Pofátlanság lenne úgy kezdeni ezt az interjút, hogy azt mondom: a tízezer coach országa vagyunk. Azonban ez esetben úgy vélem, hogy rendben van ez a felütés. Valóban rengeteg segítő szakember van Magyarországon, azonban még sincsen elég. Pláne olyan, aki a mindennapi munkáját is szívvel és lélekkel végezné, kellő mennyiségű szakmai és élet tapasztalattal a háta mögött. Most azonban egy igencsak szakmáját jól ismerő coach ül velem szemben, akit kérdéseimmel bombázni fogok. Ő pedig nem mást, mint a helyemre lépő WakeUp Magazin új főszerkesztője, Petre Anett. Én pedig Marczinka Mátyás vagyok a WakeUp Network alapítója és vezetője.
Nem is nagyon húznám a szót, hanem bele is kezdenék Anett bemutatásába és ismeretségünk szövevényes hálójába. Anett 2024-ben jelentkezett az újrainduló WakeUp Magazin csapatába, mint tréner, coach és kineziológus szakértő szerző. A kezdeti pillanatokban szerintem egyikünk sem sejtette, hogy egy ilyen szuper szakmai és emberi kapcsolatot építünk ki egymással. Azonban ahogy teltek a napok kölcsönösen felfedeztük egymásban a lehetőségeket, amelyeket egyáltalán nem félünk kihasználni.
Pályát váltani sosem késő
M.M.: Anett! Ahogyan eddig megismertelek elmondásod alapján Te is voltál már nagyon sok minden. Voltál konzuli szolgálatnál, dolgoztál különféle újságoknál, pénzintézetben, HR-esként és még mi? Mi a közös mindebben?
P.A.: Nem tekintem pályamódosításnak, mindegyik én vagyok és nekem szükségem is volt arra, hogy mára a komplex rálátás szakmai stabilitással, tudással is párosodjon. Mérnöki diplomával rendelkezem, munka mellett diplomáztam, sokféle helyzetben és munkakörben dolgoztam. Voltam dohánybolti eladó, képzésfejlesztési tanácsadó, ösztönzési- és teljesíténymenedzsment főelőadó központi és külföldi vezetői értékelést végezve. Nem sorolom. Minden tapasztalással bővült a rálátásom az adott pozícióban a potenciálokra és hiányokra. Önmagamat is rendszeresen helyzet elé állítottam. Az összetett tudásnak és gondolkodásmódnak az ügyfeleim érzik hasznát.
M.M.: Első ránézésre valóban nem sok közös van benne, de ha jobban belegondolok, akkor passzolnak egymáshoz ezek a szakmák. Mikor jött el az életedbe az a pont, amikor úgy döntöttél, hogy szabadúszó leszel és elkezded a saját vállalkozásod?
P.A.: Munka mellett építkeztem és minden tanulmányomat így végeztem, ennek meg volt az ára. Volt olyan munkaköröm, amikor 0-24 órás szolgálatot jelentett és a klientúrámat is vittem mellette, vagy egy másik munkahelyen jellemzően reggeltől késő estig dolgoztam más nem fért bele vagy még megtoltam az estét. Húztam egy vonalat, hogy megnézzem, mit jelent az, ha most e köré építkezem és nem fordítva. Használni akartam a tudásomat és kihasználni az abban levő potenciált. Ma Magyarországon hivatalos keretek között nem találkoztam olyan pozícióval amibe mindez bele tud simulni anélkül, hogy két végén égetnéd a gyertyát.
M.M.: Bár igaz, hogy sok közös van a szakmai életutadban, de mindegyik egy másik állomás és munkáltató volt eddig az életedben. Érzésre biztosan mindegyik adott egy megnyugvást, hogy van mögötted egy szervezet, amire számíthatsz és ami minden hónapban elutalja a fizetésed. Milyen érzés volt az elején? Megnyugodtál vagy inkább egy stresszfaktorként jelentkezett az életedben, hogy itt aztán tényleg mindent neked kell elintézni egyedül?
P.A.: Nem tartok ott, hogy hátra dőljek, ettől függetlenül élvezem azt, hogy használhatom a tudásom és nem kell visszafogni magam szakmailag. Nem okoz számomra szakemberként problémát, hogy ötvözzem a tapasztalataimat, a tehetségeimet, a különböző módszertanokat és szemléletmódokat ahhoz, hogy eredményes legyen az ügyfeleimmel közös munka. Ez nagyon jó érzés.

