Tradicionális magyar karácsonyi sütemény a bejgli, avagy a diós és mákos tekercs. Így december elején az ember elmélázik rajta, hogy idén vegye, vagy süsse. Ha van egy házias nagymama a családban, akkor neki van bejgli recept is a tarsolyában, és akkor könnyebb a dolgunk, garantáltan hozzájuthatunk a családi süteményhez. Sokan meg se kísérlik elkészíteni, mert macerás, időigényes, kireped meg minden baja van, és egyébként is sokkal egyszerűbb egy tuti cukrászdából megrendelni. De mi lenne, ha idén mégis megpróbálkoznál vele? Azt nem ígérem, hogy pikk-pakk megvan, de azt igen, hogy ha követed az instrukciókat, garantáltan sikerélményben lesz részed!
A karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó hagyományok szimbolikus jelentésűek, a bejglitöltelék esetében a dió a rontás ellen jó, a mák pedig bőséget hoz majd nekünk. A bejgli Szilézia vidékéről származik és az eredeti német sütemény hajlított patkó alakú volt, erre is utal az elnevezése (németül beugen = meghajlít). Hozzánk osztrák közvetítéssel jutott-, és terjedt el a XIX. században, amikor is német divat szerint kezdték el nálunk is ünnepelni a karácsonyt.
Az eredeti hajlított, töltött kis kifliket ma Pozsonyi kifliként találjuk meg, ennek tésztája és tölteléke megegyezik a bejglijével, csak méretében és alakjában van eltérés. A bejgli hívőket megosztó első számú dolog az, hogy omlós vagy kelt tésztából készül-e, illetve hogy milyen tölteléket kap. A hagyományos, diós- és mákos bejglin túl ma már számtalan variáció és verzió lehetséges. Ismert a gesztenyés, meggyes, aszalt szilvás, csokis, narancsos, mandulás és ezek kombinációjával töltött tekercs is.
Bejgli recept hozzávalók
Most egy omlós tésztás, és a hagyományos, diós és mákos töltelékes bejgli receptjét adom közre, ami eredetileg egy régi jónevű cukrászda receptje volt. Az évek során számtalanszor megsütöttem, és adtam tovább a receptet sok-sok ismerősnek. Nézzük a hozzávalókat:
- Tésztához:
- 1 kg liszt
- 50 dkg vaj
- 10 dkg cukor
- 3 dkg élesztő
- 1 dkg só
- 2 db tojássárga
- 2 dl tej
- + tojások a kenéshez
- Diótöltelékhez:
- 50 dkg darált dió
- 15 dkg morzsa
- 30 dkg cukor
- 7 dkg méz
- 5 dkg vagdalt narancshéj
- 5 dkg mazsola
- 2-3 g fahéj
- ½ rúd vanília
- 1 db citrom reszelt héja
- 2,5 dl víz
- Máktöltelékhez:
- 50 dkg darált mák
- 30 dkg cukor
- 10 dkg méz
- 5 dkg mazsola
- 4 dkg narancshéj
- 2 db citrom reszelt héja
- 2 dl víz vagy tej

Bejgli recept: először készítsük el a töltelékeket: A dió és morzsa kivételével mindent összeforralunk, utána azokat is hozzáadjuk. A mákos töltelék esetében pedig a mák kivételével mindent összeforralunk, utána azt is hozzáadjuk. Amíg elkészítjük a tésztát a töltelékek hűlnek.
A bejgli recept elkészítése
A tészta elkészítése: Az élesztőt futtassuk fel a langyosra melegített tejben. A vajat a lisztben elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztős tejet, majd a többi hozzávalót is. Röviden, de alaposan dolgozzuk ki, majd daraboljuk fel nyolc egyenlő részre a tésztát, és gömbölyítsük az adagokat egy rövid pihentetéshez. Akár mérleget is használhatunk az egyenlő adagok elérésének érdekében. Nyújtsuk ki a tésztákat, és kenjük rá a tölteléket egyenletesen, a széleken kis helyet hagyjunk szabadon.
A lapok két oldalát hajtsuk be, és alulról egyenletesen tekerjük fel a tésztát, majd sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük. Ezután lekenjük tojássárgájával, és várjuk meg, míg megszárad. Ez alatt az idő alatt melegben, szobahőmérsékleten kelesztjük a tésztát. Utána kenjük meg tojásfehérjével, majd száradásig tegyük hűvösre, spájzba vagy ablakba. A töltelék a tészta súlyánál maximum 15-20%-al legyen csak több több, használjunk mérleget! Arra kell még figyelni, hogy a tészta ne legyen lágy, ne legyen benne túl sok a cukor, és ne keljen túl, mert ez mind a tekercs kirepedéséhez vezethet. Az elkészített bejgliket 220 fokra előmelegített sütőben sütjük készre.
Tudtad, hogy a bejgli vegán formában is elkészíthető? Ha nem, akkor mindenképpen nézd meg Kurdi Bea vegán bejglijének elkészítését a WakeUp Magazin tolmácsolásában videón!
Jó sütést mindenkinek!
Képek forrása: Canva