veganuár, újévi fogadalom, nyers vegán

Vega­nu­ár: 10 for­ra­dal­mi lépés, ami tel­je­sen meg­vál­toz­tat­ja az éle­te­det

Veganuár: tíz forradalmi lépés, ami teljesen megváltoztatja az életedet.
Hirdetés

Az újév a meg­úju­lás idő­sza­ka, még­is sokan már néhány hét után fel­ad­ják foga­dal­ma­i­kat. Miért? Gyak­ran túl nagy elvá­rá­so­kat támasz­tunk magunk­kal szem­ben, és elfe­lejt­jük, hogy a vál­to­zás apró lépé­sek­kel kez­dő­dik. A Vega­nu­ár moz­ga­lom nem­csak egy trend, hanem egy fan­tasz­ti­kus lehe­tő­ség, hogy meg­ta­pasz­tald a vegán és a nyers vegán étrend elő­nye­it. Ez a tíz lépés segít abban, hogy ne csak elin­dulj az újévi cél­ja­id felé, hanem tar­tós vál­to­zást érj el – mind­ezt ter­mé­sze­te­sen, stressz nél­kül. Bol­bás Csil­la élet­mód tanács­adó és tera­peu­ta írá­sa.

A vál­to­zás igé­nye és a vál­toz­ta­tás­tól való féle­lem oly­kor kéz a kéz­ben jár. Talán maga a kudarc­tól való féle­lem blok­kol ben­nün­ket és elő­re aggó­dunk attól, hogy a kez­de­ti lel­ke­se­dés alább­hagy. Újabb feke­te­pont a “tisz­ta lap­pal” indu­lok pro­jek­tünk­höz. Arról nem is beszél­ve, hogy ez nem csu­pán önma­gunk előtt tett ígé­ret buká­sa, de vajon a kör­nye­ze­tünk mit fog hoz­zá­szól­ni? Ezt sem tud­juk? Ez sem megy? Az a leg­fon­to­sabb önma­gunk előtt tisz­táz­ni, hogy mi hol tar­tunk ebben a folya­mat­ban, miért csi­nál­juk, mit nyer­he­tünk vele. Mind­ezek motor­ként szol­gál­nak majd ahhoz, hogy meg­tart­suk a moti­vá­ci­ón­kat. Ezt figye­lem­be­vé­ve állí­tot­tam össze a csu­pán 10 lépés­ből álló csok­rot, ami elve­zet a vágyott célig.

A tíz lépés tűn­het sok­nak és kevés­nek is. Aprán­ként halad­va egész biz­to­san cél­hoz érsz majd, csak kövesd az aláb­bi útmu­ta­tót.

1. Kicsi­ben kezdd, de gon­dol­kodj nagy­ban

Az egész­sé­ges élet­mód nem sprint, hanem mara­ton. Ne akarj min­dent egy­szer­re meg­vál­toz­tat­ni! Kezdd azzal, hogy napi egy étke­zést lecse­rélsz nyers vegán alter­na­tí­vá­ra. Egy zöld tur­mix reg­ge­li­re vagy egy friss salá­ta ebéd­re ide­á­lis indu­lás. Az apró, tuda­tos lépé­sek nem­csak fenn­tart­ha­tób­bá teszik a vál­to­zást, hanem meg­erő­sí­tik az önbi­zal­ma­dat is. Ami­kor áttér­tem a vegán élet­mód­ra, szá­mom­ra az vált be a leg­job­ban, ha a napi három étke­zés­ből ket­tő nyers volt. Reg­ge­li­re gyü­möl­csöt ettem, vacso­rá­ra pedig salá­tát vagy krém­le­vest készí­tet­tem. Érde­mes több­fé­le meg­ol­dást kipró­bál­ni, hogy meg­ta­láld azt az étren­det, amely szá­mod­ra a leg­ide­á­li­sabb és hosszú távon is tart­ha­tó.