M.M.: Ennyi mindennel a hátad mögött foglalkozol olyan kliensekkel, mint amilyen akkor Te voltál? Gondolok itt arra, hogy vannak-e pályaváltó klienseid, akiknek egyfajta mentorship keretében nyújtasz segítséget.
P.A. Minden ember egy külön univerzum, így a hasonlóságok ellenére egyedi és megismételhetetlen csoda lakozik mindenkiben. A pályaváltáshoz egyrészt nagy bátorság kell, másrészt valami olyan történés vagy belső feszítő erő, ami nem engedi, hogy ott és abban maradjon valaki, amiben éppen van. Úgy alkottam meg a programokat, hogy nem csupán a coaching és saját technikák, de a kineziológia is helyet kapjon bennünk, mindegyiknél meghatározott arányban. Mivel minden, mindennel összefügg így nem elhanyagolható szempont a lelki blokkok fizikai megnyilvánulásával történő munka, vagy épp fordítva, a test-szervezet állapotának hatása a lelki és mentális közérzetre, gondolkodásmódra és viselkedésre mind privát életben, mind szakmai élet területén.
Mi az, hogy kineziológus?!
Vannak pályák, amik jól hangzanak és bent vannak a köztudatban. Azonban sokaknak fogalmuk sincsen róla, hogy pontosan mik is azok. Számomra ilyen a kineziológia is. Hallottam már róla, nagyjából tudom, hogy mi történik egy ilyen alkalom során, de mégsem tudom pontosan, hogy mi ez és mire való.
M.M.: Itt vagyok én, mint egy egyszerű ember. Tegyük fel: ha felhívlak téged, hogy úgy érzem az életem egy roncs és semmi nem jön össze nekem. Akkor mi az első kérdés, amit feltennél nekem? Milyen úton indítanál el? Mik azok a fontos dolgok, amiket tudnod kell egy kineziológiai együttdolgozás esetében?
P.A.: Ebben az esetben ezt kérdezem tőled: szerettél volna engem elérni telefonon? Hogy látod, összejött? És – innen folytatjuk. Meg vannak a kérdéseim ahhoz, hogy az ügyfél és én pontosan el tudjuk dönteni, hogy letesszük a voksunkat egymás mellett. Szakmailag fontos számomra, hogy kiszűrjem, kik azok, akiket ügyfélként befogadok és befogadhatok. Teljeskörű információt adok arról, hogy mi a kineziológia és milyen adatokra van szükségem, hiszen fel kell vennem az anamnézist is.
M.M.: Szuper! Ha időpontot egyeztettünk egy személyes találkozóra akkor ott mi fog történni? Sámándobbal körbeütögetsz és tömjénnel meglegyintesz vagy hogyan kell elképzelni egy ilyen alkalmat?
P.A.: Az előszűrés és anamnézis felvételt követően rátérünk arra, hogy felkészítselek az izomtesztelésre. A kineziológia központi eszköze az izomtesztelés vagy izommonitorozás és ez nem az izomerő felmérését jelenti. Információgyűjtés az idegrendszeri és energetikai reakciókra vonatkozóan. Mindez az izmok és a Hagyományos Kínai Orvoslásban (HKO) leírt meridiánok (energiapályák) közötti kapcsolatról szólnak, ezáltal a test energetikai állapotáról és a stressz területeinek beazonosításának eszköze. A kineziológia célja az energetikai kiegyensúlyozás és a stressz feloldása. Az első teendő az lesz, hogy erre megfelelően felkészítsük a szervezetedet, hiszen az információgyűjtésnek ez az alapja és innen folytatjuk tovább.

M.M.: Azért bízom benne, hogy mindehhez levetkőzni azért nem kell. Említetted, hogy sokan összekeverik a kineziológiát más egyéb spirituális ágazatokkal. Mi az, amitől a kineziológia komolyabb a társainál? Mennyivel tud többet adni az ügyfeleknek, mint mondjuk egy sima reiki kezelés?
