holdra szállás, hold, USA Kép forrása Canva - Ibreakstock

Hold­ra szál­lás nap­ja, az élet győ­zel­me

A holdra szállás több volt, mint Amerika győzelme az űrversenyben Szovjetunióval szemben. Az élet győzelme volt, az űr felett. Érdekes tények a holdra szállással kapcsolatban.
Hirdetés

Ma este 22 óra 17 perc­kor lesz 55 éve annak, hogy az Apol­lo-11 leszál­ló­egy­sé­ge, a Sas (Eag­le) lan­dolt a Hold fel­szí­nén. Ezzel meg­tör­tént az első hold­ra szál­lás. A legény­ség mind­össze 30 másod­perc­nyi üzem­anyag­gal kal­ku­lál­ha­tott, az irá­nyí­tó köz­pont­ban léleg­zet vissza­fojt­va vár­ták Arm­strong első bekö­szö­né­sét: „Hous­ton, itt van a nyu­gal­mi bázis…A Sas leszállt.” 1969. júli­us 20-án Neil Arm­strong és Edwin „Buzz” Aldrin az embe­ri­ség tör­té­nel­mé­ben egy újabb feje­ze­tet nyi­tott. Pet­re Anett írá­sa.

Az a pil­la­nat, ami­kor a Sas leszállt a Hold fel­szí­né­re, az élet győ­zel­me volt a halál felett. Ez a pil­la­nat az utol­só esé­lye volt annak, hogy az expe­dí­ci­ó­ra vál­lal­ko­zó marok­nyi legény­ség élet­ben marad­jon a vég­te­len űrben. Ami­kor hold­komp lan­do­lá­si sza­kasz negye­dik per­cé­ben járt, a szá­mí­tó­gép kijel­ző­je lefa­gyott. 1202-es hiba­kód­dal jel­zett. A kom­mu­ni­ká­ció sza­ka­do­zott. Miköz­ben a Föl­dön a repü­lés­irá­nyí­tók küz­döt­tek a kom­mu­ni­ká­ci­ós prob­lé­mák­kal és a nehe­zen kive­he­tő radar ada­tok­kal, a hold­komp­ban meg­szó­lalt a főriasz­tó. A 1202-es hiba­kód azt jelen­tet­te, hogy a biz­ton­sá­gos leszál­lá­sért fele­lős vezér­lő túl­ter­helt­té vált, kép­te­len fel­dol­goz­ni a begyűj­tött ada­to­kat:

Kikap­csol.

Az idő fogy­tán, a töré­keny gép gyor­san köze­le­dett a Hold fel­szí­ne felé miköz­ben a szá­mí­tó­gép kilé­pés­sel fenye­ge­tett. A legény­ség 386 000 kilo­mé­ter­re a Föld­től élet-halál har­cot vívott, kiszol­gál­ta­tot­tan az űrben. Három lehe­tő­ség­gel szá­mol­hat­tak: zök­ke­nő­men­tes Hold­ra szál­lás lesz, becsa­pód­nak a Hold fel­szí­né­re, vagy meg­sza­kad a kap­cso­lat a Föld­del, elve­szí­tik őket. Itt a vég. A köz­pont­tal egyez­tet­ve Arm­strong végül kézi vezér­lés­re vál­tott. Leszál­lás köz­ben a meg­sza­kí­tás veszé­lye­sebb volt, mint foly­tat­ni a lan­do­lást. A terep isme­ret­len volt. Nem itt kel­lett vol­na len­ni­ük. Nem ezen a helyen. Nem hason­lí­tott arra, amit szi­mu­lá­ci­ó­ban gya­ko­rol­tak, mert a való­ság­ban nem olyan fel­szín tárult a sze­mük elé, mint ami­re fel vol­tak készít­ve.

