Fogadalom belső világa

A foga­da­lom varázs­la­tos vilá­ga. Mit árul el rólad? 4 lépés­sel a sike­res star­to­lá­sért.

A fogadalomnak meg van a maga természete és belső világa. Hogyan kapcsolódik hozzád és mit jelent a tótágas szemlélet?
Hirdetés

Több­fé­le­kép­pen éljük meg a viszo­nyun­kat a foga­da­lom­mal: ele­ve elren­del­te­tett legyin­tés­sel letud­va: minek, ha úgy­sem tar­tom be? Másik eset, ami­kor össze­ál­lí­tok egy reá­lis ter­vet majd lépés­ről-lépés­re meg­va­ló­sí­tom. A har­ma­dik típus­ba tar­to­zik az, ami­kor elké­szí­tem a ter­vet – ki is ragasz­tom jól lát­ha­tó hely­re, rápil­lant­ga­tok, aztán nem csi­ná­lom végig vagy min­dig meg­né­zem milyen pofás elkép­ze­lé­se­im vol­tak. Füst­be ment ötlet volt. Püff neki. Újabb pofon saját­kéz­ből, jó mele­gen. Mit jelent a célok­ra fej­jel lefe­lé tekin­te­ni, hogyan érde­mes a tes­ti tüne­tek­kel is dol­goz­ni, mit jelent pon­to­san az érzel­mek beazo­no­sí­tá­sa? Pet­re Anett coach, kine­zio­ló­gus, tré­ner írá­sa.

Ami­kor meg­szü­le­tik a vál­to­zás igé­nye, nem jelen­ti azt, hogy elég moti­vál­tak vagyunk a vál­toz­ta­tás­ra vagy fáj annyi­ra az adott hely­zet, hogy eltö­kél­ten halad­junk a célig.

A vál­to­zás­tól és bukás­tól való féle­lem pedig árnyék­ként köve­ti min­den balul sike­rült pró­bál­ko­zá­sun­kat. A pró­bál­ko­zá­sok olyan pró­ba­té­te­lek­ké vál­nak, ame­lyek lát­ha­tat­la­nul egy­re növe­lik a szo­ron­gá­sun­kat. Arról nem is beszél­ve, hogy ez nem csu­pán önma­gunk előtt tett ígé­ret buká­sa. Vajon a kör­nye­ze­tünk mit szól majd hoz­zá?

Foga­da­lom és a pszi­cho­szo­ma­ti­ka

A foga­da­lom stresszel jár. Selye János, a stressz­ku­ta­tás aty­ja, a magyar szár­ma­zá­sú kana­dai vegyész, bel­gyó­gyász, endok­ri­no­ló­gus orvos kuta­tá­sai rávi­lá­gí­tot­tak arra, hogy milyen sok­ré­tű a szer­ve­ze­tünk reak­ci­ó­ja a min­ket ért hatá­sok­ra és mennyi­re szo­ros és azon­na­li kódo­lás­ban jele­nik meg mind men­tá­lis, lel­ki és fizi­kai szin­ten is. A stressz jó és rossz is lehet.

Hir­de­tés

Az, hogy miként rea­gá­lunk rá nagy­mér­ték­ben függ attól, hogy tisz­tá­ban vagyunk‑e azzal, hogy miből tudunk erőt merí­te­ni, mi az, ami tovább visz és egy­ál­ta­lán milyen meg­élé­sünk van az elvá­rá­sok­kal szem­ben? Mi a viszo­nyunk vele?

Ami­kor tehát vala­ki olyan célt tűz ki, amely aztán a kom­fort­zó­ná­ján kívül eső lépé­se­ket köve­tel tőle eme­li a stressz­él­ményt. A foga­da­lom önma­gá­val és mások szem­ben is tel­je­sí­té­si kény­szert von maga után. A bizo­nyí­tás, mint teher, men­tá­lis – és lel­ki nyo­más­sá válik.  Készen­lé­ti álla­pot­ba kerül, ami a lap­pan­gó vagy meg­lé­vő beteg­sé­ge­ket is képes élet­re hív­ni.

