Élő beszélgetés a WakeUp YouTube csatornáján! Ne maradj le iratkozz fel most!

HR, munkavállaló beillesztése

Egy új mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se milyen folya­ma­to­kat ölel fel? — ilyen len­ne a töké­le­tes 4 lépé­ses folya­mat

Hogyan alapozható meg a lojalitás, ha betartják a cégek ezeket a lépéseket? Bemutatjuk a közel tökéletes munkavállaló beillesztése menetének folyamatát.
Hirdetés

A mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se a dol­go­zói élet­pá­lya és a mun­ka­erő áram­lás egyik, ha nem a leg­fon­to­sabb lépé­se. Egy folya­mat része. Előt­te talál­ha­tó a tobor­zás, kivá­lasz­tás, utá­na pedig min­den egyéb, ami a mun­ka­hely­hez kap­cso­ló­dik, mint pél­dá­ul a bér, kép­zés-fej­lesz­tés, tel­je­sít­mény­ér­té­ke­lés, moti­vá­ció, cso­port­di­na­mi­ka, főnök-beosz­tott viszony, kar­ri­er és még sorol­hat­nám. Kovács Bálint írá­sa.

Nagy az öröm, ami­kor egy cég és egy jelölt meg­ál­la­pod­nak abban, hogy keresz­te­zik egy­más útja­it. Fel­eme­lő érzés, ami­kor mind a két fél úgy érzi: igen, ez az, meg­ta­lál­tam! Ebből az álla­pot­ból két lehet­sé­ges irány raj­zo­lód­hat ki. Az egyik a köl­csö­nös elkö­te­le­ző­dés és pozi­tív szem­lé­le­tű ismer­ke­dés. A másik a csa­ló­dás.

Mará­zi Judit HR szak­ér­tő gon­do­lat­me­ne­te alap­ján néz­zük is hogyan kez­dő­dik a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se. A leg­több helyen ugyan­azon négy­lé­pé­ses beil­lesz­té­si folya­ma­ton men­nek keresz­tül a leen­dő mun­ka­vál­la­lók, így nagy meg­le­pe­tés nem érhe­ti azo­kat, akik koráb­ban dol­goz­tak már vala­hol. Az újon­nan belé­pő mun­ka­vál­la­lók ezek­kel a kulcs­lé­pé­sek­kel talál­koz­hat­nak:

  1. a kivá­lasz­tá­si folya­mat végén köl­csö­nös kimon­dott: IGEN.
  2. belé­pé­si doku­men­tu­mok alá­írá­sa az első napon vagy azt meg­elő­ző­en.
  3. mun­ka­vég­zés meg­kez­dé­se pró­ba­idő alatt.
  4. pró­ba­időt köve­tő­en hatá­ro­zott vagy hatá­ro­zat­lan ide­jű mun­ka­szer­ző­dés.

A lényeg min­dig a rész­le­tek­ben rej­lik, ahogy az ördög vagy az angyal is. Alap kiin­du­lá­si hely­zet­ként a mun­ka­adó és a mun­ka­vál­la­ló közös érde­ke, hogy egy­más irá­nyá­ba elkö­te­le­zet­tek legye­nek. Kiépül­hes­sen a köl­csö­nös biza­lom, amely ala­pot szol­gál­tat a hosszú­tá­vú együtt­mű­kö­dés­hez. Az aláb­bi­ak­ban össze­gyűj­töt­tem pár olyan sarok­pon­tot, ahol tapasz­ta­la­ta­im alap­ján a kom­mu­ni­ká­ció mind mun­ka­vál­la­lói és mun­kál­ta­tói szem­szög­ből elin­dul­hat egy ked­ve­zőt­len irány­ba.

Hir­de­tés

Miért csa­lód­hat­nak egy­más­ban a felek a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se során?

Elsőd­le­ge­sen a kom­mu­ni­ká­ció hiá­nya vagy nem meg­fe­le­lő­sé­ge miatt. A túl kevés vagy túl sok infor­má­ció, eset­leg egy rosszul fel­tett vagy fél­re­ér­tett kérdés/válasz is okoz­hat hom­lok­rán­co­lást, bizony­ta­lan­sá­got mind a két fél­nek.