Az üzem­anyag vésze­sen fogyott. Kri­ti­kus határ­nál 60 másod­perc­nél jel­zett. Az izga­lom a tető­fo­ká­ra hágott. Arm­strong a meg­fe­le­lő helyet pró­bál­ta meg­ta­lál­ni a biz­ton­sá­gos lan­do­lás­hoz, az üzem­anyag kijel­ző újabb figyel­mez­te­tést adott, már csak 30 másod­per­cet enge­dé­lye­zett… és akkor egy hosszú fém­rúd, amely a leszál­ló lábak­ból nyúlt ki, meg­érin­tet­te a hold­sík­sá­got, jelez­ve érke­zé­sü­ket. A kon­zo­lon kigyul­ladt a kék fény — „CONTACT LIGHT” – a leszál­lás véget ért.

Hir­de­tés
Bal­ról jobb­ra: Neil Arm­strong, Micha­el Collins, Edwin „Buzz” Aldrin (Kép for­rá­sa: NASA)

Meg­tör­tént vagy nem tör­tént?

Van­nak, akik úgy vélik, hogy mind­ez nem tör­tént meg, csu­pán egy kivá­ló for­ga­tó­könyv sze­rint vég­re­haj­tott szín­já­ték volt, hatal­mas hír­ve­rés­sel. Ame­ri­ka győ­zel­mét szim­bo­li­zál­va a Szov­jet­unió elle­ni űrver­seny­ben.

Egy pil­la­nat­ra vonat­koz­tass el attól, hogy milyen tör­té­nel­mi hát­tér, poli­ti­kai indí­ték volt az, ami az Apol­lo prog­ra­mot útjá­ra bocsáj­tot­ta. Gon­dolj arra, hogy vala­kik, hús-vér embe­rek, átlép­ték kor­lá­ta­i­kat, kilép­tek kom­fort­zó­ná­juk­ból és meg­tet­ték lépé­se­i­ket afe­lé, hogy töb­bé, gaz­da­gab­bá vál­ja­nak álta­la. Átvitt érte­lem­ben mind­annyi­an elér­het­jük a saját Hol­dun­kat és meg­te­het­jük első lépé­se­in­ket a fel­szí­nén egy gaz­da­gabb önma­gunk felé.

Hold ügyek — 14 érde­kes tény

1. Hold­ra szál­lás: Élve elte­met­ve

A legény­ség és a NASA is fel­ké­szült a leg­rosszabb­ra. Mind­annyi­an tud­ták, hogy a kül­de­tés veszé­lyes, min­den kal­ku­lá­ció elle­né­re is kataszt­ró­fá­val vég­ződ­het. James Mann tör­té­nész 1999-ben talált rá a hold­ra szál­lás ide­jén elnö­ki poszt­ban lévő Nixon beszé­dé­re, ame­lyet Wil­li­am Safi­re készí­tett a szá­má­ra, arra az eset­re, ha az űrha­jó­sok éle­tü­ket vesz­tik a kül­de­tés során. A beszéd így kez­dő­dött:

„A sors úgy hoz­ta, hogy azok az embe­rek, akik béké­vel men­tek fel­fe­dez­ni a Hol­dat, a Hol­don fog­nak béké­ben nyu­god­ni.”

2. Köszö­net Gaga­rin­nak

John F. Ken­ne­dy ame­ri­kai elnök arra kér­te az ame­ri­kai kong­resszust, hogy segít­sék annak az űrprog­ram­nak a meg­va­ló­su­lá­sát, amely kere­té­ben egy ember biz­ton­ság­gal leszáll a Hold fel­szí­né­re és biz­ton­ság­gal haza­tér a Föld­re. A cél meg­va­ló­su­lá­sát az évti­zed végé­ig irá­nyoz­ta elő. Tet­te mind­ezt azért, mert Jurij Alek­sze­je­vics Gaga­rin orosz szár­ma­zá­sú szov­jet űrha­jós 1961. ápri­lis 12-én Vos­tok 1 űrha­jó­já­val sike­res orbi­tá­lis repü­lést haj­tott vég­re. Ő lett az első ember az űrben, egy­út­tal az embe­res űrre­pü­lés terü­le­tén Szov­jet­unió meg­előz­te Ame­ri­kát.