#1. Tes­ti fel­ké­szü­lés, mert „leeresz­tett kere­kek­kel nem lehet halad­ni”

Érde­mes oda­fi­gyel­ni a tes­ti tüne­te­id­re; így pél­dá­ul heves szív­do­bo­gás, szé­dü­lés, erőt­len­ség, reflux, bél­rend­sze­ri prob­lé­mák, kon­cent­rá­ci­ós nehéz­ség. Ezek több­sé­gé­ben a nem meg­fe­le­lő élet­mód és túl­zott ter­helt­ség ered­mé­nyei is lehet­nek, de áll­hat a hát­tér­ben már ele­ve meg­lé­vő beteg­ség is. Jobb ennek utá­na­jár­ni, bele­ért­ve, hogy mennyi­re igaz rád: a meg­fe­le­lő táp­lál­ko­zás, ele­gen­dő moz­gás, meg­fe­le­lő ásvá­nyi anya­gok és vita­mi­nok kívá­na­tos mennyi­sé­gé­nek bevi­te­le és nem utol­só­sor­ban a szük­sé­ges friss víz fogyasz­tá­sa. Orvo­si kivizs­gá­lás és a kine­zio­ló­gia együt­te­sen tud­nak támo­gat­ni abban, hogy sta­bil ala­pok­kal indulj.  

#2. Mentális‑, lel­ki egész­ség: ala­po­zás min­den szin­ten

Ami­kor úgy érzed, hogy meg van a foga­dal­mad tár­gya, hagyd, hogy az ehhez kap­cso­ló­dó gon­do­la­ta­id és érzé­se­id meg­mu­tas­sák magu­kat. Figyeld meg, hogy melyek azok, ame­lyek árnyalt­sá­guk­ban hason­ló­ak. Ezek­kel lesz dol­god. Amennyi­ben úgy érzed, hogy nem látod át mi az, ami pon­to­san ezek mögött van, szak­em­ber bevo­ná­sá­val is átvi­lá­gít­ha­tod ezt a terü­le­tet. Coach vagy kine­zio­ló­gus szak­em­ber­rel pél­dá­ul. Amennyi­ben tisz­tá­ban vagy azzal, hogy mi az a fő gon­do­lat és érze­lem, ami nem enge­di a tovább­lé­pést, kér­dezd meg magad­tól, hogy mi az, ami fenn­tart­ja ben­nem eze­ket a gon­do­la­to­kat és érzé­se­ket? Mi táp­lál­ja? Mind­ezt szük­sé­ges lesz kitisz­táz­nod ahhoz, hogy a mentális‑, lel­ki fel­ké­szült­sé­ged is meg­fe­le­lő legyen a vágyott ered­mény eléré­sé­hez.

A fogadalom színei. Milyen a tied?
Kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Ste­ve John­son

Foga­da­lom: sze­ret­ni azt, ami felé vágysz – érzel­mek beazo­no­sí­tá­sa

Annyi írás szü­le­tett már arról, mi a jó cél ismér­ve, hogyan ter­vez­zük meg a lépé­se­in­ket és milyen idő­in­ter­val­lum­ban gon­dol­kod­junk. Arról talán kevés­sé olvas­ha­tunk mennyi­re fon­tos az, hogy sze­res­sük azt, ami­re vágyunk. Ami­kor egy meg­ha­tá­ro­zott hely­zet­ből, álla­pot­ból sze­ret­nénk kimoz­dul­ni a leg­több eset­ben ez egy kény­szer­szül­te dön­tés. Elle­he­tet­le­ne­dés, féle­lem, szen­ve­dés, vala­mi­lyen hiány gene­rál­ja. Így tehát maga a cél­meg­ha­tá­ro­zás is ehhez képest való­sul meg, meg­annyi érze­lem­mel fel­vér­tez­ve. Ezen érzel­mek több­sé­ge nega­tív pólu­sú. A tisz­ta lap azt is jelen­ti, hogy az érzel­me­in­ket, érzé­se­in­ket a helyé­re tesszük.

„Hát, már csak képes vagyok beazo­no­sí­ta­ni a saját érzé­se­i­met?” kér­dés­fel­te­vés abszo­lút jogos lehet­ne. Az ok, ami miatt ez nincs így a leg­több eset­ben az, hogy álta­lá­ban egy-két jel­lem­ző kife­je­zé­sig, gon­do­la­tig és érzé­sek szint­jé­ig jutunk el. Azok hatá­sa­it csak utó­lag pró­bál­juk beazo­no­sí­ta­ni, ami­kor már az elaka­dás vagy tar­tós meg­re­ke­dés álla­po­ta fenn­áll vagy vala­mi­lyen tes­ti tünet­té mani­fesz­tá­ló­dik az élmény. Azaz több­nyi­re a végén kezd­jük és pró­bál­juk fel­gön­gyö­lí­te­ni, hogy vajon mi lehet az, ami idá­ig elve­ze­tett?

