Előfordul, hogy bármennyire is előzékeny, empatikus és figyelmes vagy, a másik fél egész egyszerűen ki nem állhat. Zsigerileg taszítod. Sőt, ott tesz keresztbe ahol csak lehet. A helyzet akkor tiszta mint a patyolat, ha kiteszi a „büdös pontyot” az asztalra és nyíltan undok. A legtöbb esetben rosszhíredet kelti, kellemetlen helyzeteket teremt és ahol csak lehet próbál ellehetetleníteni. Minősítésed az ellenszenves-rokonszenves versenyben 1:0. Petre Anett coach, kineziológus, tréner írása.
Nem vagy rokonszenves? Lássuk a lehetséges okokat!
Az a mondás járja, hogy a másik ember minket tükröz vissza. Mi van akkor, ha az ő belső tükre már repedt vagy homályos és azon keresztül tekint rád? Ki a csudát lát benned? Egyáltalán lát téged?
#1 Belső bizonytalanság
Az adott környezetben már rendelkezik egy szerepkörrel. Ez számára biztonságot ad. Be tudja magát határolni, hogy a közösségen belül milyen ereje van, kikkel tud kapcsolódni és nagyjából meg van a kapcsolati háló pontos térképe az erőviszonyok, érdekeltségek szempontjából is. A jelenléted veszélyérzetet vált ki belőle. Nem tudja, hogy milyen változásokat indítasz el a közösségben. Belső bizonytalansága és önbizalomhiánya okán egész egyszerűen félti a helyét. Konkurenciát lát benned.
#2 Hiányosságok tükre
Rendelkezel valami olyannal, aminek ő híján van. Lehet a személyiséged varázsa, a tudásod, a világnézeted, a tehetséged, gyakorlatilag bármi, amit már felfedezett magában hiányként. Ahelyett, hogy motivációt és inspirációt találna a személyedben, elhatárolódik vagy próbál arra a szintre lehúzni, ahová magát helyezte el. Meglehet, tévesen. Elsősorban önmagára dühös, de azt gyönyörűen kivetíti rád.
#3 Feloldatlan konfliktus
Emlékezteted valakire akivel konfliktusa volt és a személyed felzaklatja. Megdolgozatlan és feloldatlan lelki teherrel vívódik, és azt érzi, újra meg fog történni az, ami már a múltjának a része. Nem téged lát. Nem lát téged. Valójában a múltban él a jelen helyett. Az, hogy ki és miért bántotta őt egykoron az nem a te történeted, hanem az övé.
Emiatt nem leszel a szemében barátságos. Neki van szüksége akár külső segítségre, hogy ezt helyrehozza magában.
A helyzet pikantériája, hogy az is előfordulhat, hogy magára emlékezteted. Pontosabban néhány gesztusod, esetleg vonásod, hanglejtésed, temperamentumod. Elegendő már csak egy közös pont énjének azon szeletével, amivel ő maga sem képes megbirkózni, de már ebből az egy szeletből is képes összerakni egy teljes képet. Vélhetőleg szakemberrel érdemes megdolgoznia az önelfogadás témáját.
#4 Eredendő önbizalomhiány lenne rokonszenves
Azok az emberek, akik eredendően bizonytalanok önmagukat illetően kétféleképpen szokták a kisebbségi komplexusukat kezelni ilyen esetekben. Elhatárolódnak és igyekeznek levegőnek nézni, hiszen olyan zavarban vannak, hogy egész egyszerűen képtelen kezelni a helyzetet. Más esetben pedig ennek az ellenkezője történik, hangosak, erőteljesek és kritikusak. Minden apró kis mozzanatot úgy fogadnak, ha szentelt vízzel locsolnád is le őket, patás ördögként okádnák ki magukból a kritikát, a bántó megjegyzést..
A lehető legárnyaltabb és legmesteribb módon igyekeznek megtépázni a vélt vagy valós önbizalmadat. Annyira ellenszenves leszel, hogy elfelejt rokonszenves lenni még önmaga számára is, ez pedig csak olaj a tűzre.
#5 Szimpátia délibáb-effektus
Elérhetetlennek tart. Számára például a testtartásod, önmagad viselése, hanghordozásod, kifejezések amiket használsz, olyan érzetet adhatnak, hogy nem akárkivel állsz szóba. Még talán titkon fennhéjázó sznobnak is elkönyvelhet. Ez pedig egyenes út ahhoz, hogy ne legyél számára rokonszenves.
#6 Azért sem változtatok, ha belegebedek is! Azért inkább te, ha lehet!
Nem tud, nem akar változtatni vagy úgy gondolja, hogy nem lenne rá képes. Bármelyik is az ok, de egy bizonyos helyzet annak ellenére is, hogy kényelmetlen számára, megszokott és biztonságos. Valamilyen mértékben tehát haszna is van belőle. Mégsem boldog, nem elégedett. Annál bosszantóbb nincs is, ha valaki megugorja a lécet. Mivel nem hajlandó változtatni, megpróbál más módon és különböző eszközökkel a védelmi zónád ellen hatni. Az is elegendő, ha nonverbális vagy metakommunikáció formájában teszi mindezt. Előfordulhat, hogy passzív-agresszív vagy nyíltan agresszív üzemmódba vált. A lényeg, hogy ne legyen komfortérzeted, csökkenjen az energiaszinted. Hacsak egy atomnyit is, de uralhasson valamilyen formában.

