Az idén januárban bevezetett munkáshitelt a diplomával nem rendelkező, felsőoktatási tanulmányt nem folytató fiatalok vehetik igénybe, a kormány szándéka szerint ezzel támogatva a pályakezdésüket. Megvannak az első adatok arról, hogy mire költik a legfeljebb 4 millió forint kamatmentes kölcsönt a fiatalok. A statisztika cáfolja azt a korábbi vélekedést, hogy a könnyen elérhető pénzforrást felelőtlen költekezésre használják fel.
A tendencia azt mutatja, hogy a munkáshitelt igénylők negyede kifejezetten továbbképzésekre vagy szakmai tanfolyamokra fordítja a kölcsön összegét, míg 10 százalékuk vállalkozás indításába fekteti a pénzt. Ez azt jelenti, hogy összességében a fiatalok 40 százaléka valamilyen módon a saját fejlődését finanszírozza. De emellett számos példa van arra is, hogy már működő vállalkozások esetén, az eszközpark fejlesztésére költenek.
A TanfolyamGURU adatai szerint az igénylők nagyjából 40 százaléka az olyan önálló életkezdéshez szükséges kiadásokat fedezi a kölcsönből, mint az albérlet, 20 százalék pedig a jogosítvány megszerzésére vagy használt autó vásárlására fordítja a támogatást.
Munkáshitel, eszköz a továbbtanulásra
A munkáshitel elindítása óta, az ország egyik legnagyobb felnőtt-, és szakmai képzéseket tömörítő weboldalán jelentősen megnőtt az érdeklődés a különböző tanfolyamok és továbbképzések iránt. Nagy László a TanfolyamGuru marketing menedzsere összegezte az eddigi tapasztalatokat.
2025-ös év első negyedévében mintegy 40 százalékkal több látogatónk volt, mint az előző év azonos időszakában. Ez azt mutatja, hogy sokan tudatosan keresik a lehetőségeket a fejlődésre.
Elsősorban a szakmunkásképzések – villanyszerelő, CNC-programozó, ács tanfolyamok –, a biztonság technikai kurzusok és a vállalkozásfejlesztési tanulmányok, a marketing, pénzügyi ismeretek, üzleti tervezés kurzusok iránt nőtt meg a kereslet. A szakember azt is kifejtette, miért éri meg a munkáshitelt tanulásra fordítani.
A szakképzések iránt érdeklődők számának növekedése nem meglepő. Az emberek tisztában vannak azzal, hogy ezek manapság kifejezetten hiányszakmák a piacon. Amennyiben egy tehetségesebb szakmunkás vállalkozói létformában tevékenykedik, és az adott szakterületén sikerül néhány referenciamunkával bizonyítania, azoknál sorbán állnak a megrendelők. Gondoljunk csak arra, hogy egy kazán – vagy villanyszerelő esetén mekkora várakozási idővel kell számolniuk az ügyfeleknek az utóbbi években.
Hosszútávú megtérülés a tudás
A tudást, ha már megszerezte valaki, az nem vehető el tőle. Számos előnnyel jár, ha valaki képzi és továbbképzi magát. A pénzügyi szakértők is egyetértenek abban, hogy a munkáshitel egyik legjobb felhasználási módja az oktatás és fejlesztés.
Nagy László az előnyök közé sorolta a hosszútávú megtérülést, a magasabb kereseti lehetőségeket, a rugalmasságot és az új lehetőségeket.
Egy szakmai tanfolyam vagy képzés jelentősen növeli a munkavállaló munkaerőpiaci értékét, akik tovább képzik magukat, jóval magasabb fizetésre számíthatnak. Az új szakmák megtanulása segíthet a pályamódosításban vagy egy stabilabb karrier kiépítésében
A legfeljebb 4 millió forint munkáshitelt a diplomával nem rendelkező, felsőoktatási tanulmányt nem folytató, dolgozó, 17 és 26 év közötti fiatalok igényelhetik a bankoknál, maximum 10 éves futamidővel, ami a 0,5 százalékos kezességvállalási díjjal együtt 35 ezer forintos havi törlesztőrészletet jelent. A hitelfelvevő nők részleges vagy teljes tartozás-elengedést is kapnak, ha legalább 2 gyermeket vállalnak.
Kiemelt kép forrása: Canva by 89Stocker