3. Élet­biz­to­sí­tás dedi­kált fény­ké­pek­kel

A kül­de­tés nem volt veszély­te­len ezzel min­den­ki tisz­tá­ban volt. Neil Arm­strong azon­ban nem tehet­te meg, hogy élet­biz­to­sí­tást kös­sön, így a legény­ség töb­bi tag­já­val több­száz fény­ké­pet dedi­kál­tak elő­re arra az eset­re, ha bekö­vet­ke­zik a leg­rosszabb. A fény­ké­pek eladá­sá­ból szár­ma­zó bevé­tel a hát­ra­ha­gyott csa­lád bol­do­gu­lá­sát segí­tet­te vol­na. Ami­ként a tör­té­ne­lem arról hírt adott, erre sze­ren­csé­re nem került sor. A csa­lád­fő biz­ton­ság­gal vissza­ju­tott a Föld­re.

4. Micha­el Collins, a har­ma­dik

A legény­ség három főből állt, azon­ban csak ket­ten Neil Arm­strong és Edwin „Buzz” Aldrin űrha­jó­sok lan­dol­tak a Hol­don az Eag­le (Sas) név­re keresz­telt hold­komp segít­sé­gé­vel. A har­ma­dik űrha­jós Micha­el Collins a Colum­bia parancs­no­ki modu­lon maradt, hogy fel­ügyel­je a hold­bé­li sétát és gon­dos­kod­jon arról, hogy meg­fe­le­lő idő­ben tör­tén­jen a csat­la­ko­zás, majd haza­té­rés. A lan­do­lás nem sike­rült zök­ke­nő­men­te­sen, Arm­strong egy másik hely­re tud­ta biz­ton­ság­gal a Hold fel­szí­né­re jut­tat­ni a hold­kom­pot. Micha­el Collins­nak meg kel­lett talál­ni a tár­sa­it.  Bele­gon­dol­ni is rémísz­tő, hogy vala­ki fizi­ka­i­lag is meg­él­je az egye­dül­lé­tet a vég­te­len tér­ben. Több, mint 21 órán keresz­tül Collins tel­je­sen egye­dül repült az űrben.  A Colum­bia az egyet­len űrha­jó az Apol­lo kül­de­tés­ben, amely vissza­tért a Föld­re. Mind­há­rom űrha­jós koráb­ban a Gemi­ni űrprog­ram tag­ja­ként vég­zett űrmisszi­ót a NASA-nál.

Hir­de­tés

5. Hold­ra szál­lás: Az űrha­jó részei

Az űrha­jó három modul­ból állt. Parancs­no­ki modul (CM) volt az egyet­len része az űrha­jó­nak, ami vissza­tért a Föld­re, kabin­nal ren­del­ke­zett a három űrha­jós szá­má­ra. A legény­ség itt töl­töt­te a leg­több ide­jét. Colum­bia nevet kap­ta. Szer­viz modul ℠ támo­gat­ta a parancs­no­ki modult meg­haj­tás­sal, elekt­ro­mos áram­mal, oxi­gén­nel és víz­zel. Hold­mo­dul (LM) az a része volt az űrha­jó­nak, ami tény­le­ge­sen leszállt a Hold­ra. Egy leszál­lá­si, illet­ve egy fel­szál­lá­si sza­kasszal ren­del­ke­zett, ezek biz­to­sí­tot­ták a Hold­ra le‑, majd fel­szál­lást gon­dos­kod­va arról, hogy az űrha­jó­so­kat vissza­he­lyez­zék a Hold körü­li pályá­ra. Eag­le (Sas) név­re keresz­tel­ték el ezt a modult.

6. Biz­ton­sá­gos lan­do­lás és a szá­mí­tó­gép

Mar­ga­ret Hamil­ton egyi­ke volt annak a szak­em­ber gár­dá­nak, akik kifej­lesz­tet­ték a biz­ton­sá­gos lan­do­lást irá­nyí­tó szoft­vert, ame­lyet az űrha­jó­sok repü­lés köz­ben hasz­nál­tak. Mar­ga­ret ugyan­csak részt vett az elsőbb­sé­gi riasz­tá­si kijel­zők­kel ellá­tott rend­szer meg­ter­ve­zé­sé­hez, amely­nek funk­ci­ó­ja első­sor­ban az volt, hogy a rend­szer túl­ter­he­lé­sét és a rossz lan­do­lás lehe­tő­sé­gét elke­rül­jék.