A mun­kál­ta­tó­kat kép­vi­se­lő tobor­zók nagy része, a kivá­lasz­tá­si folya­mat során ked­ves és együtt­mű­kö­dő. Azon­ban az inter­jú végén tör­té­nő szó­be­li meg­egye­zést, mint bol­do­gí­tó igent köve­tő­en ugyan­ak­kor van­nak cégek, akik hang­ne­met vál­ta­nak és szi­go­rú­ak lesz­nek. Ennek töb­bek között egyik oka lehet, hogy nem ugyan­az a sze­mély vég­zi a belép­te­tést, mint aki a kivá­lasz­tást. Ment­sé­gük­re legyen, hogy sok eset­ben a tör­vé­nyi meg­fe­lel­te­tés és a határ­idők tar­tá­sa miatt gyor­san kell ada­tot gyűj­te­ni az érke­ző kol­lé­gá­tól és a külön­bö­ző bel­sős folya­ma­to­kon is át kell vezet­ni a jelent­ke­ző­ket ezek­nek az ügy­in­té­zők­nek. A mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se min­den eset­ben egy komp­lex folya­mat.

Azon­ban az erő­sza­kos vagy mogor­va hang­nem és a „már a mienk vagy” atti­tűd meg­je­le­né­se bizony­ta­lan­sá­got és a kez­de­ti lel­ke­se­dést letö­rő meg­élé­se­ket ala­kít­hat ki a leen­dő mun­ka­vál­la­ló­ban.

Mind­két fél­nek őszin­té­nek és rugal­mas­nak kell len­ni, még akkor is, ha a belé­pő mun­ka­vál­la­ló egy másik mun­ka­he­lyen fel­mon­dá­sát töl­ti. Az átme­net, egy nagyon stresszes és bizony­ta­lan idő­szak, mind a két fél szá­má­ra.

válási szezon,
Kép for­rá­sa: Can­va — Pexels by Karo­li­na Gra­bows­ka

Mun­kál­ta­tói oldal­ról jogo­san merül fel ezidő alatt a kér­dés, hogy mi van, ha kap másik aján­la­tot a vár­va várt kol­le­ga és előröl kez­dőd­het a kere­sé­si folya­mat. Mind­eköz­ben a mun­ka­vál­la­ló is jog­gal mor­fon­dí­ro­zik, hogy mi van, ha a cég csőd­be megy vagy ha kül­föld­re köl­töz­te­tik az osz­tályt, aho­va fel­vet­tek. Ezer­nyi bel­ső mono­lóg, kér­dés, merül fel a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se során, ami­re nincs egy­ér­tel­mű válasz.

Milyen a közel töké­le­tes folya­mat a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se köz­ben?

Jog­gal kér­dez­he­ted meg, hogy egy­ál­ta­lán létezik‑e töké­le­tes mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se folya­mat a gya­kor­lat­ban. Talán nem. Mert ami papí­ron jól mutat sok eset­ben kivi­te­lez­he­tet­len a való élet­ben, de apró trük­kök­kel köze­lebb hoz­hat­juk a két dol­got egy­más­hoz.

Hir­de­tés

#1 Meg­erő­sí­tés, vissza­iga­zo­lás vagy éppen vissza­uta­sí­tás

Inter­jú után mind­két fél részé­ről elő­for­dul­hat, hogy gon­dol­ko­dá­si idő­re van szük­ség. Rit­ka ese­tek egyi­ke ami­kor már az inter­jún meg­szü­le­tik a dön­tés és elkez­dő­dik a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se. A dön­tés­ről pro­to­koll sze­rint a leen­dő mun­ka­adó tájé­koz­tat­ja az inter­jú­zott jelent­ke­zőt, amely tör­tén­het szó­ban, írás­ban vagy tele­fo­non. A meg­erő­sí­tés tar­tal­maz­za az inter­jún elhang­zott rész­le­te­ket, mint pél­dá­ul bér, kez­dés dátu­ma, pozí­ció, mun­ka­idő, egyéb jut­ta­tá­sok, stb.. Az, hogy a HR-es kol­lé­ga inter­jú után milyen for­má­ban jelez vissza leen­dő mun­ka­vál­la­ló­nak azt cége és pozí­ci­ó­ja válo­gat­ja.

