budapest, láchíd, forgalom, magyarország, autó, oroszlán, híd Kép forrása Canva - Getty Images by Stewenw

Ne menj a forgalommal szemben: önreflexió a mindennapokban

Önreflexió hatékonysága, gyakorlati alkalmazása a magánéletben és munkahelyi környezetben. Mit jelent önmagunkra rálátni? Mik a lépések?
Hirdetés

Sokuknak kihívást jelent az, hogy tisztán lássunk önmagunkra. Egy adott élethelyzet, szituáció egész más vetületet kaphat akkor, ha önmagunkat jól ismerjük. Önreflexió lehet a kulcs hozzá. Hogy mit jelent ez pontosan és miként gyakorolhatjuk hatékonyan, Básthy Szilvia írásából kiderül.

Egy ember a sztrádán halad és hallgatja a közlekedési híreket: Figyelem, az autópályán egy őrült sofőr szemben megy a forgalommal! – EGY? De hát mindenki szembe jön velem!!! – A vicc tökéletes példája az önreflexió teljes hiányának.

Mi is pontosan az önreflexió?

Az önreflexió a saját magunkról való gondolkodás, tehát érzelmeink, gondolataink, viselkedésünk, reakcióink, hiteink megfigyelése és megértése.

Beletartozik önmagunk tudatos megfigyelése, az énképünk (amit gondolok magamról) tisztázása, valamint az énképemnek a másoktól és a történésekből kapott visszajelzéssel történő összehasonlítása, ezáltal önmagunk jobb megismerése, a fejlesztendő területek beazonosítása.

Ha egy gyakorlati példát keresünk, akkor mondjuk jusson eszünkbe egy barátunk, aki rendszeresen felháborodik valamin. A családja és a barátok ugyan gyakran jelzik neki, hogy félreértette az üzenetet, de ő kitart a saját értelmezése mellett. Ami ebből a barátunkból hiányzik, az ugyanaz, ami a fenti viccben szereplő vezetőből is: az önreflexió.

Mire jó az önreflexió?

Önmagunk megértése elengedhetetlen a kiegyensúlyozott élethez. Segíti a motivációt, növeli a lelkesedésünket a mindennapi feladataink kapcsán is, figyelmesebbé, hatékonyabbá válunk a kapcsolatainkban, pozitív irányba változik a másokra gyakorolt hatásunk. Jobban megismerjük önmagunkat, tanulunk, fejlődünk.

Ha például a viccben szereplő ember észrevenné, hogy ő az, aki szembe megy a forgalommal, akkor lehúzódhatna, ezáltal megszüntetve mások veszélyeztetését. Majd elemezhetné, mi vezette őt odáig, hogy a rossz irányba hajtson fel az autópályára. Tegyük fel, hogy rájön, hogy a tábla nagyon rosszul tükröződött a reggeli napsütésben, ezért látta rosszul, ezért ettől kezdve mindig napszemüveget visel majd, hogy biztosabban lásson.

Gyakorlása a mindennapokban

Gondoljuk végig, hogy milyen partner, barát, munkatárs, vezető, szülő vagyok – a felsorolás további szerepekkel bővülhet-, mikben vagyok a legjobb vagy leggyengébb, milyen a viszonyom a többiekkel, hogyan hatok én másokra. Melyek azok a pontok, amelyeken érdemes lenne változtatnom ahhoz, hogy szerethetőbb/gondoskodóbb/jobb/örömtelibb/boldogabb vagy akár eredményesebb legyek én és a közvetlen környezetem? 

Nézzünk pár gyakorlati példát, milyen dolgokra használhatjuk az önreflexiót otthoni és munkahelyi környezetben:

Céljaink

Megnézhetjük, mire vágyunk, mit szeretnénk elérni mint család (vagy akár mint munkahelyi csapat)? Mi motivál? Az, amit csinálok, kiteljesít, segít elérni a saját céljaimat? És a többiekét?

Értékek

Milyen értékek fontosak nekem, és meg tudjuk ezeket valósítani a családban? Mik fontosak nekem személy szerint a munkámban, a munkahelyemen? Ezek megvannak-e a cégben? 

Hozzáállás és kommunikáció

Segítjük-e egymást, vagy mindenki csak a saját dolgával foglalkozik? Pozitív vagy negatív a kommunikációm? Hogyan hat ez a családomra? És a munkatársaimra? Mit gondolok magamról, milyen vagyok szülőként/párként/kollégaként? A gondolataink önmagunkról és a cégről alapvetően befolyásolják, hogy mennyire érezzük jól magunkat minden nap.

Emberi kapcsolatok

Milyen a viszonyom a szűkebb és tágabb családi körömmel, a barátaimmal, a kollégáimmal, főnökeimmel? Én vagyok a középpontban, vagy inkább csak megfigyelő vagyok, aki ritkán szólal meg? Ez a skála két végpontja, nézzük meg, én hol vagyok ezen a skálán? Milyen visszajelzéseket kapok másoktól? Ők is úgy látnak engem, mint én magamat? Mik azok a visszajelzések, amiket könnyedén fogadok, és mik azok, amikről azt gondolom, nincs igazuk? Mennyire ismerem el, ha valaki jól (esetleg nálam jobban) csinál valamit?

Mennyi értelme van az önreflexiónak?

Ha úgy gondolod, hogy van értelme a fent leírtakon való elgondolkodásnak, akkor valószínű, hogy örülni fogsz Lanaj, Fulk és Erez 2018-as kutatási eredményének: akik reggelente 10 percet szántak az önmagukon való gondolkodásra és leírtak 3 dolgot, amire fókuszálnak aznap, vagy amiben jónak érzik magukat, azt találták, hogy sokkal motiváltabbak, lendületesebbek lettek a munkájukban és az életük egyéb területein is. 

Érdemes tehát rendszeresen gyakorolnunk az önreflexiót nemcsak a munkánkban, hanem a magánéletünkben is. Írhatunk naplót, de jegyzetelhetünk eldobható cetlikre is vagy a telefonunkba. Ha van olyan ember, akinek adunk a véleményére, megkérdezhetjük őt is arról, hogyan lát bennünket egy-egy területen, majd elgondolkodhatunk a kapott válaszon.

Básthy Szilvia

Kiemelt kép forrása: Kép forrása Canva – Getty Images by Stewenw

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!