P.A.: Nem kell vetkőzni. A kliens számára kényelmes öltözet tökéletesen megfelelő. Mindennek meg vannak a saját keretei. Lehetőségei és korlátjai. Szerintem a ma embere azért szerencsés, mert vannak lehetőségei és nem kell kényszerszülte megoldásokban kivárni, amig nem történik semmi vagy épp rosszabb lesz. Dönthet úgy, hogy keresi a megoldásokat. Dönthet úgy, hogy teret ad az alternatív és természetes alapokon nyugvó eljárásoknak. A kineziológiát komplexnek tartom és a tapasztalataim alapján hatékonynak is, de ami a legfontosabb, hogy a klienseim számára az.
M.M.: Ha ez nem spiritualitás, nem pszichológia, nem orvoslás. Akkor mégis mi ez? Hiszen gondolom itt is több alkalomra van szükség. Ugyanúgy beszélgettek is az ügyféllel és gyakorlatokat, feladatokat adsz nekik, melyeket jónak vélsz a szakmai tapasztalataid alapján és mind mondtad néha meg is kell érinteni bizonyos pontoson a pácienst. Hova sorolnád be magadat és ezt a szakmát?
P.A.: Az, hogy milyen gyakorlatokat, adott esetben meridián pont stimulálás, stresszoldó technika vagy épp a kitesztelt gyógytea, vitamin kerül előtérbe attól függ, hogy kinek milyen kihívása van, mi az, amit a saját szervezete- rendszere mutat meg az izomtesztelés során. Egyénre szabott. A 11/1997 NM. rendeletben meghatározott definíció szerint a természetgyógyász kineziológia olyan rendszerspecifikus szakterület, amely saját fogalom-, eljárás- és szabályozási rendszerrel működik és speciális módszereket és eljárásokat alkalmaz (izomtesztelés, mint biofeedback). Segít az egészség megőrzésében, a betegségek megelőzésében, gyógyításában, az öngyógyítás folyamatában, a betegségek mögött álló problémák feltárásában, a rehabilitációban. A természetgyógyász kineziológus kineziológiai módszerei mellett természetgyógyászati ismereteit is alkalmazza. A nem egészségügyi jellegű kineziológiai rendszerek is saját fogalom-, eljárás- és szabályozási rendszerrel működnek és speciális módszereket (pl.: speciális kommunikációs modellek, mozgásfejlesztés) és eljárásokat alkalmaznak (izomtesztelés, mint biofeedback). Azonban céljuk – az adott rendszertől függően – eltér a természetgyógyász kineziológiai módszerektől. Ilyen cél lehet például a képesség-, készségfejlesztés.
Petre Anett mondd meg nekem: honnan tudod mikor melyik éned kell az ügyfélnek?
Pontosan tudom milyen nehéz egy emberként, több projektben helytállni és mindegyikre ugyanúgy fókuszálni. Bár jelenleg is hasonló területen mozogsz engem azonban mégis érdekel, hogy mi alapján különbözteted meg titulusaidat.

M.M.: Nagyon elkanyarodtunk a kineziológia irányába, de azért ne feledkezzünk meg arról sem, hogy három főtevékenységed is van. Mindemellett te coach és tréner is vagy. Ha egy új ügyfél érkezik hozzád mi alapján döntöd el, hogy mire van szüksége? Egyáltalán hogyan keresnek meg az ügyfelek téged? – „Csókolom! Jönnék egy kineziológiai kezelésre vagy éppen coachingra!” Te döntöd el, hogy mire van szüksége az ügyfélnek vagy hagyod, hogy a szolgáltatási listáról az ügyfél válassza ki mit szeretne?
P.A.: Különböző, de egymást támogató, kiegészítő területről beszélünk. Eszköztár, eljárási rend, technika, módszertan tekintetében eltérőek. Az ingyenes konzultáció arra szolgál, hogy kiderüljön melyikre van szükség.
M.M.: Ügyfeleim között sok coach, pszichológus és más egyéb segítő megfordult már. Mindegyiknél azt tapasztaltam, hogy nem igazán tudnak éles határt húzni végzettségeik között, sokkal inkább összemossák mindezt a tudást, amit megszereztek és létrehoznak saját technikákat. Te gondoltál már ilyenre?