Az írás­be­li aján­la­tot, vissza kell iga­zol­ni vagy egy szép köszö­nő levél­ben, vagy a „rend­ben, elfo­ga­dom” sza­vak­kal vagy alá­írás­sal, ha elő­szer­ző­dést kap­tunk.

Már az ele­jén gya­ko­ri nézet­el­té­rés­re okot adó feszült­ség for­rás lehet: ha nem az kerül a HR-es kol­lé­ga által kül­dött szö­veg­be az, ami­ről szó­ban az inter­jú során meg­ál­la­pod­tak vagy éppen, ha a leen­dő mun­ka­vál­la­ló nem rea­gál írás­ban 24 órán belül.

#2 A mun­ka­szer­ző­dés meg­kö­té­se, a mun­ka­vál­la­lói beil­lesz­tés meg­kez­dé­se

Az új belé­pő­nek a mun­ka­szer­ző­dés­hez és egyéb admi­niszt­rá­ci­ó­hoz ada­to­kat köte­les­sé­ge a mun­kál­ta­tó ren­del­ke­zés­re bocsá­ta­ni. Ezzel támo­gat­va a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­se pro­ce­dú­rá­ját és együtt­mű­kö­dést tanú­sí­ta­ni (ezzel már egy képet alkot magá­ról). Fon­tos kilép­ni a koráb­bi, rossz tapasz­ta­la­tok gon­do­la­ti­sá­gá­ból, mert egy új hely/új ember, új esély mind a két fél­nek jár. Erre tuda­to­san kell készül­ni, ezért is szok­ták java­sol­ni, hogy 2 mun­ka­hely között legyen egy kis idő, amíg elgyá­szol­ja a mun­ka­hely vál­tó az elő­ző mun­ka­he­lyét és teret enged az újnak.

Ami­kor meg­tör­tént a feszült­ség­men­tes vagy feszült­sé­gek­kel ter­helt IGEN kimon­dá­sa, leírá­sa, szer­ző­dé­ses ada­tok meg­kül­dé­se, onnan­tól a folya­mat lehet gyors vagy nagyon las­sú.

Egy új belé­pő kezd­het azon­nal, szin­te a mun­ka­szer­ző­dés meg­kö­té­sét köve­tő más­nap (ennek a jogi és egyéb kivi­te­le­zé­sét nem kér­dő­je­lez­zük meg) és meg­egye­zést alap­ján kezd­het pár hónap múl­va.

fitnesz
Kép for­rá­sa: Getty Ima­ges by And­rey Pop­ov

Ha a mun­ka­vál­la­ló nem azon­nal kezd, hanem pár hónap múl­va, akkor a vára­ko­zá­si idő­ben sem sza­bad meg­fe­led­kez­ni róla. Ilyen­kor ki kell ala­kí­ta­ni a „Hogy vagy?” kom­mu­ni­ká­ci­ót. Ez a vára­ko­zá­si idő­szak lehe­tő­sé­get ad arra, hogy ha szük­sé­ges a mun­ka­vál­la­ló meg­csi­nál­tas­sa az orvo­si alkal­mas­sá­gi vizs­gá­la­tot, meg­is­mer­je a külön­fé­le sza­bály­za­to­kat és doku­men­tu­mo­kat, vala­mint az első nap pon­tos for­ga­tó­köny­vét.

#3 A mun­ka­kez­dés és a mun­ka­vál­la­ló beil­lesz­té­sé­nek elő­ké­szí­té­se

A mun­ka­szer­ző­dés meg­kö­té­se után, a kez­dé­si idő­pont­tal össz­hang­ban a HR vagy bár­ki a cég részé­ről, aki a belép­te­té­si folya­mat koor­di­ná­lá­sá­ért felel, egyez­tet a társ­osz­tá­lyok­kal, és tart­ja a kap­cso­la­tot az új belé­pő­vel. Ezalatt az idő alatt a leen­dő mun­ka­adó gon­dos­ko­dik róla, hogy legyen vala­ki a cég­nél, aki az újon­nan belé­pő kol­lé­gát a szár­nyai alá veszi – nevez­zük men­tor­nak – és „barát­ko­zik” az új mun­ka­társ­sal.

