likner, ismerkedés, kamasz, üzenet, telefon Kép forrása Canva - Pexels by George Dolgikh

Megjelent az új ismerkedős applikáció: kipróbáltuk és itt vannak a tapasztalatok

Az elején talán szóhoz sem tudtunk jutni. Majd túl sokat is tudtunk volna mondani. Így végül megszületett ez a cikk, amiben egy szakértőt is megkértünk, hogy elmezezze a helyzetet.
Hirdetés

A napokban elárasztotta a közösségi médiát egy új társkereső applikáció. Működésük fő céljául az ismerkedés megkönnyítését, barátságok kialakítását tűzték ki. Az alkalmazás használata könnyű és meglepetésünkre úgy tűnik, hogy magyar fejlesztőktől származik az ötlet. Ma már számos alkalmazás áll már a társkeresők és új ismeretségekre szomjazók rendelkezésére, de csak kevés örvend hosszútávú sikereknek. Kollégáinkkal most kipróbáltuk a közösségi felületek reklámjaiból ránk zúduló Likner ismerkedős applikáció és az ezzel kapcsolatos tapasztalatainkat hoztuk el. Marczinka Mátyás a WakeUp Magazin főszerkesztőjének összefoglalója.

A szingliknek biztosan nem kell bemutatni, de az internetes ismerkedés sokszor kelt olyan érzetet bennünk, mintha egy webshopban vásárolnánk. Megnézzük az áruról készült képeket, belemélyedünk az összetevőkbe, mint az életkor és a testsúly, elolvassuk a hozzájuk tartozó leírást, majd eldöntjük, hogy egy jobbra húzással a kosarunkba tesszük-e vagy balra pöccintünk a következő termékre.

Regisztráció után rögtön belefutottam abba, hogy a felhasználók között rengeteg 12-16 éves fiatal van, akik adatlapjuk szerint sokkal idősebbként vannak regisztrálva. Ezzel még semmi probléma nem lenne, hiszen az okostelefonok idejében egy fiatal ismerkedési köre nem zárul le az iskolai és családi mikrokörnyezetnél. Hanem sokkal szélesebb körökre, akár világszinten is kiterjed. Annak ellenére is, hogy az iskolákban korlátozták a mobiltelefonok használatát.

Egy-egy ilyen applikáció remek lehetőséget biztosíthat a fiatalok számára arra, hogy nagyobb képet kapjanak az életről, nyelveket tanuljanak, megismerjenek más kultúrákból származó embereket és akár valódi barátságokat kössenek. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a dúló hormonokkal túlfűtött fiatalok és felnőttek sokkal inkább egy pár játszótársat szeretnének találni maguknak. Ezáltal a fiatalok is extrém módon kommunikálnak és ennek megfelelően keresik az új ismeretségeket. Ez az extrém párkeresési forma már a profilszövegeik alapján is felfedezhető, ahol sok esetben szégyenérzet nélkül rögtön a tárgyra tér felhasználó.

Bár nincs profilkép, privát üzenetben bármilyen képet küldhetünk

Az alapötlet, hogy egy-egy jól megfogalmazott gondolattal fogjuk meg egymást kiváló. De nem egyedi, hogy egy frappánsan megfogalmazott bemutatkozó szöveg felkelti az érdeklődést és jobbra húzás után rögtön egy kéretlen és pikáns képpel találkozunk az üzeneteink között. Távol áll tőlem az álszentségtől, de azért na… érted, ugye?

Egyre jobban kezdem azt hinni, hogy sokan elfelejtik, hogyan kell embernek lenni. Végülis az evolúciós folyamat visszafelé és ugyanolyan jól működhet, hiszen már annyiszor mondtuk, hogy hátra megyünk és nem előre. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az a pár mondat, amit profilokon lehet olvasni.

Ez nem az applikáció számlájára írható, hanem sokkal inkább a széthulló magyar oktatás terhére róható fel. Az applikáció használata közben arra lettünk figyelmesek, hogy 10 profilból, legalább 8 tartalmaz égbekiáltó helyesírási hibákat, amelyekre nem lehet ráfogni, hogy elütés.

Online ismerkedés női szemszögből

Természetesen nem bírtam ki, hogy ne vegyem rá a kollégáimat az alkalmazás használatára, így többek között megkértem Gyurovszky Wanda kolléganőmet, hogy próbálja ki és írja meg tapasztalatait a témában:

Nyelvtanulás és gyakorlás céljából több, hasonló, közös tanulásra fejlesztett külföldi applikációt kipróbáltam már, amelyek tényleg képesek voltak megtartani a célt, amelyre hivatottak. Könnyen lehet új ismeretségeket kötni, és akár tanulni ezen a módon. Pont ebből az élményből fakadóan álltam pozitívan a Liknerhez is.

Elszomorodva tapasztaltam mennyire háttérbe szorult az igényes, választékos, de leginkább helyes írás. Ahogy feljebb is említésre került a fiatalabbak leginkább obszcén módon próbálnak kitűnni, amit inkább nem is minősítenék. A korombelieknél pedig meglepődve tapasztaltam, hogy milyen kevés esetben láttam helyes mondatokat. Engem elszomorított, hiszen nagyon szép az anyanyelvünk.

