Fotó: Kodály Filharmónia Debrecen Facebook oldala, Czeglédi Zsolt

Haza­ta­lált ben­nem az ope­ra — kol­lé­ga­nőnk a Cso­ko­nai Nem­ze­ti Szín­ház Szil­vesz­te­ri Gálá­ján járt

Az operát nem lehet siettetni. Nem adja magát könnyen. Meg kell érni rá. Amikor ez megtörténik, egyetlen hang is elég ahhoz, hogy betöltse bennünk az addig ismeretlen belső űrt.
Másolás
Másolás
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn

Soká­ig azt hit­tem, hogy az ope­ra olyan műfaj, amely csak meg­fe­le­lő kulccsal nyí­lik: zenei művelt­ség bir­to­ká­ban, elő­ze­tes tudás­sal, kel­lő távol­ság­tar­tás­sal kezel­ve. Téved­tem. Gyen­ge-Rusz Anett írá­sa.

Az ope­ra bel­ső álla­pot. A művész bel­ső álla­po­ta, amely­be a néző ész­re­vét­le­nül bele­csusszan – de ez csak akkor lehet­sé­ges, ha már nem akar­ja ural­ni az élményt.

Ősszel a Cso­ko­nai Nem­ze­ti Szín­ház szín­pa­dán lát­tam a Car­men című ope­rát, Juro­nics Tamás ren­de­zé­sé­ben. Nem érkez­tem külö­nö­sebb elvá­rá­sok­kal. Nem akar­tam meg­fej­te­ni – csak jelen len­ni.
Az elő­adás során azon­ban Mes­ter Vik­tó­ria (Car­men) és Mol­nár Leven­te (Esca­mil­lo) játé­ká­nak és hang­já­nak köszön­he­tő­en a moz­dít­ha­tat­lan­nak hitt réte­ge­im között rés nyílt, és újfaj­ta érzé­sek kezd­tek szi­vá­rog­ni belő­le.
Hal­kan, csend­ben, még­is meg­ke­rül­he­tet­len hatá­ro­zott­ság­gal – úgy, aho­gyan a leg­iga­zabb dol­gok tör­tén­nek velünk.

HIRDETÉS

Cso­ko­nai Nem­ze­ti Szín­ház és a szil­vesz­ter

Szil­vesz­ter­kor, az ünne­pi gálán, ugyan­ab­ban a tér­ben, ugyan­azon a szé­ken ültem. Nem néz­tem meg elő­re a prog­ra­mot, és ez jó dön­tés­nek bizo­nyult. Évzá­rás­ra készül­tem, de ez az ünnep közel­hoz­ta egy­más­hoz a múl­tat és a jövőt. Az átme­ne­tet szin­te tapin­ta­ni lehe­tett.

A katar­zist az ope­ra hoz­ta el. Ami­kor Ramón Var­gas, mexi­kói tenor, a Kodály Fil­har­mo­ni­ku­sok, és a magyar éne­ke­sek kóru­sá­val együtt meg­szó­lal­tat­ta az ’O sole mio című, világ­hí­rű nápo­lyi dalt, vala­mi vég­ér­vé­nye­sen átbil­lent ben­nem. Fel­ké­szü­let­le­nül ért. A könnye­im cso­rog­ni kezd­tek. Töl­tő­dött ben­nem a név­te­len hiány.

Az este során Mes­ter Vik­tó­ria jelen­lé­te külö­nö­sen mélyen érin­tett. Egy koráb­bi pod­castben arról beszélt, hogy fia­ta­lon kis­hi­tű volt, és soká­ig nem hit­te el, hogy kül­föl­dön is meg­áll­ná a helyét. Aho­gyan azon­ban Ramón Var­gas mel­lett éne­kelt szil­vesz­ter­kor, az volt az érzé­sem, hogy nem csu­pán mel­let­te áll, hanem mel­lé is emel­ke­dik. Lehen­ger­lő ter­mé­sze­tes­ség­gel. Az én sze­mem­ben ebben a pil­la­nat­ban nem­csak hang­ban vált nagy­be­tűs Nővé, hanem tar­tás­ban is.

Ugyan­ez az érett, szi­lárd jelen­lét volt érez­he­tő Mol­nár Leven­te ese­té­ben is. A tor­ká­ból fel­sza­ba­du­ló han­gár­adat nem akart hat­ni, nem akart bizo­nyí­ta­ni. Fon­dor­lat nél­kü­li varázs­lat szü­le­tett.

Így tör­tént, hogy az ope­ra haza­ta­lált ben­nem. A gála végén pedig meg­fog­ta a kezem, és sze­líd mosollyal az arcán átsé­tált velem 2026-ba.

Hiszem, hogy ha az ember ilyen tel­jes­ség­gel búcsú­zik, az már nem is búcsú,
hanem vala­mi újnak a kez­de­te.

HIRDETÉS

Így kívá­nok min­den­ki­nek bol­dog új évet. Hálá­san köszö­nöm az élményt Cso­ko­nai Nem­ze­ti Szín­ház-nak.

Gyen­ge-Rusz Anett

Kövesd a WakeUp Magazin cikkeit a Google News felületén!

HIRDETÉS

Az elmúlt 24 óra toplistája

1.

2.

3.

4.

5.

Kövess minket és gyere velünk!

HIRDETÉS

Iratkozz fel, hogy ne maradj le!