Hir­de­tés

2. Tur­mi­xolj az ener­gi­á­ért

Egy egy­sze­rű zöld tur­mix – pél­dá­ul spe­nót, banán, alma és man­du­la­tej keve­ré­ke – nem­csak gyor­san elké­szít­he­tő, hanem tele van vita­mi­nok­kal és anti­oxi­dán­sok­kal, ame­lyek fel­töl­te­nek ener­gi­á­val. Az ilyen könnyen emészt­he­tő élő éte­lek reg­ge­len­te azon­nal len­dü­le­tet adnak, sok­kal töb­bet, mint a jól ismert hagyo­má­nyos és kife­je­zet­ten nehéz­nek mond­ha­tó étkek, ame­lyek a meg­emész­té­sük­höz szánt ener­gi­át elvon­ják a szer­ve­zet­ből és inkább kime­rült­té, dekon­cent­rál­tab­bá tehet­nek.

"Female"
Kép for­rá­sa: Can­va-Roc­kaa (Getty Ima­ges Sig­na­tu­re)

Kez­de­tek­ben nekem a más­fél liter tur­mix volt a dél­előt­ti adag. Így a folya­dék is és a táp­anyag is biz­to­sí­tott volt. A tur­mi­xok sok­fé­le­sé­ge és vál­to­za­tos­sá­ga csak a kép­ze­le­tün­kön múlik. A vadon ter­mő zöl­dek közül most már nálunk vidé­ken meg­je­lent a tyúk­húr, amit sem­le­ge­sebb íze miatt nagyon ked­ve­lek. A csí­rák és a mik­ro­zöl­dek is a táp­anyag­dús alap­anya­gok sorát bőví­tik.

3. Ne bonyo­lítsd túl!

A vega­nu­ár kihí­vás­ban sze­rep­lő nyers vegán étrend­nek az egyik leg­na­gyobb elő­nye az egy­sze­rű­sé­ge. Nem kell hoz­zá bonyo­lult főző­esz­kö­zök vagy hossza­dal­mas recep­tek.

Egy tur­mix­gép, egy kés és egy vágó­desz­ka szin­te min­den­hez ele­gen­dő.

Ráadá­sul az ott­hon készí­tett éte­lek garan­tál­tan fris­sek és tisz­ták, és segí­te­nek elke­rül­ni a fel­dol­go­zott alap­anya­go­kat. Ez az egy­sze­rű­ség időt spó­rol, és meg­könnyí­ti az egész­sé­ges étke­zés fenn­tar­tá­sát. A mai roha­nó világ­ban az idő az egyik leg­ér­té­ke­sebb erő­for­rá­sunk, ezért érde­mes azt olyan tevé­keny­sé­gek­re for­dí­ta­ni, ame­lyek való­di érté­ket és har­mó­ni­át hoz­nak az éle­tünk­be.

veganuar
Kép for­rá­sa: Canva-(Getty Ima­ges)

4. Ismerd meg az ener­gi­ád rej­tett tar­ta­lé­ka­it

Az ünne­pek után sokan küz­de­nek kime­rült­ség­gel és moti­vá­ció­hi­ánnyal. A nyers vegán étrend ter­mé­sze­tes módon pótol­ja a szük­sé­ges táp­anya­go­kat, miköz­ben ener­gi­át biz­to­sít. Az élő éte­lek­ben talál­ha­tó enzi­mek és vita­mi­nok támo­gat­ják az emész­tést, és meg­sza­ba­dí­ta­nak a nehéz éte­lek utá­ni “kaj­a­kó­má­tól”. Az ener­gi­ád meg­nő, így több időd és ked­ved lesz az újévi cél­ja­id meg­va­ló­sí­tá­sá­ra. Szá­mom­ra a meg­ta­pasz­talt vál­to­zá­sok közül a leg­szem­be­tű­nőbb az étke­zés az egész­sé­gért-meg­ta­pasz­ta­lás. Az étel az élet­ről, a rege­ne­rá­ló­dás­ról és a fel­töl­tő­dés­ről szól.

