A végrehajtási ügyek önmagukban is sokszor szerteágazóak lehetnek. Korábban már körbejártuk, hogy mi történik akkor, a végrehajtás alá vont ingatlanunkat elajándékoznánk, valamint az is, hogy érdemes‑e végrehajtás alatt álló ingatlant vásárolni. Ebben a cikkben azt járjuk körül, hogy mi történik akkor, ha valaki végrehajtási joggal terhelt ingatlant örököl. Nem ritka eset, hogy valaki terhelt ingatlant örököl, azonban azt kevesen tudják, hogy mi ennek a menete és egyáltalán mit lehet tenni ilyen esetekben. Amikor egy örökös ilyen ingatlant örököl, számos jogi kérdés és kihívás merülhet fel. Mit is jelent ez a valóságban? Dr. Szoboszlai Anita az ügyvédingatlanos szakértő írása.
A végrehajtási jog általában olyan helyzetekben kerül alkalmazásra, amikor az ingatlan tulajdonosa tartozást halmozott fel, és a hitelezők jogi lépéseket tettek a követelésük behajtására. Az örökös számára ez különösen bonyolult helyzetet jelenthet, hiszen az öröklés nemcsak jogokat, hanem kötelezettségeket is magával hoz. Mindez nem jelenti azt szükségszerűen, hogy nincs kiút az adósságcsapdából, és sok esetben még időben elkerülhető a nagyobb baj. Az alábbiakban bemutatjuk, mit érdemes tenni, ha végrehajtási joggal terhelt ingatlant örököl valaki, és hogyan védheti meg érdekeit.
Mi az a hagyatéki teher és hogyan hat az öröklésre?
A hagyatéki teher alatt olyan tartozásokat és kötelezettségeket értünk, amelyek az örökhagyó halála után az örökösökre szállnak. Ezek lehetnek pénzügyi tartozások, mint például banki hitelek, kölcsönök, adók, stb., valamint egyéb kötelezettségek, amelyeket az elhunyt személy vállalt, például bérleti díjak, szolgáltatói tartozások, és még számos más egyéb kiadás, melyek felhalmozódtak és nem kerültek rendezésre életében. Az ilyen jellegű tartozásokat nevezzük a jogban hagyatéki tehernek. Így az ingatlanon elhelyezett végrehajtási jog is legtöbb esetben elmaradásokból adódhat.
Mindez hatással van az örökségre. Amikor egy örökös végrehajtási joggal terhelt ingatlant örököl, az örökség nemcsak az ingatlant, hanem az ahhoz tartozó tartozásokat is magában foglalja. Ez a jog azt jelenti, hogy a hitelezők jogosultak lehetnek az ingatlan kényszerértékesítésnek kérésére, hogy a vételárból kielégítsék a követeléseiket. Ennek következményeként az örökös több jogi kérdéssel is szembesülhet melyekre mielőbbi választ kell találnia.
Az örökös nemcsak a pozitívumokat (ingó-ingatlanvagyon), hanem a negatívumokat (tartozások) is megörökli. A végrehajtási eljárás az öröklés után folytatódik, azzal, hogy az örökhagyó helyébe jogutódlás útján az örökös lép.
Ha terhelt ingatlant örökölt valaki, akkor ebben az esetben az örökös jogilag felelőssé válik az ingatlannal öröklött tartozásokért, azonban több lehetőség is van a helyzet kezelésére. Az ügyfeleknél a leggyakrabban előforduló gondolat az örökség visszautasítása, azonban ennél több mindent tehetnek.
Az örökhagyó halálát követően főszabályszerint az örökhagyó lakóhelye szerint illetékes jegyző ún. hagyatéki leltárt készít. Ebben a leltárban kerül rögíztésre az örökhagyó valamennyi vagyona. A jegyző a hagyatéki leltárt, annak elkészültével az illetékes közjegyző részére továbbítja, aki majd a leltár alapján lefolytatja az eljárást. A hagyatéki eljárás során kerül tájékoztatásra az örökös a tekintebne, hogy pontosan mit is tartalmaz a hagyatéki leltr, milyen vagyonnal (pozitív, negatív) rendelekezett az örökhagyó. Aki attól tart, hogy nem tud minden tartozásról, kérheti a közjegyzőt, hogy tegyen közzé hirdetményt, így a hitelezők már a hagyatéki eljárás alatt bejelenthessék a hitelezői igényeiket.
