munka-magánélet egyensúly,

Munka-magánélet egyensúly! Hogy hozd ki magadból a legjobbat? – 5 egyszerű tipp

Az önfejlesztés már eléggé lerágott csontnak hangzik, hiszen ma már mindenki ezzel próbál ügyfeleket szerezni és emiatt kezdi hitelét veszteni. Azonban, ha mélyebbre ásunk és jól csináljuk rá kell jönnünk, hogy vannak praktikák, amik működnek!
Hirdetés

Az önfejlesztés egy olyan folyamat, amelynek célja a személyes és / vagy szakmai életben való fejlődés és előrehaladás. Egyszóval készségeink jobbá tétele. Ehhez kapcsolódik a munka-magánélet egyensúly megtalálása is. Tele van az internet jobbnál jobb videókkal, ötletekkel, de sokan mégsem tudják, hogyan kezdjenek hozzá, vagy hogyan folytassák ezt a folyamatot. Ami nem is csoda, hiszen, ami az egyiknek bevált a másiknak nem biztos, hogy működni fog. Az alábbi cikkben Edelényi Karola öt tippet oszt meg az önfejlesztéshez.

Az emberi élet egy folyamatos fejlődési folyamat. Az önfejlesztés során lehetőséged van arra, hogy továbbfejleszd az ismereteidet, a készségeidet, és az életminőségedet is. Az önfejlesztés olyan folyamat, amely segít elérni a céljaidat, és hozzájárul, hogy életed minden területén sikeres lehess. Gondolhatod most, hogy az önfejlesztés az sok időt és energiát igényel, amely most nem fér bele a mindennapjaidba.

Persze, én is így gondoltam annak idején. Azonban vannak olyan egyszerű ellopott idők, amelyek feltöltenek és segítenek nekem megtalálni az egyensúlyt az életemben. Így tudtam az életem részévé tenni a sportolást és a kalóriaszámlálást is.

Mindenek előtt határozz meg célokat és készíts terveket!

Ha új vagy a tudatos önfejlesztés rögös útján, akkor mindenképpen azt javaslom első lépésnek, hogy tisztázd magadban, milyen célokat akarsz elérni. Akár egy papírra vagy telefonod jegyzetébe is beleírhatod őket. Ezek lehetnek rövidtávú és hosszútávú célok is, a lényeg az, hogy tudd mi felé szeretnél haladni, mert a célok segítenek abban, hogy fókuszáljunk és motiváltak maradjunk a fejlődésünk során. A célkitűzések lehetnek személyesek vagy szakmaiak, de mindig konkrétaknak és mérhetőeknek kell legyenek. Azzal sincsen probléma, ha idővel céljaid megváltoznak. Az egyik legjobb módja annak, hogy célokat tűzzünk ki magunknak, az SMART célkitűzési modell alkalmazása.

Munka-magánélet egyensúly SMART modellben

Mi a szösz az a SMART modell?! Ez a célkitűzési modell egy hatékony és hatásos célok meghatározására használt eszköz, amely segít a célok eléréséhez szükséges tevékenységek és erőforrások hatékonyabb tervezésében. A SMART egy rövidítés, amely az alábbiakat jelenti:

  • Specific (konkrét): a cél pontosan megfogalmazott és határozott.
  • Measurable (mérhető): a cél olyan mértékegységekkel rendelkezik, amelyekkel a teljesítmény mérhető és nyomon követhető.
  • Achievable (elérhető): a cél elérhető, a rendelkezésre álló erőforrások és idő alapján reális.
  • Relevant (fontos): a cél kapcsolódik az adott területhez vagy tevékenységhez, és támogatja az általános célkitűzéseket.
  • Time-bound (időhöz kötött): a cél teljesülésének határideje meghatározott.

Ez az 5 pontos célkitűzési modell segít abban, hogy a céljaid konkrétabbak, mérhetőbbek és hatékonyabbak legyenek. A SMART modell használatával a kitűzött céljaid megfelelőbbek és hatékonyabbak lesznek. Ezt a modellt nem csak személyes célokra használhatod, hanem vállalkozásod vagy vezetői munkád során is alkalmazhatod, így csapatban is könnyebben elérhetitek a kitűzött célokat.

Tartsd nyilván a haladást, naplózz!

Az önfejlesztés folyamata bizony hosszú és kemény munkát igényelhet, ha nem vagyunk teljes mértékben tisztában saját magunk elvárásaival és képességeivel. Könnyű elveszíteni az irányt vagy az motivációt útközben. Ezért is fontos, hogy tartsuk nyilván a haladást, és rendszeresen értékeljük az eredményeinket.

Az egyik legjobb módja annak, hogy ezt megtegyük, az, ha naplót vezetünk, amelyet akár a telefonodban a jegyzeteid között is tárolhatsz, hogy ha van egy kis időd egyből be tudd írni az aznap elért eredményeket. Ebben a naplóban rögzíthetjük a célok eléréséhez szükséges tevékenységeket, a haladásunkat, az elért eredményeket, valamint az esetleges kihívásokat és nehézségeket is. Ez a napló segíthet abban, hogy lássuk, mennyit fejlődtünk, és motiváljon bennünket a további munkára.

Tanulj új dolgokat és fejlődj!

