A fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet kap a mindennapokban. Arra voltunk kíváncsiak, hogy egy hazai kisvállalkozó, aki többek között műanyag és kompozit elemek gyártásával foglalkozik miként vélekedik minderről. Magazinunk fenntartója a WakeUp Network számos Facebook csoportot és közösséget üzemeltet, így az egyik vállalkozóknak szóló közösségben találtunk egymásra Kiss Sándorral, a Kapos Kompozit alapítójával is, akivel kollégánk készített interjút.
Ahogyan minden ez az iparág is egyre inkább a környezetbarát megoldásokra összpontosít, ugyanakkor nem feledkezhetünk meg a műanyagok elengedhetetlen szerepéről sem. Vannak olyan területek, mint például a hajók, játékok és egyéb elemek gyártásánál, ahol a műanyagok elengedhetetlenek, de hogyan találhatjuk meg a fenntarthatóság és a műanyagok közötti egyensúlyt? Az interjúban Kiss Sándor, a Kapos Kompozit alapítója mesél a kompozit anyagok fontosságáról és arról, hogyan lehet a jövőben egyre zöldebbé tenni a gyártást.
A kompozit elemek egy speciális anyagcsoportot képviselnek, amelyek többféle alapanyagot kombinálnak, hogy erős, könnyű és tartós termékeket hozzanak létre. Ilyenek például a hajók, csónakok vagy akár az autóiparban használt alkatrészek is.
Kiss Sándor, a Kapos Kompozit alapítója, aki már évek óta ezzel a technológiával foglalkozik, beszél arról, hogyan fér meg a fenntarthatóság és a műanyagok használata egymás mellett, és miért nem lehet őket teljesen kiiktatni. Az interjúban szó lesz a kompozit elemek gyártásáról, a műanyagok elengedhetetlen szerepéről, és arról, hogyan alakíthatják a jövő trendjei a hajók, csónakok piacát.
Fenntarthatóság és műanyag: Hogyan egyeztethetőek össze?
A fenntarthatóság egyre fontosabbá válik az iparág minden területén, és nincs ez másképp a kompozit elemek gyártásában sem. De hogyan érhetjük el, hogy a kompozit anyagok fenntarthatók legyenek, miközben figyelembe vesszük a műanyagok használatát is? Kiss Sándor válaszaiban bepillantást nyerhetünk a műanyagok szerepébe a kompozit gyártásában, és hogy hogyan lehet egyensúlyt teremteni a két tényező között.
WakeUp: Hogyan látod a kompozit elemek jövőjét a fenntarthatóság szempontjából?
Kiss Sándor: Ez a kérdés egy ígéretes és kihívásokkal teli terület. A technológia fejlődésével és a környezettudatosság növekedésével egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntartható megoldások keresése. A kompozit elemek jövője a fenntarthatóság szempontjából pozitív, de a kihívások kezelése elengedhetetlen. A technológiai innovációk, a fenntartható anyagok használata (pl. len, kender, bambusz) és az újrahasznosítási technológiák fejlődése hatalmas szerepet játszik a kompozitok környezetbarátabbá tételében.
WakeUp: Mi a szerepe a műanyagoknak a kompozit elemek gyártásában, és hogyan illeszkedik a fenntarthatóságba?
Kiss Sándor: A műanyagok kulcsfontosságú szerepet játszanak a kompozit elemek gyártásában, mivel a legtöbb kompozit anyag alapjátműanyag mátrix adja. Ez a mátrix köti össze az erősítőszálakat (pl: üvegszál, szénszál) és biztosítja a kompozit szerkezet állapotát.
Fontos azonban a környezetbarát lehetőségek keresése.
WakeUp: Hogyan biztosítjátok, hogy a gyártott kompozit elemek környezetbarátak legyenek?
Kiss Sándor: A termelés során próbálok energiahatékony gyártási technológiát alkalmazni, illetve csökkenteni a hulladék termelését. A keletkezett hulladékot szelektíven gyűjtöm. Zárt rendszerű gyártási folyamatok preferálása a károsanyag -kibocsátás csökkentése érdekében.
Igyekszem a tartósabb, erősebb észter gyantákat előnyben részesíteni a tartósság, hosszabb élettartam tekintetében.
WakeUp: A műanyagok felhasználásának csökkentése mellett hogyan biztosítod, hogy a kompozit anyagok ugyanazt a minőséget és tartósságot kínálják?
Kiss Sándor: A megfelelő anyagválasztás és gyártási technológia kiválasztása, a kompozit anyagok minősége és tartósságra való törekvés mellett csökken a műanyagok felhasználása.