Olyan esetekben, amikor nincsen biztosíték a követelés mögött (pl ingatlan) sokkal nehezebb felderíteni a hitelezőket. Azt sem szabad elfelejteni, hogy sokszor előáll az az eset, hogy a hagyatéki eljárás lezárása után derül ki, hogy tartozása volt az örökhagyónak. Nem szabad azt figyelmen kívül hagyni, hogy a hitelezőknek általános elévülési időn belül ‑5év- lehetőségük van érvényesíteni a követelésüket.
Az örökös első lépése az, hogy el kell döntenie, elfogadja‑e vagy visszautasítja az örökséget. Ha visszautasítja, nem örökli meg sem a pozitívumokat, sem a negatívumokat, tehát mentesül a tartozások megfizetése alól. Ha elfogadja, köteles a tartozásokkal együtt átvenni a hagyatékot.
Azonban fontos szem előtt tartani a tartozás iránti felelősség mértékét, ugyanis az örökös felelőssége csupán a hagyaték értékéig terjed.
Ez azt jelenti, hogy ha a hagyaték értéke kisebb, mint a tartozások összege, az örökös csak a hagyaték értékéig felelős a tartozásokért. Azonban, ha a hagyatékban szereplő vagyontárgyak értékesítésre kerültek vagy egyéb okok miatt nem állnak rendelkezésre, az örökös a saját vagyonával ezen vagyonelemek értékéig felel.
A hagyatéki eljárás során is van lehetőség megállapodást kötni a hagyatéki hitelezővel, akár úgyis, hogy az örökhagyó hagyatékából egy rész vagy egy vagy több vagyonelem átengedésre került a hagyatéki hitelező részére a tartozás rendezése érdekében.
Milyen jogi lépéseket tehet a végrehajtási joggal terhelt ingatlan örököse?
Az öröklést követően a végrehajtási eljárásban megállapításra kerül a jogutódlás, így az örökhagyó helyébe az örökös lép. Ezt követően az örököst megilleti mind az a jog, ami az adóst megilleti a végrehajtási eljárás során. Itt is kiemelném, hogy az örökös helytállási kötelezettsége azonban nem korlátlan, mint az örökhagyó adósé volt, hanem csak és kizárólag a hagyatékban szereplő vagyonelemekkel felel (vagy azok értékével, lásd felejebb) a végrehajtási eljárásban.
Lehetőség lehet a végrehajtást kérővel megállapodni, és részletekben teljesíteni a követlés összegét, azonban ha nem sikerül megállapodásra jutni a végrehajtást kérővel, az az eljárásban kérheti a lefoglalt vagyonelemek (ingóság, ingatlan) kényszerétékesítését. Ahogy már feljebb is említettem, amennyiben a hagyatékátadó végzésben foglalt vagyonelemek kényszerértékesítésre kerültek, azonban a végrehajtást kérőnek továbbra is fennáll a követelése a végrehajtási eljárás akkor sem folytatható, tekintve, hogy csak a végzésben feltüntetett vagyonelemekkel felel az örökös.
Összegzés
Ha végrehajtási joggal terhelt ingatlant örököl valaki, fontos, hogy gyorsan és körültekintően cselekedjen. Az örökség elfogadása előtt érdemes mérlegelni a tartozások mértékét és a rendelkezésre álló lehetőségeket. Mivel az öröklött ingatlan adósságai is az örököst terhelhetik, célszerű jogi tanácsot kérni annak érdekében, hogy elkerülje a nem kívánt pénzügyi és jogi következményeket.
Kép forrása: Canva by Pixelshot