leander

A leander gondozásának művészete: két titok, hogy virágba boruljon az udvarod

A leander a kertek igazi éke, ám sokan félnek tőle, hogy nem bírják megfelelően gondozni. A gyönyörű leanderek titka azonban nem bonyolult, a cikkemben felfedem mikre érdemes odafigyelni.
Hirdetés

Hatalmas kertünk van, amit anyával szeretünk rengeteg virággal elárasztani. Ehhez remek társunk a leander, amely nem csak egyből egzotikussá varázsolja a környezetet, de gondozása sokkal egyszerűbb, mint elsőre gondolnánk, ráadásul tengernyi virágözönnel hálálja meg az odafigyelést. Gyurovszky Wanda írása.

Pár évvel ezelőtt adódott egy jó lehetőségünk, több cserép nagy leanderhez jutottunk hozzá. Előtte nem igazán foglalkoztunk még ezzel a növénnyel, de innentől elindult a lavina. Most már minden évben magról neveljük a leandereinket, így szaporítva évről-évre a számukat és egyúttal biztosítva, hogy virágözönben pompázzon az udvarunk. Ezzel a szaporítási módszerrel az izgalom is nagyobb, hiszen ha magról vetjük a leandereket nem lehet tudni előre, hogy milyen színű virágokat fogunk kapni. Például hiába vetettük el a magokat rózsaszín anyanövényről, könnyen előfordulhat, hogy fehér vagy akár valami egészen különleges szín fog meglepni minket. Idén például külön öröm volt számunkra, hogy dupla, barackszínű virágokkal rendelkező tövünk is lett.

Kép forrása: WakeUp Magazin – Gyurovszky Wanda

Miért pont a leander?

A leander nem véletlenül sokak kedvence, hiszen megbabonázóan gyönyörű, egzotikus jellege és tiszteletre méltó mérete, főleg, ha rengeteg virágtól roskadozik, egyből megragadja a tekintetet. De nem csak szépsége miatt érdemes a kertünkbe telepíteni, hanem azért is, mert a megfelelő gondozással valóságos virágkavalkádot varázsolhatunk általa. A virágzás mindaddig tartani fog, amíg jó meleg, napos idő van, így egész nyáron gyönyörködhetünk bennük.

Kép forrása: WakeUp Magazin – Gyurovszky Wanda

A kezdetek: a leander története és elterjedése

A leander (Nerium oleander) eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, ahol a meleg és napos környezet biztosítja számára az ideális növekedési feltételeket. Ezt az igényét otthoni gondozása során is figyelembe kell vennünk. Magyarországon is egyre népszerűbbé válik, hiszen nem csak a kertekben, hanem a teraszokon és erkélyeken is gyönyörűen mutat, cserépben is tartható.

Hirdetés

Az első lépések: a leander ültetése és helyének kiválasztása

A leander sikeres gondozása a megfelelő ültetéssel kezdődik. A növényt tápdús, jól vízáteresztő talajba ültessük, és válasszunk számára napos, szélvédett helyet. Ha cserépben tartjuk, ügyeljünk rá, hogy a cserép megfelelő nagyságú legyen, hiszen a tűző nap könnyen átmelegítheti a túl kicsi cserepet, illetve érdemes arra is ügyelni, hogy a cserép alján legyen vízelvezető nyílás, hogy a felesleges víz el tudjon folyni. Ha megtehetjük, érdemes az udvaron földbe ásni a növények cserepeit, így nem csak a túlmelegedéstől óvhatjuk meg a gyökereket, de a viharos szél sem tudja majd felborítani őket.

Mi a Dél-Alföldön lakunk, így szabad földbe vannak ültetve. Körülbelül 20 naggyal (2-2,5 m) és 100 közepes- és kicsi leanderrel rendelkezünk már évek óta, így óhatatlanul is számos dolog ránk ragadt a gondozásukkal kapcsolatban az évek alatt.

A lakóhelyünk (Békés megye) kedvező időjárása miatt, itt télen is kint maradhatnak a nagy, kiültetett növények, szépen átvészelik a hideg időjárást, sőt azt tapasztaltuk, hogy a következő évben még több virágot hoznak majd. Viszont ezt a módszert nem ajánljuk azoknak, akik Magyarország hűvösebb vidékein élnek, könnyen elfagyhatnak még a nagyobb növények is.

Kép forrása: WakeUp Magazin – Gyurovszky Wanda

Az öntözés és tápanyagellátás: a siker kulcsa

Mivel a leander alapvetően meleg, napos helyről származik, így imád napos helyen lenni, az árnyékosabb elhelyezés miatti kényelmetlenségét kevesebb virággal jelzi. Gondozásának talán legfontosabb része az öntözés. Tapasztalataink alapján a gyakori öntözés nagyon szükséges, különösen a nagy melegben. Ilyenkor akár reggel és este is elárasztjuk a növényeket vízzel. Ez nem csak frissen tartja, de segíti a bőséges virágzást is. A legnagyobb titok pedig, ha bőséges virágzást szeretnénk nem költséges és még roppant egyszerű is. Hetente egyszer élesztős vizet adunk a leandereinknek, amelytől roskadásig megtelnek virággal és a levelek sárgulása is elkerüli őket.

Az élesztős víz elkészítése nem bonyolult: egy kocka élesztőt előző este beledobok egy locsolónyi (10 l ) vízbe, amely másnapra felázik és este elosztom ezt a mennyiségű élesztős vizet a 20 nagy és pár kisebb növény között. Ezenkívül még felváltva szoktunk Volldünger műtrágyás oldattal is locsolni. Egyik héten élesztős víz, hetente egyszer, következő héten pedig Volldüngeres vizet használunk.

Kép forrása: WakeUp Magazin – Gyurovszky Wanda

Teleltetés: felkészülés a hideg hónapokra

A leander érzékeny a fagyra, így a hideg hónapokban, ha nem melegebb éghajlatú vidéken élünk, érdemes őket teleltetni, főleg, ha cserépben vannak. Helyezzük a növényeket világos, hűvös helyre, például egy fűtetlen garázsba vagy pincébe. Ilyenkor kevesebb vizet igényelnek, de ügyeljünk arra, hogy a földjük ne száradjon ki teljesen. Tavasszal, amikor a fagyveszély elmúlt, visszahelyezhetjük a kertbe vagy teraszra.

Összegzés: a leander hálás társ a kertben

A leander megfelelő gondozással igazán hálás növény. Gazdag virágzásával és egzotikus megjelenésével díszíti kertünket, teraszunkat. Remélem tudtam hasznos információval szolgálni a leanderkedvelőnek, hogy még szebb és egészségesebb növényekkel gazdagítsák környezetük. Ne feledjük, a gyakori öntözés és az élesztős víz csodákra képes!

Hirdetés

Gyurovszky Wanda

Forrás itt, fő kép forrása: Philippe Gras – Unsplash

Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Threads
Hirdetés

Kövesd oldalunkat!

Ahhoz, hogy ne maradj le semmiről kövesd a WakeUp Magazin oldalait Facebook-on és Instagram-on is! Így elsőként vehetsz részt nyereményjátékainkon is!