WakeUp: Hogyan működik a műanyagok újrahasznosítása a kompozit elemek gyártásában?
Kiss Sándor: Készítenek már PET palackokból poliészter gyantát, illetve aprított, újrahasznosított műanyagokat töltőanyagként használva a kompozitokban javítja bizonyos tulajdonságait (pl.: ütésállóság).
Műanyag felhasználás és iparági alkalmazásai
A műanyagok használatát sokszor a környezetre gyakorolt hatása miatt bírálják, azonban nem minden iparágban könnyű nélküle működni. A hajógyártás például kifejezetten igényli a műanyagok előnyeit. Miért nem válthatók ki más anyagokkal, és hogyan lehetne csökkenteni a felhasználásukat? E kérdések körbejárásában Kiss Sándor osztja meg tapasztalatait.
WakeUp: Milyen iparágakban van szükség a műanyagok felhasználására, amit sokan talán nem is gondolnának?
Kiss Sándor: Kezdeném az egészségüggyel, merthogy a feleségem az egészségügyben dolgozik. Tehát a műanyagok elengedhetetlenek az egészségügyben. Fecskendők, katéterek, vérzsákok anyagául szolgálnak, de műanyagot használnak a gyógyszeriparban a csomagolásnál, tartályoknál, adagolórendszereknél. A közlekedésiparban -amit már említettem-, a műanyag használata a járművek súlyát csökkenti, ezáltal üzemanyag-megtakarítást eredményez, ami kevesebb károsanyag-kibocsátáshoz vezet. De az építőiparban is fontos szerepet játszik a műanyag. Csövek, nyílászárók, és szigetelőanyagok készülnek belőlük, valamint nem utolsósorban a csomagolóipar elengedhetetlen anyaga.

WakeUp: Milyen előnyöket kínál a műanyag a hajó- és csónakgyártásban?
Kiss Sándor: A műanyagok számos előnyt kínálnak a hajógyártásban,amelyek hozzájárultak széles körű elterjedésükhöz. A műanyagok könnyű súlya csökkenti a vízkiszorítást, ami nagyobb sebességet biztosít. Könnyebben szállíthatóak. Továbbá a gyártásban költséghatékonyabb mint fa, vagy fém társaié.
A műanyagok alapvetően vízállók, ami elengedhetetlen a hajók esetében.
A kompozit elemek fejlődése és fenntarthatóság
A kompozit anyagok folyamatos fejlődése és innovációja elengedhetetlen a fenntarthatóság irányába való haladáshoz. Az iparág folyamatosan keres új utakat, hogy a gyártási folyamatok zöldebbé váljanak. Kiss Sándor válaszaiban részletesebben is megismerhetjük, hogy a kompozit elemek hogyan fejlődnek és hogyan segíthetnek a fenntarthatóbb jövő megteremtésében.
WakeUp: Milyen új fejlesztések várhatóak a kompozit elemek terén a fenntarthatóságot szem előtt tartva?
Kiss Sándor: Számos izgalmas fejlesztés várható a fenntarthatóság jegyében. A hagyományos kőolaj alapú műgyanták helyett nővényi eredetű műgyanták használata (len,kender,kukorica). Alacsonyabb hőmérsékleten történő gyártási technológiák fejlesztése. Vagy itt van például a hibrid gyártás,ahol különböző anyagokat és gyártási folyamatokat kombinálnak a legjobb tulajdonság elérése érdekében.
Például a 3D nyomtatás és a kompozit gyártás kombinálása.
WakeUp: Hogyan alakítható a jövőben a kompozit anyagok gyártása, hogy még inkább környezetbarát legyen?
Kiss Sándor: Úgy vélem, hogy az első és legfontosabb az együttműködés, a hajlandóság. A gyártók, kutatók, kormányzati szervek együttműködése a fenntartható kompozitgyártás előremozdítása érdekében. Említettem már a biokompozitok használatát,ami természetes szálak és biopolimerek használatát jelenti a hagyományos, fosszilis anyagok helyett. Vagy említhetném a káros vegyi anyagok kibocsátásának csökkentéséta gyártási folyamatokban. De a fogyasztói tudatosságot is megemlíteném, A vevők, megrendelők tájékoztatása a környezetbarát kompozitok előnyeiről, a fenntartható termékek választására való ösztönzés is nagyon fontos.
WakeUp: Milyen innovatív megoldások léteznek a kompozit elemek újrahasznosításában?
