2025. március 1-jén került megrendezésre az Esély Pedagógiai Központ Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Magyarbánhegyesi Tagintézményének, illetve a Magyarbánhegyesi Sajátos Nevelési Igényű Gyermekekért Alapítvány első közös szervezésű rendezvénye, az Alice Csodaországban jótékonysági bál. Kálmánné Péli Ibolya gyógypedagógusként dolgozik az intézményben, beszámolója a báli előkészületektől a megvalósításig tartó időszakot öleli fel.
Hogy mi köti össze a sajátos nevelési igényű gyermekeket Alice Csodaországával? Különleges, meghatározó, érzékeny és sokszínű világ ez. Olykor semmi sem egyértelmű és mégis, ha megfelelően tekintünk rá, magától értetődőbb nem is lehetne. A jótékonysági bál mint híd köti össze a két világot, ami valójában egymásba ágyazódva mindennapunk része. Mi kell hozzá? Szív határtalan szeretettel, némi összefogás és egy csipetnyi csoda.
Alapítvány a gyermekekért
A Magyarbánhegyesi Sajátos Nevelési Igényű Gyermekekért Alapítvány 2024 tavaszán alakult meg. Bozsóné Budai Zsuzsa, a MASNI Gyermekekért Alapítvány kuratóriumának elnöke így nyilatkozott az alapítvány létrejöttéről:
„Álmodtunk egy nagyot. Szerettünk volna létrehozni valami jó és maradandó dolgot. Elsődleges célunk a sajátos nevelési igényű gyermekek megsegítése. Szeretnénk, ha tudnánk biztosítani számukra rengeteg olyan dolgot, eszközöket és programokat, amelyeket egyébként nem kaphatnának meg. Szeretnénk segíteni a pedagógus kollégáink munkáját is, hiszen a nehéz mindennapokban helyt állnak, és igyekeznek legjobb tudásuk szerint nevelni, oktatni ezeket a gyermekeket, fiatalokat.”
A csodákért tenni is kell
Elmesélem, hogyan kerültünk Csodaországba. A tantestületünk úgy döntött, hogy az alapítvány munkáját támogatjuk, és közösen szervezünk egy jótékonysági bálat. Úgy gondoltuk, hogy a bálon való részvétellel a résztvevők hozzájárulhatnak az alapítvány minél eredményesebb működéséhez, hiszen az alapítvány elsődleges célja a térségben élő sajátos nevelési igényű gyermekek és fiatalok támogatása.
Az elhatározást ötletelés, majd tett követte. Már az elején kiderült, hogy Magyarbánhegyes község életében fontos programnak kínálkozik ez a jótékonysági rendezvény. A gondosan megtervezett plakát megosztásra került a közösségi média felületeken is, a belépőjegyek rekordgyorsan elfogytak.
Készül a csoda
A bál alapötletét a 2010-es Alice Csodaországban című amerikai fantasyfilm adta, amelynek Tim Burton volt a rendezője. A bálat szervezők egyetértettek abban, hogy a báli műsort a film alapján készült színdarab fogja szolgálni.
A filmet megnézve azért éreztük, hogy nem lesz egyszerű dolgunk, de nem arról vagyunk híresek, hogy könnyen feladjunk valamit.
Az idő sürgetett, nem lehetett halogatni tovább, el kellett kezdenünk a szervezést . A jótékonysági bál egy projektfeladatnak minősült, a munkálatokból mindenki kivehette a részét. Néhány kollégával forgatókönyvet írtunk az előadáshoz, utána elkezdődött a szerepek kiosztása, majd megtanulása.
A pályám során számtalan iskolai műsort szerveztem már, de korábban sohasem éreztem késztetést arra, hogy szerepeljek egy műsorban. Most megtetszett egy karakter, így elvállaltam a szereplést. Mindent a cél érdekében!
A mese feldolgozásakor nyilvánvalóvá vált, hogy bizonyos részeket nem lehet színpadi előadás formájában bemutatni, ezért előre felvett jelenetek megfilmesítésével, animáció szerepeltetésével, tánckoreográfiákkal és árnyjátékkal gazdagítva került megrendezésre.

Közben a tantestület kreatív tagjai hozzákezdtek a díszletek, kellékek, dekorációk megtervezéséhez, majd megvalósításához is.
A közös célért
Az alapítványi bál előkészületei és megszervezése a közösségépítés, a támogatás és összefogás szép példáját is jelentette. A hetekig tartó próbák, majd az előadás alatt is sok ember összehangolt munkájára volt szükség. Az alkalmi színtársulat tagjai, pedagógusok, gyógypedagógusok, óvópedagógusok, gyógypedagógiai asszisztensek, kollégiumi nevelők, általános iskolás és szakiskolás tanulók közül kerültek ki. Néhány kolléga több karakter szerepét is elvállalta az előadás sikere érdekében. Mi, az előadás szereplői komolyan vettük az önként vállalt feladatot, heteken át fáradhatatlanul készültünk, gyakoroltunk.