7. A Hold­ra szál­lás legény­sé­gé­nek kivá­lasz­tá­sa

Deke Slay­ton, a NASA sze­mély­ze­ti ügye­kért fele­lős veze­tő­jé­nek, vala­mint Alan She­pard, az Űrha­jós Iro­da veze­tő­jé­nek közös fel­ada­ta volt a legény­ség tag­ja­i­nak kivá­lasz­tá­sa. A legény­sé­gi rotá­ció a prog­ram kere­té­ben min­dig is léte­zett. Fő kivá­lasz­tá­si kri­té­ri­um az volt, hogy olyan legény­ség vegyen részt ebben a tör­té­nel­mi ese­mény­ben, akik már nagy tapasz­ta­lat­tal bír­nak, vete­rán űrha­jós­nak mond­ha­tók.

Ren­del­kez­nek kel­lő tudás­sal és rutin­nal egy űrran­de­vú és dok­ko­lás lebo­nyo­lí­tá­sá­ban, vala­mint a nem várt hely­ze­tek gyors és ered­mé­nyes meg­ol­dá­sá­ban. A váro­má­nyo­sok az Apolló‑8 prog­ram tar­ta­lék sze­mély­ze­té­nek tag­jai vol­tak azon­ban az Apol­ló – 9‑es prog­ram, ami a szov­jet ver­seny­tár­sa­ké­hoz képest nagyobb eséllyel kecseg­te­tett a Hold­hoz való repü­lés­ben elő­tér­be került így a legény­ség lehet­sé­ges tag­ja­i­nak sze­mé­lye is vál­to­zott. A sze­mély­ze­tért fele­lős veze­tők­nek azzal is kal­ku­lál­ni­uk kel­lett, hogy a koráb­bi prog­ram­ban részt­ve­vők nem vál­lal­ják az újabb űrbé­li meg­mé­ret­te­tést. A kivá­lasz­tot­tak (Neil Arm­strong, Micha­el Collins, Edwin „Buzz” Aldrin) az Apol­lo 11 űrprog­ra­mot köve­tő­en nem repül­tek újra az űrbe.

8. Hosszú az út a Hold­ra

A Ken­ne­dy Űrköz­pont­ból indul­va a Hold fel­szí­né­nek leszál­lá­sá­ig 4 nap és meg­kö­ze­lí­tő­leg 7 óra telt el.

9. Hold­bé­li első lépés valós ide­je

A lan­do­lást köve­tő­en hat órá­val és 39 perc­cel később, júli­us 21-én 02:56-kor (UTC) lépett a Hold fel­szí­né­re Neil Arm­strong.  Csa­pat­tár­sa Edwin „Buzz” Aldrin 19 perc­cel később csat­la­ko­zott hoz­zá. A fel­fe­de­ző séta 135 per­cig tar­tott.

10. Hold kin­csei és a vám

A hold­bé­li séta során mint­egy 21,5 kilo­gramm hol­di anya­got (hold­por, hold­kő­zet) gyűj­tött össze Arm­strong és Aldrin. Miu­tán a legény­ség sike­re­sen vissza­tért a Föld­re a begyűj­tött por­té­ká­val át kel­lett men­ni­ük a vámon, úgy, mint­ha egy másik ország­ból tér­tek vol­na haza, nem pedig az űrből.  Richard Nixon, az Ame­ri­kai Egye­sült Álla­mok 37. elnö­ke, az expe­dí­ció során össze­gyűj­tött hold­kő­ből 270 dara­bot aján­dé­ko­zott a világ nem­ze­te­i­nek.

holdra szállás,
A kép csak illuszt­rá­ció | Kép for­rá­sa: Can­va Ibre­akstock

11. Bol­dog karan­tén-szü­le­tés­na­pot!

Az önként vál­lalt űrbé­li karan­tént még továb­bi 21 nap föl­di elzá­rás követ­te. Ennek oka a NASA aggó­dó tudó­sai vol­tak, akik attól tar­tot­tak, hogy a legény­ség olyan beteg­sé­ge­ket és bak­té­ri­u­mo­kat hoz­tak maguk­kal a boly­gónk­ra, ame­lyek­kel szem­ben nem tud­juk fel­ven­ni a har­cot. Neil Arm­strong a szü­le­tés­nap­ját a föl­di karan­tén­ban ünne­pel­te.