Őszintén szólva még magamon is meglepődtem mennyire frusztrálttá tett egy idő után, hogy telepítettem a telefonomra. Jellemzően a nem fontos programoknál kikapcsolom az értesítéseim, így elméletben nem zavart. Viszont, ahogy megnyitottam az alkalmazást, egyszerűen nem tudtam mit kezdeni a számonkérő üzenetekkel. Hol vagyok? Mit csinálok? Miért nem írok? Tudatosan igyekszem, amennyire tudom, lecsökkenteni a telefonon töltött időt, amit adatlapomon is jeleztem, így értetlenül álltam a helyzetek előtt. Nagyon frusztrált. Akik ilyeneket írnak vajon önbizalomhiánnyal küzdenek vagy éppen túlteng bennük?

Barátkozás vagy társkeresés?! Nem mindegy.

Hiába indult szinte minden beszélgetés úgy, hogy nem keresek párkapcsolatot, sűrűn arra lyukadtunk ki, hogy engem márpedig meg fognak erről győzni. Természetemből fakadóan belőlem ellenállást vált ki, ha valamit erőltetnek, így már kedvem sem volt megnézni az üzeneteim.

Összességében, ahogy említettem is jónak tartom az ötletet, ám sajnálom, hogy a felhasználók nem arra használják, amire valójában tervezték. Másik szomorú felfedezésem a szegényes és sokszor helyesírási hibáktól hemzsegő bemutatkozások tömkelege. Rengeteg mindent le lehet szűrni, már abból, ahogy az ember kifejezi magát, illetve, ahogy kommunikál. Történetesen egy chat applikációnál ez hatványozottan igaz.

Ismerkedős applikáció egy szakértő szemével

Ha már mindent átfogó cikk és bemutattuk a valós felhasználói tapasztalatainkat, akkor már a szakértői véleményt sem hagyhattam ki a szórásból. Így felkértem Daróczi Magdit a WakeUp Magazin egyik szakértő szerzőjét, hogy pár gondolatban fogalmazza meg álláspontját az ismerkedős applikáció létjogosultságáról:

Mint ahogy az élet számos területén, az ismerkedésben is teret hódítottak az online megoldások. Számos fiatallal találkozom, akik nem szívesen intéznek ügyet személyesen és ha lehet nem is telefonálnak. A legkönnyebb kapcsolatteremtési formát számukra a chatelés jelenti.

Anélkül azonban biztosan nem tud komoly kapcsolat szövődni, hogy mégiscsak találkozzunk személyesen. Szóval ez egy könnyed, ugyanakkor nem kevés időt igénylő formája a párkeresésnek.

Az ismerkedős applikáció hátulütői

Hiszen ismerkedésünknek első lépésben nem szűrője a közös érdeklődés, a hasonló életvitel, a földrajzi elérhetőség. Látszólag persze igen, de az interneten bárki mondhat magáról bármit. Ahogy Wanda esetében, könnyen lehet, hogy a képzettségbeli eltérések is gondot okoznak. (Itt azért megjegyzem, hogy a helyesírási hibák nem feltétlenül az oktatási rendszer állapotáról vagy a képzettségről árulkodnak. Lehet más neurológiai eltérés, képességzavar is a háttérben. Tekintve, hogy korábbról vannak saját élményeim is az ismerkedős appokról, nyugodtan mondhatom, hogy helyesírás tekintetében már akkor is rossz volt a helyzet.)

Könnyen botolhatnak olyan tartalomba, ami számukra nem egyszerűen obszcén, hanem a korosztályuknak, az érettségüknek sem megfelelő. És hát a személyes találkozás is okozhat meglepetést.

Wanda másik fontos tapasztalata, hogy a beszélgetőpartnerek gyakran azonnali választ várnak. Épp ez az online világ és jelen korunk egyik sajátja, hogy megszokjuk, hogy azonnal van visszajelzés. Like, megosztás, hozzászólás és még ki tudja milyen formában. Ma már nem tudjuk, milyen az, hogy csak otthonról vagy a telefonfülkéből tudunk telefonálni. Vagy hogy egy televízió műsor csak adott időben nézhető meg. Nem tudjuk, milyen az, hogy a következő randira napokat kell várni. Pedig az izgalmas csak igazán.

Ugyanakkor akár az életben, az ismerkedős applikáció felületén is a saját felelősségünk a határhúzás. Akár úgy, hogy töröljük magunkat, akár úgy, hogy ha a beszélgetőpartnerünk nem tartja tiszteletben a kéréseinket, akkor vele szüneteltetjük a beszélgetést.

Ismerkedős applikáció előnyös oldalai

Ennek az ismerkedési formának is megvannak a hátulütői, de előnyei is vannak. Például, hogy a chatelés lehetőséget ad arra, hogy kicsit megismerjük a másikat. Szűrjük azt, hogy kivel is találkozunk és kivel nem. Sőt már azt is tudhatjuk, milyen közös programot tervezzünk és nem kell zavartan, témát keresgetve ücsörögnünk egymással szemben. Mint ahogy az sem fordulhat elő, hogy a buli hevében még egymás nevét is elfelejtjük megkérdezni. No, a viccet félretéve.

Szóval ezeknek fényében kívánunk mindenkinek jó húzogatást. Ismerkedést és miegymást. Ha nektek is van hasonló tapasztalatok, akkor mindenképpen küldjétek el nekünk és még az is elképzelhető, hogy érkezik egy folytatás ebből az anyagunkból!

Marczinka Mátyás

Kiemelt kép forrása: Canva – Pexels by George Dolgikh

Hirdetés
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads

Úgy gondoljuk még ezek az írásaink is érdekelnek téged

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!