Hir­de­tés

5. Tanuld meg csök­ken­te­ni a stresszt az éte­lek segít­ség­ével - Vega­nu­ár stressz­csök­ken­tés

A vál­to­zás stresszel jár­hat, de a nyers vegán étrend segít meg­nyug­tat­ni az ideg­rend­szert. Az élő éte­lek mag­né­zi­um­ban gaz­da­gok, amely bizo­nyí­tot­tan csök­ken­ti a feszült­sé­get, támo­gat­hat­ja az izmok és ideg­rend­szer meg­fe­le­lő műkö­dé­sét, vala­mint hoz­zá­já­rul a tes­ti-lel­ki egyen­súly fenn­tar­tá­sá­hoz. Kiemel­ten magas mag­né­zi­um tar­tal­mú zöld­sé­gek közé tar­to­zik a spe­nót, a brok­ko­li, a mán­gold, és a kel­ká­posz­ta. Egy nyers vegán rakott brok­ko­li pél­dá­ul nem­csak ízle­tes, hanem remek válasz­tás, ha egy nehéz nap után sze­ret­nél kikap­cso­lód­ni. A stressz­csök­ken­tés terén egy­re több lehe­tő­ség közül választ­ha­tunk, hiszen min­den­ki­nek más mód­sze­rek működ­nek a leg­job­ban. Szá­mom­ra a nyu­godt, zavar­ta­lan étke­zé­sek külö­nö­sen haté­ko­nyak, de az étke­zés mel­lett szá­mos más alter­na­tí­va, pél­dá­ul a medi­tá­ció, a moz­gás vagy a ter­mé­szet­ben töl­tött idő is segít­het a stressz keze­lé­sé­ben.

6. Vega­nu­ár szem­lé­let: a fenn­tart­ha­tó­ság

A nyers vegán étrend nem­csak az egész­sé­ge­det javít­ja, hanem a boly­gót is védi. Az ener­gia­igé­nyes főzés mel­lő­zé­se, a helyi és sze­zo­ná­lis alap­anya­gok hasz­ná­la­ta csök­ken­ti az öko­ló­gi­ai láb­nyo­mo­dat. A pazar­lás mini­ma­li­zá­lá­sa, pél­dá­ul gyü­mölcs­hé­jak és zöld­ség­le­ve­lek kre­a­tív fel­hasz­ná­lá­sá­val, fenn­tart­ha­tób­bá és tuda­to­sab­bá teszi az élet­mó­do­dat. Az elő­re átgon­do­lás, a heti menü meg­ter­ve­zé­se is elő­se­gí­ti a tuda­to­sabb étke­zést. A csí­rák és mik­ro­zöl­dek elő­ál­lí­tá­sa több napot is igény­be vesz. Hogy megéri‑e? Pró­báld ki és meg­ta­pasz­ta­lod.

veganuár, nyers vegán
Kép for­rá­sa: Can­va-pixelshot

7. Vega­nu­ár: ter­mé­szet újra­tölt­ve

Az élénk, szí­nes éte­lek nem­csak gyö­nyö­rű­ek, hanem segí­te­nek mélyebb kap­cso­la­tot kiala­kí­ta­ni a ter­mé­szet­tel. Az egy­sze­rű, tisz­ta alap­anya­gok hasz­ná­la­ta emlé­kez­tet arra, hogy a leg­jobb dol­gok gyak­ran a leg­egy­sze­rűb­bek. Ha a ter­mé­szet aján­dé­ka­it fogyaszt­juk, har­mó­ni­át teremt­he­tünk önma­gunk és kör­nye­ze­tünk között. Vajon miből épül fel a szer­ve­ze­tünk? Abból, amit bevi­szünk – akár­csak egy autó az üzem­anyag­ból. Ha meg­fe­le­lő anya­gok­kal lát­juk el tes­tün­ket, az ennek meg­fe­le­lő­en fog működ­ni. Ezt mind­annyi­an tapasz­tal­tuk már, ami­kor össze­ha­son­lí­tot­tuk egy bűnö­sebb és egy tuda­to­sabb étke­zés hatá­sa­it. Érez­he­tő a különb­ség köz­ér­zet­ben, ener­gia­szin­ten, alvás­igény­ben, és úgy álta­lá­ban az élet­mi­nő­ség­ben. Ami­kor elkez­ded a vega­nu­ár lépé­se­it magad is érez­ni fogod, hogy a ter­mé­szet­tel egy­re szo­ro­sab­bá válik a kap­cso­ló­dá­sod.

8. Legyél kre­a­tív és tuda­tos a kony­há­ban - vega­nu­ár moz­ga­lom tag­já­nak len­ni tren­di

A nyers vegán étrend nem csak salá­ták­ból áll! Pró­bálj ki izgal­mas recep­te­ket, pél­dá­ul nyers gyü­mölcs­tor­tát vagy zöld­ség­kré­me­ket. A kre­a­ti­vi­tás és a tuda­tos­ság a kony­há­ban segít csök­ken­te­ni a pazar­lást, miköz­ben új íze­ket fedez­hetsz fel. A vál­to­za­tos­ság itt is nagyon fon­tos szem­pont, mivel erre van igé­nye a szer­ve­zet­nek is. Az idény jel­leg hatal­mas segít­sé­get és ins­pi­rá­ci­ót jelent. Ahogy egy­re inkább tuda­tos vagy az étke­zés­ben, egy­re inkább ész­re­ve­szed tes­ted jel­zé­se­it és job­ban oda­fi­gyelsz mire is van iga­zán szük­sé­ge.

