A filmipar előszeretettel dolgozza fel a vélt vagy valós észleléseket, lehetőleg minél hátborzongatóbb köntösbe burkolva. Olykor eltúlozva, kiszínezve. Hatásvadászat a fő cél, ugyanakkor egyes filmek kifejezetten jól mutatják be azt, hogy mivel is járhat együtt az ilyen jellegű érzékenység. Néhány ezek közül, amelyek igazán hitelesek a témában. Petre Anett coach, kineziológus, tréner filmajánlója.
Extraszenzoriális percepció (ESP), másnéven cryptaesthesia vagy hatodik érzék. Az öt érzékszervünk segítségével tájékozódunk, csatornázzuk és dolgozzuk fel a fizikai valóságunkat: szaglással, tapintással, látással, hallással, ízleléssel. Az ESP a tudatot jelöli, képességek halmazát. ESP képességek lehetnek például a tisztánlátás, a prekogníció (pszichikai előérzet, jövőbeli eseményekről szerzett információ), álomtelepátia (álmon keresztüli kapcsolatfelvétel), pszichometria vagy pszichoszkópia (érintésen keresztül információ szerzés személyről vagy tárgyról), telepátia (gondolatok továbbítása-fogadása) és még számos egyéb észlelési, információ szerzési és aktívnak mondható befolyás és befolyásolhatóság is.
Mindezek a filmipar számára kiapadhatatlan forrást jelentenek.
A hatodik érzéken túl is definiáltak további észlelési csatornákat, de ezek feltérképezése, igazolhatóságának és tudományos magyarázatának, ismételhetőségének leképzése a tudomány ezen területére fókuszáló szakemberek részéről további vizsgálódást igényelnek, csakúgy, ahogy az ESP esetében is.
#1. The Gift (2000) – Rossz álmok
A film tökéletes példája annak, hogy az ilyen jellegű érzékenység teljes mértékben független az előképzettségtől és a dizájntól, értem ezalatt a spirituális köntösbe bújtatott környezetet. Természetesen van, létezik.
A főhős tapasztalásai és a cselekménye szempontjából a film gyönyörűen megmutatja azt a képi világot és szimbolikát, amellyel adott esetben egy érzékelő találkozhat. Eltúlzás nélkül.
A film különösen azért fontos és ebből a tekintetből alapmű, mert azt is lenyűgözően mutatja be, hogy aki a kézzelfogható világ tapasztalásain túl nem fogékony másfajta észlelésre, milyen hozzáállással és bizonyításai módszerrel igyekszik racionalizálni azt, amit nem lehet. A főhős a hatodik érzék egyik legjellemzőbb és hétköznapinak is mondható tapasztalást mutatja be.
A háromgyerekes özvegy, Annie (Cate Blanchett), a kisvárosi Brixtonban él. Kártyavetéssel tartja fenn magát és gyermekeit. Képességei más érzékelési szinteken is megmutatkozik, ami kapóra jön egy olyan eseménynél, ami felborzolja a kisváros életét.
Bravúros a szereposztás, Cate Blanchett mellett, többek között Keanu Reeves, Katie Holmes, Antonio Giovanni Ribisi, Greg Kinnear, Hilary Swank, Gary Cole is megmutatja briliáns játékát.
#2. Hatodik érzék (1999)
A Hatodik érzék (The Sixth Sense) a pszichohriller kategória műfaját gazdagítja. Hat Oscar-díjat és két Golden Globe díjat hozott az alkotásban résztvevőknek. A film nagy sikert aratott, nem csupán a kiemelkedő színészi alakítások vagy az izgalmas cselekményszövés okán.
A gyermekek még érzékelésük azon szintjén állnak, amikor ösztönösen és tisztán fogadják a látható vagy hallható tartományon kívüli jelzéseket. Legyen az egy entitás, egyéb energetikai megnyilvánulás.
Egy bizonyos kor után, ahogy az fizikai síkhoz kapcsolódó tapasztalások és információk tárháza bővül, úgy szorul ki ez a képesség. Vannak azonban olyan gyermekek, akinél ez megmarad és később felnőttként is fogékonyak maradnak ebbe az irányba.
A film főhőse Cole Sear nevű kisfiú, aki édesanyjával, Lynnel él egyedül. Rajta próbál segíteni Bruce Willis által megformált pszichológus, mert a gyermek viselkedése azt a gyanút kelti benne, hogy a gyermek bántalmazásnak van kitéve az iskolában. Másjellegű a bántalmazás és spirituális vonatkozásban, ami a gyermeket éri, annak is mondható, de ez leginkább a hatodik érzékhez kapcsolódó képességeinek uralásában és megfelelő alkalmazásának hiányából fakad.