Kiss Sándor: Számos innovatív megoldás született,amelyek segítenek csökkenteni a hulladék mennyiségét és a környezeti terhelést.
Aprítás és szétválasztás során a kompozitokat apró darabokra őrlik majd különböző technikákkal (szelelés,szitálás) szétválasztják az egyes összetevőket.
Pirózis használatánál magas, oxigénhiányos hőmérsékleten hevítik a kompozitokat,aminek hatására a szerves anyagok elbomlanak. Gázok, folyadékok keletkeznek az eljárás során, amiket aztán energiatermelésben újrahasznosítanak.
De említhentném a különböző vegyi anyagokkal történő újrahasznosításokat is,ahol kémiai eljárások során vonják ki a kompozitok egyes összetevőit.

WakeUp: Hogyan változik a kompozit elemek piaca az egyre növekvő fenntarthatósági igényekhez alkalmazkodva?
Kiss Sándor: A kompozit elemek piaca jelentős átalakulásom megy keresztül,ahogy a fenntarthatósági igényekegyre erőteljesebbé válnak. Növekszik a kereslet a fenntartható kompozitok iránt, így a gyártók is a fenntarthatóbbgyakorlatokra térnek át.
WakeUp: Milyen hatással van a fenntarthatóságra, hogy a kompozit elemek könnyebb és tartósabb alternatívát kínálnak a hagyományos anyagokhoz képest?
Kiss Sándor: A kompozit elemek könnyű súlya és tartóssága jelentős pozitív hatást gyakorol a fenntarthatósságra. A könnyebb járművek jelentős üzemanyag-megtakarítást eredményeznek,ami károsanyag-kibocsátás csökkenéséhez vezet. A könyebb rakományok kevesebb energiát igényelnek,ezáltal a szállítási költségek is csökkennek.
A kompozitok ellenállóak az időjárás viszontagságainak illetve más káros hatásoknak, ezáltal megnő az élettartam,csökken a csere szükségessége,a hulladék mennyisége.
A jövő kihívásai és lehetőségei
A jövőben a fenntarthatóság és a környezetvédelem kérdései még inkább a figyelem középpontjába kerülnek. Kiss Sándor a jövőbeli kihívásokról is beszél, és arról, hogyan alakítják a vásárlói igények, a globális szabályozások és a környezeti elvárások a kompozit elemek gyártásának irányát.
WakeUp: Hogyan készíted fel a vállalkozásodat a jövőbeli fenntarthatósági követelményekre és a környezetvédelmi előírások változásaira?
Kiss Sándor: A fenntarthatóságra való felkészülés folyamatos erőfeszítést igényel, de hosszú távon megtérül. E kérdésben nagyon fontos a különböző jogszabályok ismerete. Továbbá képzéseken, kondferenciákon, szakmai rendezvényeken való részvétel is nélkülözhetetlen.
Úgy gondolom, a fenntartható gyakorlatok alkalmazása nemcsak a környezetnek, hanem a vállalkozásnak is előnyös lehet.
Mindezen túl energiatakarékos berendezéseket használok (pl: LED-es izzók), valamint igyekszem csökkenteni a hulladéktermelést. Emellett ősztől tavaszig -ha nem szükséges a teherautó használata- a közlekedésre városon belül kerékpárt használok.
WakeUp: Mit gondolsz, hogyan alakíthatják a vásárlói elvárások a kompozit elemek és műanyagok jövőbeli felhasználását?
Kiss Sándor: A fenntarthatóság iránti növekvő igény, a környezettudatosság erősödése a termékekkel szembeni elvárások változása mind hatással vannak a piacra. A vásárlói elvárások egyre inkább a fenntarthatóság, a minőség, a személyre szabás, az egészség és a biztonság irányába mutatnak. A kompozit elemek és a műanyagok jövőbeli felhasználását ezek az elvárások fogják meghatározniA gyártóknak pedig alkalmazkodniuk kell ezekhez az elvárásokhoz.
WakeUp: Mik a legnagyobb kihívások, amelyekkel a kompozit elemek gyártásakor szembesülsz, amikor a fenntarthatóságot figyelembe kell venni?
Kiss Sándor: A szigorodó környezetvédelmi előírások növelik a gyártók költségeit, illetve a hulladékok kezelése is nagy kihívást jelent.
Amennyiben Te is szeretnél egy hasonló interjút megjelentetni a WakeUp Network által kezelt vagy fenntartott magazinokban, akkor tekintsd meg a WakeUp SalesHouse portfólióját vagy rendeld meg ide kattintva PR cikkünket!