P.A.: Óhatatlan, hiszen az általad felsorolt területek mindegyike tartalmaz valamit ami az erőssége vagy épp egyáltalán nincs a másikban. Mindegyik önmagában is hatékony tud lenni, természetesen abban amire való, amit szolgál.
M.M.: Mennyire van jelen a mindennapi munkádban a magánéleted? Szoktál abból erőt meríteni vagy éppen az úgy szerzett tapasztalataidat megosztod ilyenkor a klienseiddel vagy ez teljesen tabu?
P.A.: Nem rólam szól az ülés. Volt olyan extrém helyzet amikor úgy ítéltem meg hogy minimális személyes tapasztalás pont hogy szükségszerű, de ez abban az esetben volt és természetesen ügyfél igénnyel és jóváhagyással. Egyébiránt úgy gondolom, hogy nincs helye. Az ülések az ügyfelemről szólnak, arról, hogy ő saját maga életére a legjobb megoldást megtalálja és a számára megfelelő döntést hozza meg. De – emberek vagyunk, mindennek helye tud lenni a folyamatban.
Olykor a segítő szakemberek is elakadnak
Sőt! Olykor mindenki elakad mindenben! Emberek vagyunk, hibázunk és tévedünk. Azonban vannak olyan szakemberek, akikről el sem tudjuk képzelni, hogy ők is halandóak, esendőek vagy, hogy éppen hibázzanak. Ilyenek a pszichológusok, orvosok és a segítő szakemberek is. Most azonban arra kérem meg Anettet, hogy valljon színt és mutassa meg emberibb oldalát is.
M.M.: Sokan cikinek érzik, hogy beismerjék, ha hibáztak és olyan eset is van, amikor egy-egy kis hiba miatt feladja az álmait. Azonban vannak olyanok is, akik büszkén felvállalják hibáikat. Nem mintha feltételezném, hogy valaha is elkövettél volna valamilyen hibát, de Te melyik csoportba tartozol?
P.A.: Abba a csoportba tartozom aki beismeri ha hibázott és maga is átgondolja a felelősségét egy adott helyzet kialakulásában. A hibára nem tudok büszke lenni, de letagadni sem fogom.
M.M.: Ha már hibák és elakadások, akkor engem nagyon érdekelne, hogy Te milyen elakadásokkal küzdesz jelenleg? Ha van ilyen, akkor milyen lépéseket teszel azért, hogy megoldást találj rájuk?
P.A.: Abban a szemléletben nevelkedtem, hogy tedd csendben, szerényen, becsülettel a dolgod és az úgy rendben van. Az élet bizonyította elégszer, hogy azért ez nem így működik. Mindegy, hogy alkalmazottként vagy vállalkozóként dolgozol fontos, hogy láthatóvá válj és kitedd az eredményeidet, kapcsolódj. Magyarán kínáld meg magaddal a világot, mert a világ nem biztos hogy anélkül megtalál. Mondhatnék közhelyet hogy aminek meg kell találnia az meg fog találni, de azért nem árt mozgásban lenni és még nagyobb felületen adni esélyt a világnak és veled rezonáló embereknek. Publikálok, szakmai beszélgetésen veszek részt, amit az internet ködében üldögélő közösség követ vagy épp kerekasztal beszélgetésen ülök veled és a csapatunkkal. Az írásaimban és ahogyan kommunikálok benne vagyok.

M.M.: Ha hozzád fordul egy kliens egy hozzád hasonló elakadással, akkor mit teszel? Elvállalod? Máshoz küldöd? Esetleg együtt kerestek megoldást a problémára és akkor egymásnak fizettek?
P.A.: Mi két külön ember vagyunk, más van az élet adta csomagunkban, más a személyiségünk, a kiindulási pontunk, a megéléseink. Mégha hasonlóan rezonálunk is, akkor sem leszünk soha egyformák. Itt meg is ragadom az alkalmat, hogy kihangosítsam: a coach nem tanácsadó. Kineziológusként javaslattételi lehetőségem van és élek is vele a klienseim érdekeit nézve.
M.M.: Mennyire vagy önazonos a kliensekkel való önmunka során? Mennyire mutatkozik meg az igazi Petre Anett egy-egy ülésen?