12. A fél­re­sik­lott első mon­dat

A pre­mi­er­re min­den­ki készül, vél­he­tő­leg így volt ezzel Neil Arm­strong is, aki­re a ref­lek­tor­fény és a fősze­rep hárult. Ő lett az első ember, aki a Hold fel­szí­né­re lépett. Híres mon­da­tát azóta is gyak­ran idé­zik: “Kis lépés az ember­nek, nagy ugrás az embe­ri­ség­nek.”  A való­ság­ban, mivel ez egy élő köz­ve­tí­tés volt a távo­li űrből, ami­kor e jeles sza­vak elhagy­ták Arm­strong szá­ját a köz­ve­tí­tés kis­sé meg­sza­kadt, tor­zí­tott raj­ta. Arm­strong miu­tán vissza­tért az űrből elmond­ta, hogy nem ezt ter­vez­te mon­da­ni. Így hang­zott vol­na ere­de­ti­leg: „Kis lépés egy ember­nek, nagy ugrás az embe­ri­ség­nek.” A hang­fel­vé­tel 2006-os szá­mí­tó­gé­pes elem­zé­se Arm­stron­got iga­zol­ta.

13. A Hold­ra szál­lás szín­já­ték volt?

Világ­szer­te, bele­ért­ve az ame­ri­kai köz­vé­le­ményt is sokan kétel­ked­nek abban, hogy Arm­strong való­ban a Hold fel­szí­nén mond­ta ki híres­sé vált, tör­té­nel­mi mon­da­tát. Van­nak, akik úgy vélik, az egész csu­pán egy jól meg­ter­ve­zett szín­já­ték volt meg­fe­le­lő dísz­le­tek­kel, és a lehe­tő leg­na­gyobb fel­haj­tás­sal, ami az Ame­ri­kai Egye­sült Álla­mok pozí­ci­ó­já­nak meg­erő­sí­té­se és a szov­jet fél előt­ti erő­fi­tog­ta­tást volt hiva­tott szol­gál­ni. A szov­jet fél sosem kétel­ke­dett a hold­ra­szál­lás való­di­sá­gá­ban, ame­lyet az ame­ri­kai legény­ség által a Hold fel­szí­nén hagyott tár­gyak is bizo­nyí­ta­nak.

14. Tév­hit, hogy elhang­zott vol­na

 „Sok sze­ren­csét, Mr. Gors­ky!” Buddy Hac­kett komi­kus nevé­hez fűző­dik, még­is vírus­ként ter­jedt Neil Arm­strong­nak aposzt­ro­fál­va a már legen­dás­sá vált mon­dat, ame­lyet az űrha­jós állí­tó­lag akkor mon­dott ami­kor beszállt az űrha­jó­ba.  A kije­len­tés köré egész tör­té­net kere­ke­det, amely sze­rint a gyer­mek Neil lab­dá­zás köz­ben meg­hal­lot­ta, ahogy Wapa­kon­et­a­be­li szom­széd­asszo­nya, Mrs. Gors­ky kia­bál fér­jé­vel: “Orá­lis szex! Orá­lis sze­xet akarsz? Orá­lis sze­xet kapsz, ami­kor a szom­széd gye­rek a Hol­don sétál!” Ilyen veze­ték­ne­vű csa­lád soha nem élt Neil Arm­strong köze­lé­ben. A legény­ség és kül­de­tés irá­nyí­tói közöt­ti beszél­ge­té­sek átira­tai és MP3 fel­vé­te­lei között sem talál­ha­tó Mr. Gors­ky-ra uta­lás – erő­sí­tet­te meg a NASA HQ Apol­lo 11 Lunar Sur­face Jour­nal. A kije­len­tés több, a hold­ra szál­lást fel­dol­go­zó cikk­ben tovább­ra is úgy sze­re­pel, mint­ha elhang­zott vol­na. Mr. Gors­ky nem­lé­te­ző figu­rá­ja így kelt élet­re és vált hal­ha­tat­lan­ná.