9. Vega­nu­ár közös­ség és ins­pi­rá­ció

A külön­bö­ző közös­sé­gek óri­á­si támo­ga­tást jelent­het­nek. Legyél akár kez­dő, akár tapasz­talt az élet­mód­vál­tás­ban, min­dig jól jön­nek friss ötle­tek és új moti­vá­ci­ók. Oszd meg a sike­re­i­det, és meríts erőt mások tör­té­ne­te­i­ből! A közös­ség ere­je kulcs­sze­re­pet ját­szik az élet­mód­vál­tás sike­ré­ben, hiszen támo­ga­tást, ins­pi­rá­ci­ót és len­dü­le­tet ad a nehe­zebb pil­la­na­tok­ban. A cso­port tag­ja­i­val meg­oszt­ha­tod a tapasz­ta­la­ta­i­dat, ötle­te­ket gyűjt­hetsz, és egy erős össze­tar­to­zás érzé­sét élhe­ted át, ami segít kitar­ta­ni az új célok mel­lett.

Én magam is meg­ta­pasz­tal­tam, hogy az élet­mód­vál­tás kihí­vá­sok­kal teli út lehet. Amennyi­ben nincs körü­löt­ted támo­ga­tó közeg, akkor még inkább a saját bel­ső erőd­re kell támasz­kod­nod – amit ezál­tal folya­ma­to­san fej­lesz­tesz és erő­sí­tesz.

Ez az út szá­mom­ra a mai napig tart. Min­den nap tuda­tos dön­té­se­ket hoz­ni: ez az, ami lehe­tő­vé teszi, hogy még a rég­óta fenn­ál­ló szo­ká­sok is meg­vál­toz­za­nak. Akár évti­ze­des beideg­ző­dé­se­ket is le lehet cse­rél­ni, ha elég kitar­tó vagy. Ez az én sze­mé­lyes tapasz­ta­la­tom.

10. Ünne­peld a vál­to­zás min­den lépé­sét!

Ne csak a nagy sike­re­ket érté­keld – ünne­peld meg a kisebb ered­mé­nye­ket is. Egy hét vegán étke­zés, egy új recept kipró­bá­lá­sa vagy akár egy pozi­tí­vabb köz­ér­zet is hatal­mas elő­re­lé­pés lehet. Ez az önsze­re­tet és a hálás hoz­zá­ál­lás alap­ja. Az, hogy mi kerül a tányé­rod­ra, csak raj­tad múlik. A te dön­té­sed, mit, mikor, hogyan eszel. Az önju­tal­ma­zás több min­den­ben meg­erő­sít és önbi­za­lom­mal is hoz­zá­já­rul a sike­res élet-mód vál­tás­hoz.

A Vega­nu­ár – a leg­jobb kez­dés az újévi foga­dal­ma­id­hoz

Ez a kez­de­mé­nye­zés nem­csak egy hónap­ra szól. Ez egy kapu egy egész­sé­ge­sebb, bol­do­gabb élet­hez, ahol több ener­gi­ád, jobb köz­ér­ze­ted és tisz­tább kap­cso­la­tod lehet a kör­nye­ze­ted­del. Min­den egyes dön­tés, min­den friss alap­anyag­ból készült étel köze­lebb visz ahhoz az önma­gad­hoz, aki len­ni sze­ret­nél.

Te készen állsz arra, hogy ne csak álmodj az újévi célok­ról, hanem való­ra is váltsd őket? Csat­la­kozz még ma a vega­nu­ár moz­ga­lom­hoz és tapasz­tald meg, milyen érzés, ami­kor a tes­ted és a lel­ked har­mó­ni­á­ba kerül!

Bol­bás Csil­la

Kiemelt kép for­rá­sa: Canva-(Getty Ima­ges Sig­na­tu­re)

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés
Hirdetés

KEDVENCEINK

Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!