Tele van az internet rendszergazdákról szóló mémekkel és viccekkel. Tudod pont úgy, mint a rendőrviccek. Sztereotipek, de ugyanakkor nagyon sok valóságalapjuk van. A rendszergazdák azok a sok esetben szemüveges csendes lények, akik a munkahelyeden egy laptoppal szépen komótosan sétálgatnak és úgy tűnik nincsen semmi dolguk. Ha pedig gond akad a számítógépeddel mégis őket hívod a megoldásért, de legtöbbször csak azt tanácsolják, hogy indítsd újra a rendszert. Kovács Bálint írása.
A mai digitális világban a számítógépes rendszerek és hálózatok zökkenőmentes működése elengedhetetlen a vállalkozások és szervezetek számára. Azonban sokan hajlamosak elfelejteni, hogy e rendszerek zavartalan működése mögött kemény emberi munka és szakértelem áll. Ezért ünnepeljük minden évben július utolsó péntekén a rendszergazdák világnapját, hogy felhívjuk a figyelmet a nélkülözhetetlen szerepükre.
De valójában kik is ők és mi a feladatuk?
Ők azok a magányos hősök, akik a háttérben tevékenykednek, biztosítva, hogy számítógépeink, hálózataink és adataink biztonságban és hatékonyan működjenek. Azon túl hogy sok esetben egy újraindítás valóban megoldja a problémát, feladataik ennél sokkal sokrétűek. Ők felelnek hardver telepítésétől és karbantartásától a szoftverfrissítésekig és a hibaelhárításig mindenért. Ezen kívül gondoskodnak a rendszerek biztonságáról is, védve azokat a kiberfenyegetésektől és adatlopásoktól.
Ugyanakkor ha már biztonságnál tartunk sok esetben hatáskörük kiterjed arra is, hogy egy cég vagy vállalat elektronikai eszközeire, szervereire és az azokon történő levelezésekre, oldalmegnyitásokra tevékenységfigyelésére is rálássanak.
Szóval csak óvatosan a munkahelyi gépeken történő pornónézéssel és magánlevelezésekkel.
Ezentúl a rendszergazdák munkája nem csupán technikai feladatok ellátását jelenti. Fontos szerepet játszanak a kommunikációban, vállalkozásfejlesztésben és a problémamegoldásban is. Képeseknek kell lenniük bonyolult technikai fogalmakat egyszerűen elmagyarázni, hogy még te is, mint a nem szakértő felhasználó könnyedén megérhesd.
A rendszergazdák világnapja
A rendszergazdák világnapját 1999 óta minden évben július utolsó péntekén rendezik meg. A kezdeményezés Ted Haigh nevéhez fűződik, aki egy texasi rendszergazdaként úgy gondolta, hogy eljött az ideje elismerni a rendszergazdák kemény munkáját. A rendszergazdák világnapját eredetileg Systeem Administrator Appreciation Day néven indították, de hamarosan elterjedt a SysAdmin Day elnevezés is.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a rendszergazdák nélkülözhetetlen szerepére a mai digitális világban. Ha őszintén magunkba nézünk nélkülük ma már nem létezne egyetlen bank, vállalat, reptér, és őszintén szólva semmi. Elég csak a pár napja bekövetkezett kékhalálra gondolni, ami megbénított reptereket, kórházakat, iskolákat és bankokat, amely még a tőzsdét is megrengette.
Azért nem pont olyan, mint az anyák napja. De azért ez a nap is fontos.
A rendszergazdák világnapja alkalmával a cégek és szervezetek világszerte köszönetet mondanak rendszergazdáiknak a kemény munkájukért és elkötelezettségükért. Sok helyen még rendezvényeket is szerveznek, hogy ünnepeljék a rendszergazdák eredményeit, és elismerjék a digitális infrastruktúra zökkenőmentes működésében és fejlesztésében játszott szerepüket.
A jó rendszergazda aranyat ér.
Egy megbízható rendszergazda csapattal rendelkező cég kevesebb üzemzavart tapasztal, hatékonyabban működik, és kevésbé van kitéve a kiberfenyegetéseknek. Ezért fontos, hogy a cégek és szervezetek kellőképpen értékeljék rendszergazdáikat, és biztosítsák számukra a szükséges eszközöket és forrásokat a munkájuk elvégzéséhez.
Éppen ezért arra bíztatunk mindenkit, hogy ezen a napon keresse meg a saját kis sztereotip jelzőkkel ellátott vagy anélküli szemüveges laptoppal rohangáló rendszergazdáját és köszönje meg a munkáját, hogy nem süllyedt káoszba a cég. Mivel amúgy is péntek van és csokit nem akarsz neki venni, mint anyukádnak hívd meg sörözni. Ha elég sztereotip jellemvonással bír úgysem fog elmenni, mert introvertált személyiség. De te legalább jó fejnek tűnsz majd.
Forrás: itt, itt és itt, kiemelt kép: Canva – Getty Images by undefinded