvizsgálatok során sort kerítenek a csecsemő hallásvizsgálatára is. A későbbi beszédtanuláshoz is elengedhetetlen az ép hallás, ezért fontos ez a korai szűrővizsgálat.
A hallássérülésnek különböző fokozatai lehetnek. Van, aki nagyothalló, és vannak olyan embertársaink, akiknek tényleg csendes a világ. Mindennek különféle okai lehetnek. A szerzett halláskárosodás lehet betegség szövődménye, baleset következménye , illetve akár gyógyszerek mellékhatása is, de a túl hangos zene vagy hangok sem tesznek jót a hallásunknak.
Előfordulhat, hogy hosszabb hurutos megbetegedés esetén az íz-szagérzékelés elvesztése után a vírusos vagy bakteriális fertőzés ráhúzódhat a fülre is, és átmeneti halláskárosodást okozhat.
Éppen ezért nem szabad elhanyagolni a legkisebb megfázást sem, mert a pangó orrváladék további gondokat okozhat. A hallásunk minősége külső hatások nélkül, a kor előrehaladtával romolhat, így az időseknél gyakori a kisebb-nagyobb halláskárosodás, de hallókészülék segítségével sokat lehet javítani az életminőségükön. A fiatalok előszeretettel hallgatják fül-vagy fejhallgatójukon maximális hangerővel a zenét, amely szintén nem tesz jót a hallásuknak, és idővel hallásromlást okozhat. A jó hír az, hogy számos olyan okostelefon van, amely jelzi, ha túl sokáig tartózkodunk fokozott hangzavarban, vagy éppen túl hangosan hallgatjuk a zenét, ezzel tudatosabbá válhatunk hallásunk egészségének hosszútávú megőrzése mellett.
Elkerülhető a hallásromlás vagy a siketség?
Amennyiben a halláskárosodás a középfülben van jelen, korrigálható, azonban vannak olyan rendellenességek, amelyek műtétileg sem állíthatók helyre. Ez azok számára, akik el sem tudják képzelni az életüket beszéd és hallás nélkül, szörnyű hírnek hangzik, de a siket közösség számára teljesen más a helyzet.
A siket közösségek a siketség gyógyítására tett lépések nagy részét elutasítják. Számukra az a természetes, ami számunkra nem az.
Ez fordítva is igaz, és nincs ezzel semmi gond, ugyanis a beszédhasználat miatt nem mindegy, hogy a siketség az anyanyelv elsajátítása előtt, közben vagy után alakult ki. Érzékszervi fogyatékosságnál előfordul, hogy egy másik érzékszerv működése kifinomultabb. Ugyanakkor gyakran előfordul az is, hogy a siketség más fogyatékossággal társul. A köznyelv a nem beszélő, nagyothalló személyre használja a siketnéma kifejezést, azonban nem szerencsés ez az elnevezés, hiszen a legtöbb siket tud beszélni, sőt számukra a jelbeszéd az elfogadott, amit pedig mi nem értünk.
A siket elnevezés a leginkább elfogadott, a köznyelvi süket szó kapott egy megkülönböztető, az illető értelmi képességének elmaradottságára utaló jelentéstartalmat, így bántó lehet, tehát semmiképp ne használjuk.
A legnehezebb helyzetben azok a személyek vannak, akiknek nemcsak a hallásuk, de a látásuk is sérült.
A jelnyelv országonként más és más
Weisz Fanni neve ismerős lehet, ő az, aki jelnyelven közvetíti sok máson kívül az éppen aktuális köztársasági elnök újévi köszöntőjét. Míg a nagyothallók előnyben részesítik a szájról olvasást, a jelnyelvet használók nyelvi kulturális kisebbséget alkotnak egy nyelven belül. A legtöbb országban a siketek nem tanulnak meg anyanyelvükön írni-olvasni, mert a jelnyelvnek nincs írott változata. Éppen ezért arányaiban nagyobb közöttük az analfabéták száma.
Magyarországon kétféle jelnyelv van.Akiknél a siketség még a beszédtanulás előtt alakult ki, a magyar jelnyelvet használják, anyanyelvi szinten. A másik jelnyelvet, a jelelt magyar nyelvet, főként a hallók jelenlétében használják.
A hallássérültek oktatása és a sport
A sport és más kulturális programok a hallássérültek számára is fontos tevékenységek. A kimagasló teljesítményt nyújtó siket sportolók azonban nem vesznek részt a Paralimpián, hanem az olimpiát követő évben rendezik meg saját világjátékukat.
A számukra rendezett versenyeken a futballbírók zászlót lengetnek sípszó helyett, a közönség meg taps helyett jeleléssel biztatja a versenyzőket.
Sajnos a siket sportolók elismerése még nem tart ott, mint a paralimpikonoknál, de remélhetőleg a közeljövőben lesz változás. A következő világversenyüket 2025-ben, Tokióban fogják megrendezni. Ahogyan a sport is kicsit más az ő esetükben, úgy az oktatás is igényel bizonyos speciális képességeket. A hallássérültek oktatása gyógypedagógusok segítségével történik. Jelenleg Sopronban, Egerben, Kaposváron, Budapest két iskolájában, Vácon, Szegeden és Debrecenben van lehetőség speciális oktatásra. Vácon már több mint kétszáz évvel nyitott meg az első, hallássérültek számára létesített iskola.
Néhány évtizeddel ezelőtt még előfordult, hogy egy siket gyermek úgy nőtt fel, hogy a jelnyelvet nem ismerte, csak szájról tudott olvasni.
Így abban az időszakban a szakmatanulásuk is erősen behatárolt volt. Napjainkban többféle lehetőség adott a továbbtanulásukra, munkaerőpiaci elhelyezkedésükre.
A siket emberek esélyegyenlőségéért
A SINOSZ, avagy a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége már több mint száz éve képviseli az érdekeiket, támogatja a társadalmi beilleszkedésüket, egyéni érvényesülésüket a munkaerőpiacon és az élet más területein.
Vármegyei szervezeteikben jelnyelvet is tanítanak, és különféle akadálymentesített programokat is szerveznek a számukra.
A hallássérültek számára az utóbbi évtizedekben több lehetőség nyílott, hogy munkát vállaljanak. Szerencsére több vállalat is foglalkoztat sérült embereket, így hallásukban akadályozott munkavállalókat is. Évről évre egyre több száz megváltozott munkaképességű férfi és nő kapja meg az esélyt, hogy bebizonyíthassák, ők is ugyanolyan értékes tagjai a társadalomnak, mint bárki más. Hiszen mindannyian mások vagyunk. Nem az számít, hogy másként érzékelünk, vagy más eszközrendszert használunk a kommunikációra.
Az esélyegyenlőség jegyében 1958 óta szeptember utolsó vasárnapja a Siketek Világnapja a Siketek Nemzetközi Szövetségének határozata alapján.
Plusz egy érdekesség
A híres zeneszerző, Beethoven is súlyosan nagyothalló volt. Sokáig úgy tartották róla, hogy teljesen megsiketült, és legnagyobb műveit is siketen, belső hallására hagyatkozva szerezte. A legújabb kutatások szerint nem vesztette el teljesen a hallását, de több betegség következményeként nagyfokú hallásromlás volt tapasztalható nála.
Forrás: itt, itt, itt és itt, Kiemelt kép forrása: Canva — Pexels by SHVETS productions