Az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő családállítás mellett a rendszerállításról még kevés szó esik, pedig egy rendkívül hasznos technika lehet a saját vállalkozunk fejlesztésében. Nagyobb szervezetek megfelelő működésének elősegítésében, sőt országos szintű mechanizmusokat is megismerhetünk vele.
A Spirituális Fejlődésért Egyesület egy nagy rendszerállító flashmob keretében szerette volna szélesebb körben is megismertetni az emberekkel ezt a különleges módszert.
Mit kell tudni a rendszerállításról?
A rendszerállítás a családállítás Bert Hellinger nevéhez köthető pszichoanalitikán alapuló energetikai módszer egy változata. Rendszerállítással egy vállalkozás, szervezet, vagy akár egy ország működésének feltárására alkalmazható. Segítségével feltárhatjuk azokat a rejtett okokat, amelyek gátolhatják megfelelő működését, vagy éppen segíthetik céljai -hatékonyság, több bevétel stb.- elérésében.
A módszer működése az úgynevezett morfogenetikus szellemi mezőhöz való kapcsolódáson alapszik. Ez a mező az állítást kérő által kiválasztott képviselők érzékelésein keresztül történik.
Mi történik valójában egy rendszerállításnál?
Korábban személyesen én csak családállításon voltam. Pontosan emlékszem, amikor először hallottam a módszerről. El nem tudtam képzelni, hogyan fog működni. Végül rászántam magam, hogy én is elmenjek egy állításra, de még előtte is rengeteg kérdés kavargott bennem. Hogyan fogom tudni, hogy mit kell csinálni? Mi van, ha nem érzek majd semmit? Mi van akkor, ha nálam nem működik ez az egész? És ha rosszul csinálom?
Az aggodalmam szerencsére alaptalan volt. Bármilyen hihetetlennek és elképzelhetetlennek tűnt elsőre, amikor bekerültem az állításba nem volt kérdés, vagy más opció: a tér vezetett.
Spirituális egyesületként tagjainkkal gyakran járunk rendszerállításra, ahol a szervezet működésére, fejlesztéseire szoktunk ránézni, ezért viszonylag nagy tapasztalatunk van már benne. A rendszerállítás gyakorlatilag ugyanúgy zajlik mint egy családállítás. Itt a szereplőként nem feltétlen embert, hanem egy fogalmakat testesítesz meg a térbe.
Egy alkalom mindig azzal kezdődik, hogy jelenlévő résztvevőkkel előkészítjük a teret. Ezt követően az állítsás kérő felteszi a kérdést, kiválasztja, majd felkéri a jelenlévők közül azokat az embereket, akik az egyes fogalmakat megtestesítő szereplőként beállnak a térbe.
A rendszerállítója válogatja, de előnyösebb lehet, ha az állítás fedetten történik, azaz amikor egy szereplő beáll a térbe, nem tudja milyen fogalmat testesít meg. A tudat így teljesen kikerül a képből: ténylegesen a tér által hozott érzéseid vezérelnek és mutatják meg számunkra, amire kíváncsiak vagyunk. A fedett állításnál a szereplőként egy számmal ellátott kitűzőt, illetve egy kis összehajtott papírt kapsz. Ezt nem szabad megnézni, mert ezen szerepel az a fogalom, amit a térben képviselsz.
Miután beálltál a térbe már csak egy feladat van: figyelj befelé és hagyd, hogy a tér vezessen téged. Ekkor bármi megtörténhet! Érezheted, hogy legszívesebben leülnél a földre, felállnál egy székre, megölelnél egy vagy több szereplőt, esetleg kisétálnál a térből. Egy biztos: Teret kell engedni ezeknek az érzeteknek és engedni, hogy vezessenek. Miután a szereplők beálltak úgy és arra a helyre, ahova az érzetek vezették őket, kijön a végleges kép és felfedhetjük, ki milyen fogalmat testesít meg.
A rendszerállítás bárki számára elérhető
Véleményem szerint fantasztikus megtapasztalni egy ilyen állítást, mivel szereplőként hatalmas élmény, állítás kérőként pedig,rengeteget segíthet a saját vállalkozásod működésének láthatatlan elemeinek feltérképezésében. Nagyobb képet és rálátást ad, merre érdemes elindulni a sikeresebb működésért.
“Hellinger módszere segít feltárni, felismerni és feloldani azokat a korlátozó mintákat, amelyek céljaink, álmaink útjában állnak.”
– fogalmazta Perlusz Gabriella, Család- és Rendszerállító.
Fontos, hogy a családállítással ellentétben a rendszerállítás során oldás nem történik. Csupán betekintést kapsz, amelyen keresztül a változás és a változtatás már rajtad múlik.
Magyar lakosság spirituális fejlődése
Az egyesület tagjai egy nagy állításban, sok-sok ember aktív részvételével nézett rá arra, hogy mely intézmények és szervezetek segítik a magyarok lelki- és önismereti fejlődését. Az állítás során különösen vizsgáltuk a különböző egyházak szerepét, emellett más tényezők, mint pártok, kulturális- és civil szervezetek, vagy a közoktatás helyzetét is. Másodsorban pedig arra voltunk kíváncsiak, hogy mely módszerek (pl. ima, meditáció, jóga, stb) segíthetik leginkább spirituális fejlődésünket.
És hogy mi lett az állítás eredménye? Az események feldolgozását követően egy következő cikkben mindenképpen kielemezzük. De elöljáróban elárulhatok, hogy nagyon izgalmas és eseménydús rendszerállításban lehetett részünk. Miután beálltak a különböző tényezőket képviselő emberek a térbe, az energia beindult: volt aki székre állt, vagy hátat fordított az egésznek, esetleg kapcsolódást érzett és összefogott más szereplőkkel, de arra is volt példa, hogy valaki teljesen erőtlenül a földön feküdve várta, hogy segítsenek rajta.
A tér és a szereplők tökéletesen tették a dolgukat: a mezőben folyamatosan alakult a kép, és úgy nézhettük végig az eseményeket, mintha egy színdarabot néznénk, amelyben várjuk a végkifejlet alakulását.
Mivel is foglalkozik az egyesület?
Egyesületünk arra törekszik, hogy mindenki számára ismertté és elérhetővé tegye azokat a rendszerállításhoz hasonló módszereket, eszközöket és technikákat, amelyek akár hagyományos vallási rendszertől függetlenül is gyakorolhatók és hozzájárulnak a lelki és szellemi fejlődéshez. Ha neked is fontosak ezek az értékek, akkor segítheted a munkánkat adód második “egyházi” +1%-ának felajánlásával. Amennyiben további információkra lenne szükséges keresd fel ide kattintva az egyesület honlapját.
Kiemelt kép forrása: Canva Getty Images Rebecca Nathan