Több teória is született arról, hogy mi a tarot eredete. Egyik szerint, a világ keletkezésének szubsztanciáját, szféráit és a lét fejlődésének elemeit tartalmazó kártyák az atlantiszi kultúrából az egyiptomi miszticizmusba átörökített ősi tanok és szimbólumrendszer megnyilvánulásai. Sokan vágynak arra, hogy saját létük titkaiba és jövőjébe bepillantást nyerjenek. Hogyan kezdj hozzá és hogyan használd jól a benned rejlő látnokot? Petre Anett coach, kineziológus, tréner írása.
Az érzékeken túli tapasztalás eszköze, csakúgy, mint a kávézacc, a felhők, a babszemek, a kövek és bármi, ami az érzékelt információt valamilyen formában láthatóvá teszi az értelmezője szerint. Amennyiben ez a képesség nem finomodott ki a kövek csak kövek maradnak. A tarot kártya szimbólumainak és jelentésének ismerete még hangsúlyosabbá válik.
Feljegyzések arról is szólnak, hogy egykoron kártyajátékként is használták a felsőbb körökben. A tarot kártya hosszú utat járt be és vonzereje azóta sem csökken.
A tarot kártya számos típusaival találkozhatsz az erre szakosodott üzletekben és ha magadnak még nem is vetettél kártyát, online verzióban lehetőséged van arra, hogy a téged foglalkoztató kérdésekre választ találhass. A jóskártyaként használt eszköz leginkább önismeretre és egy helyzet feltérképezésére használatos, mégis sokan a jövőbelátás mankójaként tekintenek rá. Nézzük is, hogy kezdj hozzá a tarot kártya alapjaihoz:
#1 A kártyafajta kiválasztása
Ami a tarot kártya kiválasztását illeti függetlenítsd magad mások tapasztalásaitól. Aki már használ kártyát, akár többfélét is, jól tudja, melyiket válassza bizonyos kérdések feltevéséhez. Különbözőségünk abban is megmutatkozik, hogy a kártyák képi világa, hangulata, színei, az alkalmazott forma, időtlenséget jelölő vagy korszakra utaló megjelenítés eltérően hat ránk. Ismerj meg többféle kártyát, hagyj időt magadnak, hogy „megszólítson” az, amelyik végül a tied lesz. Minden előtanulmány nélkül.
#2 Ismerkedés a kártyával
A napjainkban használt kártyák mai 78 lapos formája a 16. században alakult. Ez azt jelenti, hogy 22 Nagy Arkánumból és 56 Kis Arkánumból áll. A 22 Nagy Arkánum az emberi lélekben megjelenő ősképeket ábrázolják, amelyeket C. G. Jung archetípusoknak nevezett. Fő mérföldkőnek is tekinthető egy vegyes kirakás esetében. Első körben semmi más ne tegyél, csak a Nagy Arkánumokkal ismerkedj, anélkül, hogy elolvasnád a hozzájuk tartozó magyarázatot. Egyesével haladj és hagy időt magadnak, hogy az intuíciód működjön. Mindenkinél változó, hogy ez mennyi időt vesz igénybe. Minden egyes laphoz készíts saját feljegyzés, a benyomásaidról. Milyen képek, érzelmek jelentek meg benned, számodra mit mond az a tarot kártya? Amikor mind a 22 lappal végeztél, akkor jön a következő lépés.
#3 Tarot kártya értelmezései
Miután megtörtént a saját értelmezésed laponként, vesd össze a kártyához tartozó leírással. Egészítsd ki, ha úgy érzed, pontosíts, akár saját megjegyzéseket is tehetsz. Szimbólumokról és egyéni érzetekről beszélünk, így sokkal több mindent tud elárulni egy-egy lap, mint amit akár a leírásban találhatsz. A tudattalan egész más nyelven szól hozzánk és a képek elsősorban jelképek, ezért nem nehéz intuitívan értelmezni azokat.
#4 Húzz egy lapot!
A kártyák helyes értelmezésének alapfeltétele, hogy a képek nyelve mindennapossá váljon számunkra. Ennek legjobb módja, ha rendszeresen gyakorolsz. Eleinte csak 22 fő kártyát használd. Először az adott napra, majd hétre és legvégül egy hónapra húzz egy lapot.
Mindig a nap elején, a hét első napján, illetve a hónap első napján történjen meg. Fogd a kezedbe a 22 lapos paklit, hagyd, hogy energetikailag is kapcsolódjatok majd keverd össze és tedd fel a kérdésed. A kérdés soha nem lehet igen vagy nem válaszigényű, azaz eldöntendő. Ez követően húzz egy lapot. Ne nézd meg. Soha ne nézd meg előre.
Amennyiben napi kártyahúzásnál tartasz még, úgy természetesen a nap végén nézd meg és gondold végig, hogy az kártya, amit az adott napra kihúztál mennyire érvényes az adott kérdésedre válaszként. Jegyezd fel a naponta kihúzott kártyákat. Egy idő után körvonalazódni fog számodra, hogy milyen jelentéssel bírnak a te életedben. Meglehet egészen más kontextusban fog megjelenni, mint ahogy az a leírásban szerepel.
Egy hétig, minden egyes nap húzz egy kártyát. A következő héten azonban annyiban változtass, hogy először kihúzod a hétre vonatkozó fő kártyádat, majd ugyanúgy naponta egyet. Egy hét után két hétre, majd három hétre és így tovább.
