holdfázisok, holdciklusok Kép forrása Canva by adriennesquick

Hold hatása a szervezetünkre

Hold, hagyományos kínai orvoslás (HKO) és egészség, lélek kapcsolata. Nem is gondolnád, de minden mindennel összefügg!
Hirdetés

Az apály-dagály jelensége mindannyiunk számára ismert, tudjuk, hogy a Hold gravitációs vonzásával és a Föld körüli keringésével van összefüggésben. Geológiai és biológiai hatását régóta nyomon követik, ciklusainak változása szervezetünkre és lelki (mentális) állapotunkra is kihat. Petre Anett írása.

Minden civilizációban és kultúrában kiemelt a Hold szerepe, a hozzá társított szimbólumtár igen gazdag. A sötét éjszakai égbolt lámpásaként az intuíciót, az illúziót, a lelket, a női lét misztériumát, a megújulást és újjászületést is hozzá társítják. Az apály-dagály jelensége okán a víz elemhez kapcsoltan jelenik meg, amely elsősorban az érzelmek, a fogékonyság és az élet jelképe. Az élet változékonysága és teljes életciklus a holdfázisokban is megjelenik: az élet születése a növekedés, kiterjedése a megélést, az érettséget, a fogyása a mulandóságot jelképezi.

Kínai orvoslás és a Hold

A kínai orvoslásban az egészség és a betegség is összefüggésben áll a természet változásaival. A betegség létrejöttének oka, ha az érzékeny belső egyensúly felborul a rendszerünkben, mert működési zavar lép fel az egyensúlyt fenntartó folyamatokban. Ezen folyamatok zavartalan működéséhez arra van szükség, hogy az életenergia (qi), amely a meridiánokon (energiapályákon) keresztül folyamatosan áramlik a szervezetünkben zavartalanul táplálhassa a hozzájuk tartozó elemeket (mint például: izmok, csontok, ínak, ízületek, szervek), valamint a meridiánokon keringő két ellentétes pólusú energia a Yin és Yang, mint két minőség egyensúlyban működhessen egymással, egymást kiegyenlítve.

Az egyes meridiánok és kapcsolódásaik nem csupán minőségükben térnek el, de szoros kapcsolatban állnak egymással, meghatározzák egymás működését, ahogyan a hozzájuk kapcsolódó érzelmi, gondolati képek, a belső és külső ingerek, stresszfaktorok megjelenési mintázatai is.

Hirdetés

Yin és Yang elmélet

Yin minőség jellemzői: föld, sötét, a befogadó, megtermékenyülő, női, anyag, mozdulatlanság, állandóság, éjszaka, hideg, ősz-tél, Hold, tér. Yinhez tartozik, a már említett nőiesség, a test alsó fele és jobb oldala, a mell, a has és a „tömör szervek” mint például a szív, lép, tüdő, vese és máj.

Yang minőség jellemzői: ég, világos, megtermékenyítő, erő, férfi, energia, mozgás, változás, nappal, meleg, tavasz – nyár, Nap, idő. Yanghoz tartozik a férfiasság, a test felső fele és baloldala, a hát és az „üreges szervek” mint például gyomor, vékony és vastag bél, húgy- és epehólyag.

A két minőség nem csupán egymás nélkül nem létező működés és hatás, de táplálkozik a külső ingerekből, a környezeti változásokból és azok hatásaiból az életünkre nézve. Így tehát a Hold ciklusainak változása is kihat zsigeri szinten is a mindennapjainkra, akkor is, ha nem tudatosul bennünk.

A külső hatásokkal szemben nem mindig vagyunk felvértezve, de lépést tehetünk afelé, hogy a megéléseinket és érzékenységünket számunkra megfelelő mederben tartsuk. Ezt szolgálja a kineziológia és a coaching is. Amikor egy kineziológiai ülés során az ügyfelem egy megadott problémával keres fel, holisztikusan, mindenre kitekintően vizsgálódom, hiszen a bennünk lezajló folyamatok nem különíthetők el a „kinti” világ változásaitól.

Holdciklusok, avagy mikor mit tegyél

Újhold: alkalmas hosszan tartó kezelések megkezdésére, változtatásokra, felépítésre, ilyenkor a legkisebb a testnedvek, az abszorbeált víz mennyisége. Alkalmas újdonságok bevezetésére az életünkben, az újrakezdésre. Nagyobb energiával vagyunk képesek sikerre vinni céljainkat.

Növekvő hold: támogatás, kibontás, befogadás, energiagyűjtés és – tárolás ideje. A természetes szerek hatékonyabban és könnyebben beépülnek. A szervezet több pihenést igényel. Az előző holdfázisban megkezdett és bevezetett eseményeket segít kibontani. Támogató fázis.

Hirdetés
hold
A kép csak illusztráció! Kép forrása: Canva by Getty Images Signatures

Telihold: telihold és a közeli napok legkevésbé alkalmasak a műtétekre, ilyenkor több komplikációra lehet számítani. Neurotikusokra, pszichotikusokra megterhelő hatása lehet. Ebben az időszakban a legnagyobb a szervezetben a víz mennyisége (pl. ödémák). Az elemzés és visszatekintés időszaka, egyúttal a kiteljesedésé is. Érdemes megállni egy pillanatra és értékelni azt, ahol éppen tartunk. Mit súgnak a megérzések? Mi az, amivel elégedettek vagyunk?

Fogyó hold: leginkább ezen holdciklus idején vagyunk képesek a legintenzívebb erőkifejtésre, aktivitásra, energiafelhasználásra. A szervezet ilyenkor tisztul, kiizzad, vizet veszít. Fogyó-és tisztítókúrákra, hosszabb kezelések befejezésére alkalmas időszak.  A tisztulás időszaka egyúttal azt is jelenti, hogy ebben a ciklusban az elengedés, a búcsúzás támogató energiákat is kap. Az új kezdet és a következő lépés megtétele a küszöbön áll.

Petre Anett
coach, kineziológus, tréner

Forrás: Természetgyógyászati propedeutika, HKO, kiemelt kép forrása: Canva by adriennesquick

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!