A célállítás az élet számos területén központi szerepet játszik, legyen szó karrierről, személyes fejlődésről, életmódról, vagy akár a mindennapi teendők rendszerezéséről. A célállításnak van egy furcsa paradoxona: mindig túlértékeljük, hogy mit tudunk elérni 1 év alatt és mindig alulértékeljük, hogy mit tudunk elérni 5 év alatt.
Számos problémával és kudarcélménnyel gazdagodhatunk, ha nem ismerjük fel időben, hogyan kezeljük a rövid- és hosszú távú célok közötti egyensúlyt. Szerencsére vannak arra apró praktikák, hogyan alakíthatsz ki egy helyes célállítási rutint az életedben. Básthy Szilvia írása.
Az irreális optimizmus a célállításban
Amikor új célokról beszélünk, az optimizmus szükségszerű, és támogatja a tervezési folyamatot. Egy új év kezdete, egy új projekt vagy akár egy új élethelyzet inspiráló lehet, és gyakran euforikus lendülettel vágunk bele. Azonban hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni azokat a kihívásokat, akadályokat és váratlan eseményeket, amelyek az út során felmerülhetnek. Az első néhány hétben vagy hónapban a lelkesedés szárnyakat ad, de ahogy halad az idő, és a valóság beköszön, az elvárások és a teljesítmény közötti szakadék egyre nyilvánvalóbbá válik.
Napjainkban iszonyú felgyorsult világot élünk, amiben mindenki mindent azonnal akar.
Ha várnunk kell, idegesek, feszültek leszünk, pár nap vagy hét múlva pedig feladjuk, pedig nem kudarcot vallottunk, hanem egyszerűen nem számolunk a szükséges tanulási idővel, a változásokkal és az adaptációs folyamatokkal. Gyakran arra összpontosítunk, hogy gyors eredményeket érjünk el, és nem vesszük figyelembe, hogy a valóságban mennyi minden szükséges azoknak a céloknak a megvalósításához.
Célállítás 5 évre?! De hát az rengeteg idő!
Az 5 éves időtáv sokunknak már olyan távolinak tűnhet, hogy nehezünkre esik konkrét terveket és célokat kitűzni, valamint ilyen hosszú távon egy cél érdekében motiváltnak maradni. Sajnos hajlamosak vagyunk alábecsülni a folyamatos fejlődés és a hosszú távú elköteleződés erejét. Pedig az 5 év lehetőséget ad arra, hogy az apró, fokozatos lépések összeadódjanak, és végül jelentős változásokat hozzunk létre az életünkben.
Lehetséges, hogy nehezen tudjuk elképzelni jövőbeli önmagunkat. Ez természetes. Amiben biztosak lehetünk, hogy a következő 3-5 év így is – úgy is el fog telni. Lesznek az életünkben új élethelyzetek, új lehetőségek, amiket még jelen pillanatban elképzelni sem tudunk. A célok kitűzése iránytűként fog minket segíteni abban is, hogy a felmerülő lehetőségek közül melyiket válasszuk, merre fordítsuk az életünket, amikor lehetőségünk adódik változtatni.
Használjuk ki az idő erejét arra, hogy a céljaink elérésében támogasson minket!
Célállítás: az 5 év lebontása
Ahhoz, hogy a hosszú, 3-5 éves célok valóban megvalósíthatóvá váljanak, elengedhetetlen, hogy lebontsuk őket kisebb, könnyebben kezelhető részekre. Az első lépés az, hogy a hosszú távú célokat éves célokká alakítjuk, majd ezeket tovább bontjuk negyedéves, havi és heti célokra. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy mindig tisztában legyünk azzal, hol tartunk az úton, és biztosítja, hogy minden lépésünk a végső cél felé vezessen. Az ilyen részletes tervezés segít fenntartani a motivációt, hiszen minden kisebb sikerélmény közelebb visz a nagyobb célhoz, és elkerülhetővé válik az az érzés, hogy a nagy cél távol van és elérhetetlen.
Fontos tudnod, hogy nem kell már minden részletet tökéletesen látnod és megtervezned előre 5 évre! Pont az a lényeg, hogy a hosszú távú tervezéssel csak az irányt jelöljük meg, a részleteket az éves és rövidebb távú tervek tartalmazzák.
Célállítás: hogyan tervezzünk jól és kerüljük el az irreális optimizmus csapdáját?
#1. Reális célok kitűzése
Amikor célokat tűzünk ki, gondoljuk végig, figyelembe vettük-e a potenciális akadályokat és a szükséges tanulási időt. Tervezzünk hosszabb távra, de bontsuk le a céljainkat rövidebb részcélokra, és ezekhez határozzuk meg azokat az apró lépéseket, amik szükségesek a folyamatos haladáshoz.
#2. Folyamatos felülvizsgálat
Rendszeresen vizsgáljuk felül azt, amit éppen teszünk, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a helyes irányba tartunk. Amikor pedig szükséges, merjünk bátran és időben korrigálni, újratervezni, módosítani. Ahogy telik az idő, egyre többet fogunk tudni, és az új szakaszokat már ezzel a tudással tudjuk megtervezni, megvalósítani.
#3. Legyünk rugalmasak
Az élet változik és a célkitűzés is változhat vele együtt. Legyünk nyitottak a változásokra, az újratervezésre. Ne féljünk újraértékelni az irányt, vagy a célokhoz vezető utat, ha szükséges.
#4. Ünnepeljük meg a rész-sikereket
Amikor elérünk a célkitűzés egy mérföldkőjéhez, álljunk meg egy pillanatra, és tudatosítsuk, értékeljük, hogy egy szakasszal már végeztünk, egy lépéssel már közelebb vagyunk a nagy célunkhoz. Ünnepeljük meg!
Kiemelt kép forrása: Canva – Pixabay by Engin Akyurt