Bruce Willis mellett, Tony Collete és a kisfiút alakító Haley Joel Osment csodálatos játéka az érzékelés egy másfajta aspektusába enged betekintést.
#3. Megérzés (2007)
A mai ajánló közül talán ez a film az, amely annyira hétköznapinak mondható, hogy az általa bemutatott hatodik érzék csoportjába tartozó érzékelés ezen fajtávál a találkozhattak vagy ismerik a legtöbben.
Aki nem veszik el a részletekben, felismerheti, hogy pontosan melyik érzékelési forma az, amellyel a főhősnő találkozik és amely életének a része. A filmnek ugyanaz az üzenete, mint valamennyi hasonló alkotásnak: a megfoghatatlanon túli valójában természetes része az életüknek, és szükségszerű az, amikor valaki kódolni képes azokat.
Sandra Bullock által megformált Linda Hanson takaros házban él, szerető férje és két csodálatos lánya van. Életét boldogan éli szerettei körében, egészen addig, ami férje, Jim autóbalesetéről nem kap hírt, amelyben párja életét veszti.
Sandra Bullock filmbeli férjét Julian Dana William McMahon alakítja, akit számos filmben és sorozatban is feltűnt. Így például az Arcmás, a Kés/Alatt vagy hölgyek körében népszerű Bűbájos boszorkák című sorozatból is ismerős lehet.
#4. Különvélemény (2002)
A Különvélemény sci-fi kategóriát színesíti és 2054-ben játszódik, egyfajta futurisztikus képet mutatva a jövő igazságszolgáltatásáról. Egy eset elbírálására médiumi képességekkel rendelkező fiatal nőket használnak fel.
A film azért is érdekes, mert történet eseménye szempontjából egy nagyon is valós kérdést feszeget. Valójában a jövő hogyan alakul? Fixáltan és egyértelműben bekövetkezik és vajon aki érzékel, a teljes képet látja vagy annak egy töredékét? Mennyire kódolja pontosan az információkat?
A hatodik érzék ezen spektruma mindig is foglalkoztatta a tudósokat. Nem véletlen tehát az sem, hogy a filmben szereplő érintettek olyan körülmények között találhatók, amelyek igyekeznek valahogy kontrollálni és kézzel foghatóvá tenni a kódolt információkat.
A főszerepeket Tom Cruise, Samantha Morton, Colin Farrell és Max von Sydow játsszák.
Izgalmas cselekmény, csodálatos alakítások és egy örökbecsű kérdés.
#5. A médium (2007)
Ezt a sorozatot nagyon kedveltem. A hétköznapisága okán. Egy többgyermekes családanya a hétköznapi, bolondos és szerethető családi életével fontos szereplőjévé válik a bűncselekmények kibogozásában.
A film azért is szerethető, mert egy teljesen hétköznapi környezetet teremt ezen képességeknek is, azaz, nem szükségszerű, hogy ezen képességek birtokosa lelkileg megviselt és magányos legyen, egy teljességgel elszeparált világban létezzen, elvonultan, kiszűrve maga körül az embereket. Nem igényel spirituális és ezoterikus érdeklődést. Köze sincs ahhoz, hogy kinek milyen az érdeklődési irányultsága. Azaz, ezen képesség ilyen szempontból egyáltalán nem válogat, hogy kinél bukkanjon fel.
Patricia Arquette által megformált Allison Dubois a valóságban is létezik, álnéven. Egyébiránt nem ritka, hogy az igazságszolgáltatásban és a bűnügyek felderítésében a valóságban is kérnek fel, hasonló képességekkel bíró személyeket, azon helyzetek felderítésében, amikor a racionális, logikai eszköztár kudarcot vallott.
A film szerethető, hiteles és izgalmas. Aki érdeklődik ebben a témában, szívből ajánlom a sorozatot.
Könnyed nem lesz, de a családi élet forgataga és a gyerkőcök karaktereinek cukiság faktora emlékeztetni fog minket arra, hogy a hatodik érzék képességével rendelkezni nem ördögtől való, hanem természetes. Beilleszthető a mindennapi életben hiszen van, létezik és már eleve a része.
Főbb szerepekben: Patricia Arquette, Jake Weber, Miguel Sandoval, David Cubitt, Sofia Vassilieva, Maria Lark.
Mondj egy filmet!
Amennyiben van kedvenc filmed vagy úgy gondolod érdemes megnézni. Hitelesnek tartod és jó szívvel ajánlanád. Oszd meg velünk. Külön köszönet azért, ha elmeséled, mit adott számodra és miért szereted?
Kiemelt kép forrása: Canva – Pexels by Ricardo Otiz