Összefüggésében fogod majd látni, hogy a napi lebontás és az adott hétre húzott tarot kártya hogy fog összeérni, milyen kapcsolódások vannak ez egyes szimbólumok között, hogyan értelmezd őket egyben, miként változik meg egy adott lap jelentése egy másik kártyával együtt és mennyire mást üzen aszerint, hogy a hét folyamán egész pontosan hol jelent meg sorrendileg.
Lehetőleg egy adott témakörre húzzunk. Ne keverjük például az egészség és karrier vagy xy-nal való kapcsolatunkat, hogy egy húzással megszólítjuk a tudattalanunkat a válaszadásra.
#5 Képtár bővítése
Amikor már gyakorlottnak érzed magad a Nagy Arkánum használatában, jöhet a kiegészítő többi tarot kártya, immáron a maradék 56 lap is belép a körbe. A napi egy Nagy Arkánum mellé az előző pontokban leírtak alapján húzz egy Kis Arkánumot. Természetesen napi húzásnál ezt is csak a nap végén nézd meg.
Miért nehéz önmagad számára kártyát vetni?
Elsősorban az érzelmi kampók miatt úgy, mint például vágy, félelem, remény, harag. Ezekhez az érzésekhez emléklenyomatok tapadnak és elvárás, hogy mi lenne számunkra az ideális vagy mitől félünk, hogy bekövetkezik. Ahhoz, hogy ne az elménk programozottsága irányítson, hanem valójában egy tiszta lapként funkcionáljunk, amit majd az intuíciónk feldíszit a beérkező információkkal, teljesen ki kell iktatnunk. Zsilipelésnek hívom. Valaki más kiürítésnek. Ezt az állapotot számos módon elérheted. Akár zenével, akár meditációval vagy füstölővel. Kinek, mi válik be.
Miért ne nézd meg előre, hogy milyen kártyát húztál?
Legrövidebb válasz erre az, hogy megteremtjük magunknak. Létrehozzuk. Noha nem feltétlenül úgy, ahogy szeretnénk. Ennek az előbbi pontban leírt érzelmi kampók is az okai, illetve az, hogy még nem forrott ki bennünk a saját értelmezési szótárunk és igen kellemetlen következményekkel járhat a félreértelmezés egy későbbi nagyobb hangsúllyal bíró kutakodás elemzésénél.
A tarot kártya olyan szimbólumtárral rendelkezik, ami mindannyiunk közös tudáshalmazában megtalálható, a kollektív tudattalanban vagy egy másik megközelítésben az anima mundiban. Az anima mundi, a világ lelke, néhány filozófus úgy tartja, hogy a világ lelke magába foglalja az egykori, a mai és az előjövendő élőlények valamennyi közös tudását így forrásként a kártyák által alkalmazott szimbólumok azok nyelvén szólnak hozzánk és az ott tárolt információhoz mindannyian hozzáférhetünk. Azonban, mindannyian máshol tartunk és ezért az információhoz jutás valamint annak értelmezése is nagyon különböző.
Tarot kártya komplex kirakási módjai
Az, hogy mikor érdemes a tarot kártya komplex vagy komplexebb kirakási módjait használnod, teljes mértékben tőled függ. Attól leginkább, hogy mikor érzed már magabiztosnak önmagad arra, hogy megfelelően értelmezd a lapokat és meglásd a saját összefüggéseidet. Hovatovább a legtöbb leírás tartalmazza, ha a tarot kártya fejjel lefelé jelenik meg egy húzás vagy egy kirakás során, akkor a negatív jelentését hordozza magában.
Azoknál az embereknél, akik az érzékelést szélesebb spektrumon tudják használni, számukra teljesen mindegy, hogy a lap fejjel felfelé vagy lefelé fog állni. Amíg nem vagy biztos magadban, alkalmazd a kártyához tartozó leírás szerinti javaslatokat.
Egy idő után már magad is létrehozhatsz bármilyen kirakási módot. A tarot kártya használata ugyanis a szabadságról szól, arról, hogy érzékelésünk és lelki tartományunk valójában nem húzható valós határok közé. Nem kézzelfogható, egyetemleges és végnélküli. Ezért mindenki akár ugyanazt a kártyakirakást másképp értelmezheti, egy-egy ismert ősi kép beazonosítása mellett, mivel a lenyomata lelki síkon mindenki számára felismerhető. Ez olyan, mint a húsleves, valaki sósabban, borsosabban, citrommal vagy anélkül szereti. Ebből vagy abból több, kevesebb kell neki vagy nem is szereti. Azaz az összetétel nagyobb hányada hasonló vagy akár ugyanaz, mégsem lesz ugyanolyan senki levese.
Tarot kártyavetés és Felelősség
Akár önmagunknak akár egy másik személynek vetünk kártyát, a felelősség nem egy elhanyagolható szempont. Mit értek ez alatt? Minden esetben igenis számít, hogy a tudatunk mire van kalibrálva és mi az, amit érteni és látni fog az adott válaszból.
Amikor egy másik embernek elemzel, az átadott információt képzeld el, mint egy gyümölcskosarat, amiből az illető azt a gyümölcsöt fogja kiválasztani, ahol tart és amire kondicionálva van és figyelmen kívül hagyja az összes többit.
A felelősség ez esetben őt is terheli, a saját felelősségét önismeretét tekintve. Épp ezért a kártyákra érdemesebb úgy tekinteni, mint eszközt önmagunk mélyebb régióinak feltárására, a lélek esszenciális tudáshalmazának megismerésére, fejlődésre, tisztánlátásra.
Kiemelt kép forrása: Canva – Pexels by Anastasia Shuraeva