Közben a legtöbb jelmezt, a díszleteket és dekorációkat saját kezűleg kellett elkészíteni, ahol a kreatív kollégák megcsillogtathatták tehetségüket.
Ahogy közeledett a bál, egyre több feladat hárult mindenkire. Sok-sok munkaórával készültek el mézeskalácsból a névre szóló ültetőkártyák. A különleges darabok készítésénél, a mézeskalácsok sütésénél a készségfejlesztő osztály diákjai is kivették a részüket. Az alapítvány kuratóriumának tagjai időközben a bál szervezési feladatait hajtották végre, megrendelték a báli vacsorát, lefoglalták a zenészeket. A jótékonysági bálra tombolasorsolást is álmodtak a szervezők, a tombolatárgyak nagy részéhez felajánlások formájában jutottak.
A jó műsor, a finom vacsora és a kellemes zene mellé süteményekről is sikerült gondoskodni: ügyes kezű pedagógusok vállalták, hogy egy-egy bevált recept elkészítésével járulnak hozzá a báli vendégek desszertjéhez is.
Példátlan összefogás
A bál megtervezésének hírére nemcsak a tantestület tagjai, hanem a szülői közösség, a község lakosai, az intézmény támogatói és szimpatizánsai is megmozdultak, és egy emberként ki-ki a maga módján próbált segíteni. A közös ügy érdekében nagyon sokan összefogtak, hogy az ötletet megálmodók útmutatásai alapján az Alice Csodaországban megvalósulhasson.
Az előadás napját megelőzően egésznapos gyakorlás, próbasorozat után már mindenki várta a bemutatót. Végre elérkezett a „dics napja”, március 1-je, ahogyan mi, a szereplők a fellépés napjáról beszéltünk.
Csodaország Magyarbánhegyesen
A jótékonysági bál este 6 órakor kezdődött. A község művelődési házának színháztermében egy gombostűt sem lehetett volna leejteni, több mint kétszázan jöttek el a várva várt rendezvényre.
A bál az ilyenkor szokásos köszöntőkkel vette kezdetét, majd a jelenlevő támogatók köszöntésével folytatódott: a tanulóink által készített agyagtárgyakkal igyekezték meghálálni a felajánlásokat. Ezt követően kezdődött az előadás, azaz a Tim Burton-féle film adaptált változata került bemutatásra. A színdarab keretes szerkezetet kapott, iskolai irodalomóra tananyagaként került feldolgozásra. A poénok, a filmbetétek, az animációk és megannyi más ragyogó ötlet felejthetetlen élményben részesítette a báli vendégeket. A tánckoreográfiák, az amatőr színészek játéka miatt sem kellett szégyenkezni, mint ahogy a jelmezek, kosztümök, kellékek és díszletek igényessége is magával ragadta a nézőket.

Alice zsugorodását, majd óriássá változását egy különleges árnyjáték segítségével sikerült megjeleníteni. A báli vendégek nemcsak az előadáson érezhették magukat Csodaországban, hanem a színházterem dekorációja, a terített asztalok, sőt az előtér látványelemei is a mese világát idézték meg.
Az intézmény pedagógusainak és tanulóinak színvonalas műsora után vacsorával folytatódott a bál, majd a tánctér hamar benépesült, és sokan perdültek táncra. Este 10 órától a tombolaszelvények kihúzása következett, amikor is rengeteg kisebb-nagyobb tombolatárgy került a szerencsés nyertesek birtokába. Ezt követően a jó hangulatú alapítványi bál vendégei hajnalig mulatozhattak tovább.
A legképtelenebb álmaink is valóra válhatnak
Az Alice Csodaországban elnevezésű jótékonysági bál egy nemes cél érdekében jött létre, sajátos nevelési igényű tanulók méltó megsegítésére. A darab főszereplőjének, Alice-nek a szavai a bál mottójaként is megállják a helyüket:
„Ha megtaláljuk, hogy kik is vagyunk valójában, akkor minden álmunk valóra válhat. A legképtelenebbek is…”
Mi pedig, akik összefogtunk, hogy megvalósítsunk valami különleges dolgot ezen a kis településen, már tudjuk, hogy érdemes tenni az álmainkért.
Kiemelt kép forrása: Castillo Kenneth, Magyarbánhegyes
.