Men­tor­ként meg­vá­la­szol min­den kér­dé­sét, sőt olya­no­kat is elmond neki, amit az új belé­pő hely­ze­té­nél fog­va nem tud meg­kér­dez­ni (mivel nem tud­ja, hogy mit nem tud, így nem is tud min­den­ről kér­dez­ni – ez így elég logi­kus). Tehát a koor­di­ná­ló sze­mély, arra ösz­tö­ké­li a csa­pa­tot, hogy nyi­tott­ság­gal és őszin­te érdek­lő­dés­sel vár­ják az új mun­ka­tár­sat és szán­ja­nak időt rá, kiemel­ten az új kol­lé­ga köz­vet­len veze­tő­je.

A mun­kál­ta­tó fele­lős­sé­ge, hogy az érke­ző újon­nan belé­pő mun­ka­vál­la­lót a belé­pés pil­la­na­tá­ban meg­fe­le­lő körül­mé­nyek vár­ják.

Pozí­ci­ó­tól füg­gő­en ez lehet asz­tal, szék, öltö­ző, iro­da­sze­rek, szer­szá­mok, védő­fel­sze­re­lés, egy­szó­val bár­mi, amit a tör­vény vagy a mun­ka­vál­la­ló mun­ka­kö­re meg­kö­ve­tel. Ahhoz, hogy min­den esz­köz ren­del­ke­zés­re áll­jon elen­ged­he­tet­len a társ­osz­tá­lyok­kal, eset­leg más alvál­lal­ko­zók­kal tör­té­nő zök­ke­nő­men­tes kom­mu­ni­ká­ció.

Igen, ez mace­rás, ideg­őr­lő, főleg, ha egy éven belül már a soka­dik kol­le­ga érke­zik és nem marad ott. De miért nem marad ott? Mi hiány­zott neki/nekik?  Ki a fele­lős ezért? Erre szá­mos választ hall­ha­tunk – kevés a pénz, rosszak a mun­ka­kö­rül­mé­nyek, elavult az esz­köz­park… biz­tos mind köz­re­ját­szik, de a leg­na­gyobb meg­tar­tó erő a jó csa­pat és a követ­ke­ze­tes, kor­rekt és támo­ga­tó veze­tő, min­den ezután követ­ke­zik. Ahogy nincs töké­le­tes mun­ka­vál­la­ló úgy nincs töké­le­tes cég sem. De most arra teszünk pró­bát, hogy minél köze­lebb kerül­jünk a töké­le­tes­hez és hosszú­tá­vú, kifi­ze­tő­dő együtt­mű­kö­dést ala­kít­sunk ki.

#4 Az új mun­ka­vál­la­ló első nap­ja

Ezzel meg is érkez­tünk az első nap­hoz, ami­ről a követ­ke­ző cikk­ben írok rész­le­te­sen. Ma elju­tot­tunk a tobor­zás – kivá­lasz­tás­tól az első napig, ami lehet sokak fejé­ben egy levél­vál­tást jelent vagy még annyit sem. Szükséges‑e ennyi­re túl­ci­zel­lál­ni a folya­ma­tot, ami­kor velünk se így jár­tak el, ami­kor belép­tünk? Kell‑e ennyi több­let mun­kát bele­fek­tet­ni egy ember belép­te­té­sé­be, ami­kor még nem is ter­mel? Mutass vala­kit, aki így csi­nál­ja! Jogo­sak a kér­dé­sek. No, de majd foly­tat­juk!

… de addig is!

Tudtál/tudott azo­no­sul­ni a leír­tak­kal? Meg­va­ló­sít­ha­tó vagy utó­pia? Milyen meg­élt élmenyei/élményeid van­nak mun­kál­ta­tó­ként és/vagy mun­ka­vál­la­ló­ként? Érdek­lőd­ve várom a véle­mé­nye­ket, meg­lá­tá­so­kat, javas­la­to­kat és kiegé­szí­té­se­ket!

Kovács Bálint

For­rás: itt, Kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Getty Ima­ges Sig­na­tu­re

Kis-, és középvállalkozások számára kidolgozott ügynökségi szolgáltatásokkal vát a Value Management Network csapata! Kapcsolódj eseményeinkhez és fedezd fel szolgáltatásainkat, amelyeket vállalkozásodhoz igazíthatsz.

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!