P.A.: Nincs szükség arra, hogy minden árnyalatomban megjelenjek. Azt működtetem magamból amire az ügyfelemnek szüksége van belőlem akkor és ott. Az ügyfelemmel nem vagyunk barátok. Nem az a cél, hogy érzelmi függés alakuljon ki az irányomba, hanem az, hogy emberi de szakmai támogatást kapjon az illető és tovább haladhasson az útján.
M.M.: Te mennyire törődsz a saját mentális és fizikai jólléteddel? Mi az, amit megteszel magadért rendszeresen? Gondolok itt akár sportra vagy szupervíziókra más kollégákkal.
P.A.: A mozgás valamely formáját beiktatom és variálom, ez lehet például a tánc, a torna, a kirándulás, a biciklizés, az úszás, a séta, pingpongozás. Ami hiányzik és sokszor gondolok rá, az a tengó, nagyon szerettem tinédzserként, ahogy azelőtt a focit, de már béna vagyok mindkettőhöz. Preventíven beiktatok gyógynövénykúrát, vitaminkombinációkat, meridián tornát, ami épp jön. Szeretem a változatosságot és szeretek játszani is. Kreatívan oldom meg, ha magam alatt vagyok – vannak nekem is ilyen pillanataim – , attól függően, hogy épp mire van szükségem és mi az, ami engem akkor és ott nyugvópontra helyez és stabilizál. Szeretteim, barátaim hál égnek vannak, szerencsés vagyok. Önmagamért a továbbképzésekkel és az új dolgok elsajátításával is hozzájárulok. Kíváncsi vagyok és ez egy jó hajtóerő.
Merre és hogyan tovább?
M.M.: Kíváncsi lennék, hogy mik azok a motivációk és célok, amelyek előtted lebegnek. A te szakmádban vállalkozóként milyen lehetőségek és célok állnak előtted?
P.A.: A lehetőségekre nyitott vagyok. Közös együttműködésre a privát szférán túl a vállalkozói területen is, nem csak – lévén, hogy KATA-s vagyok – privát ügyfélként érkezve hozzám, hanem üzleti részvétellel. A cél a kapcsolódás és közösség. Workshopok, előadások keretében pedig folytatom az értékesnek tartott témák feldolgozását. Igyekszem befejezni a könyvemet ezzel adósa vagyok néhány embernek. Sok dolgom van még.
M.M.: Ha pedig WakeUp Magazin, akkor érdekelne, hogy milyen terveid vannak mint főszerkesztő. Mire számíthatnak tőled az olvasók és milyen magazint álmodtál tovább?
P.A.: Azt a vonalat viszem tovább, amit elindítottál és ami miatt én is kapcsolódtam egy évvel ezelőtt. Örülnék, ha még inkább kinyílna az olló, ami a cikkeket illeti. Még több interjú szeretnék, személyes sorsok és hétköznapi hősök, nem hétköznapi tehetségek is meg tudnának jelenni nálunk. Vállalkozó kedvűek vagy még szárnyaikat nyitogatók is teret kapnának. Érdekel minden ami a csendben lakozik, így bekukkantani a kulisszák mögé még közelebb hozni az emberek és a világ sokszínűségét. Olyan témákról is szót ejteni, ami akár zavarba ejtő, nem illik róla beszélni vagy másképp gondolkodni felőle. Erre nagy szükség van, úgy gondolom. A közvetlen, előítéletmentes, emberi hangra. Bőven befér a repertoárba az onlyfans, a konzum hölgyek és urak világa, ahogyan a hitbéli sokszínűség is. Szerencsére, hasonszőrű, nyitott szerzőtársakkal alkothatok egy csapatot, akik a saját szakterületükön túl is kíváncsiak. A világ úgy szép, ha színes. Nekünk annyi a teendőnk, hogy hagyjuk annak maradni.
M.M.: Köszönöm neked, hogy időt szántál a kérdéseimre. Maradt benned még valami, amit megosztanál az olvasókkal? Esetleg üzennél valamit?
P.A.: Talán azt, hogy szerintem nem született le a földre olyan ember, aki ne lenne tehetséges, ne lenne értékes. Mindenki egy külön univerzum és egy csoda. Szeressék a színeiket és viseljék bátran! Mi itt vagyunk és örülünk, ha továbbra is velünk tartanak.