Az új dolgok tanulása egy olyan módszer, amely segít fejleszteni és frissen tartani magad. Az új ismeretek megszerzése új kihívásokat is jelent. Ezek a kihívások hozzáhárulnak a személyes és/vagy szakmai növekedésben. Új dolgot bármikor nekiállhatsz tanulni anélkül, hogy várnál valakire vagy valamire.

Az internetnek köszönhetően ma már szinte korlátlan lehetőségünk van az online tanulásra. Az online kurzusok, könyvek, podcastok és videók mind olyan források, amelyeket kihasználhatunk az önfejlesztésünk érdekében. Persze mindezt bepréselni egy zsúfolt napirendbe nehézkés lehet, de mondjuk futás vagy főzés közben zene helyett nyelvkurzust vagy bármilyen önfejlesztő hanganyagot hallgatni vagy lefekvés előtt egy sorozat vagy film helyett kézbe venni egy olyan önfejlesztő könyvet, amely valóban érdekel szuper opció lehet az új időmenedzsment felállításához. Legalábbis nekem ez vált be a legjobban.

Hirdetés

A munka-magánélet egyensúly része a testi és mentális egészség fenntartása

Az önfejlesztéshez elengedhetetlen az egészséges testi és mentális állapot fenntartása. Ez magában foglalja a rendszeres testmozgást, az egészséges étkezést és a megfelelő alvást is. Ez már önmagában túl soknak hangzik, ha olyan ember vagy mint én, aki túl kényelmes ahhoz, hogy megerőltessem a testem. Ne aggódj, nem kell drasztikus testmozgásra gondolni és egy kis tudatos mini mozgásokkal is elérhetjük a kívánt eredményt.

Magamat ismerve tudom, hogy alkalmatlan vagyok percre pontos határidőrendszert vinni az életembe. Sokan azt mondják, hogy már itt megbuktam a munka-magánélet egyensúly vizsgán. De én nem hiszek a beosztás ilyen formájú röghöz kötöttségében. Tény, hogy a telefonomon az ébresztőfunkció mindig szól, hogy mikor mit kell csinálni. Óránként jelez, hogy 10 percet foglalkozzak magammal, igyak, végezzek fejkörzést, sétáljak egyet, álljak kicsit, valamint négy óránként jelez, hogy egyek. Ezeket általában egy vagy két óra csúszással be is tartom. Az egészséges testi állapot segít abban, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, és több energiánk van az életben való előrehaladáshoz. Az egészséges mentális állapot pedig segít abban, hogy stresszt kezeljük, és hatékonyabban tudjuk kezelni az életben előforduló kihívásokat.

Legyél nyitott az új lehetőségekre

Az önfejlesztés során fontos, hogy nyitottak legyünk az új lehetőségekre. Ez lehet az új emberekkel való kapcsolatfelvétel, új szakmai kihívások vállalása vagy új hobbi kipróbálása. Az új dolgok kipróbálása lehetővé teszi számunkra, hogy megtapasztaljuk az élet más területeit, és ezzel megnyitjuk magunkat az új lehetőségek előtt. Az új lehetőségek keresése hozzájárul ahhoz, hogy új készségeket szerezzünk és új szintekre jussunk az életben, amely előre visz bennünket.

Azonban fontos megjegyezni, hogy a munka-magánélet megtalálása és fenntartása nem egy egyszerű és időbe telik, hogy eredményeket érjünk el, szóval türelmesnek és kitartónak kell lenni.

Az önfejlesztés folyamata során számos kihívással találkozhatunk, mint például az időhiány vagy a motiváció hiánya. Azonban ha kitartóak vagyunk, és rendszeresen foglalkozunk az önfejlesztéssel, akkor az eredmények hosszú távon meghaladják a befektetett energiát. Az élet új szintjére jutás csak akkor lehetséges, ha folyamatosan fejlesztjük magunkat, és nyitottak vagyunk az új lehetőségekre. Az öt tipp, amit megosztottam, csak az első lépések az önfejlesztés felé vezető úton, de ha ezeket követjük, akkor már sokkal előrébb leszünk és az út magától fog majd folytatódni.

Az önfejlesztés nem csak a munkahelyi sikereinkre van hatással, hanem az életünk minden területére kihat. Az önmagunkkal való foglalkozás és fejlődés lehetővé teszi, hogy boldogabbak, elégedettebbek és magabiztosabbak legyünk az élet minden területén.

Az önfejlesztés nem csak egyéni szinten lehet hasznos, hanem a munkahelyi sikereinkre is kihatással lehet. Azok a munkavállalók, akik folyamatosan fejlesztik magukat és képességeiket, azok előnyben vannak a munkaerőpiacon. Azok a munkavállalók, akik új készségeket és ismereteket szereznek, hatékonyabbak és eredményesebbek a munkahelyükön. Az új készségek megszerzése, az önismeret fejlesztése és a rendszeres testmozgás mind-mind hozzájárulnak az életünk jobbá tételéhez. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az önfejlesztés nem egy rövid távú megoldás, hanem egy hosszú távú folyamat, amely kitartást és elkötelezettséget igényel… és ha halogatós típus vagy, mint én, akkor most szólok, hogy nincs holnap! MOST van! Szóval hajrá!

Edelényi Karola

Kiemelt kép forrása: Canva – Getty Images Signature by RichLegg

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!