#7 Szentté avatva
Vannak emberek, akik egészen egyszerűen saját életük szentjének tartják önmagukat. A kihívásaik nekik a legnagyobbak, áldozataik úgyszintén. Ebben igazán jól elidőznek és használják is egy megengedő közegben. Az, amikor kiderülhet, hogy van olyan ember, aki esetleg még több és más kihíváson is túl, mosolyog, pozitív és bizakodó, egész egyszerűen idegesítő számukra. Nem csak árulásnak tartják, de arra az álláspontra is juthatnak veled kapcsolatban, hogy alamuszi, álszerény és képmutató ember vagy, akitől jobb távol lenni.
„Már ne haragudj, hogy van képed ragyogni és örülni az élet apró dolgainak, amikor minimum tokától bokáig gyászban illene úsznod? Te sem gondolhatod komolyan, hogy ez imponáló lehet nekem!”
#8 Fő a biztonság
Ez egy kissé paradoxon lesz. Elképzelhető, hogy nem arról van szó mennyire vagy szimpatikus vagy sem. Sokkal inkább arról van szó, hogy önmagáról elterelje a figyelmet. Akár a saját figyelmét, akár másokét. Jobb kihelyezni és kivetíteni egy másik emberre ezt-azt a kellemetlen felismerést, mint foglalkozni vele. Arra is kapóra jöhetsz, hogy egy közösségben úgy tartsa meg a maga biztonságát – értsd ez alatt, ne vele foglalkozzanak, ne kezdjék ki az ő életét – hogy egész egyszerűen beáldoz. Nincs köze tehát ahhoz, hogy rokonszenves vagy, vagy sem. Hozzád kapcsolódik a legkevéssé, nem fog fájni neki, ha neked kellemetlen lesz a helyzet.
#9 Figyelemfelkeltés
Az előző pontnak van egy ellenpárja, amikor azért viselkedik veled kelletlenül vagy akár úgy, mintha nem érdekelnéd, mert feltételezi, hogy ezzel kitűnhet mások közül. Hátha észreveszed és meglátod a csillogó lelkét az undok, zord és mord viselkedés mögött. Ez is egy stratégia és a romantikus filmek kellően kiaknázták már az ebben rejlő lehetőségeket. Mi van akkor, ha szerelemnek se híre, se hamva? Nincs szó ilyen jellegű vonalról. Vajon sikerül megismerni egymást kizárólag emberi vonalon, minden szélsőséges érzelmet kívül hagyva? Ellenszenv köntösében olykor a nagyon erős rokonszenv lapul meg.
#10 Nincs fogás
Attól is lehetsz valakinek ellenszenves, ha úgy érzi nem tud veled kapcsolódást kialakítani. Erre az egyik legjobb példa, amikor valamilyen véleményt szeretne kicsikarni belőled, esetleg bedob egy kis pletykát és várná a mindent feloldó rábólintást és együtt rezgést. Milyen jó lenne közösen csámcsogni egy harmadik emberen! Bosszantó lehet számára, ha ebben nem vagy partner, mert nem azonos értékrend szerint működtök.
Akkor is megvonhatja tőled a rokonszenvet, ha keveset adsz magadból.
Elmond magáról valamit és hasonló mélységben és tartalomban várna tőled szintént valamilyen közlést. Nem kapja meg. Rendben. Van még lehetőség próbálkozásra, kérdez. Te nem szeretnéd magad kiadni, nincs meg benned az önfeltárulkozás vágya. Ellenszenves leszel számára, mert veszélyesnek fog tartani, hiszen nem tudja kivel áll szemben. Ki lehetsz Te? Milyen szándékaid lehetnek? Csak a fantáziája szab határt annak, hogy gondolataiban kiszínezze a karakteredet.
+1 Összegzés: Köszi, inkább nem ismerlek meg!
Mint láthatod valamennyi pont valamilyen kivetítésen, feltételezésen alapul. A lényege valamennyinek az, hogy esze ágában sincs megismerni. Amennyiben ez megtörténne, lehet, hogy alapjaiban rengetnéd meg az eddigi világát, ne adj isten még változás is történne az életében és nem lenne senki, akire ráhúzhatná a vizes lepedőt egy balul sikerült reggeli ébredés, saját kudarcai okán önmaga megnyugtatására, felmentésére.
Ne ess kétségbe attól, ha valakinek nem vagy szimpatikus. Úgy érzed, hogy megfelelően viselkedtél, érzékenyen és figyelmesen álltál a másikhoz és mégsem kölcsönös? Gesztusa olykor álruhába bújtatott elismerés is lehet. Neki talán sokkal rosszabb a helyzete. Gondold csak el, milyen rossz lehet ilyen mérgező állapotban lenni a saját elméjében.
Érdemes fontolóra venned a „legrövidebb út az egyenes” elvet. Visszacsatolhatod felé, hogy úgy érzed ebből-abból, hogy nem rokonszenvezik veled. Szeretnél tisztán látni, meglehet valami nálad csúszott félre. Jobban szeretnél rálátni arra, hogy ennek mi az oka, tettél-e olyan gesztust, ami benne rossz érzést váltott ki? Van lehetőséged rendezni a helyzetet.
Az önismeret és az egyéni traumák megdolgozása abban segít, hogy önmagad és mások számára is egy élhetőbb életet adj ajándékba. Egyedül nem megy? Kérj segítséget és vonj be egy szakembert az önmunkádba.
kiemelt kép forrása: Canva Pexels by Liza Summer