Hir­de­tés

A másik ok pedig az, hogy nem fel­tét­le­nül ismer­jük fel az egyes gon­do­la­tok és érzé­sek árnyalt­sá­ga­it. Ennek kifej­té­sé­hez, a szín­pa­let­tát hasz­ná­lom segít­ség­ként. Most talá­lom­ra kivá­lasz­tok ehhez egy színt. Legyen egyik alap­szí­nünk a kék. Ismer­jük néhány árnya­la­tát. Való­ban csak néhá­nyat, ez alól kivé­tel, ha magunk is fes­tünk, szí­nek­kel dol­go­zunk. Kris­tály­kék, jég­kék, kaka­du­kék, katáng­ko­ró­vi­rág­kék, hold­kék meg­annyi szín van a palet­tán, még­sem ter­jeszt­jük ki figyel­mün­ket ilyen mély­sé­ge­kig.

A gon­do­la­tok­nak és érzé­sek­nek is meg­van­nak a maguk árnya­la­tai és ele­gyük is. Ami­kor azt mon­dom, hogy beazo­no­sí­ta­ni mind­eze­ket, akkor erre gon­do­lok. Min­den egyes árnya­lat­hoz vala­mi egé­szen más dolog kap­cso­lód­hat, elté­rő meg­élé­sek­kel, mély­ség­gel és vissza­tar­tó erő­vel, de ugyan­így vonat­ko­zik ez a pozi­tív élmé­nyek terü­le­té­re is.  Azok­ra, ame­lyek­ből erőt lehet merí­te­ni, ame­lyek a vita­li­tás és kre­a­tív meg­ol­dá­so­kat rej­tik maguk­ba.  

A foga­da­lom ter­mé­sze­te

Ami­kor meg­szü­le­tik a foga­da­lom gon­do­la­ta, ami bizo­nyos cél érde­ké­ben tör­té­nik, érde­mes meg­vizs­gál­ni, hogy való­já­ban mi felé visz? Mi a ter­mé­sze­te? Egy passzív meg­élés ments­vá­ra vagy másik talán fon­to­sabb cél helyett beál­do­zott gon­do­lat? Vagy való­ban abba az irány­ba terel majd, ami­fe­lé halad­ni sze­ret­nél?

A ter­mé­sze­te tőled is függ. Attól, aki te magad is vagy. Így tehát az önis­me­ret egyik alap­pil­lé­re annak, hogy foga­dal­mad­dal való­ban szö­vet­ség­re tud­jál lép­ni. Min­den, ami meg­ha­tá­roz­za annak a kul­csa te vagy, azon voná­sa­id­dal együtt, ame­lye­ket nem sze­retsz, ame­lye­ket meg­ta­gadsz, ame­lye­ket nem mersz magad­ban meg­lát­ni.

Tót­ágas szem­lé­let

Ez egyik lehe­tő­ség arra, hogy a foga­da­lom szá­mod­ra béké­sebb és barát­sá­go­sabb legyen. Nem vagyunk egy­for­mák, így min­den­ki­nek más válik be. Neked leg­in­kább akkor lehet hasz­nos a tót­ágas szem­lé­let – pon­to­sab­ban meg­fo­gal­ma­zás –, ha kiemel­ten stressz­ér­zé­keny vagy, azaz nagy nyo­más alatt kevés­sé tudsz haté­kony len­ni, mert inkább meg­bé­nít és a rosszabb for­má­dat hoz­za elő belő­led.

Foga­da­lom lehet pél­dá­ul az, hogy meg­hú­zom az énha­tá­ri­mat. Tót­ágas szem­lé­let­ben ez annyit tesz, hogy kiter­jesz­tem magam. Így ahe­lyett, hogy azon gör­csöl­nél, hogyan mondj ellent és nemet, arra fókusz­álsz, hogy milyen lépé­se­ket tegyél elő­re. Ez majd­nem olyan, mint ahe­lyett, hogy egy­re kisebb moz­gá­si teret húz­nál magad köré sok­kal inkább egy­re több irány­ba és terü­le­ten lép­delsz egy­re meré­szeb­ben, kíván­csi­an. Önma­gá­ban egy mon­dat átfo­gal­ma­zá­sa még nem ele­gen­dő. Ha úgy vesszük ez olyan mint­ha a sző­lő­fürt kocsá­nya len­ne az átfo­gal­ma­zott cél, ame­lyek­re a sző­lő­sze­mek, mint pél­dá­ul gon­do­la­tok, érzé­sek, ener­ge­ti­ka, test­ér­zet kapasz­kod­nak.

Egy pró­bát meg­ér!

Pet­re Anett

Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Michel­le Leman

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!