Célozd meg a Hol­dat

Most engedd el egy pil­la­nat­ra, — ha van ben­ned kétely azzal kap­cso­lat­ban, hogy a hold­ra szál­lás valós esemény‑e? Össze­es­kü­vés len­ne? A hatal­mi elit közös érde­ke, hogy meg­tör­tént­ként állít­sák be? A hiva­ta­los for­rá­sok mind alá­tá­maszt­ják azt, hogy meg­tör­tént, de elbi­zony­ta­la­nít­hat az ellen­bi­zo­nyí­té­kot képek­kel és vide­ók­kal demonst­rá­ló inter­ne­tes hoz­zá­szó­lá­sok töme­ge, ame­lyek gej­zír­ként fel-fel tört­nek a témá­val kap­cso­lat­ban.

Célozd meg a Hol­dat! Még ha elhi­bá­zod is, a csil­la­gok közt lan­dolsz.

Les Brown

A Hold szim­bo­li­zál­hat­ja egy­út­tal az egyé­ni vágya­kat, célo­kat. Vagy csu­pán egyet. Egy is bőven elég. Egy­szer­re csak egy. Vala­mi olyat kép­vi­sel, ami felé ösz­tö­nös von­zó­dás hajt. A bel­ső irány­tűd mutat­ja a célt. Oly­kor elér­he­tet­len­nek tűnik, túl messze van. Nincs űrha­jós tapasz­ta­la­tod, nincs még űrha­jód sem vagy már egy elő­ző kör­ben ripi­tyá­ra tör­ted és meg­kér­dő­je­le­zed az űrha­jós tudá­so­dat is. Eset­leg hiány­zik a támo­ga­tó stáb a hátad mögül.

Min­den­ki más­hon­nan indul. Más az esz­köz­tá­ra, fel­sze­relt­sé­ge, támo­ga­tott­sá­ga és oly­kor a lan­do­lá­si kis­okos­ból is hiány­zik egy-két segí­tő bejegy­zés. Ettől még nem kell lemon­da­ni a vágya­id­ról. Te más­képp éred el.

Meg­le­het, ami­kor eléred a saját Hol­da­dat, nem kerül a cím­la­pok­ra és nem rep­ked­nek szí­vecs­kék és gra­tu­lá­ci­ók a közös­sé­gi felü­le­te­den. Saját győ­zel­med lesz, önma­gad és min­den kam­pó felett, ami éle­ted során vissza­tar­tott, hogy vég­re azt az éle­tet vagy idő­sza­kot meg­él­hesd, ami tel­jes­sé és elé­ge­det­té tesz.

Mi tör­té­nik, ha nem éred el? Talán ez a féle­lem, ami vissza­tart. Látod fent az az idé­ze­tet? A kül­de­té­sed­ről soha nem fogsz üres kéz­zel haza­tér­ni. Min­dig lesz vala­mi új a tar­so­lyod­ban, amit sen­ki nem tud tőled elven­ni, ami­vel akár újra neki­vág­hatsz elér­ni a célo­dat, ha még min­dig vonz. Újabb lehe­tő­ség. Meg­lá­tod majd, hogy kire és mire lesz szük­sé­ged ahhoz, hogy biz­ton­ság­gal lan­dolj a Hol­da­don és meg­te­hesd a saját lépé­se­i­det egy gaz­da­gabb önma­gad és szebb élet felé.

Pet­re Anett
coach, kine­zio­ló­gus, tré­ner

for­rás: itt, itt és itt, kiemelt kép for­rá­sa: Can­va — Ibre­akstock

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!